بی اعتمادی،مهم ترین فاکتور نارضایتی از ترامپ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 16858
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۱۱ | 243 بازدید |
بررسی دلایل حمایت نیمی از مردم آمریکا از برکناری رئیس جمهور فعلی آمریکا؛

بی اعتمادی،مهم ترین فاکتور نارضایتی از ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا این روزها در شرایط نابسامانی به لحاظ ساختار سیاسی قرار دارد و در سطح جهان به یکی از منفورترین چهره هاتبدیل‌شده است.
بی اعتمادی،مهم ترین فاکتور نارضایتی از ترامپ
‌|‌گروه سیاسی‌|
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا این روزها در شرایط نابسامانی به لحاظ ساختار سیاسی قرار دارد و در سطح جهان به یکی از منفورترین چهره هاتبدیل‌شده است. در تمام سال‌های ریاست جمهوری وی، شاهد سیل عظیمی از نارضایتی مردم آمریکا از اقدامات و رفتارهای او بودیم. اما در ماه‌های اخیر عملکرد ترامپ، جایگاهی ضعیف‌تر از قبل پیداکرده و او را برای استیضاح راهی مجلس سنا کرد. وجود این حجم از مخالفت با ریاست جمهوری وی این پیام را به جهان مخابره می‌کند که ترامپ دیگر رئیس‌جمهور آمریکا نخواهد بود اما در کمال تعجب استیضاح وی برای برکناری از ریاست جمهوری،‌ با مخالفت اعضای مجلس روبه رو شد. البته دفاع جمهوری‌خواهان از مهره پیشنهادی‌شان برای این مقام، امری بدیهی است. اما سؤال این است که تا کی نظر مردم آمریکا نادیده گرفته خواهد شد؟ «رسالت» در این مورد با رامین مهمان‌پرست، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و سفیر ایران در لهستان و حسن سبحانی نیا ،کارشناس مسائل به گفت‌وگو پرداخت.
*اکثریت مردم آمریکا با استیضاح ترامپ، موافق هستند
رامین مهمان‌پرست، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و سفیر جدید ایران در لهستان در موردنظر سنجی
صورت گرفته در آمریکا برای استیضاح ترامپ به «رسالت»گفت: «آمارها نشان می‌دهد که اکثریت مردم آمریکا با استیضاح ترامپ موافق بودند و بعید بود این نظرسنجی‌ها برای استیضاح ترامپ بر نظر نمایندگان سنا تأثیری داشته باشد، زیرا منافع حزبی نمایندگان سنا به آن‌ها اجازه گفتن حقایق را نمی‌دهد و معمولا منافع حزبی در اولویت قرار می‌گیرد. به همین دلیل  استیضاح او رأی نیاورد اما به‌طورقطع برای انتخابات دور دوم ریاست جمهوری، ترامپ با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد، زیرا نظرسنجی‌های مردمی نشان می‌دهد که مردم آمریکا از برکناری ترامپ حمایت می‌کند که به معنای اوضاع نامناسب ترامپ است.»
وی افزود: «از آنجا که آمریکا مجلس،  کنگره و انتخابات متفاوتی دارد، کاندیداهای حزب دموکرات آمریکا در کنگره ،نمایندگان بیشتری دارند و اکثریت نمایندگان حامی حزب دموکرات هستند، بنابراین سیاست‌های دولت ترامپ را به‌راحتی نقد می‌کنند و استیضاح وی در کنگره نیز زودتر انجام شد. اما در سنا اکثریت نمایندگان با جمهوری‌خواهان هستند و به‌طور طبیعی حتی اگر از عملکرد ترامپ نیز راضی نباشند به دلیل منافع حزبی از کاندیدای خود حمایت می‌کنند.»
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه اظهار داشت: « دموکرات‌ها امیدی به برکناری ترامپ نداشتند و می‌دانند که برای برکناری او نیاز به دوسوم رأی سنا بود، اما برای روشن شدن افکار عمومی نسبت به رفتارها و خطاهای ترامپ که منافع آمریکا را به خطر انداخته است مسئله استیضاح را مطرح کرده‌اند تا مردم در انتخابات دور دوم به او رأی ندهند.» 
