استفاده سیاسی اصلاحات از زنان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 16901
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۲۷ | 192 بازدید |
بررسی یکی از ابزارهای اصلاح‌طلبان در کسب رأی؛

استفاده سیاسی اصلاحات از زنان

«از دامن زن، مرد به معراج می‌رود»، یکی از فرمایشات امام راحل درباره جایگاه زن است.
استفاده سیاسی اصلاحات از زنان
‌|  گروه سیاسی‌|
«از دامن زن، مرد به معراج می‌رود»، یکی از فرمایشات امام راحل درباره جایگاه زن است. این جمله را شاید بارها و بارها طی سالیان مختلف بر دیوارهای شهر و کتب درسی مشاهده کرده باشیم. اگر تنها مقداری در معنای این جمله تأمل شود، متوجه جایگاه، شأن و منزلت زن در جهان خواهیم شد. متأسفانه طی سالیان گذشته استفاده ابزاری از جامعه زنان در انتخابات یکی از اقداماتی بوده که بسیار توسط جناحی سیاسی مشاهده شده است. جریان سیاسی اصلاحات هرزمانی که پا به عرصه انتخابات می‌گذارد برای جلب نظر زنان از وعده‌های رنگارنگی استفاده می‌کند. آن‌ها هرزمانی که به رأی زنان نیاز دارند دست کمک به‌سوی این قشر از جامعه دراز می‌کنند اما با اخذ برگ سبز پیروزی در انتخابات گویا تمام وعده‌ها و قول‌هایی که به این جامعه داده‌اند را به باد فراموشی می‌سپارند. این جملات حتی از زبان زهرا شجاعی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم شنیده شد. وی در سخنانی مطرح می‌کند: «اصلاح‌طلبان هنگامی‌که به رأی زنان نیاز دارند دست کمک به‌سوی زنان دراز می‌کنند اما هنگامی‌که باید درباره وضعیت زنان اقدامات مؤثری انجام بدهند و از سرمایه زنان در مدیریت جامعه استفاده کنند، بی‌معرفتی کرده و از این کار خودداری می‌کنند.»
جریان سیاسی اصلاحات طی انتخابات در سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ به مباحثی مانند حجاب اجباری، حضور زنان در ورزشگاه‌ها، برابری جنسیتی و حقوق زنان (البته به شیوه غربی) ورود کرده است تا بتواند تنها نظر جامعه زنان را به خود جلب کند. این جریان سیاسی با طرح چنین موضوعاتی درصدد به انحراف کشاندن نیمی از جمعیت جامعه و افرادی هستند که تأثیر بسزایی در جامعه داشته‌اند. نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به «رسالت» می‌گوید: «زنان جامعه نباید اجازه دهند که برخی به‌عنوان سبد رأی به آن‌ها نگاه کنند.» همچنین نماینده‌ای دیگر از ادوار مجلس به «رسالت» گفت: «زنان نباید به برخی اجازه دهند که از آن‌ها استفاده سیاسی شود.» مشروح این دو گفت‌وگوی روزنامه «رسالت» را در ادامه بخوانید.
* زنان اجازه ندهند تا استفاده سیاسی از آن‌ها شود
فاطمه آجرلو، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به «رسالت» گفت: «بحث هویت و جایگاه زن با نگاه حضرت امام راحل در این ایام‌الله، هویت عمیقی به خود گرفت و همان‌جایی که ایشان طی اعلامیه‌ای فرمودند که زن، مرد، پیر و جوان همگی برای پیروزی انقلاب در مقابل حکومت نظامی بایستند و مقاومت کنند، به جایگاه زن نگاه و هویت جدیدی ارائه داد. هویت زنان حتی طی ۸ سال دفاع مقدس، شکل حماسی به خود گرفت. آ‌ن‌ها در آن سال‌ها از فرزند، همسر و به‌طور کل خانواده خود گذشتند و در مقابل ظلم ایستادند و نقش خود را به‌عنوان اصلی‌ترین محور پیروزی جمهوری اسلامی بر پیشانی نظام و انقلاب حک کردند. مادران، همسران و خواهران شهدا همگی نشان دادند که در عرصه سرنوشت می‌تواند حماسه بیافرینند.»
