امنیت منطقه زیر نگاه سپاه | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 20351
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۲۴ | 212 بازدید |
گزارش تحلیلی در مورد ماجراجویی کشتی آمریکایی در خلیج‌فارس؛

امنیت منطقه زیر نگاه سپاه

چند روزی است که صحنه خط‌ونشان یک تکاور شجاع ایرانی برای ناو آمریکایی، بازتاب جهانی گسترده‌ای یافته است.
امنیت منطقه زیر نگاه سپاه

‌|مهدیه هاشمی‌|
چند روزی است که صحنه خط‌ونشان یک تکاور شجاع ایرانی برای ناو آمریکایی، بازتاب جهانی گسترده‌ای یافته است. تصویری که مردم و رسانه مفاهیم مختلفی را از آن به نمایش گذاشتند اما در این میان یک حقیقت و مفهوم مشترک وجود دارد. اینکه معادلات منطقه بر روی یک انگشت نیروی سپاه پاسداران می‌چرخد! قصه ازاین‌قرار است که پنج شنبه گذشته سازمان تروریستی سنت کام در بیانیه‌ای مدعی شد ۱۱ شناور نظامی ایرانی روز چهارشنبه ۱۵ آوریل ۲۰۲۰ با نزدیک شدن به ۶ کشتی جنگی آمریکایی برای آن‌ها مزاحمت ایجاد کرده‌اند. آن‌ها ادعا کردند بارها به شناورهای ایرانی اخطار داده‌اند و شناورهای ایرانی بعد از حدود یک ساعت به این تماس‌ها پاسخ داده و دور شده‌اند. سنت کام در بیانیه خود برای خلیج‌فارس از نام مجعول استفاده و محل حادثه را شمال خلیج‌فارس اعلام کرده بود. ناوگان پنجم دریایی آمریکایی در صفحات مجازی خود، نام خلیج‌فارس را به عربی و انگلیسی، خلیج عرب مورد خطاب قراردادند. در بیانیه سنت کام همچنین ادعاشده شناورهای ایرانی در یک مورد تا فاصله ۹ یاردی کشتی‌های آمریکایی پیش رفته‌اند.
ماجراجویی‌های دیگر آمریکا در خلیج‌فارس
این اتفاق زمانی رخ‌داده که مدتی قبل خبری مبنی بر احتمال حمله آمریکا به مواضع گروه‌های مقاومت در عراق از رسانه‌های غربی منتشر شد و پهپادهای نظامی آمریکا بر فراز پایتخت این کشور به پرواز درآمد. بااین‌حال تنش‌زایی‌های آمریکا در خلیج‌فارس بی‌سابقه نیست. برای مثال سه‌شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴(۱۳ژانویه۲۰۱۶) بود که دو فروند قایق جنگی آمریکایی حامل ۱۰ کماندو با درایت نیروهای تیپ ۲۱۴ تکاوران دریایی سپاه پاسداران به دلیل ورود غیرقانونی به آب‌های خلیج‌فارس دستگیر شدند. آن زمان نیز آمریکا ادعا کرد که قایق‌ها به سبب نقص فنی موتور وارد آب‌های ایران شده‌اند. نمایندگان کنگره آمریکا در آن سال، بازداشت نظامیان خود را برای باراک اوباما«ذلت‌بار» تلقی کردند.
اما این بار گزارش‌های دیگری مبنی بر جاسوسی بودن حضور کشتی آمریکایی در خلیج‌فارس وجود دارد. نشریه «نشنال اینترست» روز گذشته در گزارشی ادعا کرد یک فروند کشتی جاسوسی ارتش آمریکا برای نظارت بر آزمایش‌ها و پرتاب‌های موشکی ایران در خلیج‌فارس مستقر است که به مرکز فرماندهی «سی‌لیفت» نیروی دریایی تروریست آمریکا تعلق دارد. یک رادار پیچیده دوگانه باند X و S با نام «گری استار» در این کشتی قرار دارد که متعلق به نیروی هوایی [ارتش آمریکا] است. طبق گزارش آژانس اطلاعات، شناسایی و نیروی هوایی، این سیستم پایه داده‌های علمی و فنی از توانمندی و سامانه‌های نظامی خارجی را جمع‌آوری می‌کند.»
