تعداد حقوقدانان معرفی شده قوه قضاییه به مجلس افزایش یافت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 21667
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱ | 228 بازدید |
با رای نمایندگان ؛

تعداد حقوقدانان معرفی شده قوه قضاییه به مجلس افزایش یافت

طبق مصوبه امروز مجلس، تعداد حقوقدانان معرفی شده از سوی قوه قضاییه به مجلس برای عضویت در شورای نگهبان به دو برابر افزایش یافت.
تعداد حقوقدانان معرفی شده قوه قضاییه به مجلس افزایش یافت

  نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ماده یک طرح اصلاح قانون آئین‌نامه داخلی مجلس را اصلاح و تصویب کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این مصوبه مقرر کردند که تعداد حقوقدانان معرفی شده از سوی دستگاه قضا به مجلس برای عضویت در شورای نگهبان افزایش یابد.

پیشنهاد رفع ابهام ماده یک این طرح از سوی علی مطهری مطرح شد و وی در این باره، اظهار داشت: در ماده یک آمده است که «رئیس قوه قضاییه حقوقدانان شورای نگهبان به تعدادی که مجلس از بین آنان انتخاب داشته باشد به مجلس معرفی می کند» که این عبارت ابهام دارد و باید رفع ابهام شود.

وی افزود: پیشنهاد بنده این است که در این ماده «به تعداد حدقل دو برابر افراد مورد نیاز» جایگزین این متن شود و این پیشنهاد با تفسیر شورای نگهبان و اصل ۹۱ قانون اساسی هیچ گونه منافاتی ندارد.

در ادامه جلسه، وکلای ملت با این پیشنهاد موافقت و ماده یک طرح الحاق یک ماده به قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

همچنین با موافقت نمایندگان یک ماده مشتمل بر دو بند به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به ‌شرح زیر الحاق شد:

– در اجرای اصل نود و یکم (۹۱) قانون اساسی رئیس قوه قضائیه موظف است از میان حقوقدانان مسلمان در رشته‌های مختلف حقوقی حداقل به تعداد دو برابر افراد مورد نیاز در هر نوبت به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

– پس از معرفی حقوقدانان به مجلس شورای اسلامی انصراف آنان ممنوع است و در صورتی که بنا به دلایل موجه، انصراف فردی ضرورت پیدا کند، انصراف باید با اطلاع و هماهنگی رئیس قوه قضائیه باشد و رئیس قوه قضائیه موظف است حداقل سه روز پیش از جلسه أخذ رأی فرد دیگری را به جای او به مجلس معرفی کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.