لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 22590
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱ | 193 بازدید |
کدخدایی در نشست خبری:

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: هنوز ابهاماتی درباره لایحه حذف چهار صفر از پول ملی وجود دارد که باید رفع شود و پس از رفع ابهامات اعلام نظر می‌کنیم.
لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز(شنبه) در نشست خبری گزارشی از بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

وی گفت: ایرادات  ۹ مصوبه مجلس با توجه به رفت و برگشت هایی که بین شورا و مجلس انجام شده است برطرف شده و عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: لایحه کمک به سامانه پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی، طرح استفساریه بند الف ماده ۱۰۳ قانون خدمات کشوری، ایرادی با شرع و قانون اساسی ندارد.

طرح استفساریه تفسیری درباره معادل سازی مدرک کارشناسی برای استخدام افراد است.

کدخدایی اضافه کرد: طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت.

وی گفت: طرح دو فوریتی مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهوینستی علیه صلح و امنیت نیز واجد بار مالی نبود و مورد ایراد شورا قرار نگرفت، علاوه بر این لایحه تشویق سرمایه گذاری متقابل بین ایران و عراق و لایحه الحاق ایران به موافقتنامه حمل و نقل مواد غذایی فسادپذیر نیز جهت اجرا به مجلس ابلاغ شد.

تایید طرح کاهش مجازات حبس تعزیری

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: لایحه موافقتنامه سرویس های هوایی دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کویت و همچنین لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت  محیط زیست و جنگل بانی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت. علاوه بر این طرح دو فوریتی کاهش حبس تعزیری مورد تایید شورا قرار گرفت.

کدخدایی در بخش دیگری از این نشست خبری طرح ها و لوایح مغایر با شرع و قانون اساسی را تشریح کرد و گفت: طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا طبق این طرح مقرر شده است ضوابطی برای فعالیت احزاب و گروه های سیاسی در قالب آیین نامه در نظر گرفته شود که شورای نگهبان آن امر را مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی می داند زیرا در رابطه با حقوق افراد و احزاب است و باید در مجلس تصویب شود.

وی با اشاره به بررسی طرح اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در شورای نگهبان، گفت: صرف نظر از ایرادات و ابهامات متعدد در طرح مذکور، فرآیند نظارتی پیش بینی شده به موجب این مصوبه از جهات مختلف از جمله نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوطه در این مصوبه با تکالیف مندرج در قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایت داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات و همچنین از حیث نسبت ترتیبات اجرایی مقرر با قوانین موجود انتخاباتی واجد ابهام شناخته شد.

ایراد شورای نگهبان به حذف ۴ صفر از پول ملی

سخنگوی شورای نگهبان  همچنین با اشاره به بررسی لایحه حذف چهار صفر در شورای نگهبان، اعلام کرد: این لایحه نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا در تبصره یک این لایحه با توجه به قرار دادن تعهدات کشور در مقابل صندوق بین المللی پول به عنوان یکی از معیارهای محاسبه و تعیین برابری پول های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز، مصوبه دارای ابهام شناخته شد.

کدخدایی گفت: به دلیل اهمیت این لایحه و پیگیری های دولت از  رئیس کل بانک مرکزی دعوت شد تا در جلسه شورای نگهبان حضور یابد؛ او بیش از یک ساعت در خصوص ابهامات موجود توضیحاتی ارائه کرد اما بعد از این گفتگو همچنان ایرادات فنی اعضای شورای نگهبان باقی بود.

وی اظهار داشت: لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا بر اساس اصل ۱۰۰ قانون اساسی وظایف شوراها نظارتی است اما این طرح وظایف جدیدی را برای این شوراها در نظر گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران در شورای نگهبان گفت: ایرادات زیادی به این لوایح وارد است و نیازمند اخذ گزارشات بیشتری در این خصوص هستیم.

کدخدایی در خصوص ایراد شورای نگهبان به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث، اظهار داشت: فقهای شورای نگهبان به این لایحه ایراد شرعی داشتند زیرا تکلیف افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و توان مالی برای پرداخت حق بیمه ندارند روشن نشده است.

وی ادامه داد: طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی نیز مورد ایران شورای  نگهبان و هیئت عالی نظارت مجتمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.

طرح ساماندهی صنعت خودرو رد شد

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو در شورای نگهبان، گفت: این طرح مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی تشخیص داده شد زیرا واردات خودرو در صورت اجرای آن تسهیل می شود، هیئت عالی نظارت مجمع نیز ایراداتی به این طرح داشت.

کدخدایی گفت: لایحه اهداف وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و تاکید شد که بیان شود کلیه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان باید به رعایت احکام و ارزش های اسلامی و شئون انقلاب اسلامی مقید گردد.

