خاطرات دفاع مقدس زنده شد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 1791
  پرینتخانه » استان ها تاریخ انتشار : ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰ | 614 بازدید |
رسالت آخرين وضعيت سيل در خوزستان را بررسي مي‌کند

خاطرات دفاع مقدس زنده شد

سيل دست بردار نيست و هنوز خطرات احتمالي آن بيخ گوش است. در اين ميان وضعيت خوزستان بحراني گزارش شده است. در تازه ترين خبرها آمده است که سيلاب رها شده از سد کرخه همچنان مناطق بيشتري از خوزستان را زيرآب برده و به ورودي اهواز رسيده است.
خاطرات دفاع مقدس زنده شد

سينا روح پرور
سيل دست بردار نيست و هنوز خطرات احتمالي آن بيخ گوش است. در اين ميان وضعيت خوزستان بحراني گزارش شده است. در تازه ترين خبرها آمده است که سيلاب رها شده از سد کرخه همچنان مناطق بيشتري از خوزستان را زيرآب برده و به ورودي اهواز رسيده است.
سيلاب به سمت مناطق سه راه خرمشهر، کيانشهر و زردشت پيشروي کرده است. روز گذشته سيل بند شيبان شکست و آب از مسير پل‌هاي ريل قطار به سمت شهر حرکت کرد، به همين دليل فرمان تخليه شهر شيبان صادر شد. گفته مي شود تاکنون بالغ بر ۱۸۲ روستاي در معرض سيل يا سيل زده استان خوزستان تخليه شده اند و حجم ورودي آب از بالا دست به رودخانه‌هاي کارون، کرخه و دز بالاست. تا لحظه نگارش اين گزارش، چهار هزار و ۶۰۰ واحد مسکوني دچارآسيب شده و ۳۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکوني در معرض خطر قرار دارند. طي روزهاي گذشته هشدارهايي به مردم ۶ شهر سوسنگرد حميديه، رفيع، ابوحميظه، بستان و کوت سيد نعيم داده شد تا به مناطق امن بروند و گرفتار سيلاب خشمگين نشوند اما جوان ها ماندند تا با کمک دستگاه‌هاي خدمات‌رسان، سيل‌بندها را تقويت کنند.
در خبرها آمده است که سيل بندهاي شهرهاي مختلف اين استان يکي پس از ديگري در حال شکستن هستند، به همين علت بيشتر روستاها و شهرهاي در خطر آبگرفتگي تخليه شده‌اند. آن طور که غلامرضا شريعتي، استاندار خوزستان مي گويد، خطر اين سيل تا اواخر ارديبهشت تداوم خواهد داشت. در حال حاضر سيل باعث بروز نارسايي هاي متعددي شده است. براين اساس جاده شوش به اهواز که شامل محور اهواز به انديمشک هم مي‌شود، دچار آبگرفتگي شده و تردد براي تمامي خودروهاي سبک و سنگين در محور اهواز – شوش به علت آبگرفتگي ممنوع اعلام شده است. همچنين ۱۰ کيلومتر از محور ريلي راه‌آهن جنوب در مسير اهواز به سمت انديمشک، حدفاصل ايستگاه بامدژ به سمت آهودشت، دچار آبگرفتگي شده است. در حدود ۲ کيلومتر از اين مسير آب کاملا از روي ريل عبور کرده و باعث آب شستگي خط شده است و به همين دليل امکان تردد در اين محور وجود ندارد.مطابق اظهارات مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي خوزستان، ۱۶۱ روستاي اين استان با جمعيتي بالغ بر ۶۳ هزار نفر همچنان با قطعي آب به دليل سيلاب مواجهند. تامين آب براي اين روستاها از طريق تانکر سيار و آب‌هاي بسته‌بندي در حال انجام است.
کيامرث حاجي زاده، مديرکل مديريت بحران استانداري خوزستان هم از تخليه کلي و جزئي ۱۱۰ روستاي در معرض سيل در اين استان از ابتداي وقوع سيل تاکنون خبرداده و بيان کرده است: اين روستاها به خاطرافزايش دبي حوضه‌هاي آبريز دز، کرخه و کارون به منظور پيشگيري از هرگونه حادثه احتمالي تخليه مي‌شوند.
مديرکل مديريت بحران استانداري خوزستان با اعلام تخليه شهرهاي حميديه، سوسنگرد، بستان، رفيع، هويزه، ابوحميظه و کوت سيد نعيم به‌دنبال افزايش دبي آب رودخانه کرخه تصريح کرده است: با تداوم افزايش دبي آب کرخه اين شهرها تخليه شده و بر اساس پيش‌بيني‌ها و برآوردها آب رها شده از اين رودخانه تا ۲ يا ۳ روزآينده به اين شهرها مي‌رسد، اما اگر دبي آب کاهش پيدا کند، احتمال وقوع اين حادثه کم خواهد بود.
وي با اشاره به افزايش دبي رودخانه کرخه و تخليه ساکنان ۱۴ روستاي حاشيه رودخانه کرخه و دز در بخش مرکزي اهواز و همچنين تخليه بخش غربي شهر الهايي بيان کرده است: آنها در يادمان‌هاي دفاع مقدس در ورودي اهواز و هويزه و چند پادگان اسکان داده مي شوند. همچنين ۴۳کمپ در نقاط امن براي روستاهاي تخليه شده در معرض خطر برپا شده که در اين کمپ ها تاکنون ۲۵ هزار نفر ساکن شده‌اند.