با توجه به عملیات تمرینی آمریکا در یک ماه گذشته با دیگر یگان‌های پروازی و شناوری در منطقه خلیج‌فارس،  هویداست که این تحرکات و تمرین گسترده نیروهای بیگانه در منطقه خلیج‌فارس از چشم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دور نمانده و حرکت اخیر نیروی دریایی سپاه علاوه بر انجام مأموریت‌های ذاتی و قانونی در راستای تأمین امنیت مرزهای آبی کشورمان، پیامی روشن به تروریست‌های
 سنت کام و فرماند‌هان آن‌هاست.
اخطار با چرخش یک انگشت
بر این اساس حضور نظامیان آمریکایی در نزدیکی مرزهای کشورمان بی‌جواب نماند. کشتی آمریکایی فیلمی را منتشر کرده که چند نیروی دریایی ایرانی آن را به محاصره درآورده و طبق همان فیلم فاصله نه‌چندان دور شناورهای ایرانی برای آن‌ها به‌منزله تهدید بوده است. اما نکته جالب این فیلم واکنش یکی از نظامیان مستقر در شناور بوده است. این نیروی سپاه پاسداران، هنگام گذر از نزدیکی کشتی آمریکایی انگشت سبابه خود را تکان می‌دهد که به عرف جهانی، تکان دادن انگشت سبابه، به معنای تفهیم یک موضوع یا اعلان اخطار به‌طرف مقابل است. پس‌ازاین اتفاق کاربری در صفحه خود نوشت: «۶ ویروس آمریکایی، مورد معاینه‌ ۱۱ تن از مدافعان سلامت و امنیت خلیج‌فارس قرار گرفتند. کرونا هم باعث نخواهد شد از ویروس تروریستی آمریکایی غافل شویم.» بااین‌حال آمریکا هیچ زمانی در ایجاد تشنج در حریم هوایی و دریایی کشورمان کوتاهی نکرده است، حتی اکنون‌که کشورش به یک فاجعه انسانی نیز دچار است جاسوسی در منطقه را جزو اولویت‌های خود قرار می‌دهد نه جان مردمش را.
همچنین روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه ای با هالیوودی خواندن روایت تروریست‌های آمریکایی از این ماجرا، تاکید کرد: به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم مقررات بین‌المللی و پروتکل های دریانوردی را در خلیج فارس و دریای عمان تمکین و از هرگونه ماجراجویی و روایت‌های جعلی و دروغ پرهیز کنند. 
متن اطلاعیه نیروی دریایی سپاه به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
در هفته های اخیر شاهد تکرار رفتارهای غیرحرفه‌ای نیروی دریایی تروریست آمریکا در خلیج‌فارس بوده‌ایم که امنیت و آرامش این منطقه را تهدید و با مخاطرات جدیدی مواجه ساخته است؛ ازجمله این اقدامات سد راه کردن کشتی شهید سیاوشی در بازگشت از یک مأموریت در جنوب شرقی جزیره فارسی بود که در ساعت ۲۳ مورخ ۱۸ فروردین ۹۹  پدید آمد که بر اساس اطلاعات جعبه سیاه شناور، کشتی جنگی تروریست‌های آمریکایی با انجام رفتارهای پرخطر و بی‌توجهی به اخطارهای اولیه با مشاهده هشدارهای نیروهای خودی، سرانجام مجبور به کنار کشیدن خود از مسیر حرکت شناور نیروی دریایی سپاه شد. در ساعت ۶ صبح مورخ ۱۹ فروردین ۹۹ نیز در منطقه روبه روی عسلویه و حدود ۳۰ مایلی سکوهای ایران،  مجددا ناو تروریست‌های آمریکایی با شماره بدنه CG 72 با حرکتی خطرناک راه شناور شهید سیاوشی که در حال گشت زنی در منطقه بود را بدون توجه به اخطارهای شناور خودی، برای مدتی سد و سرانجام این شناور با اقدامی حرفه‌ای و هوشمندانه و کنار زدن ناو آمریکایی موفق به ادامه مسیر خود شد.
