آمریکا حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 21537
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۴۹ | 82 بازدید |
تخت روانچی:

آمریکا حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است

نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت: آمریکا با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و تهدید سایر کشورها، حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است.
آمریکا حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است

مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در نشست مجازی و غیررسمی شورای امنیت، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در اروپا، اظهار داشت: چندجانبه گرایی با چالش‌های متعددی مواجه شده و لازمه رفع آن‌ها تقویت حاکمیت قانون، همکاری بین‌المللی و تعامل است.

وی با اشاره به درس‌هایی که می‌بایست از تجربه تلخ جنگ جهانی دوم گرفت، افزود: یکی از مثال‌های زنده استهزای سیستماتیک حقوق بین الملل، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط آمریکا و تهدیدات بی‌شرمانه علیه سایر کشورها برای نقض این قطعنامه و یا مواجهه با اقدامات تنبیهی است.

نماینده ایران در سازمان ملل با یادآوری این نکته که سازمان ملل با هدف ایجاد مرکزی برای هماهنگی اقدامات کشورها و حل مشکلات جهانی تأسیس شده است، گفت: سیاست‌ها و اقدامات برخی کشورها مانند آمریکا که قوانین و مقررات بین‌المللی را نقض می‌کند و سیاست خارجی آن به استفاده از ابزارهای غیرانسانی نظیر تحریم‌های یکجانبه معتاد شده است، اعتبار این سازمان و حاکمیت قانون را تضعیف کرده است.

تخت روانچی با انتقاد از رهیافت آمریکا در خروج از سازمان‌ها و توافقات بین‌المللی، از جمله خروج غیرقانونی آن از برجام و نیز نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تاکید کرد: اینگونه سیاست‌ها، چندجانبه گرایی را با چالش مواجه کرده و منافع جمعی کشورهای جهان را در معرض خطر قرار داده است و به همین علت، دنیا باید تلاش کند حاکمیت قانون، جایگزین سیاست قدرت و همکاری، جایگزین تقابل شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.