*ترامپ از اسرائیل بی‌منطق حمایت می‌کند
سفیر جدید ایران در لهستان تصریح کرد: «ترامپ به‌طورقطع برای فرار از استیضاح که ضربه بزرگی برای او بود و به‌عنوان سومین رئیس‌جمهور در تاریخ آمریکا استیضاح می شد، برای تغییر فضا دست به هر اقدامی می زند. یکی از اقدامات او حمایت بی‌منطق از رژیم صهیونیستی و تغییر پایتخت اسرائیل بود. ترامپ  حامی رژیم صهیونیستی است و طرح معامله قرن را نیز به همین دلایل مطرح کرده است که حتی با مخالفت فلسطینی‌ها، کشورهای اسلامی و   کشورهای غیر اسلامی روبه‌رو شده است.»
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در پایان تأکید کرد: «معامله قرن برای ترامپ یک حربه سیاسی است تا فضا را تغییر دهد و گرایش خود را به صهیونیست‌ها نشان دهد و بتواند رأی حامیان رژیم صهیونیستی را جلب کند. در صورتی که ترامپ به‌خوبی می‌داند که طرح معامله قرن به دلیل ناعادلانه و غیرمنطقی بودن، موفقیت‌آمیز نیست. اما برای دستیابی به هدف کوتاه‌مدت خود از این طرح استفاده می‌کند درحالی‌که برخی‌ها معتقد هستند او سیاست‌های اسرائیل را عملی می‌کند نه سیاست‌های آمریکا را.»
*نمایندگان سنا با حزب جمهوری‌خواهان و حامی ترامپ هستند
حسن سبحانی نیا، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «رسالت» در مورد نارضایتی مردم از استیضاح نشدن ترامپ بیان کرد: «مردم و نخبگان سیاسی از عملکرد ترامپ ناراضی و معتقد هستند که ترامپ با این سیاست‌ها کشور را به خطر می اندازد، اما  مجلس سنای آمریکا با استیضاح ترامپ مخالفت کرد. با این حال باید بررسی شود که در پشت‌صحنه سنا چه اتفاقی افتاده است. یکی از دلایل رد استیضاح این است که اکثریت نمایندگان سنا با حزب جمهوری‌خواه و حامی ترامپ و مخالف استیضاح هستند. اما اکثریت نمایندگان مجلس را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند و آن‌ها به‌طور جد از استیضاح حمایت می کردند.»
وی افزود: «مجلس سنا برای استیضاح، نیاز به رأی بالا داشت اما مجلس نمایندگان بعدازاین تصمیم دست به اقدامی خواهد زد و ترامپ را بیش‌ازپیش محدود می‌کند تا دست از اقدامات و سیاست‌های جنگ‌طلبانه علیه کشورهای دیگر مانند چین و ایران و کره و غرب آسیا بردارد. یکی از تصمیمات غلط او معامله قرن است، وی از کاخ سفید برای غرب آسیا تصمیم می‌گیرد. این سیاست‌های قلدر مآبانه و ددمنشانه باعث نارضایتی مردم و نمایندگان آمریکا شده است.»
*آمریکا هر کاری کند نمی‌تواند اسرائیل را از افول نجات دهد
این کارشناس مسائل سیاسی افزود: «آمریکا همواره تصمیمات غلط می‌گیرد و این تصمیمات همیشه از پیش شکست‌خورده هستند. این‌گونه سیاست‌ها زمانی که خود آمریکا هر دو طرف معامله است و نظر طرف مقابل مهم نیست هیچ مقبولیتی ندارد زیرا به‌راحتی سرزمین‌های مردم مظلوم فلسطین را بدون اینکه راضی باشند معامله می‌کند. این اقدامات تنها برای برقراری رابطه با کشورهای منطقه و ایجاد فضای سیاسی امن برای اسرائیل است اما خوش‌خیال‌ هستند زیرا با این اقدامات نیز نمی‌تواند موجب نجات اسرائیل از افول شود.»درنهایت به نظر می‌رسد تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ، تنها یک تکنیک تبلیغاتی بود تا مردم آمریکا را از رأی دوباره به ترامپ در دوره ریاست جمهوری وی منصرف کنند و دموکرات‌ها  به‌خوبی می‌دانستند استیضاح ترامپ مورد تأیید قرار نخواهد گرفت، اما با مطرح کردن استیضاح وی خواهان تضعیف جایگاه او میان افکار عمومی آمریکا بوده‌اند. البته ترامپ سومین رئیس‌جمهور آمریکا است که استیضاح می‌شود و این موضوع به حیثیت او به‌عنوان یک رئیس‌جمهور ضربه وارد کرده است و بااین‌وجود که می‌داند معامله قرن بازی از پیش باخته است اما برای جلب نظر و حمایت اسرائیلی‌ها آن را مطرح کرد تا بتواند آبرویی برای خود دست‌وپا کند. 
نویسنده : گروه سیاسی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.