بایکوت تروریسم سعودی از سوی کاخ سفید | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 13674
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸ | 155 بازدید |
حمایت پرهزینه ترامپ از ریاض؛

بایکوت تروریسم سعودی از سوی کاخ سفید

 انتشار خبر وقوع يک عمليات تروريستي در يک پايگاه نظامي آمريکايي توسط يک تبعه سعودي، مولد مباحث جنجال‌برانگيزي در حوزه امنيت و سياست خارجي ايالات‌متحده بوده است.
بایکوت تروریسم سعودی از سوی کاخ سفید

‌| گروه سياسي خارجي‌|
 انتشار خبر وقوع يک عمليات تروريستي در يک پايگاه نظامي آمريکايي توسط يک تبعه سعودي، مولد مباحث جنجال‌برانگيزي در حوزه امنيت و سياست خارجي ايالات‌متحده بوده است. بسياري از سياستمداران و نمايندگان کنگره معتقدند که مصالحه ترامپ با رياض، نتيجه معکوسي داشته و امنيت ايالات‌متحده را به چالش کشيده است. بااين‌حال رئيس‌جمهور آمريکا ترجيح داده است در مقابل اين موضوع سکوت کند. او همچنان به حمايت خود از محمد بن سلمان و رياض ادامه مي‌دهد؛حمايتي که بدون شک براي ايالات‌متحده درگذشته، حال و آينده پرهزينه بوده و خواهد بود.
به دنبال حادثه اخير تيراندازي يک تبعه سعودي در پايگاه دريايي آمريکا در فلوريدا و کشته شدن چند تن، دو قانون‌گذار آمريکايي تعليق موقت آموزش نظاميان خارجي در اين کشور را خواستار شدند.
به نوشته وبگاه شبکه خبري «بلومبرگ»، «مت گيتس» از قانون‌گذاران جمهوري‌خواه آمريکاي اهل فلوريدا در گفت‌وگو با شبکه خبري «ABC»، گفت: «بايد اين برنامه را متوقف کنيم. ما نبايد دانشجويان نظامي عربستاني را تا اطمينان کامل از روند بررسي‌ها پذيرش کنيم.»
اين قانون‌گذار آمريکايي از گفت‌وگو با سفير عربستان در آمريکا بعدازاين حادثه خبر داد و گفت: «از دولت سعودي خواسته‌‌ايم در اين ماجرا دخالت نکند، چون اين حادثه مربوط به آن گروه از عربستاني‌هايي است که ما از آن‌ها اطلاعاتي داريم. اگر افرادي از اين کشور به‌طور احتمالي از طريق برنامه‌ريزي، مالي و غيره در اين حادثه دست داشته باشند، آن‌گاه انتظار داريم دستگاه اطلاعاتي سعودي‌ با ما همکاري کند.»
به نوشته بلومبرگ، «لينزي گراهام» سناتور جمهوري‌خواه ايالت کاروليناي جنوبي نيز خواهان توقف برنامه آموزش نظاميان خارجي براي انجام تحقيقات درزمينه حادثه رخ‌داده در پايگاه نظامي فلوريدا شد. گراهام در گفت‌‌وگو با شبکه خبري «فاکس نيوز» گفت: «عربستان متحد ماست، اما اينجا اتفاق بدي افتاده و لازم است تا اين برنامه‌ را کاهش داده و در آن تجديدنظر بکنيم.» شامگاه جمعه مقامات آمريکايي خبر دادند تيراندازي در پايگاه دريايي پنساکولا توسط يک دانشجوي سعودي صورت گرفته است. اين دانشجوي سعودي در حال فراگيري علوم هوايي در اين پايگاه نظامي آمريکايي بود. در پي تيراندازي عصر جمعه در اين پايگاه نظامي، دستکم ۳ نفر کشته شدند.
پليس فدرال آمريکا نيز اعلام کرد حادثه تيراندازي در پايگاه نظامي فلوريدا يک اقدام تروريستي بوده است. «راشل روجاس» از مقامات FBI در کنفرانس خبري اعلام کرد: «ما با اين پيش‌فرض کار مي‌کنيم که اين حمله يک اقدام تروريستي بوده است.» وي در ادامه اضافه کرد که همچنان در حال بررسي انگيزه فرد مهاجم از اين عمليات است.
