سی‌نمای «رسالت» ۹۸ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 18714
  پرینتخانه » اسلایدر تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱:۲۷ | 388 بازدید |

سی‌نمای «رسالت» ۹۸

روزها و دقایق پایانی سال 98 آرام‌آرام خود را برای تحویل سال نو آماده می‌کنند و در شرایطی که کشور عزیزمان در مواجهه با ویروس کرونا، یکی از نادرترین بحران‌های انسانی در طول یک قرن اخیر را تجربه می‌کند، فرارسیدن بهار و سال نو شاید بتواند اندکی خاطر آزرده دردمندان و مردم عزیز کشورمان را آسوده نماید.
سی‌نمای «رسالت» ۹۸

‌|حسن شجاعی‌|
روزها و دقایق پایانی سال ۹۸ آرام‌آرام خود را برای تحویل سال نو آماده می‌کنند و در شرایطی که کشور عزیزمان در مواجهه با ویروس کرونا، یکی از نادرترین بحران‌های انسانی در طول یک قرن اخیر را تجربه می‌کند، فرارسیدن بهار و سال نو شاید بتواند اندکی خاطر آزرده دردمندان و مردم عزیز کشورمان را آسوده نماید. در سال ۹۸ روزهای تلخ و شیرین فراوانی بر مردم کشورمان گذشت و آن‌ها را که طی ۴۰ سال اخیر سرد و گرم روزگار را چشیده بودند همچون سنگ زیرین آسیاب آبدیده‌تر کرد. روزنامه شما یعنی «رسالت» نیز در این ماه‌ها و روزها در کنار شما و با شما تلاش کرد تا بابیان آنچه در جامعه و جهان می‌گذرد شرایطی را فراهم کند تا آگاهی بیشتری نسبت به اخبار و رویدادها داشته و با تحلیل‌های مناسب، آینده بهتری را برای خود و کشور عزیزمان ترسیم نمایید.
روزنامه «رسالت» به‌عنوان یکی از فعالان باسابقه و اثرگذار رسانه‌ای بخش خصوصی، در طول فعالیت خود بدون استفاده از منابع مالی دولتی، تنها با استفاده از آگهی ارتزاق کرده و در این مسیر بر روی پای خود ایستاده است و بر همین اساس با داشته‌ها و بضاعت خود در رقابت حرفه‌ای با سایر رسانه‌ها تلاش نموده تا ضمن تولید محتوای کیفی، دغدغه‌های کشور در تمامی حوزه‌ها را مدنظر قرار داده و رسانه‌ای قابل‌اعتماد و شفاف برای دست‌یابی مردم عزیز کشورمان به اخبار و رویدادهای داخلی و خارجی باشد. نگاه روزنامه «رسالت» در دوره مدیریت جدید خود بیشتر بر مبنای تولید گزارش‌های تولیدی و اخبار و مطالب اختصاصی قرار داشت و تلاش شد تا با توجه به مطالبات مردمی و بهره‌مندی از اصول حرفه‌ای و ژورنالیستی و نیز انتخاب سوژه‌های تازه و مبتلابه جامعه و با رعایت اخلاق حرفه‌ای، از دردها و کاستی‌ها گفته شود و در کنار آن با استفاده از گزارش‌های گفت‌وگومحور، علاوه بر بیان اشکالات، از راهکارها نیز گفته شود تا مسیر برای متولیان اداره کشور هموارتر گردد. با نگاهی به سرمقاله‌های روزنامه در طول یک سال گذشته شاهد تنوع موضوعات پرداخته‌شده با طیف‌های گسترده موضوعی و با دغدغه‌های مردم و نظام هستیم که سعی شده با تنوع در محتوا و نیز قلم، زمینه برای ارائه دیدگاه‌های روزنامه به مخاطبان بهتر و کیفی‌تر صورت گیرد.
توجه به موضوعات حوزه اجتماعی یکی از دغدغه‌های مدیران روزنامه بود که در این حوزه تلاش شد از تیم مجرب در حوزه تولید محتوای اجتماعی استفاده و با تنوع در موضوعات و سوژه‌ها و نیز پرداخت مفصل و دغدغه مند، به‌آسانی از کنار موضوعات عبور نکرده و با واکاوی جزءبه جزء مسائل و درنهایت تبیین و ارائه راهکارهای مربوطه شرایطی فراهم شود تا خوانندگان فهیم روزنامه بتوانند برداشت‌های واقعی از موضوعات داشته و بتوانند جمع‌بندی شفاف و حقیقی از مطالب داشته باشند. شاید بی‌اغراق نباشد که گفته شود صفحه اجتماعی روزنامه «رسالت» در سال ۹۸ در زمره یکی از پربارترین صفحات اجتماعی در بین روزنامه‌های سراسری کشور محسوب شده و در مقایسه با سایر روزنامه‌ها که از تعداد زیاد نیرو و امکانات فراوان برخوردار بودند توانست هم در انتخاب سوژه‌ها  و موضوعات و هم در پرداختن به آن‌ها در صف اول قرارگرفته و دین خود را در بیان و ارائه راهکار برای حل مشکلات اجتماعی جامعه ادا نماید.
