آسمان غرق «نور» شد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 20586
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶ | 123 بازدید |
گام محکم سپاه در حوزه فضایی با پرتاب ماهواره «نور» برداشته شد؛

آسمان غرق «نور» شد

صبح دیروز ماهواره نظامی ایران با نام« نور»، توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به‌وسیله ماهواره‌بر 3مرحله‌ای قاصد در مدار 425کیلومتری زمین قرار گرفت. این اولین ماهواره نظامی ایران است که به فضا پرتاب شده است.
آسمان غرق «نور» شد

‌|  گروه سیاسی‌|
صبح دیروز ماهواره نظامی ایران با نام« نور»، توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به‌وسیله ماهواره‌بر ۳مرحله‌ای قاصد در مدار ۴۲۵کیلومتری زمین قرار گرفت. این اولین ماهواره نظامی ایران است که به فضا پرتاب شده است. این پرتاب از پایگاه پرتاب فضایی سپاه در منطقه شاهرود و در کویر مرکزی ایران به انجام رسید، پایگاهی که سال‌ها پیش آماده شده بود تا پرتابگرهای فضایی سنگین سپاه از جمله ماهواره‌بر قائم از آن به فضا پرتاب شود. این نخستین بار است که جمهوری اسلامی ایران یک ماهواره را با کاربردهای دفاعی به فضا پرتاب می‌کند. همچنین در سابقه برنامه فضایی ایران، پیش از این ماهواره‌برهای سفیر برای مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین و سیمرغ برای مدار ۵۰۰ کیلومتری مورد استفاده قرار گرفت که در پرتاب‌های ماهواره‌بر سیمرغ با وجود آنکه در آخرین تلاش این ماهواره‌بر، ماهواره ظفر را تا ارتفاع ۵۴۰ کیلومتری سطح زمین رساند، اما موفق به تزریق این ماهواره در مدار نشد.
بدین ترتیب، تثبیت مدار به معنای تزریق ماهواره به مدار تا پیش از این فقط در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین و توسط ماهواره‌بر سفیر صورت گرفته است و امروز نیروی هوافضای سپاه با پرتاب ماهواره نور و تزریق آن به مدار توسط ماهواره‌بر قاصد برای نخستین بار توانست مداری بالاتر از ۲۵۰ کیلومتر یعنی مدار ۴۲۵ کیلومتری را برای کشورمان تثبیت کند.
ماهواره‌بر قاصد اولین پرتابگر سه‌مرحله‌ای آزمایش‌شده در کشور است و هنوز جزئیاتی از ابعاد و تناژ و قابلیت‌های فنی آن اعلام نشده اما تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که سپاه مسیر توسعه پرتابگرهای فضایی خود را با تنوع مورد نیاز پیگیری کرده است.
در تابستان سال ۱۳۹۸ ماهواره‌های غربی تصاویر متعددی از آزمایش پیشران‌های سوخت جامد در محوطه آزمایش پایگاه ثبت‌شده فضایی سپاه منتشر کردند که این امر نشان می‌داد که سپاه در حال ورود به مرحله بسیار مهمی از آماده‌سازی پرتابگر فضایی سوخت جامد خود است که این آزمایش‌ها را به انجام می‌رساند. با گذشت چند ماه از آزمایش‌های فوق، خبر اجرای یک پرتاب عملیاتی با ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای «قاصد» که توسط متخصصان فضایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نیروی هوافضا ساخته شده و یکی از پرتابگرهای فضایی توسعه‌یافته در این مجموعه است اعلام شد. خبر قراردهی موفق اولین ماهواره نظامی کشور به‌نام «نور» در مدار زمین با استفاده از ماهواره‌بر قاصد، در روز سوم اردیبهشت و در ایام تصویب اساسنامه و تأسیس سپاه پاسداران منتشر شد که سبب افزایش روحیه خودباوری و غرور ملی در ایران و سایر کشورهای دوست خواهد بود.
اقدامات صورت گرفته در حوزه فناوری فضایی از سالیان گذشته در برنامه های نیروهای مسلح کشورمان قرار داشته و با وجود تلاش های
ارزشمند سایر بخش های فعال در حوزه فضایی و تعداد اندکی عملیات ناموفق، اما حرکت در این مسیر و دستیابی به پیشرفت های
علمی و عملی فراوان در این حوزه نویدبخش حضور بسیار پررنگ تر
کشورمان در این عرصه و شانه به شانه شدن با قدرت های برتر جهانی در این حوزه است.
نکته حائز اهمیت در اجرای این پروژه مهم ملی، نگاه چند بعدی و استراتژیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وظایف محوله و انجام آن در بخش های مختلف است که توجه به این موضوع سبب شده این نیروی انقلابی در ابعاد مختلف به وظایف خود به خوبی عمل کرده
و جایگاه خود را بیش از پیش در کشور تبیین نماید.
