عطای آقای گلی را به لقایش بخشیدم | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 14552
  پرینتخانه » ورزشی, ویژه تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹ | 305 بازدید |
گفت‌وگوی صمیمانه شبکه تصویری «رسالت» با وحید شمسایی

عطای آقای گلی را به لقایش بخشیدم

ورزش ازجمله مقولات و حوزه‌هايي است که کمتر کسي در جهان وجود دارد نسبت به آن رويکرد و موضع نداشته باشد. غالب مردم نسبت به رشته‌هاي مختلف ورزشي علاقه‌مندي خاص خود را دارند.  
عطای آقای گلی را به لقایش بخشیدم

‌|حسن شجاعي‌|
ورزش ازجمله مقولات و حوزه‌هايي است که کمتر کسي در جهان وجود دارد نسبت به آن رويکرد و موضع نداشته باشد. غالب مردم نسبت به رشته‌هاي مختلف ورزشي علاقه‌مندي خاص خود را دارند.    در اين ميان چهره‌هاي مطرح ورزشي از جايگاه و اهميت زيادي در الگوپذيري نسل جوان برخوردار هستند و آنان  از ورزشکاران بنام، هم در حوزه شخصيتي و هم فني الگو گيري مي‌کنند.    
در کشور ما نيز اين موضوع وجود دارد و نوجوانان و جوانان زيادي هستند که با تصاوير  و فيلم‌هاي فلان ورزشکار خود را در عرش مي‌بينند و با شکست و ناکامي آن‌ها غبار غم بر دلشان مي‌نشيند.يکي از اين چهره‌هاي مطرح و درعين‌حال محبوب ورزش کشور، وحيد شمسايي اسطوره فوتسال ايران و جهان است که باوجود بازنشستگي از دنياي فوتسال، همچنان در صدر اخبار ورزشي قرار داشته و علاقه‌مندان به او منتظر شنيدن خبرهاي تازه‌اي از اين چهره مطرح ورزشي کشورمان هستند.    