اين مقام FBI گفت که فرد مهاجم در اين حمله از سلاح «Glock 45 9 mm» که به‌صورت قانوني خريداري کرده بود استفاده کرده است. رسانه‌هاي آمريکايي روز جمعه در خبري فوري از وقوع تيراندازي در پايگاه‌  هوايي «پنساکولاي» اين کشور در ايالت فلوريدا خبر دادند. در اين حادثه يک عضو نيروي هوايي عربستان سعودي به سمت نظاميان آمريکايي در اين پايگاه آتش گشوده و سه تن از آن‌ها را کشت. عامل اين تيراندازي شهروندي سعودي به نام «محمد سعيد الشمراني»، دانشجوي نيروي هوايي سعودي بود که با سلاح گرم سه تن از هم‌دوره‌هاي آمريکايي خود را به قتل رساند و خودش نيز بعدازاين تيراندازي هدف قرار گرفت و کشته شد. بنا به گفته پليس آمريکا در اين تيراندازي مرگبار هشت تن ديگر نيز زخمي شده‌اند. پايگاه هوايي پنساکولاي ايالت فلوريدا ميزبان بيش از ۱۶ هزار نظامي و ۷۴۰۰ غيرنظامي است. ازاين‌بين ۵۱۸۱ نفر دانشجوي خارجي از ۱۵۳ کشور هستند که ۸۵۲ نفر از آن‌ها سعودي هستند تا درزمينه همکاري امنيتي آموزش ببينند.
«وندي شرمن» معاون وزير خارجه در دولت باراک اوباما در حساب توئيتري خود با طعنه به دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا نوشت: «در کمتر از ۲۴ ساعت ترامپ از سعودي‌ها حمايت کرد، نه از سربازان ما، به يهوديان آمريکايي توهين کرد و ساده‌لوحانه گفت که کيم جونگ اون (رهبر کره شمالي) آن‌قدر چيز براي از دست دادن دارد که خطر نمي‌کند و دست به آزمايش جديد نمي‌زند.»
رئيس‌جمهوري آمريکا بدون محکوم کردن عربستان سعودي در اين موضوع تنها در توئيتي نوشت که «سلمان بن عبدالعزيز»، پادشاه سعودي با وي تماس گرفته و ضمن تسليت اين حادثه، با بازماندگان قربانيان تيراندازي ابراز همدردي کرده است. طعنه وندي شرمن به مسئله کره شمالي نيز به اين مسئله اشاره دارد که علي‌رغم اظهارات ترامپ درباره توقف آزمايش‌هاي موشکي کره شمالي از زمان ديدارهاي وي با کيم جونگ اون، پيونگ يانگ بارها دست به آزمايش موشک‌هاي کوتاه برد و ميان برد زده است. در تازه‌ترين مورد، رسانه‌هاي کره شمالي روز يک‌شنبه از يک آزمايش بسيار مهم و موفقيت‌آميز در سايت موشکي که پيش‌ازاين واشنگتن از تعطيلي آن خبر داده بود، خبر دادند. کارشناسان موشکي مي‌گويند که احتمالا کره شمالي موتور يک موشک را آزمايش کرده است و پرتاب موشک انجام نداده است. ترامپ همچنين روز يک‌شنبه در کنفرانس سالانه شوراي «اسرائيلي-آمريکايي» در فلوريدا خطاب به يهوديان آمريکايي حامي رژيم‌ صهيونيستي گفت، براي اين‌که ثروتشان را از دست ندهند مجبورند به او رأي دهند. بسياري از تحليلگران اين اظهارات را نوعي توهين به جامعه يهوديان آمريکا خوانده‌اند.
بر اساس اين گزارش، مقامات امنيتي آمريکا هم‌اکنون ۱۰ دانشجوي سعودي را به ظن ارتباط يا همدستي با مهاجم بازداشت کرده‌اند.
۳ نفر از اين بازداشتي‌ها کساني هستند که از تيراندازي فيلم‌برداري مي‌کرده‌اند. پليس منطقه اسکامبياي فلوريدا مي‌گويد به‌رغم اينکه ورود سلاح به پايگاه هوايي پنساکولا ممنوع بوده ولي افسر سعودي يک کُلت نيمه‌خودکار «گلوک» را از بيرون تهيه‌کرده و وارد پايگاه مذکور کرده است. روزنامه نيويورک‌تايمز نوشت که افسر سعودي چهار خشاب با خود داشت و ساعت شش و نيم صبح به‌وقت آمريکا که زمان شلوغي در پايگاه مذکور است، در ساختمان کلاس‌هاي آموزشي به‌صورت کور به سمت نظاميان حاضر در پايگاه شليک مي‌کند و در حين شليک، سه تن از نظاميان سعودي از اين حادثه فيلم‌برداري کرده‌اند. کاربران فضاي مجازي در آمريکا مي‌گويند رئيس‌جمهوري آمريکا در تيراندازي فلوريدا همانند قضيه ترور «جمال خاشقچي»، ستون نويس سعودي روزنامه واشنگتن‌پست در کنسولگري عربستان در استانبول رفتار کرده و به‌جاي اينکه سعودي‌ها را مؤاخذه کند، جانب آن‌ها را گرفته است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.