کش و قوس میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 13724
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶ | 148 بازدید |
«رسالت» از اما و اگرهای طرح استیضاح ترامپ می‌گوید؛

کش و قوس میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان

کش‌وقوس‌ها بر سر استيضاح دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا همچنان ادامه دارد. اخيرا مجلس نمايندگان آمريکا اعلام کرده است که به‌طور رسمي طرح استيضاح وي را کليد زده و آن را اجرايي خواهد کرد.
کش و قوس میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان

| گروه سياسي|
کش‌وقوس‌ها بر سر استيضاح دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا همچنان ادامه دارد. اخيرا مجلس نمايندگان آمريکا اعلام کرده است که به‌طور رسمي طرح استيضاح وي را کليد زده و آن را اجرايي خواهد کرد. در اين ميان وکيل ارشد کاخ سفيد در نامه‌اي به کميته قضائي کنگره اعلام کرده‌ است، قصد حضور در هيچ‌کدام از جلسات استماع تحقيقات استيضاح که قرار است هفته آينده در مجلس نمايندگان کنگره برگزار شود را ندارد، چراکه ازنظر وي اين تحقيقات فرآيندي منصفانه نداشته و بهتر است همين حال فيصله يابد، اما در ادامه اين نامه احتمال حضور ترامپ يا وکلاي وي در جلسات آتي کنگره رد نشده اما گفته شده از نظر کاخ سفيد لزومي براي حضور در جلسات پيش‌رو نمي‌بيند؛ جلساتي که تاريخ دقيق آن هنوز اعلام نشده اما قرار است هفته آتي برگزار شود.
*ماجراي استيضاح از کجا کليد خورد؟
دونالد ترامپ تاکنون نتوانسته رسوايي اوکراين‌گيت را کنترل کند، اين رسوايي پس از افشاي اطلاعاتي توسط يک مأمور امنيتي آمريکايي آغاز شد. اين مأمور فاش کرد ترامپ در تماسي تلفني، رئيس‌جمهور اوکراين را تحت فشار قرار داده است تا از هانتر بايدن، پسر جو بايدن که در يک شرکت اوکرايني عضو هيئت‌مديره است، تحقيق به عمل آورد. اين جريان طي ماه‌هاي گذشته به رسانه‌هاي آمريکايي کشانده شد. بنابر آخرين گزارش‌هاي منتشر شده بيش از نيمي از شرکت‌کنندگان در نظرسنجي شبکه خبري فاکس‌نيوز در ايالات‌متحده آمريکا خواستار استيضاح و برکناري ترامپ از مقام رياست‌جمهوري اين کشور هستند. نکته قابل‌توجه آنجا است که درصد اين نظرسنجي هرروز افزايش پيدا مي‌کند. اما موضوعي که در حال حاضر مبنا قرار گرفته، آن است که در آمريکا نظر نهايي را مجلس سنا ارائه مي‌دهد. بسياري از کارشناسان معتقدند، با توجه به اين‌که اکثريت اين مجلس در دست جمهوري‌خواهان (هواداران ترامپ) است، بنابراين ترامپ بر کرسي رياست جمهوري خواهد ماند اما سبد رأي وي در سال ۲۰۲۰ کاهش خواهد يافت. به منظور اطلاعات بيشتر «رسالت» گفت‌وگويي با صاحب‌نظران در اين حوزه داشته که در ادامه مي‌خوانيد.
* استيضاح، موقعيت ترامپ را در ۲۰۲۰ متزلزل مي‌کند
مرتضي مكي، كارشناس مسائل بين الملل بابيان اين‌که هدف استيضاح‌کنندگان رئيس‌جمهور آمريکا تنها برکناري دونالد ترامپ است، به «رسالت» گفت: «با توجه به اين‌که اکثريت سنا در دست جمهوري‌خواهان است بنابراين رأي اين مجلس تعيين‌کننده است به همين جهت دموکرات‌ها از اين موضوع بيشتر به دنبال بهره‌برداري سياسي تبليغاتي در مبارزه انتخاباتي ۲۰۲۰ هستند.»
وي افزود: «در ميان بحث‌ها بر سر استيضاح رئيس‌جمهور آمريکا، پرونده جو بايدن و پسرش نيز مطرح است. ترامپ قصد دارد تا از اين موضوع براي ضربه به دموکرات‌ها استفاده و به ديگران اثبات کند که پسر وي از مقام پدرش براي رسيدن به منافع شخصي استفاده کرده است.»
اين کارشناس مسائل بين‌الملل تصريح کرد: «طبق نظرسنجي‌هايي که در آمريکا انجام شده، از زمان آغاز روند استيضاح ترامپ در کنگره آمريکا، بررسي‌ها نشان مي‌دهد که مردم اين کشور خواهان استيضاح ترامپ هستند و اين موضوع مي‌تواند براي موقعيت وي در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ بسيار شکننده و متزلزل باشد.»
* ترامپ حتما استيضاح مي‌شود
اميرعلي ابوالفتح، کارشناس مسائل آمريکا نيز دراين‌باره به «رسالت» گفت: « استيضاح و برکناري بر اساس قانون اساسي ايالات‌متحده آمريکا دو مقوله مختلف هستند. هنگامي‌که يک مقام دولتي مانند رئيس‌جمهور، وزرا يا هر شخصي که مسئوليت خود را از دولت فدرال دريافت مي‌کند، کنگره مي‌تواند آن را استيضاح و با اکثريت رأي مجلس وي را کنار بگذارد اما اينکه‌ کسي بخواهد حتما اين استيضاح به نتيجه برسد در ادامه بايد موضوع به مجلس سنا واگذار شود و در ادامه با رأي دوسوم سناتورها فرد استيضاح‌شده در اتهامات وارده گناهکار و به‌طور خودکار از سمت خود برکنار مي‌شود، بنابراين به‌احتمال قريب‌به‌يقين ترامپ در آينده‌اي نزديک استيضاح خواهد شد اما با ارجاع اين استيضاح به سنا با توجه به اين‌که اکثريت اين مجلس همراه با ترامپ هستند، احتمال برکناري وي پايين است.» 
وي در پاسخ به اين‌ سؤال که تا چه اندازه اين اتفاق در سبد رأي ۲۰۲۰ ترامپ تأثيرگذار خواهد بود، گفت: «در اين رابطه دو نظريه وجود دارد. نخست اين‌که با افشاگري‌ها عليه ترامپ حول موضوعاتي از قبيل به خطر انداختن امنيت ملي، باز شدن پاي خارجي‌ها به انتخابات و اتهامات ديگري ازجمله داشتن مسائل اخلاقي و مالي برخي معتقدند رأي ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ با ريزش مواجه مي‌شود، حتي ممکن است به شکست در اين ميدان منجر شود.»
اين کارشناس مسائل بين‌الملل تصريح کرد: «در اين ميان نظريه ديگري وجود دارد مبني بر اين‌که استيضاح نه‌تنها موقعيت ترامپ را به خطر نمي‌اندازد بلکه باعث مي‌شود تا جريان راست در آمريکا احساس خطر کرده و در روز انتخابات مشارکت و به ترامپ رأي دهند چراکه آن‌ها وي را بهترين رئيس‌جمهور در موضوعات مربوط به محافظه‌کاران مي‌دانند.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.