آسمان‌و ریسمان‌های آمریکایی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 20885
  پرینتخانه » اقتصادی, بین الملل تاریخ انتشار : ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۲۵ | 119 بازدید |
واکاوی تشدید تهدیدهای بی‌اساس یانکی ها در گفت و‌گو با رحمان قهرمان پور؛

آسمان‌و ریسمان‌های آمریکایی

اتهام زنی‌های مقامات آمریکایی به ایران تمامی ندارد. این بیماری که جهان را فرا گرفته و برای کشورهایی چون آمریکا به یک فاجعه انسانی و اقتصادی تبدیل شده، سران آن را دچار سرگشتگی کرده است؛
آسمان‌و ریسمان‌های آمریکایی
‌|مهدیه هاشمی‌|
اتهام زنی‌های مقامات آمریکایی به ایران تمامی ندارد. این بیماری که جهان را فرا گرفته و برای کشورهایی چون آمریکا به یک فاجعه انسانی و اقتصادی تبدیل شده، سران آن را دچار سرگشتگی کرده است؛ از طرف دیگر اتفاقاتی چون مچ‌گیری نیروهای سپاه از ناو آمریکایی در خلیج‌فارس و این روزها نیز پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور و قرارگرفتن آن در مدار زمین، خشم مقامات آمریکایی را در برداشته است؛ تا آن جا که به تهدیدهای قدیمی خود قوت بخشیدند و این روزها نیز خبر تازه وزیر خارجه‌ای که از تمدید دوباره تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران دم می زند. پمپئو همچنین پس از اقدام موفقیت‌آمیز کشورمان در پرتاب ماهواره نور، به میدان آمده و مدعی شد که این حرکت، نقض قوانین بین‌المللی بوده و ایران باید به دلیل پرتاب ماهواره نظامی پاسخگو باشد. پمپئو در ادامه گفت: «این ماهواره‌بر(قاصد) و موارد دیگری که قبلا پرتاب شده‌اند، متشکل از تکنولوژی همانند فناوری‌های موشک‌های بالستیک است که شامل سامانه‌های دوربرد مانند موشک‌های بالستیک قاره‌پیما می‌شود. هیچ کشوری تاکنون از توان موشک‌های بالستیک قاره‌پیما مگر به‌منظور حمل سلاح‌های هسته‌ای استفاده نکرده است.»
• اقدام آمریکایی‌ها در نقض قوانین بین‌الملل به اثبات رسیده است
 وزیر خارجه آمریکا قصد دارد با چسباندن موضوع حمل سلاح هسته‌ای به موشک‌های ایرانی، حساسیت جهانی علیه برنامه موشکی ایران را برانگیزد. پس از این بیانیه‌ها در محکومیت پرتاب ماهواره نور، ربیعی، سخنگوی دولت ایران ضمن پاسخ با این تهدیدها گفت: «ما هیچ اقدامی مغایر با قوانین و مقررات یا قطعنامه‌های شورای امنیت انجام ندادیم و آن را حق خودمان می‌دانیم. اقدام آمریکایی‌ها و شرکای آن‌ها در نقض قطعنامه‌های بین‌المللی و بی‌اعتنایی به قوانین و مقررات بارها به اثبات رسیده است،حال آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را به دلیل انجام یک عمل مرسوم که کمترین مغایرتی با تعهدات بین‌المللی ندارد به نقض قطعنامه متهم می‌کند.»
از طرف دیگر ترامپ رویارویی شناورهای سپاه پاسداران با ناو آمریکایی که هفته گذشته روی داده بود را بهانه‌ای برای ابراز خشم خود نسبت به ماهواره نور قرار داد و در یک لاف‌زنی توییتری مدعی شد: «به نیروی دریایی آمریکا دستور دادم اگر قایق‌های تندروی ایران کشتی‌های ما را آزار دهند، به آن‌ها شلیک و آن‌ها را نابود کنند.» 
تمام این اتفاقات دلیلی شدند برای آن‌که مقامات آمریکایی لفاظی‌های تهدیدآمیز خود نسبت به ایران را در مدت اخیر تشدید کنند. به نظر می‌رسد تحقیرهایی که ایران از زمان حرکت سفیهانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار مقاومت کشورمان تاکنون به این کشور تزریق کرده، باعث شده است تا بخواهند از بافتن آسمان به ریسمان زهری به آن بزنند.
