افزايش دستمزد کارگري شايد در وقت اضافه | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 1488
  پرینتخانه » اسلایدر, اقتصادی تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۷ | 1093 بازدید |
در گفت‌وگوي رسالت با نمايندگان مجلس مطرح شد؛

افزايش دستمزد کارگري شايد در وقت اضافه

دو روز مانده به پايان سال 97، کارهاي نيمه تمام کشور و نهادها به سفره مردم کشيده شده است. امروز آخرين روز کاري اداري در کشور است و از قرار معلوم تا روز گذشته وضعيت حقوق کارگران هنوز مشخص نشده و يقينا تعيين ميزان افزايش حقوق کارگران به سال آينده موکل مي شود.
افزايش دستمزد کارگري شايد در وقت اضافه

حانيه مسجودي
دو روز مانده به پايان سال ۹۷، کارهاي نيمه تمام کشور و نهادها به سفره مردم کشيده شده است. امروز آخرين روز کاري اداري در کشور است و از قرار معلوم تا روز گذشته وضعيت حقوق کارگران هنوز مشخص نشده و يقينا تعيين ميزان افزايش حقوق کارگران به سال آينده موکل مي شود.با تعدادي از نمايندگان مجلس گفت‌وگو کرديم تا نتيجه اين مسئله مشخص شود، اما آن ها هم اظهار بي اطلاعي کردند و گفتند شوراي عالي کار هنوز خبر يا مصوبه اي در اين خصوص نداشته است.جهانبخش محبي نيا، عضو هيئت رئيسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با رسالت بيان کرد: تصميم کلي در مباحث پايه اي تلفيق و تصميم سازي ها براين است که دريافتي کارگران از قشر کارمند پايين تر نباشد.
وي افزود: با وجود شرايط اقتصادي داخلي و خارجي در سال ۹۸ ما ناگزير به افزايش کافي ميزان حقوق کارمندان هستيم، اين حقشان است و مزايا هم بايد در نظر گرفته شود. اما برخي شعار مي دهند که حقوق کارگران بايد بيشتر از اين مبالغ افزايش يابد، اين صحبت‌ها واقعي نيست و جز شعاردرماني اثر ديگري نخواهد داشت.
محبي‌نيا ضمن بيان اينکه موضوع افزايش حقوق کارگران نبايد به سال آينده موکول شود، گفت: ميزان حقوق کارگران بايد در اولين فرصت مشخص و به سال آينده موکول نشود، نبايد نگراني و ضعف در تصميم سازي‌ها سال آينده به بدنه کارگري تزريق شود.
همچنين محمد فيضي‌زنگير، دبير کميسيون برنامه ‌و بودجه در ادامه اين گفت‌وگو ضمن اظهار بي‌اطلاعي از اين موضوع، ابراز کرد: مجلس درباره حقوق کارگران تصميم گيري نمي کند، شوراي عالي کار در اين رابطه تصميم گير است اما هنوز به ما خبري در اين خصوص نرسيده است. فکر نمي کنم تعيين ميزان افزايش دستمزد به سال آينده موکول شود و احتمال دارد به زودي قبل از پايان سال تعيين تکليف شود.
همچنين محمد خدابخشي عضو ديگر اين کميسيون افزود: با توجه به مصوبه مجلس براي افزايش ۴۰۰ هزار توماني حقوق کارکنان دستگاه هاي اجرايي، قطعا کارگران هم توقع افزايش حقوق در راستاي دريافتي کارمندان را دارند، اما من در جريان آخرين تصميم‌ها نيستم.
وي ۴۰۰ هزار تومان افزايش حقوق را حداقل ميزان افزايش دانست و ادامه داد: حقوق بگيران، شاغلان و بازنشستگان بايد حداقل تا ۴۰۰ هزار تومان به حقوقشان افزوده شود، دولت بايد ضريب را به گونه اي تنظيم کند که اين مقدار حداقل تا ۱۰ درصد رعايت شود.
همچنين علي قرباني، عضو ديگر کميسيون برنامه و بودجه در اين گفت‌وگو ضمن بيان اينکه اگر در سال ۹۷ وضعيت حقوق کارگران تعيين تکليف نشود سال آينده با مشکل مواجه مي شويم، اظهار کرد: هنوز وضعيت حقوق کارگران اعلام نشده و با توجه به اين که سه شنبه آخرين روز است بايد سريع تر تعيين تکليف شود، در غير اين صورت در سال ۹۸ با مشکل مواجه مي شويم، با توجه به اينکه کارگران حقوقشان بسيار پايين است بايد بيشتر از ۲۰ درصدي که براي کارمندان در نظر گرفته شده براي افزايش حقوق آن ها
تصويب شود.
و در پايان رضا شيران‌خراساني، عضو کميسيون اجتماعي هم يکي ديگر از نمايندگان بي‌خبر از وضعيت دستمزد کارگران گفت که تا کنون شوراي عالي کار تصميمي که دستمزد را معين کند اعلام نکرده است، اين موضوع بايد قبل از سال ۹۸ مشخص شود.
بعد از اطلاع از مواضع نمايندگان مردم شايسته است اظهار کرد بايد در تصميم گيري‌ها ضمن سنجيدن تمام جوانب، زمان و تورم را در اوليت قرار دهيم، زمان سريع تر از آن چه که به نظر مي رسد مي گذرد و غباري جز اعمال و عملکردهاي ما به جا نمي گذارد، و تورم سفره مردم را هر روز کوچک تر مي کند. سال ۱۳۹۷ هم با تمام سهل انگاري‌ها و گاهي وقت شناسي‌ها گذشت و عملکرد مسئولان و مردم به عنوان تعيين کننده سرنوشت کشور باز هم سالي ديگر را ورق زد.

نویسنده : حانيه مسجودي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.