ضعف دولت در دیپلماسی اقتصادی/ با «برجام» گشایش اقتصادی ایجاد نشد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 22982
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۰۱ | 316 بازدید |
عباسی :

ضعف دولت در دیپلماسی اقتصادی/ با «برجام» گشایش اقتصادی ایجاد نشد

نماینده مردم کازرون در مجلس گفت: دیپلماسی اقتصادی برای این دولت معنایی نداشت و از آنجایی که آنان همه تخم مرغ‌ها را در سبد برجام گذاشتند، گشایشی در حوزه اقتصاد ایجاد نشد.
ضعف دولت در دیپلماسی اقتصادی/ با «برجام» گشایش اقتصادی ایجاد نشد

فریدون عباسی با تاکید بر ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی، اظهار داشت: از ابتدای آغاز به کار این دولت، دولتمردان به ویژه شخص رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، اعتقادی به افزایش مناسبات منطقه‌ای نداشتند و به عبارت دقیق‌تر، دیپلماسی اقتصادی برای این دولت معنایی نداشت.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این دولت بیشتر تمرکز خود را روی ارتباط با آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام گذاشت که نتیجه‌ای برای کشور نداشت، گفت: سفر به کشورهایی چون عراق، سوریه و افغانستان در چهار سال اول دولت روحانی بسیار کم انجام شد و با آغاز دور دوم کاری دولت، آنان مجبور شدند که نگاهی هم به منطقه بیندازند.

وی یادآور شد: متأسفانه از آنجایی که دولت روحانی همه تخم مرغ‌ها را در سبد برجام نافرجام گذاشت، می‌توان گفت که در چند سال اخیر گشایشی در حوزه اقتصادی ایجاد نشد و ارتباط خوبی هم با کشورهای منطقه برقرار نکردیم.

عباسی تأکید کرد: توجه به دیپلماسی اقتصادی قطعاً می‌تواند در حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم تأثیرگذار باشد و ما باید در این مسئله به تقویت ارتباط با کشورهای منطقه توجه بیشتری داشته باشیم و البته این کشورها هم به ارتباط با ما نیاز دارند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی یادآور شد: در دولت قبلی، ما با کشورهای منطقه ارتباطات گسترده‌ای داشتیم و با کشورهای غربی هم از موضع اقتدار برخورد می‌کردیم و به همین دلیل کشورهای غربی مجبور بودند که سطح مطالبات خود را کاهش دهند.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای مثال در حوزه هسته‌ای که بیشترین بحث مذاکرات ما با طرف‌های مقابل بود، زمانی که آنان دیدند ما توان غنی سازی بالای ۲۰ درصد را داریم، این موضوع را پذیرفتند، در حالی که در گذشته می‌گفتند شما انرژی هسته‌ای برای چه می‌خواهید؟

عباسی تأکید کرد: نتیجه دیپلماسی فعال در آن مقطع آن بود که ما تعیین کننده بسیاری از مسائل بودیم و برای مثال ما تصمیم گرفتیم که مذاکره با گروه ۱+۵ در کاخ صدام و در سوم خرداد برگزار شود که دستاورد بزرگی است. در واقع ما برخلاف دولت فعلی، فقط به ژنو، وین و نیویورک نمی‌رفتیم و منطقه بیشتر مورد توجه ما بود و از آنجایی که طرف مقابل نیاز داشت که با ایران مذاکره کند، به جایی می‌آمدند که ما تعیین می‌کردیم.

وی تصریح کرد: در مقابل، دولت یازدهم و دوازدهم شرایط را تغییر داد و در زمین طرف مقابل و غربی‌ها بازی کرد که نتیجه این نوع نگاه باعث شد که مشکلاتی برای کشور به ویژه در حوزه اقتصادی به وجود آید.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.