«رسالت» در مورد این موضوع با یک کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت و گو پرداخت.
•تهدیدهای آمریکا، داستانی مکرر
رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل در مورد تهدیدهای مختلف آمریکا در مدت ابتلا جهان به بیماری کرونا به «رسالت» چنین گفت: «تهدیدهای آمریکا، داستان تازه‌ای نبوده و سال‌هاست که ادامه دارد. این روزها در حالی که انتظار می‌رفت با گسترش کرونا در جهان، خصومت‌ها و تنش‌ها کمتر شود متأسفانه دولت ترامپ در همین مقطع زمانی هم‌دست از تهدید ایران برنمی‌دارد.»
وی ابراز کرد: «ویروس کرونا مسئله انسانی است که بیشتر موضوعات جهانی را تحت‌الشعاع قرار داده است. بسیاری از کشورها سعی دارند در بحران کنونی تنش سیاسی چندانی میان خود و دیگر دولت‌ها ایجاد نکنند با این حال مقامات آمریکایی بدون توجه به شرایط داخلی آمریکا، همچنان به تهدید دیگر کشورها مشغولند. از طرف دیگر  رقابت‌های سیاسی داخلی میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان در این کشور نیز باعث شده ترامپ ایران را  تهدید کند به امید آن‌که  بتواند آن را به پله‌ای برای موفقیت و جذب آرا در عرصه انتخابات۲۰۲۰ تبدیل کند.»
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اظهارات مقامات آمریکایی با توجه به شرایط آشفته این کشور طبیعی به نظر می‌رسد، گفت: «ترامپ در ابتدا ابراز کرد که ویروس کرونا اثر چندانی بر آمریکا نخواهد داشت اما اکنون تعداد جان‌باختگان بر اثر این اپیدمی در آمریکا از مرز ۵۲ هزار نفر گذشته است که بزرگ‌ترین  رقم تلفات در جهان است و این نشانه صدمه ای  است که کرونا به چهره آمریکا وارد کرده. از طرف دیگر نظرسنجی‌های مختلف در آمریکا نشان می‌دهند که مردم نسبت به انفعال دولت ترامپ در مقابله با این بیماری معترض هستند. برای مثال موسسه «گالوپ» روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که محبوبیت دونالد ترامپ حدود هفت درصد کاهش پیدا کرده است و علی‌رغم این‌که او از رقیب انتخاباتی دموکرات خود «جوبایدن» پیشی دارد اما این افت محبوبیت برایش سنگین آمده است.»
• سرخی سیلی آمریکا پس از شهادت سردار مقاومت
وی افزود: «همچنین پس از اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی و دیدن حرکت انتقامی ایران، شرایط برای مقامات آمریکایی به‌گونه‌ای شد تا بخواهند از مسیری جلوی هرگونه اقدام تلافی جویانه دیگری که ممکن است از ایران سربزند را بگیرند. بر این اساس سعی دارند با تهدیدهای مختلف فضا را کنترل کنند.»
قهرمان‌پور در انتها این گفت وگو با اشاره به اینکه تهدید اخیر مایک پمپئو، مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، ناشی از نتایج توافق برجام است، ادامه داد: «آمریکا برای ممانعت از لغو این تحریم‌ها در سال ۲۰۲۰ بر اساس برجام  باید به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کرده و مسیر قانونی آن را طی کند که فرآیند طولانی خواهد داشت و این روند زمانی احتمال شکست آمریکا در تحقق این تهدید را افزایش می‌دهد.»
در پایان با در نظر داشتن تمام این هذیان‌گویی‌های آمریکایی ها می‌توان یادآوری کرد که  تهدید شدن از طرف کشوری که به تهدید شماره یک امنیت جهانی مشهور بوده و در اعمال تبعیض قوانین، سرآمدی خود را اثبات کرده است، کوچک‌ترین تأثیری بر اراده کشور ما نخواهد داشت؛ حتی اگر بتواند افکار عمومی را منحرف کند.
نویسنده : مهديه هاشمي‌ |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.