شبکه تصويري «رسالت» در ادامه گزارش‌هاي تصويري خود اين بار ميزبان وحيد شمسايي است تا از ناگفته‌هاي او جويا شود و با او از فرهنگ، ورزش، سياست، اقتصاد و هر آنچه دل‌تنگش مي‌خواهد گفت‌وگو کند. در ادامه بخش‌هايي از اين گپ و گفت صميمانه را مي‌خوانيد.
  ***
* يکي از مهم‌ترين دلايل موفقيت شما وجود خانواده‌اي همراه و همدل در طول دوران فعاليت ورزشي بوده است. با اين نظر موافق  هستيد؟
** قطعا؛ من از يک خانواده مذهبي مي‌آيم و از بچگي به من توکل و راه و رسم زندگي را ياد داده‌اند. از همان دوران کودکي شروشور بودم اما وقتي بزرگ‌تر شدم ، در سنين ۱۹، ۲۰ سالگي احساس کردم بايد معقول‌تر به زندگي فکر کنم و آدم بهتري نسبت به خانواده باشم. اينجا بود که شروع کردم تا فرد خوبي براي خانواده باشم. به لطف خدا خانواده خوب و بچه‌هاي خوبي دارم و يکي از مهم‌ترين دلايل موفقيت من هم همين موضوع است. ضمن اينکه دعاي خير پدر و مادر نيز همواره همراه من بوده است و از دلايل مهم موفقيت من به شمار مي‌رود. 
* براي ورزشکاران به‌ويژه آن‌هايي که معروف مي‌شوند حاشيه‌هايي وجود دارد. خانواده چقدر در کاهش اين حاشيه‌ها مي‌تواند مؤثر باشد؟
**  خانواده نقش بسيار مهمي در مديريت ورزشکاران دارد و اين خانواده است که موجب پيشرفت ورزشکار شده و بسياري از حواشي را از اطراف او دور مي‌کند. ضمن اينکه اعتقاد دارم حاشيه را خود ورزشکار بايد دور کند و خانواده به‌عنوان حامي در اين زمينه نقش مهمي دارد.
* روند موفقيت فوتسال ايران که از سال ۱۹۹۲ و هدايت محمد مايلي کهن آغاز شده را چگونه ارزيابي مي‌کنيد و آيا اعتقاد داريد اين روند مدتي است روند سکون به خود گرفته و پيشرفتي حاصل نشده است؟
** اگر بخواهم روند اين سال‌ها را بررسي کنم به اعتقاد من الان بهترين دوره  فوتسال ايران است زيرا تعداد بازيکن يکدست زيادي در فوتسال کشور وجود دارند که پشتوانه خوبي براي اين ورزش به شمار مي‌روند. قبلا اين‌گونه نبود. البته در پشتوانه سازي اگر بخواهيم کم‌کاري کنيم اين موقعيت را از دست خواهيم داد. در اين مسير آدم‌هاي بزرگي آمده و رفته‌اند و اين قطار هنوز به مقصد نرسيده است و بعد از سومي دنيا براي ما که کار خيلي دشوار و سختي است، حضور در فينال جام جهاني است.
* نقش مديريت فوتسال را در اين سال‌ها چگونه ديديد؟
** متأسفانه خيلي از افراد در اين سال‌ها خود را پدر فوتسال مي‌دانستند اما درواقع ناپدري فوتسال بودند. اما يکسري هم ادعايي نداشتند اما درواقع پدر فوتسال قلمداد مي‌شوند. اگر بخواهيم در فوتسال کشور فردي که موفق شده منابع مالي خوبي به اين رشته تزريق کند و از طريق رسانه‌ها به‌ويژه تلويزيون اين رشته را به مردم معرفي کند مي‌توانيم از محمدصادق درودگر نام ببريم که نقش پدر فوتسال را بازي مي‌کرد و هيچ ادعايي هم نداشت. اگر قرار است کسي در فوتبال مديريت کند بايد آگاهي لازم در اين حوزه داشته و بتواند با توانمندي نقشه و راهکار براي برون‌رفت از مشکلات داشته باشد.
*فکر مي‌کنيد تحريم‌ها آمريکا در کاهش روند رو به رشد فوتسال ما تأثيرگذار بوده است؟
** به عقيده من رئيس‌جمهور احمق آمريکا به دلايل بي‌اهميتي کشور ما را با تحريم مواجه ساخته و اين مسئله سبب شده تا منابع مالي ما در فيفا بلوکه‌شده و فدراسيون فوتبال دچار مشکل شود. اگر اين منابع مالي به فدراسيون فوتبال تزريق شود هم فوتسال هم ساير بخش‌هاي فدراسيون مي‌توانند از اين منابع براي پيشرفت فوتبال استفاده نمايند.
*آيا با حضور مديران سياسي در رأس مسئوليت‌هاي ورزشي موافق هستيد؟