وی اظهار داشت: طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور که به دلیل بار مالی مورد اعتراض دولت بود از سوی شورای نگهبان نیز مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از ایراد شورای نگهبان به لایحه موافقت نامه بین ایران و هند به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی  در مورد مالیات های بر درآمد خبر داد.

کدخدایی گفت: فقهای شورای نگهبان در این مدت، نامه های دیوان عدالت را مورد بررسی قرار داده و نظرات خود را اعلام کردند.

وی افزود: در دو هفته اخیر مجلس دهم مصوبات زیادی را برای شورای نگهبان ارسال کرده است، سه شنبه گذشته ۱۶ مصوبه به شورا ارسال شد که تلاش می کنیم در فرصت قانون نظر شورای نگهبان در خصوص این مصوبات را اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم، گفت: فرصت چهار ساله را غنیمت بدانید و برای حفظ حقوق مردم تلاش کنید تا بعد از چهار سال باقیات الصالحات از خود به جا بگذارید.

سندی درباره غیرمعتبر بودن مدرک منتخبان به دست ما نرسیده است

کدخدایی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان سابق مجلس اعلام کرد که مدارک تحصیلی و حوزوی ۸ نفر از منتخبان مجلس یازدهم دارای مشکل است و موضع شورای نگهبان در این باره چیست؟ اظهار داشت: بنده قبلا هم پاسخ دادم که آنچه تاکنون براساس گزارش های رسمی به ما واصل شده است، فقط درباره مدرک تحصیلی منتخب مردم تفرش بود و دیگر مطالب صرفاً در فضای رسانه ای و مجازی مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه البته شورای نگهبان موضوع مذکور را بررسی کرد، گفت: گویا این مطلب از سوی یکی از منتخبان مجلس دهم درباره رقیب انتخاباتی اش مطرح شده است و مستنداتی در این زمینه به ما ارائه نکرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: اگر واقعا درباره مدارک تحصیلی منتخبان موردی وجود دارد باید با مستندات کافی مطرح شود و در شرایط فعلی هم این مدارک باید به کمیسیون های بررسی اعتبار نامه منتخبان مجلس ارسال شود.

کدخدایی بیان کرد: اغلب این ادعاها از سوی کسانی مطرح می شود که در انتخابات رأی نیاوردند و نسبت به رقبای خود این مطالب را مطرح می کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره علت عدم مزاحمت آمریکا برای نفت کش های ایرانی در ونزوئلا، اظهار داشت: مسئولان وزارت خارجه در این باره موضع رسمی خود را مطرح کردند اما بنده هم به صورت کلی می گویم که تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت مردم ما در مقابل زیاده خواهی های دشمنان و مخصوصا رژیم آمریکا و همچنین تحریم های این کشور باعث شد که این موفقیت رقم بخورد.

ابراز امیدواری برای حل مشکلات مردم در مجلس یازدهم

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تشکیل مجلس یازدهم، گفت: بنده برای نمایندگان مجلس یازدهم آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم گذشته را چراغ راه آینده خود کنند و از تجارب مجلس های قبلی استفاده کنند و برای رفع مشکلات معیشتی مردم و احقاق حقوق آنان تلاش کنند و این فرصت ۴ ساله را که زمان طولانی مدتی نخواهد بود، غنیمت بشمارند.

کدخدایی تأکید کرد: شورای نگهبان برای در اختیار قراردادن توان پژوهشی و کارشناسی خود در جهت ارتقای روند قانون گذاری، آمادگی دارد و هر کمکی بتواند به مجلس می کند.

وی افزود: البته شورای نگهبان تعامل بسیار خوبی با مجلس گذشته هم داشت و از لحاظ کارشناسی با نمایندگان مجلس دهم ارتباطات تنگاتنگی وجود داشت که قطعاً این ارتباطات حفظ خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح دو فوریتی قانون اصلاح انتخابات که در روزهای پایانی مجلس دهم مطرح شد، گفت: این طرح ایرادات بسیار زیادی دارد و برخی از قوانینی که به موجب این مصوبه در حال نسخ شدن است، در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده و بر این اساس ابتدا باید مجمع نسبت به این مصوبات اعلام نظر کند.

کدخدایی بیان کرد: ما از مجلس درخواست کردیم که این مصوبات را روشن تر تدوین کند و نظر دقیق تری درباره زمان بندی این مصوبات اعلام کند.

وی گفت: نمایندگان مجلس در هر دوره ای حق قانونگذاری دارند و شورای نگهبان هم نظرات خود را نسبت به شرع مقدس و قانون اساسی مطرح می کنند و تحلیل سیاسی درباره مصوبات نخواهد داشت و مردم خودشان قضاوت خواهند کرد.

