پاک‌سازی عراق از مهمانان ناخوانده آمریکایی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 18213
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰:۱۱ | 135 بازدید |
گزارشی از عملیات جدید نیروهای عراقی ؛

پاک‌سازی عراق از مهمانان ناخوانده آمریکایی

مدتی پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس این دو چهره برجسته محور مقاومت، پارلمان عراق قانون اخراج نظامیان آمریکایی را به تصویب رساند و مردم عراق به حمایت از این قانون و به خونخواهی از نمادهای مقاومت، قیام کردند.
پاک‌سازی عراق  از مهمانان ناخوانده آمریکایی

‌|مهدیه هاشمی‌|
مدتی پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس این دو چهره برجسته محور مقاومت، پارلمان عراق قانون اخراج نظامیان آمریکایی را به تصویب رساند و مردم عراق به حمایت از این قانون و به خونخواهی از نمادهای مقاومت، قیام کردند. اما شواهد خبر از حضور نیروهای آمریکایی در منطقه می‌دهد. اکنون کشور عراق با توجه به بحران تشکیل کابینه دولت و اخبار گوناگون آن مبنی انصراف مقامات این کشور و بازگشت دوباره فراکسیون‌های سیاسی در پارلمان به نقطه صفر، در وضعیت حساسی به سر می‌برد. از طرفی دیگر باقیمانده داعش نیز در عراق به اقدامات تروریستی دست‌زده است. بر این اساس نیروهای حشد الشعبی عراق به‌منظور نابودی بقایای عناصر داعش در استان الانبار عملیات نظامی جدیدی تحت عنوان عملیات «فرماندهان پیروزی» را در غرب این استان کلید زده‌اند. این عملیات که بامداد روز جمعه آغازشده و تروریست‌ها در محور غربی الانبار را مورد  هدف قرار داده. امید است که با آغاز چنین عملیاتی منطقه غرب آسیا از لوث وجود تروریست‌های آمریکایی پاک‌سازی شود.
«رسالت» در بررسی بیشتر این موضوع با حسن دانایی فر، سفیر سابق ایران در عراق و تحلیلگر سیاست خارجه به گفت وگو پرداخت.
*جهان خواری آمریکا بر همگان روشن است
حسن دانایی فر، سفیر سابق ایران در عراق و تحلیلگر سیاست خارجه در مورد عملیات «فرماندهان پیروزی» به «رسالت» چنین می‌گوید: «خبرهایی از فعالیت دوباره داعش در برخی مناطق عراق به گوش رسید و بر این اساس نیروهای حشدالشعبی این عملیات را برای پاک‌سازی عراق از وجود تروریست‌ها کلید زد. بی‌شک این عملیات نیز مانند تمام مقاومت و فعالیت‌های ضد تروریستی جوانان عراقی، نیروهای حشدالشعبی و ارتش عراق در چند سال گذشته، مؤثر و موفقیت‌آمیز خواهد بود. آن‌ها یک‌بار داعش را با حجم بزرگی از گستردگی در منطقه شکست دادن بر این اساس پاک‌سازی کامل آن‌ها امری ساده خواهد بود.»
وی ضمن اشاره به قانون اخراج نظامیان از عراق ابراز کرد: «نظامیان آمریکایی، این مهمانان ناخوانده علیرغم تصویب قانون اخراج آن‌ها از منطقه،  همچنان بیش از ۸هزار سرباز در قالب گروه‌های مختلفی در عراق حضور دارند. آمریکا باید قبل از این‌که هزینه‌های بیشتر به کشور خود و دولت عراق تحمیل شود، منطقه را ترک کنند. در این میان پارلمان عراق نقش خود را ایفا کرده است.»
دانایی فر با یادآوری حضور قدرتمند مردم عراق در اعتراض به جنایت آمریکا و حمایت از قانون اخراج نظامیان آن از منطقه، تصریح کرد: «مشارکت مردم عراق در اعتراضات علیه حضور تروریست‌های آمریکایی در این کشور، پیام خود را به آمریکا و جهان ارسال کرده است اما جهان خواری آمریکا بر همگان روشن است. بی‌شک تداوم این مقاومت و اعتراضات مردم نسبت به حضور این نظامیان، می‌تواند مسیر خروج هرچه سریع‌تر آمریکا از منطقه را هموار سازد.»
سفیر سابق ایران در عراق در پایان این گفت وگو اظهار داشت: «اگر انضباطی که لازم است در کشور عراق حاکم شود، دولت موظف خواهد بود که مصوبه پارلمان برای اخراج نظامیان را به‌صورت جدی‌تر اجرا کند. امیدواریم که تروریست‌های آمریکایی چه در لباس داعش و چه با عنوان نظامیان در منطقه، همان‌طور که طعم تلخ شکست را در افغانستان چشیدند بار دیگر این تلخی را در عراق تجربه کنند. طبق آخرین اخبار تروریست‌های آمریکایی با طالبان به توافق رسیده در بیان قصد خروج از عراق را دارند، اما بعید نیست که این  تنها ترفند تبلیغاتی برای جذب رأی‌های سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا باشد و در عمل هم آن را اجرا نکنند.»

نویسنده : مهدیه هاشمی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.