يك گام جلو، دو گام عقب | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 14567
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۰:۰۱ | 335 بازدید |

يك گام جلو، دو گام عقب

دولت در مورد بافت‌هاي فرسوده تصميمات درستي اتخاذ و طي مصوبات مورخ 6/6/95 و 8/8/93 جهت اجرا ابلاغ كرده بود اما طي مصوبه مورخ 2/6/98 از آن عقب‌نشيني كرد با توجه به مراتب زير از آن مي‌توان با عنوان يك گام به جلو و دو گام به عقب نام برد.
يك گام جلو، دو گام عقب

|غلامرضا انبارلويي |
دولت در مورد بافت‌هاي فرسوده تصميمات درستي اتخاذ و طي مصوبات مورخ ۶/۶/۹۵ و ۸/۸/۹۳ جهت اجرا ابلاغ كرده بود اما طي مصوبه مورخ ۲/۶/۹۸ از آن عقب‌نشيني كرد با توجه به مراتب زير از آن مي‌توان با عنوان يك گام به جلو و دو گام به عقب نام برد.
۱- هيئت وزيران در جلسه ۳۰/۵/۱۳۹۸ به پيشنهاد شماره ۲۶۸۴۸۹ مورخ ۱۹/۵/۱۳۹۸ سازمان برنامه و بودجه كشور و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تصويب كرد:
۱- بند (۳) تصويب‌نامه شماره ۹۰۴۵۳/ت ۵۱۱۶۶هـ مورخ ۸/۸/۱۳۹۳ حذف و شماره‌ بندهاي بعدي به ترتيب اصلاح مي‌شود.
۲- جزء (الف) و تبصره جزء (ب) بند (۱۶) الحاقي به سند ملي راهبردي احيا، بهسازي، نوسازي و توانمندسازي بافت‌هاي فرسوده و ناكارآمد شهري موضوع تصويب‌نامه شماره ۶۷۷۰۱/ت۵۳۱۱۷
ه ـ مورخ ۶/۶/۱۳۹۵ حذف و مفاد جزء (ب) به انتهاي بند يادشده ملحق مي‌شود.(۱)
۲- ظاهر كار ساده به نظر مي‌رسد. دولت مصوباتي در سال ۹۳ و ۹۵ داشته كه در سال ۹۸؛ بند، جزء و تبصره‌اي از آن را حذف كرده است، اما رجوع به مفاد آن بند و جزء و تبصره نشان خواهد داد كه آنچه حذف شده، از چه اهميتي برخوردار بوده است.
۳- بند ۳ تصويب‌نامه ۵ سال پيش که در سال ۹۸ حذف شده و في‌الواقع تعهدي بوده كه دولت در سال ۹۳ به عهده گرفته و اكنون با حذف آن از زير بار آن تعهد شانه خالي كرده، چنين است.
۳- معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور موظف است به ميزان ۹ درصد سود تسهيلات مسكن موضوع بند (۱) و مابه‌التفاوت سود ۱۰ درصد سهم متقاضي در وديعه اسكان موقت موضوع بند (۲) تا سقف سود مصوب تسهيلات بخش مسكن در سال ۱۳۹۳ را از محل اعتبارات قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و در سال ۱۳۹۴ پس از پيش‌بيني در لايحه بودجه سنواتي و تصويب نهايي آن براي پرداخت به بانك‌هاي عامل منظور و تضمين‌نامه مورد قبول بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران را صادر نمايد. يارانه سود تسهيلات سهم دولت براي سال‌هاي بعد توسط هيئت وزيران تعيين خواهد شد.(۲)
۴- بعد از آن حذف تسهيل فراهم‌شده براي بافت‌هاي فرسوده دولت در مصوبه سال ۹۸
به سراغ حذف جزء الف و تبصره جزء ب بند ۱۶ الحاقي به سند ملي راهبردي احيا، بهسازي نوسازی و توانمندسازي بافت فرسوده رفته است كه مفاد آن چنين است.
۱۶- وزارت راه و شهرسازي موظف است حمايت‌هاي مالي دولت از بخش مسكن را با اولويت به اجراي طرح‌هاي احيا، بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده و ساماندهي سكونتگاه‌هاي غيررسمي اختصاص دهد.
الف- به منظور اجرايي شدن تصويب‌نامه شماره ۹۰۴۵۳/ت۵۱۱۶۶هـ مورخ ۸/۸/۱۳۹۳ سازمان برنامه و بودجه كشور موظف است با توجه به ظرفيت بودجه مربوط نسبت به ايفاي تعهدات دولت درخصوص يارانه مابه‌التفاوت سود تسهيلات ارائه شده در سنوات گذشته
ظرف سه ماه از تاريخ لازم‌الاجرا شدن اين تصويب‌نامه اقدام نمايد و يارانه مابه‌التفاوت سود تسهيلات ساخت و خريد مسكن موضوع بند (۳) تصويب‌نامه مذكور را تا پايان برنامه ششم توسعه در قوانين بودجه سنواتي پيش‌بيني و تخصيص دهد.
۵- به موجب مصوبه سال ۹۸ هيئت وزيران، با حذف جزء الف بند فوق تعهد ماضی دولت درخصوص يارانه مابه‌التفاوت سود تسهيلات كه قرار بود تا پايان برنامه ششم توسعه در قوانين بودجه پيش‌بيني و تخصيص داده شود، منتفي شده است. به عبارتي ديگر، دولت از زير بار اين تعهد هم شانه خالي كرده است.
۶- حال مي‌رويم سراغ حذف تبصره جزء پ بند ۱۶ كه چنين مقرر مي‌داشت:
ب- با توجه به هدف‌گذاري طرح جامع مسكن مبني بر تأمين ۳۰ درصد (۳۰%) از نياز خانوارها به مسكن جديد از طريق نوسازي و بهسازي بافت‌هاي ناكارآمد و سكونت‌گاه‌هاي غيررسمي، بانك مسكن موظف است درخصوص حداقل ۳۰ درصد (۳۰%) از تمامي انواع تسهيلات ساخت، خريد و مقاوم‌سازي (به غير از مسكن مهر) طرح‌هاي حوزه مسكن در مناطق مذكور را در اولويت تخصيص با رعايت مصوبات شوراي پول و اعتبار قرار دهد.
تبصره – سازمان برنامه و بودجه كشور موظف است درخصوص تسهيلات اعطايي توسط بانك مسكن در محدوده بافت‌هاي ناكارآمد و سكونت‌گاه‌هاي غيررسمي (به غير از تسهيلات موضوع تصويب‌نامه شماره ۹۰۴۵۳/ت۵۱۱۶۶هـ مورخ ۸/۸/۱۳۹۳) يارانه مابه‌التفاوت سود تسهيلات را حداقل به ميزان ۵ واحد درصد از نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار، در بودجه‌هاي سنواتي پيش‌بيني و تأمين نمايد.
۷- به طوري كه ملاحظه مي‌شود قيد پيش‌بيني يارانه مابه‌التفاوت سود تسهيلات به ميزان
۵ واحد درصد از نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار در بودجه‌هاي سنواتي هم حذف گرديده است. چرا؟ آيا بافت فرسوده و بازسازي آن از اهميت افتاده يا ساكنين بافت‌هاي فرسوده نيازمند اين يارانه‌ها نيستند. كداميك؟
پي‌نوشت‌ها:
(۱) تصويب‌نامه شماره ۶۷۲۸۷ مورخ ۲/۶/۹۸
(۲) بند ۳ مصوبه ۹۰۴۵۳ مورخ ۸/۸/۹۳

نویسنده : غلامرضا انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.