** اگر قرار است فرد سياسي در حوزه ورزشي مديريت کند حتما بايد سبقه ورزشي داشته باشد و بتواند با شناخت از دو حوزه ورزش و مديريت در اين مسير گام بردارد. در اين زمينه نمونه‌هاي زيادي داريم که مي‌توان از عليرضا دبير نام برد که هم کار سياسي کرده هم قهرمان المپيک بوده و  مي‌تواند در ورزش اثرگذار باشد.
*شما هم علاقه‌مند هستيد در حوزه سياست ورود کنيد؟
** قبلا به من پيشنهاد شده بود در شوراي شهر ثبت‌نام کنم اما اعتقاد من بر اين است که «کار هر بز نيست خرمن کوفتن.» بحث نتوانستن هم نيست اما قالب و نقش من در حوزه ورزشي مؤثرتر است و بايد انتخاب درستي در همه امور داشته باشيم. هرکس بتواند در جايگاه خودش فعاليت کند بهتر خواهد بود. ضمن اينکه الان بسياري از افراد تشنه قدرت هستند و تعداد مديراني که تشنه خدمت هستند کم شده است.
*اينکه گفته مي‌شود وحيد شمسايي به دليل ارتباطاتي که با نهادهاي ويژه و خاص دارد کمتر مورد بازخواست قرار مي‌گيرد صحت دارد؟
** خدا شاهد است من نه وصلم، نه چسبم. دوستان بروند بررسي کنند؛ من ذره‌اي در عالم ورزش از اين موقعيت سوءاستفاده نکرده‌ام. از مسئولان هم کسي را ملاقات نکرده‌ام و ارتباط ندارم.
* در مورد استفاده از بازنشستگان در حوزه ورزش چه نظري داريد و آيا فکر مي‌کنيد حضور اين‌ها در ورزش چگونه بايد باشد؟
**سال ۲۰۱۲ خودم حس کردم بايد فضا را براي جوانان باز بگذارم و کنار کشيدم. انتظار از ساير مسئولان ورزشي هم اين است که پس از سال‌ها خدمت و تلاش فضا را براي جوانان مهيا کنند تا وارد عرصه مديريتي شوند. ضمن اينکه مي‌توان از تجربه مديريتي قديمي‌ها استفاده کنيم. اين قانون بازنشستگي قانون خوبي است البته اگر دوستان بتوانند راحت از صندلي‌ها دل بکنند.
*دلايلي که باعث مي‌شود در ادامه مسير کسب افتخارات وحيد شمسايي به‌عنوان يک چهره ملي سنگ‌اندازي شود چيست؟
** متأسفانه در ايران برخلاف تمام دنيا وقتي فردي به افتخارات ملي و جهاني نزديک مي‌شود به‌جاي حمايت بيشتر مورد اذيت و آزار و ممانعت از پيشرفت قرار مي‌گيرد. اما متوجه نيستيم اين ورزشکار با هزينه بيت‌المال به اين سطح از افتخار رسيده و بايد مورد حمايت قرار گيرد تا بتواند اين موفقيت را تداوم ببخشد و براي کشور آبروداري نمايد. اما خوشبختانه مردم اين موضوع را بهتر مي‌دانند و براي من همين فهم و درک مردم کفايت مي‌کند. نکته‌اي در اين زمينه براي شما تعريف کنم که براي من بسيار جالب بود. من با فضاي مجازي رابطه خوبي نداشتم اما به توصيه دوستان اين فضا را ايجاد کردم و وقتي فيلم بازي‌هاي من با استقبال بسيار مردم روبه‌رو مي‌شود براي من ارزش دارد و وقتي مي‌بينم از نزديک به ۸۳۷ کامنت مردمي، يک نفر از من بد نگفته و اين براي من ارزشمند و مهم است. به دوستان و متوليان عزيز هم از همين‌جا عرض مي‌کنم من رکورد آقاي گلي جهان را نخواستم همين توجه مردم براي من کفايت مي‌کند.
*وحيد شمسايي براي آينده خود چه برنامه‌اي دارد؟
** من عاشق ورزش هستم و هيچ‌چيز جز حضور در صحنه ورزشي من را خوشحال نمي‌کند و تا زماني که توان داشته باشم در اين عرصه حضور خواهم داشت. ضمن اينکه مردم عزيز ما بدانند من متعلق به بيرون ايران نيستم و از کشورم خارج نمي‌شوم و در خدمت آن‌ها خواهم بود.
* اوضاع اقتصادي کشور را چه طور مي‌بينيد؟
** مردم شرايط اقتصادي سختي دارند و خيلي براي آن‌ها ناراحت هستم. در همين موضوع مالک و مستأجر هم از تمام مالکين تقاضا دارم حال مستأجران را رعايت کنند و با توجه به شرايط اقتصادي موجود به هم کمک کنند تا از اين شرايط بد اقتصادي عبور کنيم. خواهش من اين است که نسبت به هم بي‌رحم نباشيم و در کنار هم باشيم.

نویسنده : حسن شجاعی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.