مذاکره با مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: مذاکراتی با برخی از منتخبان مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات انجام شده است و پیش نویس هایی هم در این باره آماده شده تا هر چه سریعتر این کار مشترک صورت گیرد که امیدواریم با استفاده از تجارب مجلس دهم، قانون انتخابات در مجلس جدید به یک سامانی برسد.

کدخدایی در همین زمینه اظهارداشت: گفتگوهایی با برخی از منتخبان مجلس یازدهم درباره اصلاح قانون انتخابات انجام شده اما لازمه تحقق این مسئله آن است که مجلس رسمیت قانونی پیدا کند و کمیسیون ها تشکیل شوند تا طرح اصلاح قانون انتخابات به طور دقیق بررسی شود.

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه افرادی در زمان انتخابات شورای نگهبان را به نقض حقوق افراد رد صلاحیت شده متهم کرده اند و آیا شورای نگهبان تصمیم دارد علیه این افراد اقدام حقوقی کند، تصریح کرد: ما از این آسیب ها زیاد دیده ایم و کسانی که رأی نمی آورند و یا تأیید صلاحیت نمی شوند، معمولاً چنین مطالبی را درباره شورای نگهبان مطرح می کنند اما ما به این مطالب توجهی نمی کنیم چرا که اجرای قانون برای ما اهمیت دارد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: ما شکایتی از این جهت نخواهیم داشت اما اگر در جایی افترا یا توهین شود، حق قانونی خود می دانیم که اقدام کنیم.

کدخدایی درباره نشست های اعضای شورای نگهبان در خارج از کشور گفت: شورای نگهبان مانند برخی از نهادها در رفت و آمد به خارج از کشور نیست اما در حد تبادل نظرات کارشناسی، هیئت هایی از کشورهای مختلف به ایران آمده اند و هیئت هایی از ایران هم به برخی از کشورهای خارجی رفتند.

وی خاطرنشان کرد: آخرین ملاقاتی که داشتیم مسئولانی از کشور تایلند به ایران آمدند که یک سفر کاری بود و جلسات کارشناسی متعددی با اعضای شورای نگهبان داشتند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در یکی از توئیت های خود گفتید که نظارت استصوابی براساس قانون مجلس شورای اسلامی و قانونی است، گفت: مجلس چهارم نظارت استصوابی را به تصویب رساند و شورای نگهبان خود را مکلف به آن می داند.

کدخدایی در واکنش به سوالی درباره اعتراض سه منتخب مجلس یازدهم به اعتبارنامه یکی دیگر از منتخبان این دوره از مجلس شورای اسلامی اظهار  داشت: نظرات شورای نگهبان در این باره دیگر تمام شده است و اگر مطلب جدیدی درباره وضعیت منتخبان مجلس وجود دارد، باید در بررسی اعتبارنامه آنان مورد توجه قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان آموزش قانونگذاری برای منتخبان مجلس یازدهم می گذارد؟ تصریح کرد: این مسئله یک نیاز جدی است اما شورای نگهبان در این زمینه وظیفه قانونی ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: البته ما آمادگی داریم که ظرفیت پژوهشکده و کارشناسان شورای نگهبان را در اختیار نمایندگان مجلس یازدهم بگذاریم.

قتل دختر ۱۳ ساله اقدام نابخشودنی است

کدخدایی در پاسخ به سوالی پیرامون ارتباط قتل نوجوان ۱۳ ساله با عدم اعلام نظر شورای نگهبان در خصوص لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گفت: این اقدام جنایتی نابخشودنی است. اقدامی خلاف شرع و قانون اساسی و قوانین جاری کشور و امری غیرانسانی بود. ما هم انزجار خود را از این گونه جنایت اعلام می کنیم.

وی افزود: این گونه مسائل با  قانون گذاری رفع نمی شود. زمینه های فرهنگی و اجتماعی دارد که باید برای رفع آن اقدام کرد؛ قتل دختر نوجوان، اقدام نابخشودنی و غیرانسانی است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان، سال ۹۷ به شورای نگهبان ارسال شد و ۱۰ روز بعد ایرادات آن به مجلس اعلام شد اما حدود ۹ ماه بعد، ایرادات شورا رفع شد و لایحه به شورا ارسال شد که مجددا مورد ایراد قرار گرفت و چندین ماه در کمیسیون مربوطه معطل ماند. مجلس باید سریعتر مصوبه را اصلاح و برای ما ارسال می کرد. هیچگونه قصوری از سوی شورای نگهبان در تصویب لایحه حمایت ازنوجوانان صورت نگرفته و شورا در فرصت قانونی، این لایحه را مورد بررسی قرار داده است. البته بنده معتقدم ارتباطی بین این لایحه و جنایتی که اتفاق افتاده وجود ندارد.