بر این اساس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای پیشگیری از ادامه رفتارهای غیر‌قانونی، غیرحرفه‌ای، خطرناک و حتی ماجراجویانه تروریست‌های آمریکایی و نیز تحکیم امنیت تردد شناورهای خودی و مقابله با قاچاق سوخت،  به افزایش ظرفیت‌ گشت‌های دریایی خود در آب‌های خلیج‌فارس مبادرت ورزید  و در این راستا در ۲۷ فروردین‌ماه ۹۹ 
(۱۵ آوریل ۲۰۲۰ )پس از اعلام وضعیت تیراندازی در مناطق تمرینی که از گذشته با مختصات خاص روی نقشه مشخص شده است؛ شناورهای خود را به‌صورت گروهی شامل
 ۱۱ فروند قایق به منطقه اعزام کرد که با ناوها و کشتی‌های جنگی آمریکا مواجه شدند و به‌رغم اقدامات غیرحرفه‌ای و تحریک‌کننده تروریست‌های آمریکایی و بی‌توجهی آن‌ها به اخطارها و هشدارها، با ایستادگی جانانه و شجاعت نیروهای خودی، آن‌ها را مجبور به کنار کشیدن خود از مسیر حرکت شناورهای نیروی دریایی سپاه کردند.
این در حالی است که ناوگان پنجم دریایی آمریکا در منطقه در بیانیه رسمی خود روایتی نادرست و هدفمند از این ماجرا نقل کرده است که دلالت بر علاقه‌مندی آمریکایی‌ها به روایت هالیوودی از اتفاقات دارد.
به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم از مقررات بین‌المللی و پروتکل‌های دریانوردی در خلیج‌فارس و دریای عمان تمکین و  از هرگونه ماجراجویی و روایت‌های جعلی و دروغ پرهیز کرده و اطمینان داشته باشند نیروی دریایی سپاه و نیروهای مسلح قدرتمند جمهوری اسلامی ایران ، رفتارهای پرخطر بیگانگان در منطقه را تهدید امنیت ملی و خط قرمز خود می‌دانند و هرگونه خطای محاسباتی آنان را قاطعانه پاسخ خواهند داد.
در پایان همان‌گونه که بارها گفته شده است تأکید می‌شود: حضور نامشروع رژیم تروریست آمریکا مبدأ و منشاء شرارت و ناامنی در منطقه بوده و تنها راه تحکیم امنیت پایدار در این منطقه راهبردی ،خروج آمریکایی‌ها از غرب آسیا است.
«رسالت» در ادامه این گزارش با پیرمحمد ملازهی، کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجه به گفت و گو پرداخت که می‌خوانید.
این تحرکات آمریکا در منطقه به سنجش قدرت نظامی ایران می‌ماند
پیرمحمد ملازهی، کارشناس روابط بین‌الملل و تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجه در مورد حضور کشتی آمریکایی در آب‌های خلیج‌فارس به «رسالت» می‌گوید: «آمریکا مدعی است که کشتی او در آب‌های بین‌المللی قرار داشته و سپاه گزارش داده که ناوگان آمریکایی به مرزهای کشور نزدیک و در آب‌های ایران مستقرشده است. آمریکایی‌ها چندین پایگاه در خلیج‌فارس دارند و حضور آن‌ها در آب‌های خلیج‌فارس موضوع جدیدی نیست. در این مورد جدید نیز تهدید بودن کشتی آمریکایی در خلیج‌فارس نیز به دلیل اختلافات موجود میان او و عراق به آزمایشی می‌ماند که توانایی نظامی ایران را بسنجد.»
وی ضمن بیان اینکه هدف نهایی آمریکا که بر هیچ‌کس پوشیده نیست و آن حمله به ایران و از بین بردن نظام مقتدر این کشوراست، خاطرنشان کرد: «تحولات سیاسی موجود درآمریکا و مربوط به انتخابات ریاست جمهوری نیز ترامپ را به انجام هرگونه اقدام احمقانه دیگری برای خودنمایی و جذب آرا ترغیب می‌کند. بر این اساس نیروهای نظامی ایران مستقر در خلیج‌فارس همواره در حالت آماده‌باش هستند و کوچک‌ترین تحرکات آمریکا را رصد می‌کنند.»
 تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجه بیان کرد: «ایران آمادگی خود را نسبت به گذشته افزایش داده است و این آماده‌باش و ماجراجویی‌های عجیب آمریکا در نزدیکی مرزهای کشورمان بیانگر آن است که خطری وجود دارد. کارشناسان اما معتقدند شرایط فعلی منطقه، از حمله آمریکا جلوگیری می‌کنند چراکه در صورت انجام این ریسک نظامی برای آمریکا، ایران بدون شک به عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکا، رژیم غاصب صهیونیست حمله کرده و حتی ممکن است این اتفاق به یک جنگ گسترده در منطقه غرب آسیا و سپس تمام جهان بینجامد.»
آمریکا و ریسک کیش شدن در این شطرنج
ملازهی ابراز کرد: «به‌طورکلی وضعیت کنونی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما بدون شک آمریکا به‌سادگی نخواهد توانست دست به حمله نظامی بزند.  با توجه به شرایط کنونی جهان و نگاهی به مجموعه نابسامانی‌های سیاسی و اقتصادی، آمریکا اگر عقلی در سر داشته باشد نباید به‌اشتباه سربازی را در این صفحه‌ شطرنج جابه‌جا کند.»این کارشناس مسائل بین‌الملل به دو دلیل برای وجود تهدید نظامی آمریکا در منطقه و کشور عراق اشاره‌کرده و توضیح داد: «نیروهای حشدالشعبی در عراق نیز مورد تهدید آمریکا قرارگرفته است. این تحلیل نیز در سطح نظامی وجود دارد که ممکن است آمریکا یک حرکتی را علیه نیروهای طرفدار ایران در کشور عراق انجام دهد. به‌ویژه آن‌که دولت عراق نیز به ثبوت نرسیده و این موضوع نیز مشکلات عراق را بیشتر می‌کند. تحولی در عراق دارد جان می‌گیرد، جایی که ایران و آمریکا به جنگی نیابتی مشغول هستند. اگر عراق نتواند حاکمیت ملی خود را اعمال کند و آمریکایی‌ها همچنان پایگاه‌های نظامی خود را حفظ کنند، عراق در معرض خطری جدی است.»
ملازهی در پایان این گفت وگو ضمن تأکید بر اینکه مهم است که فرماندهان نظامی ایرانی نسبت به هرگونه تحرک نظامی مشکوک آمریکایی‌ها پاسخ متناسب بدهند، تصریح کرد: «شیوه پاسخ‌دهی ایران به این واکنش‌ها می‌تواند میزان آمادگی برای مقابله با تهدیدهای بزرگ‌تر را به نمایش بگذارد. به این معنا که اگر ایران در برابر تحرکات نظامی آمریکا در نقض حریم کشور منفعلانه برخورد کند، این فرضیه تقویت می‌شود که شرایط ایران به‌گونه‌ای نیست که قصد مقابله با تهدیدات بزرگ‌تر را داشته باشد. بنابراین اقدام تهدیدی نیروهای پاسداران با محاصره کشتی آمریکایی و اخطار دادن به آن‌ها بدون شک موجب تفهیم نظامی آن‌ها شده است هرچند که آمریکا درس عبرت نمی‌گیرد.»
در انتها یادآوری یک فراز از فرمایشات امام خمینی(ره) در مورد چنین ماجراجویی‌های آمریکایی خالی از لطف نخواهد بود: «امروز یکی از افتخارات بزرگ ملت ما این است که در برابر بزرگ‌ترین نمایش قدرت و آرایش ناوهای جنگی آمریکا و اروپا در خلیج‌فارس صف‌آرایی نمود. این‌جانب به نظامی‌های آمریکایی و اروپایی اخطار می‌کنم که تا 
دیر نشده و در باتلاق مرگ فرونرفته‌اید، از خلیج‌فارس بیرون روید. ممکن است فرزندان انقلاب ناوهای جنگی شمارا به قعر آب‌های خلیج‌فارس بفرستند.»                           

نویسنده : مهديه هاشمي‌ |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.