الگوی مقاومت، سرمشق باشد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 18669
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۹:۱۸ | 200 بازدید |
بررسی نامه اخیر وزیر امور خارجه به دبیرکل سازمان ملل متحد؛

الگوی مقاومت، سرمشق باشد

با شیوع ویروس کرونا در جهان و کشورمان تمام مقامات لشکری و کشوری در پی مدیریت این موضوع بپا خاستند.
الگوی مقاومت، سرمشق باشد

‌|راضیه فراهانی‌|
با شیوع ویروس کرونا در جهان و کشورمان تمام مقامات لشکری و کشوری در پی مدیریت این موضوع بپا خاستند.
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا نیز در ۲۲ اسفندماه نیز با صدور فرمانی به سردار سرلشکر باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تقدیر از خدمات نیروهای مسلح به مردم در زمینه مقابله با ویروس کرونا، بر لزوم سازماندهی این خدمات در قالب یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری تأکید و خاطرنشان کردند: «این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده می‌تواند جنبه رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملی بیفزاید.» این موضوع در حالی است که هنوز برخی مسئولین اجرایی و دیپلمات‌های کشورمان همچنان درصدد برخاستند از موضع تنش‌زدایی از موضع ضعف هستند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان طی توییتی نوشت: «در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، از نهاد جهانی و دولت‌های عضو (مصرانه) می‌خواهم که تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه کشور من را نادیده بگیرند و اصرار کنید که تحریم‌ها برداشته شوند. از آنجا که ویروس کرونا در ایران تاخت‌وتاز می‌کند، باید تصدیق کنیم که ویروس‌ها تبعیضی ندارند. باید با آن‌ها مبارزه کنیم نه انسان‌ها.» برخی کارشناسان معتقدند نامه محمدجواد ظریف با این‌گونه نوشتار تنها باعث موضع ضعف ایران در مقابل آمریکا است و دونالد ترامپ به‌طور دقیق چنین موضعی را از سوی مقامات ایرانی می‌خواهد بنابراین این‌گونه نامه‌ها نه‌تنها باعث برداشتن تحریم‌ها از ایران نخواهد شد بلکه باعث افزایش تحریم‌ها از سوی آمریکا بر ایران می‌شود. 
* موضع اخیر ظریف در نامه به سازمان ملل باعث ضعف ایران خواهد شد
رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی معتقد است: «این نامه نه‌تنها باعث افزایش فشار جامعه جهانی بر آمریکا برای برداشتن تحریم از ایران می‌شود بلکه باعث افزایش فشارهای از سوی آمریکا بر ایران خواهد شد.» فریدون عباسی دوانی در ادامه به «رسالت» گفت: «اگر نامه‌ای از موضع قوت و اقتدار کشور نوشته نشده باشد بنابراین مفید واقع نخواهد شد. مگر موضع جامعه جهانی تغییر کرده و جدید است؟ خیر. این جامعه جهانی همچنان با همان رویکردها و سیاست‌های گذشته‌ علیه ایران فعالیت می‌کند، همان است که دستگاه اجرایی‌مان قواعد بازی‌شان پذیرفت و برجام را بر کشور تحمیل کرد. مگر آن‌ها با برجام مسئله‌ای را حل و تحریمی را برداشتند؟ جامعه جهانی و معادلاتی که در قدرت مطرح است هیچ چیزی درباره رحم و مروت نمی‌داند.»
وی با بیان این‌که نامه وزیر خارجه تنها برای انجام حرکتی است، افزود: «این نامه باعث حل هیچ مشکلی نخواهد شد حتی باعث امیدوار شدن دشمن نسبت به ضعف ایران می‌شود.»
رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی با تأکید بر این‌که شاید دستگاه اجرایی کشور در موضع ضعف قرار دارد اما کل کشور در اقتدار است، تصریح کرد: «ما باید موضع اقتدار کشور را حفظ کنیم و بهتر است هیچ‌گونه پیامی دال بر ضعف از کشور به دشمنان صادر نشود. عده‌ای از ابتدا اظهار ضعف می‌کردند بنابراین به آن‌ها امیدی نیست که در چنین شرایطی اصلاح شده باشند لذا این نامه‌ها تنها دیدگاه‌ آن‌ها است نه موضع کشور.»
وی در واکنش به برخی اظهار نظرات مبنی بر این‌که شاید این نامه باعث شناساندن چهره واقعی آمریکا به جهان خواهد شد، گفت: «دنیا محل بازی و مشق نیست. تمام دنیا نسبت به مواضع آمریکا آگاه هستند. برخی مانند کشورهای اروپایی کاملا به مواضع آمریکا آگاه بوده و قاعده این کشور در حال بازی هستند. قدرت‌های دیگر نیز شناخت کافی و کاملی نسبت به آمریکا دارند، ما قصد داریم تا به چه کسانی چهره خونخوار یا شیطان بزرگ را نشان دهیم؟»‌
عباسی با تأکید بر این‌که سیاست‌های ضدبشری آمریکا بر همگان روشن است، افزود: «ما نباید در موضع ضعف قرار گیریم و به دنبال نشان دادن چهره آمریکا به جهان باشیم. اکنون بهتر است تا با سیاست اقتدار ملی و مقاومت به کارمان ادامه دهیم و به‌جای تنش‌زدایی از مقاومت استفاده کنیم.»
نماینده منتخب مردم کازرون و کوه‌چنار در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: «به نظر می‌آید محمدجواد ظریف هنوز به دنبال تفکرات باطل تنش‌زدایی گام‌ برمی‌دارد و نامه اخیرش تهدیدزدا نیست. وی باید ایدئولوژی‌اش را تغییر دهد و درباره ویروس کرونا به‌جای ورود از موضع ضعف با استفاده از موضع قدرت یعنی بحث نظریه مقاومت همراه شود.»وی ادامه داد: «با تمام مشکلاتی که در کشور وجود دارد اما قادر به کنترل ویروس و در حال غلبه بیشتر بر آن هستیم. با نظریه مقاومت می‌توان بر ذهن مدیریتی کشور، سرمایه ملی، سرمایه انسانی و منابع‌مان متمرکز و مسئله ویروس را حل کنیم تا دستاوردی برای جهان داشته باشیم.» عباسی در پایان گفت: «این تحریم باعث می‌شود تا کشور بتواند مسئله ویروس را حل و با ابزار واکسن و داروی ضدویروس با دنیا تعامل کنیم. این‌گونه موضع‌گیری به نظر بهتر است تا از موضع دریوزگی با دنیا برخورد کنیم!»

نویسنده : راضیه فراهانی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.