کدخدایی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه اظهارات شورای نگهبان در مورد علل رد صلاحیت نمایندگان مجلس عامل تضعیف خانه ملت بوده است، گفت: بنده در شورای نگهبان همواره در جهت حمایت و تکریم مجلس صحبت کردم. برای ما مجالس هشتم، نهم و دهم تفاوتی ندارد.

وی با بیان اینکه نمایندگان، منتخبین مردم هستند و جایگاه آنها محترم است، اظهار داشت: نهاد مجلس، رکن اصلی کشور در امر قانونگذاری و نظارت است و کسی به خود جرأت نمی دهد که در جهت تضعیف این نهاد سخن بگوید.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: شما همواره در جلسات شورای نگهبان از ما سئوال می کنید که علت رد صلاحیت ها چیست، قانونگذار ما را منع کرده که به صورت عمومی دلایل رد صلاحیت افراد را اعلام کنیم اما دلایل رد صلاحیت ها طبق قانون مسائل مالی، اخلاقی و ضدیت با انقلاب است، بیان قانونی مسئله به معنای تضعیف نمایندگان نیست. ما از کسی اسم نبردیم. ذکر قانون تضعیف مجلس نیست.

کدخدایی تصریح کرد: صحبت هایی که نمایندگان در یکی دو هفته اخیر داشتند را با نظرات بنده مقایسه کنید. کدام توهین، اساعه ادب و تضعیف شورای نگهبان و مجلس بود. قضاوت با شماست.

علت غیبت آیت الله جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم

وی در پاسخ به سئوالی در مورد علت عدم حضور آیت الله جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم، اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، پروتکل هایی وجود داشت که از ابتدا اعلام کردند تعداد مدعوین مجلس محدود است. از شورای نگهبان، بنده و آیت الله جنتی برای حضور در این مراسم دعوت شدیم. آقای جنتی سفر بودند. تلاش کردند که برگردند اما امکانپذیر نبود به همین جهت بنده در جلسه افتتاحیه حضور یافتم.

قائم مقام شورای نگهبان در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص امکان اصلاح قانون مجازات در زمینه قتل فرزند توسط پدر، گفت: شورای نگهبان از هرگونه قانون جدید برای مجازات این گونه افراد استقبال می کند. اگر این مشکلات با قانونگذار حل می‌شود شورای نگهبان خود را موظف می داند که گام‌هایی در این مسیر بردارد.

واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور؛ به «روحانی» گزارش دقیق نمی رسد

کدخدایی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص اظهارات رئیس جمهور مبنی بر ناهماهنگی وزارت کشور با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی گفت: وزیر کشور اخیرا اعلام کرد همکاری و هماهنگی که بین شورای نگهبان و وزارت کشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود داشت در هیچ دوره ای وجود نداشته است. شاید رئیس جمهور اطلاعات دقیقی در این خصوص ندارد و یا گزارش دقیقی برای او ارسال نشده است.

وی تصریح کرد: در حوزه قانونی، فنی و رایانه ای ارتباطات تنگاتنگی بین وزارت کشور و شورای نگهبان در این خصوص وجود داشت و تلاش شد برای تحقق این مطالبه مردم و شورای نگهبان گام های جدی برداشته شود. لذا در انتخابات مجلس احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام شد.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه امنیت آرای مردم برای ما مهم است، گفت: ما باید پاسدار آرای مردم به عنوان حق الناس داشتیم. در صورت تامین امنیت آرا مشکلی با برگزاری الکترونیکی انتخابات نداریم.

کدخدایی اظهار داشت: با وزیر ارتباطات که فردی متخصص در این زمینه است مشورت کردم اما او هم اعلام کرد تردید جدی در خصوص این سازوکار وجود دارد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری پیرامون طرح نمایندگان مجلس دهم برای نظارت بر حقوقدانان شورای نگهبان گفت: بررسی طرح اصلاح آئین نامه داخلی مجلس در این خصوص در دستور کار شورای نگهبان قرار دارد و زمانی که شورا نظر خود را اعلام کند بنده نظر شورا را اعلام می نمایم.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در قوانین موجود نسبت به تخلفات همه مقامات از جمله اعضا و حقوقدانان شورای نگهبان و مخصوصا انتخابات، مجازات وجود دارد و اگر اعضای شورا تخلف کنند قانون می تواند آنها را مورد تعقیب قرار دهد.

کدخدایی با بیان اینکه اعضای حقوقدان شورای نگهبان، کارشناس هستند، گفت: اگر بخواهند آنها را به خاطر نظراتشان تحت تعقیب قرار دهند خلاف است اما اگر تخلفی انجام دهند قوانین ما مقررات لازم برای برخورد با این گونه تخلفات را دارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.