پس از حضور موفق سپاه در کمک به مردم در بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله، در زمان شیوع ویروس منحوس کرونا نیز خادمان ملت در سپاه با برنامه ریزی و استفاده از تمامی ظرفیت های بالقوه این نیرو در بین مردم حاضر شده و براساس توصیه های ستاد ملی کرونا نسبت به خدمت رسانی به جامعه عمل کرده که در این ایام شاهد اثرات مثبت این اقدامات در کاهش آسیب های حاصل از کرونا در جای جای ایران اسلامی بوده ایم.
موضوع مهمی که در این زمان نباید فراموش شود، غافل نشدن سپاه از وظایف ذاتی و حیاتی خود در حوزه نظامی و عملیاتی خود است که باوجود درگیری بخش های زیادی از این نیرو در حوزه خدمت رسانی به مردم، بخش هوافضای سپاه نیز وظایف و کارکردهای خود را به درستی انجام داده و اجازه نداده تا اقتدار نظامی و امنیتی کشور خدشه دار شود.
توجه سپاه به مدیریت علمی و توسعه فناوری های نوین فضایی و برنامه ریزی مدون و حساب شده این نیرو سبب شده در این روزهای سخت کرونایی، شاهد پرتاب اولین ماهواره نظامی کشور باشیم تا دوست و دشمن از این اتفاق مهم غافلگیر شوند.
 سردار سلامی: می توانیم جهان را از فضا رویت کنیم
فرمانده کل سپاه نیز درخصوص این پروژه با بیان این‌که با پرتاب ماهواره نور سپاه امروز فضایی شد، گفت: تحقق این مهم بیانگر این است که ما در هر عرصه‌ای ورود کنیم با تکیه بر خداوند متعال و استعدادهای درونی خود می‌توانیم موفقیت‌های چشمگیر و جهان‌پسندی داشته باشیم.
به گزارش فارس، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از پرتاب و در مدار قرار گرفتن نخستین ماهواره چند منظوره جمهوری اسلامی ایران  که کاربرد دفاعی هم دارد توسط سپاه با تبریک این موفقیت بزرگ به فرماندهی معظم کل قوا و ملت شریف ایران اسلامی، گفت: پرتاب موفقیت آمیز این ماهواره ابعاد جدیدی از قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را ارتقا  بخشید و به فضل الهی سپاه امروز فضایی شد.
سرلشکر سلامی دستیابی نیروی دفاعی قدرتمندی چون سپاه به فناوری‌های فضایی به منظور رسیدن به توانمندی‌های برتر ساز را یک ضرورت توصیف و تصریح کرد: امروز ارتش های قدرتمند دنیا بدون قرار گرفتن در فضا دارای نقشه دفاعی جامعی نیستند و دستیابی به این فناوری برتر ساز که ما را به فضا منتقل می کند و قلمرو توانایی هایمان را گسترش می‌دهد یک دستاورد راهبردی است.
وی خاطرنشان کرد: پس از این دستاورد مهم ما در عرصه گسترش قلمرو و توان اطلاعاتی راهبردی به یک جهش دست یافتیم.
فرمانده کل سپاه در ادامه تأکید کرد: امروز ما می توانیم جهان را از فضا رویت کنیم و این به معنای گسترش اطلاعات راهبردی نیروی دفاعی قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
وی افزود: قرار گرفتن این ماهواره چند منظوره در فضا هم در عرصه IT و نبردهای اطلاعاتی می تواند برای ما ارزش افزوده استراتژیک تولید کند و هم در جنگ‌های اطلاعاتی زمینه‌های قدرتمندی را برای ما ایجاد می‌کند.سرلشکر سلامی با تأکید بر این‌که سپاه از امروز وارد یک عرصه تحول شد، گفت: دستیابی به این فناوری ها
به دلیل اینکه در زمره فناوری‌های برتر جهانی است و خطوط مقدم استعدادهای تکنولوژی را شکل می دهد؛ برای ایران اسلامی توفیق بزرگی محسوب می شود.وی با بیان این‌که پرتاب ماهواره مختص مسائل دفاعی و نظامی نیست، گفت: تحقق این مهم  کشور را در عرصه‌های مختلف به پیشرفت‌های بزرگی می رساند ، بنابراین دستاوردی راهبردی برای نظام اسلامی ما محسوب می شود.فرمانده کل سپاه با تأکید بر این‌که تمامی اجزای مختلف فناوری‌های پرتاب این ماهواره اعم از پرتابگر و ماهواره متکی به دانش بومی، بدون اتکا به خارج و در اثر تحریم به وجود آمده است، گفت: پیام به ثمر نشستن این دستاورد مهم این است که تحریم نه تنها مانعی در مسیر پیش روی ما نیست بلکه موجب روشن شدن موتور پیشران فناوری‌های نوین ما برای رسیدن به یک قدرت بزرگ در سطح منطقه و در افق نزدیک در سطح جهانی است.سرلشکر سلامی در پایان تحقق این دستاورد راهبردی فضایی را لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر راهبرد «قوی شدن» عنوان و تأکید کرد:پیام بزرگ این اتفاق این است که ما در هر عرصه ای ورود کنیم با تکیه بر خداوند متعال و استعدادهای درونی خود می توانیم موفقیت های چشمگیر و جهان پسندی داشته باشیم.

نویسنده : گروه سیاسی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.