فرهنگِ فرنگ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 20683
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۰۷ | 130 بازدید |
بررسی نگاه تبعیض آمیز آمریکا علیه اقلیت‌ها و زنان؛

فرهنگِ فرنگ

این روزها روزگار بر وقف دونالد ترامپ و دولت پر مدعایش نمی چرخد. آنان  که همواره با نقابی به رنگ تمدن سعی بر پوشش ذات اصلی خود داشتند حالا گِردی و گردش زمین از چهره واقعی آنان پرده برداری کرده است.
فرهنگِ فرنگ

‌| گروه سیاسی| 
این روزها روزگار بر وقف دونالد ترامپ و دولت پر مدعایش نمی چرخد. آنان  که همواره با نقابی به رنگ تمدن سعی بر پوشش ذات اصلی خود داشتند حالا گِردی و گردش زمین از چهره واقعی آنان پرده برداری کرده است. تصمیم های افراطی ،جنایت های بی رحمانه ، نژاد پرستی هایعمیق و بی منطق و ادعای پوشالی‌ تنها گوشه ایاز   پرونده سیاه آن‌ها است. به تازگی شکایتی از سوی صاحبان دو شرکت در ایالت مریلند آمریکا، مطرح شده که حاکی از آن است که در تخصیص بودجه ۳۴۹ میلیارد دلاری پرداخت وام به شرکت‌های کوچک در آمریکا علیه زنان و اقلیت‌ها، تبعیض اتفاق افتاده است این درحالی است که صاحبان بسیاری از شرکت‌های بزرگ توانسته‌اند در قالب بودجه تخصیص داده شده، از سهم خود استفاده کنند اما شرکت‌هایی که صاحبان آن‌ها زن و یا از اقلیت‌ها بوده‌اند، حتی نتوانستند درخواست دریافت وام را نهایی و به ثبت برسانند.در بررسی این موضوع «رسالت» به گفت‌ وگو با جعفرقنادباشی ، کارشناس مسائل بین الملل پرداخت.  جعفرقنادباشی ، کارشناس مسائل بین الملل در تشریح نگاه تبعیض آمیز آمریکا علیه اقلیت ها و زنان به «رسالت» عنوان کرد: « نژاد پرستی موجود در آمریکا ریشه در تاریخ این کشور دارد و به سفید پوستانی بسیار تندرو بر می گردد که درگذشته از سیاه پوستان برای پیشبرد اهداف خود ازجمله؛ ساختن راه، باربری ،کار در معادن استفاده می کردند بنایراین آمریکای کنونی توسط برده دارانی ساخته شد که با برده داری اهداف خود را محقق کردند.این افراد که به عنوان برده استفاده می شدند به طورعموم افراد آفریقایی بودند که توسط آمریکائیان دزدیده و به خدمت اجباری درآمده بودند.»وی افزود: «اتفاق کنونی در آمریکا نیز به ریشه و خوی گذشته شان باز می گردد و موجب تعجب نیست چراکه نگرش نژاد پرستی همچنان جاری است هرچند برده داری سال های سال است که از میان رفته و دیگر نیست اما آنچه که باقی مانده نگاهی تبعیض آمیز و توام با نژاد پرستی است که در احوال کنونی آمریکا به صراحت مشهود است.»
او ادامه داد: «به موجب نگاه تبعیض آمیزسیاه پوستان، سرخ پوستان به عنوان شهروندان درجه دوم محسوب می شوند. نژاد پرستیو نگاه تبعیض آمیز از مادامی که دولت ترامپ روی کار آمد قوت بیشتری گرفت چراکه ترامپ همواره در رأس جریان های افراطی قرار دارد.»قنادباشی تصریح کرد: « ترامپ همواره با قرارگیری بر رأس جریان های افراطی دست به کارهای افراطی می زند و به این موجب، نگاه تبعیض آمیز بیش از هر زمان دیگری قوت یافته است چراکه او همواره سعی بر تخریب و توهین به سایر اقلیت ها دارد.»او گفت: «نژادپرستی سبب شده تا درصد بالایی از آمار بیکاری و بیماری به سیاه پوستان اختصاص داده شود زیرا برای اشتغالزایی و حتی خدمات درمانی اولویت با سفید پوستان است و آن‌ها از امتیاز بالاتری برخوردار هستند.»کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: «با شیوع ویروس کرونا نگاه تبعیض آمیز پررنگ تر شد و همین مسئله موجب شد تا آمریکا در صدر تلفات این ویروس قرارگیرد زیرا سیاه پوستان اقتصادی ضعیف و درآمدی بسیار پایین دارند لذا قادر به تأمین هزینه های درمانی و بهداشتی خود نیستند و به همین واسطه تلفات بیشتری شامل حالشان می شود.از میان ۴۵ هزار نفرفوت شده در آمریکا اکثریت سیاه پوست بودند و این موضوع تنها به دلیل اقتصاد ضعیف آن ها نبود. عامل دیگری که در کنار اقتصاد ضعیف آن هاموجب مرگ سیاه پوستان شده، تبعیض کادر درمان و پزشکانی است که در وهله نخست،  به فکر درمان سفید پوستان هستند.»
 او معتقد است که رویکرد نامناسب آمریکا در مواجهه با ویروس کرونا و قوت نگاه تبعیض آمیز اکنون موجب خشم مردم و در آینده ای نه چندان دور می تواند آن‌ها را به جنگ داخلی بکشاند.وی افزود: «نگاه افراطی ترامپ و همراهانش تنها به رنگ اقلیت ها ختم نمی شود و به  تبعیض علیه زنان نیز می رسد زیرا نگاه آنان ،نگاهی اشرافانه است. ترامپ حقوقدان نیست و تنها یک تاجر است که از سیاست اطلاعات کافی ندارد. شخصی که از حقوق و قانون چیزی نمی داند و همواره نگاهی اشرافی دارد طبیعی است که زنان نیز نگاهی ابزاری داشته باشد.»
او درپایان بیان کرد: «در نظر دولت آمریکا کسی ارزشمند است که بتواند موجب‌کسب سود بیشتری در این کشور شود و اگر‌ فرد موجب سودآوری آنان نشود و بی شک با تبعیض و توهین مواجه خواهد شد.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.