در حوزه اقتصادی نیز با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در توجه و پرداختن به موضوعات اقتصادی و نام‌گذاری چندین‌باره سال‌ها با رویکرد اقتصادی، روزنامه «رسالت» تلاش کرد تا همچون سایر حوزه‌ها با دسته‌بندی اولویت‌های کشور در این بخش و با عنایت به سیاست‌های روزنامه در جهت بهبود فضای کسب‌وکار و توجه به موضوعات حوزه اقتصاد کلان و خرد، موضوعات و مطالب خود را اولویت‌گذاری کرده و  در گفت‌وگو با کارشناسان و متخصصان امر و نیز متولیان و مسئولین اقتصادی به دنبال برون‌رفت از مشکلات این حوزه بوده و با ارائه راهکار لازم، مسیر و خط سیر اقتصادی کشور را برای مخاطبان فهیم خود تبیین نماید. توجه به موضوعات اساسی اقتصاد کشور و پیگیری مطالبات مردمی در حوزه اقتصاد، ازجمله نقاط قوت این حوزه در سالی که گذشت بود و امیدواریم با توجه به بضاعت روزنامه موفق شده باشیم درزمینه تبیین شاخص‌های اقتصادی کشور و راه‌های برون‌رفت از بن‌بست‌های اقتصادی اثرگذار باشیم. در حوزه سیاسی هم با عنایت به سیاست‌ها و   جهت‌گیری‌های روزنامه و حمایت از جریان اصولگرایی و نیروهای انقلاب تلاش شد تا نقطه نظرات و سیاست‌گذاری‌های این حوزه برای اطلاع خوانندگان فهیم روزنامه در قالب گفت‌وگو و تحلیل ارائه، تا با افزایش آگاهی سیاسی عمومی ، زمینه مشارکت‌های مختلف مردم در عرصه‌های داخلی  فراهم شود. ارائه یادداشت‌ها و تحلیل‌ها از سوی صاحب‌نظران نخبه و همچنین یادداشت اولی نیز سبب شد تا زمینه برای شفاف‌سازی فضای سیاسی کشور فراهم‌شده و ضمن نقد منصفانه و ارائه راهکارهای عملی برای بهبود عملکرد دولت و سایر نهادهای اجرایی کشور ، شرایط برای قضاوت عادلانه مردم درزمینه عملکردهای متولیان اداره کشور بیش از گذشته فراهم شود.
در حوزه فرهنگی نیز با توجه به دغدغه‌های فرهنگی کشور و نیز تعدد و کثرت حوزه‌های این بخش تلاش شد تا با اولویت‌بندی موضوعات و نیز رعایت ظرایف هنری در پرداختن به موضوعات، تمامی قالب‌های این بخش موردتوجه قرارگرفته و با عنایت به موضوعات روز و نیز دغدغه‌ها و مشکلات اهالی فرهنگ و هنر و همچنین کاستی‌هایی که در این بخش وجود دارد، ضمن ارائه راهکارهای لازم، زمینه برای ارتقای  فرهنگی عمومی و تخصصی آحاد مردم افزایش‌یافته تا جامعه به داشته‌های فرهنگی خود بیش‌ازپیش افتخار نماید. در این زمینه استفاده از عناصر بصری نظیر عکس و کاریکاتور و نیز توجه به تعدد موضوعات در صفحه فرهنگی این فرصت را فراهم آورد تا طیف بیشتری از مخاطبان فهیم روزنامه «رسالت» علایق و سلایق خود را در این حوزه یافته و با آن ارتباط برقرار کنند.در حوزه ورزشی هم توجه به مشکلات کلان ورزش کشور و نیز اخبار ریزودرشت داخلی و خارجی و همچنین گفت‌وگو با چهره‌های ورزشی سبب شد تا بخش زیادی از مخاطبان روزنامه که از جوانان علاقه‌مند به حوزه ورزش هستند نیازهای خود را در این صفحه رفع کرده و با آگاهی و اطلاع بهتری در خصوص فعالیت‌های ورزشی کشور قضاوت نمایند.