مديرکل مديريت بحران استانداري خوزستان درباره تدارک ۳۷ اردوگاه اسکان اضطراري براي ۲۳ هزار نفر گفته است: سازمان هلال احمر، بسيج، ارتش و سپاه مسئول تخليه روستاها و اسکان اهالي در اين اردوگاه‌ها هستند. در اين ميان گزارش‌هاي متعددي از مشکلات در وضعيت رسيدگي به سيل‌زدگان از نظر مواد غذايي و اقلام ضروري همچون چادر، پتو، قايق و‌… ارائه شده است. در همين حال استان‌هاي تهران، اصفهان، فارس و کرمان با حکم وزير کشور به عنوان استان‌هاي معين استان خوزستان انتخاب شده اند تا افراد متخصص، امکانات، تجهيزات، ماشين‌آلات، مواد غذايي و مايحتاج عمومي را به اين استان ارسال کنند.
سهراب گيلاني، نماينده شوشتر در مجلس شوراي اسلامي بر نياز اهالي خوزستان به پتو، چادر، استقرار کمپ، وسايل حمل و نقل و غذا تاکيد کرده است.طي روزهاي گذشته دفتر امور بانوان و خانواده استانداري خوزستان به منظور جذب کمک هاي غير نقدي به سيل زدگان استان فراخوان داده است. در اين فراخوان بر تهيه اقلام ويژه زنان، کودکان و نوزادان، نظير پوشک، شير خشک، شامپو، صابون، لباس بچه، نوار بهداشتي، شيشه شير و پودر رختشويي تاکيد شده است.
*مردم درکنار دستگاه هاي امدادرسان
علي اصغر پيوندي، رئيس جمعيت هلال احمر کشور هم در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري در خصوص چگونگي توزيع کالا در نقاط سيل زده از مردم تقاضا کرد تا مردم با کمک‌هاي خود در کنار دستگاه‌هاي امدادرسان و هموطنان سيل زده باشند.
وي با اشاره به اينکه در حال حاضر مشکل تأمين اقلام زيستي و امدادي وجود ندارد، گفته است: برخي مشکلات موجود مربوط به توزيع است.
برخي از رسانه ها نيز به اين امر اشاره داشته اند که کمک‌ها‌ و اقلام ضروري که به سمت مناطق سيل زده و به ويژه خوزستان سرازير شده است کم نيست اما به دليل نبود مديريت‌ها‌ و نظارت صحيح، مردم اين شهر با مشکلات زيادي روبه رو هستند! ظاهرا اقلام غيرضروري بسياري در ميان خانواده ها توزيع شده و حتي گفته مي شود، برخي از خانواده‌ها‌ بيش از نياز خود اقلام ضروري دريافت کرده‌اند و برخي حتي به‌اندازه نياز خود هم دريافتي نداشته اند.
وي در ادامه افزوده است: هلال احمر همراه با ديگر نيروهاي امدادي ازجمله سپاه، ارتش، سمن‌ها و خيريه‌ها در حال امدادرساني است. تمامي دستگاه‌ها در کنار يکديگر در حال هم افزايي هستند تا در مناطقي که کالا توزيع شده مجدداً توزيع نداشته باشيم.
*راه اندازي موکب‌هاي اربعين
برهمين اساس سرلشکر پاسدار قاسم سليماني در جلسه برنامه ريزي مقابله با بحران سيل در اهواز فرهنگ سپاه و بسيج را کليد حل بحران عنوان کرد و افزود: تغذيه رساني، امکانات مقابله با سيل، امدادهاي پزشکي و خدمات عمومي انساني اولويت نيازهاي مردم در معرض سيل در استان‌هاي سيل زده است.سرلشکر سليماني طي روزهاي گذشته باتوجه به وضعيت اضطراري شهرهاي سيل زده خوزستان دستور راه اندازي موکب هاي اربعين را اعلام کرده و افزوده است: «با توجه به پيش بيني‌ها در گسترش خطرات و آسيب‌ها براي مردم و افزايش دامنه نيازها در شرايط پيش رو، اينجانب و ساير فرماندهان و پيشکسوتان دفاع مقدس، با همکاري ستادهاي عتبات عاليات و اربعين مراکز استان‌ها، بر خود وظيفه مي دانيم ساير امکانات، ظرفيت‌ها و تجارب موجود از جمله در موکب هاي خدمت رساني به زائران اربعين حسيني را با هماهنگي و همراهي مجموعه‌هاي مسئول فعال و در صحنه، ساماندهي و با گسيل و استقرار آن از هفته آينده و به مدت يک ماه در مناطق در معرض سيل و تا هنگام عادي شدن وضعيت، به کمک مردم شهرهاي پلدختر، سوسنگرد، بستان و ديگر نقاط بشتابيم.»
سرلشکر سليماني با انتشار پيامي در فضاي مجازي هم بيان کرده است: جواناني که سنشان اقتضا نمي‌کرد جهاد زمان دفاع مقدس را درک کنند و امروز نيز خيلي اصرار دارند که به عنوان مدافع حرم در جبهه حضور پيدا کنند، به نظر من بايد بيايند خوزستان؛ چرا که حادثه اخير يک دفاع از حرم است. هيچ چيزي بالاتر از کرامت انسان نيست.

نویسنده : سينا روح پرور |
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.