توسعه همکاری نیروی دریایی ایران و پاکستان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 13693
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸ | 110 بازدید |
دیدار امیر دریادار خانزادی با فرمانده نیروی دریایی پاکستان

توسعه همکاری نیروی دریایی ایران و پاکستان

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران: آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان هستیم.
توسعه همکاری نیروی دریایی ایران و پاکستان

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی فرمانده نیروی دریایی پاکستان به این کشور سفر کرده است، در دیدار با فرمانده نیروی دریایی پاکستان، ضمن تقدیر از موضوع‌های مطرح شده پیرامون تعامل دو نیروی دریایی ایران و پاکستان اظهار داشت: چنانچه ستاد‌های دو طرف به توافق برسند، همکاری بیشتری خواهیم داشت و ما از هم اکنون آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان هستیم و معتقدیم این اراده برای تعامل دو طرف نیز وجود دارد.
دریادار خانزادی با اشاره به ریاست نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آیونز گفت: تلاش‌های زیادی در این دوره انجام داده ایم و در این فضا همکاری‌های پاکستان نیز بسیار موثر بوده است و منتظریم تا پاکستان نیز در رزمایش امنیت دریایی حضور یابد.
فرمانده نداجا، موضوع دریا را برای دو کشور پاکستان و ایران بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در موضوع ارتباط دو کشور در دریا، تنها نفت و رابطه از طریق نفت مطرح نیست، بلکه موضوع ژئوپلیتیک منطقه و ظرفیت‌های ویژه‌ای که در اختیار دارد و ظرفیت گذرگاه‌ها خیلی مهم است.
دریادار خانزادی افزود: گواتر، چین را به اقیانوس هند متصل و ظرفیت‌های خوبی برای پاکستان فراهم کرده است و بندر چابهار نیز چنین فضایی را برای ایران فراهم دارد.
وی گفت: این دو ظرفیت نه تنها یکدیگر را تضعیف نمی‌کنند بلکه تقویت کننده هم هستند که تاثیر آن نیز در آینده برای دولت‌ها نمایان می‌شود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: بسیاری از دولت‌های خارجی تلاش می‌کنند تا این ظرفیت‌ها فعال نشوند چرا که بهره گیری از این ظرفیت‌ها منزلت منطقه‌ای و جهانی برای دو کشور ایجاد می‌کند و این در تقابل با منافع آنهاست، برای همین ما همواره شاهد کار‌های تفرقه انگیزانه برخی کشور‌ها هستیم که مقابله با این توطئه‌ها هوشمندی کشور‌های همسایه را می‌طلبد.
دریادار خانزادی با تاکید بر اینکه حضور نداشتن بیگانگان؛ منطقه را امن‌تر می‌کند، افزود: مردم منطقه در حال هوشیار شدن هستند و کشور‌ها روحیه همگرایی را تقویت می‌کنند و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا کشور‌های منطقه را تقویت کنیم.

دریاسالار ظفر محمود عباسی، فرمانده نیروی دریایی پاکستان
 ايران و پاکستان اشتراکات زیادی در حوزه‌های فرهنگی و مذهبی دارد 
دریاسالار ظفر محمود عباسی فرمانده نیروی دریایی پاکستان نیز در این دیدار اظهار داشت: برای این سفر ارزش زیادی قائل هستیم چراکه ما دو کشور جمهوری اسلامی هستیم و اشتراکات زیادی در حوزه‌های فرهنگی و مذهبی داریم و این اولین سفر فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی به پاکستان است.
وی افزود: ما مشترکاتی در راهگذر دریایی داریم تا به سطح درآمد مسلمانان منطقه کمک کند.
فرمانده نیروی دریایی پاکستان تصریح کرد: وجود این راهگذر فرصت خوبی برای استفاده اقتصادی است و ایران می‌تواند نقطه اتصال خوبی برای شرق و غرب باشد.
وی ادامه داد: نقطه اتحاد این راهگذر دو بندر چابهار و گواتر هستند که می‌توانند به جای رقابت، رفاقت کنند و دو نیروی دریایی می‌توانند در دریا دست به دست هم دهند.
فرمانده نیروی دریایی پاکستان ضمن تشکر از نیروی دریایی ایران برای شرکت در رزمایش مشترک، گفت: سطح روابط دو نیروی دریایی کافی نیست و ما باید در این منطقه نقش خود را بیشتر کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.