رمزگشایی از بازی واشنگتن در عراق | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 19176
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۰ | 155 بازدید |

رمزگشایی از بازی واشنگتن در عراق

در آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا، نه تنها اکثر شهروندان آمریکایی مخالف رویکرد و عملکرد دولت ترامپ در قبال شیوع ویروس کرونا هستند بلکه نسبت به عملکرد اقتصادی کاخ سفید در کنترل عواقب بحران نیز نگاه مثبتی ندارند!
رمزگشایی از بازی واشنگتن در عراق

در آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا، نه تنها اکثر شهروندان آمریکایی مخالف رویکرد و عملکرد دولت ترامپ در قبال شیوع ویروس کرونا هستند بلکه نسبت به عملکرد اقتصادی کاخ سفید در کنترل عواقب بحران نیز نگاه مثبتی ندارند! در حالی که تا قبل از شیوع ویروس کرونا، اکثر شهروندان آمریکایی از عملکرد اقتصادی ترامپ راضی بودند! اکنون معادله کاملا تغییر کرده است! به نظر می رسد با افزایش تعداد مبتلایان و قربانیان در روزها و هفته‌های آینده، این روند تشدید شود. اگرچه مقامات کاخ سفید پس از انتشار نظرسنجی هایی که حمایت از رضایت اولیه شهروندان آمریکایی در خصوص مواجهه دولت ترامپ با ویروس کرونا بود، امیدوار بودند این روند صعودی ادامه پیدا کند، اما این آرزوی ترامپ به سرعت رنگ باخت! ترامپ با نظرسنجی های سراسری و ایالتی متعددی رو به رو شده است که زمان حال و آینده نویدبخشی را به وی مژده نمی دهد.
در چنین شرایطی برخی اعضای کابینه ترامپ مانند مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا معتقدند که تنها راه مدیریت شرایط بحرانی فعلی ایجاد و خلق بحران‌های جدید در حوزه سیاست خارجی آمریکاست. پمپئو معتقد است حتی اگر این بحران‌سازی کاذب باشد و جنبه‌ای تبلیغاتی داشته باشد، می‌تواند تا مدتی افکار عمومی آمریکا را از بحران اصلی و واقعی، یعنی شیوع تصاعدی کرونا در آمریکا غافل سازد. با این حال برخی مقامات ارشد پنتاگون بارها به ترامپ در خصوص عوارض بازی با گزینه های نظامی در شرایط نامتوازن(حتی به صورت تبلیغاتی ) هشدار داده اند.
روزنامه نیویورک تایمز در یکی از تازه‌ترین مقالات خود، به همین مسئله اشاره کرده و می‌نویسد :تنش‌های ایالات متحده آمریکا و ایران پس از ترور ژنرال سلیمانی ( سردار شهید سلیمانی) در جریان حمله به فرودگاه بغداد افزایش یافته است. پس از آن، بسیاری از سیاستمداران آمریکایی و قانونگذاران خواستار محدود شدن قدرت نظامی دولت و منوط کردن هرگونه اقدام نظامی ایالات متحده به اجازه کنگره شده اند.
فارغ از تحلیل‌های ارائه شده از سوی نیویورک تایمز و دیگر رسانه های آمریکایی، باید به این نکته اشاره کرد که در تحلیل رفتارهای اخیر مقامات آمریکایی در خصوص مسائل عراق ، نمی‌توان نظرسنجی‌های داخلی در ایالات متحده را نادیده انگاشت. میان این دو متغیر، ارتباط نزدیکی وجود دارد که باید در تحلیل رفتار ترامپ و پمپئو و مواضع آن‌ها مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، نباید فراموش کرد اگر ترامپ واقعا برای جبران کاهش محبوبیت عمومی و ایالتی خود، دست به نوعی انتحار سیاسی زده و منازعه نظامی جدیدی را در منطقه با نیروهای مقاومت عراق آغاز کند، با پاسخ‌های سخت و هزینه ساز جدیدی مواجه خواهد شد که می تواند وضعیت وی را در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ بدتر کند. آنچه فعلا در اردوگاه ترامپ مشاهده می شود، نوعی سردرگمی در قبال تحولات اخیر در این کشور است. مطابق نظرسنجی های اخیر( که نمونه آن را در نظرسنجی فاکس نیوز و هیل مشاهده می کنیم ) رئیس جمهور آمریکا هیچ گاه تا این اندازه خود را به شکست در انتخابات و اخراج از کاخ سفید نزدیک ندیده است. این در حالی بود که ترامپ تا حدود یک‌سال قبل اطمینان داشت که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ، با اختلافی زیاد در مقابل هرکدام از نامزدهای حزب دموکرات به پیروزی خواهد رسید.

| منبع خبر : نیویورک تایمز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.