وی ادامه داد: «زنان پس از جنگ در عرصه سازندگی، تولید، خلاقیت و نوآوری، علم، دانش و فناوری حرف‌ها و حضوری فعال داشتند. زن جامعه اسلامی، زنی نیست که سیاستمداران بخواهند تنها در عرصه انتخابات و اخذ رأی از آن استفاده کنند و پس از پیروزی حتی به پشت خود نگاهی نکنند. اگر امام راحل می‌گویند که از دامن  زن ،مرد به معراج می‌رود، همان بحثی است که زنان شاید نیمی از جامعه باشند.»نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه شهدای ما در آغوش زنان پرورش یافتند، خاطرنشان کرد: «امروز در عرصه‌های مختلف نقش تأثیرگذار این قشر از جامعه به‌خوبی مشهود است و افرادی که به خود اجازه می‌دهند تا به زنان تنها به‌عنوان جامعه هدف کسب رأی نگاه کنند، تفکرات ناصوابی دارند بنابراین باید گفت، این عده جایگاهی در رأس امور مجلس نباید داشته باشند.»آجرلو ادامه داد: «مردم باید توجه داشته باشند که چه افرادی با چه اهدافی از شعارهای رنگارنگ استفاده و با تکیه بر کرسی‌های مجلس تمام آن سخنان را فراموش کردند و آن شوری که در وعده‌هایشان داشتند برخاسته از نگاه انقلابی و عمیقی که حضرت امام راحل داشته، نبوده است.»
وی افزود: «زنان در ایران به آن درصد از پختگی باید برسند که اجازه ندهند به‌عنوان سبد رأی به آن‌ها نگاه شود. آن‌ها امروز باید خودشان وارد عرصه تصمیم و بصیرت شوند. درباره این موضوع خط‌کش‌ها را مقام معظم رهبری تعریف و تعیین کرده‌اند. هدایتگری نیز همان نقشی است که امام راحل به آن‌ها داده است یعنی «  از دامن زن  ،مردبه معراج می‌رسد». زنان باید این بار در عرصه انجام تکلیف و تشکیل مجلس انقلابی در را به روی افرادی که قصد دارند از جامعه آن‌ها استفاده ابزاری کنند، ببندند.»
* چالش‌های اصلی زنان به حاشیه رانده نشود
همچنین زهره الهیان، عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب نیز دراین‌باره به «رسالت» گفت: «استفاده ابزاری از جامعه زنان در انتخابات همواره مدنظر برخی از جریانات سیاسی بوده و این امر متأسفانه به ضرر مطالبات اصلی جامعه زنان   تمام شده است. برخی با ایجاد فضایی درصدد هستند تا موضوعات را به حاشیه کشانده و درنتیجه با این اقدام موضوعات اصلی جامعه زنان را به فراموشی و حاشیه برانند.»وی ادامه داد: «این‌که معضلات و چالش‌های اصلی زنان به حاشیه رانده و فراموش شود درواقع ظلم به زنان است که حاشیه‌ها تبدیل به اصل شوند. مسائل جدیدی در حوزه زنان ازجمله امنیت و کرامت زنان در جامعه اسلامی ایران و همچنین سلامت آن‌ها ضمن مسائل معیشتی، اقتصادی و اشتغال زنان وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد اما متأسفانه در حال حاضر مشاهده می‌شود که طیف سیاسی حاکم در شرایط حاکم برخی از موضوعات حاشیه‌ای را تبدیل به مسائل اصلی زنان می‌کنند. به‌طور مثال می‌توان به شعار آن‌ها مبنی بر ورود زنان به ورزشگاه‌ها اشاره کرد. این شعار باعث شد  در شرایطی به مسئله مرگ و زندگی زنان و درنهایت منجر به خودسوزی یکی از دختران ایرانی شود.»
الهیان افزود: «این‌گونه موضوعات نتیجه ظلمی است که به جامعه زنان با اهداف سیاسی صورت گرفته است. زنان باید با استفاده از هوشمندی خود پیگیر مطالبات اصلی‌شان شوند نه آن‌که صرفا  برخی برای کسب رأی تنها از آن‌ها استفاده ابزاری کنند و مسائل اصلی آن‌ها را به باد فراموشی بسپارند.»
نویسنده : گروه سیاسی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.