در گروه بین‌الملل نیز توجه به جدیدترین اخبار این حوزه و نقد و تحلیل و نیز بررسی موضوعات جهانی و منطقه‌ای در سرلوحه فعالیت این گروه قرار داشته و ضمن پوشش خبری مهم‌ترین رویدادهای جهان، درزمینه تحلیل و بررسی این اتفاقات، در جهت تنویر افکار عمومی مطالب تولیدی و ترجمه‌ای ارزشمندی به مخاطبان ارائه شد.شاید یکی از اثرگذارترین اتفاقاتی که در سال گذشته در مجموعه رسانه‌ای «رسالت» روی‌داده استفاده از ظرفیت‌های شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی و مولتی‌مدیاست که با توجه به تغییر ذائقه مخاطبان و جامعه و گسترش و توسعه این فضا سبب شد خیل علاقه‌مندان و مخاطبان روزنامه ضمن پیگیری رویدادها از طریق صفحات چاپی، از طریق این ابزارها نیز در جریان به‌روزترین رویدادهای داخلی و خارجی در تمامی حوزه‌ها قرار گیرند.
سایت روزنامه «رسالت» به نشانیWWW.RESALAT-NEWS.IR در کنار ارائه مطالب صفحات روزنامه، جدیدترین اخبار داخلی و خارجی را با تنوع و تکثر بیشتر برای استفاده عموم مخاطبان در طول ۲۴ ساعت ارائه نمود که موجب شد تا شمار علاقه‌مندان به پیگیری رویدادهای خبری نیاز خود را از طریق این سایت تأمین نمایند. 
همچنین کانال تلگرامی روزنامه نیز به آدرسresalatplus@  با مخاطبان پرشمار خود، هرلحظه جدیدترین اخبار حوزه‌های مختلف را بازنشر نموده و طیف وسیعی از مردم نیازهای خبری خود را از این کانال مرتفع کردند. در این میان دو صفحه اینستاگرامی روزنامه نیز  با نشانیresalat_news@ و resalatplus@ با مخاطبان خاص در زمره پربازدیدی‌ترین صفحات خبری رسانه‌ای کشور قرار دارد که در هرلحظه با رویدادهای جدید به‌روز می‌شود.  در سال ۹۸ یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در تولید محصولات رسانه‌ای در «رسالت» صورت گرفت راه‌اندازی «شبکه تصویری رسالت» بود که در استودیویی اختصاصی با دعوت از کارشناسان حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … تلاش نمود تا ضمن ارائه گفت‌وگوهای بی‌پرده در حوزه مسائل روز کشور، نقاط تاریک این حوزه‌ها را شفاف کرده و گاها در مناظراتی که برگزار شد مخاطبان فهیم خود را به قضاوت در خصوص موضوعات مختلف دعوت نمود که این تولیدات از طریق سایر فضاهای رسانه‌ای روزنامه بازنشر شدند. صفحه آپارات روزنامه هم به آدرسresalatplus   این روزها مخاطبان زیادی را جذب خودکرده که تولیدات تصویری روزنامه را از این طریق دنبال می‌کنند.
در حوزه مسائل فنی و هنری نیز روزنامه «رسالت» تلاش کرده تا با بضاعت خود، از گرافیک و صفحه‌آرایی حرفه‌ای و به‌روز استفاده کرده تا ارتباط مخاطبان با مطالب و محتوای تولیدشده بهتر برقرار شود. ضمن این‌که با نگاهی به صفحه اول روزنامه طی یک سال اخیر با توجه به تغییر ذائقه مخاطبان، شاهد استفاده از نشان‌های گرافیکی و نیز بهره‌مندی از تیترهای جذاب و گیرا هستیم که سبب شده نگاه‌های بسیاری را به این بخش از روزنامه معطوف شود و ان شاءالله سال آینده نیز شاهد تغییرات کیفی‌تر در جهت بهتر شده فضای بصری روزنامه خواهیم بود.
به‌هرروی سال ۱۳۹۸ هم با تمام فرازوفرودهای خود به پایان رسید و همکاران عزیز ما در روزنامه «رسالت» در تمامی بخش‌ها و واحدها اعم از مدیریت، تحریریه، فنی، آگهی‌ها و سازمان شهرستان‌ها، اداری و مالی تلاش کردند تا بر اساس بضاعت خود و مجموعه، تولیداتی را درخور شأن شما عزیزان و همراهان روزنامه ارائه و موجبات ارتقای  آگاهی شمارا فراهم آورند که در این مسیر قطعا کاستی‌هایی نیز وجود داشته که جا دارد از تمامی شما عزیزان بابت آن عذرخواهی شود. ضمن اینکه تلاش خواهد شد تا در سال آتی با برنامه‌ریزی و کوششی مضاعف و بر اساس تجارب اندوخته شده، روزنامه‌ای پرمحتواتر و کیفی‌تر برای همراهان خوب روزنامه«رسالت» تقدیم نماییم. 
خدایا چنان کن سرانجام کار  که تو خشنود باشی و ما رستگار

نویسنده : حسن شجاعی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.