فعلا از گرانی خبری نیست! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 13075
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۹:۱۲ | 738 بازدید |
بازتاب گفت‌و‌گوی «رسالت» با جمعی از رؤسای اتحادیه‌های صنفی پس از افزايش قيمت بنزين؛

فعلا از گرانی خبری نیست!

بعد از افزايش قيمت بنزين سري به مغازه ها زديم تا از چندوچون وضعیت قیمت هاي برخي كالاها كسب اطلاع كنیم. در برخي از مغازه هاي ميوه فروشي و فروش مواد غذايي شاهد افزايش قيمت هستيم، برخي از اين مغازه داران افزايش قيمت بنزين را بسيار مؤثر در اين امر دانسته و اعلام مي کنند خود نيز کالا را گران خريده اند.
فعلا از گرانی خبری نیست!

بعد از افزايش قيمت بنزين سري به مغازه ها زديم تا از چندوچون وضعیت قیمت هاي برخي كالاها كسب اطلاع كنیم. در برخي از مغازه هاي ميوه فروشي و فروش مواد غذايي شاهد افزايش قيمت هستيم، برخي از اين مغازه داران افزايش قيمت بنزين را بسيار مؤثر در اين امر دانسته و اعلام مي کنند خود نيز کالا را گران خريده اند. براي آگاهي از اين ماجرا و اينکه گراني بنزين به چه ميزان در افزايش قيمت کالاها تأثير دارد با رؤساي چند اتحاديه تأثيرگذار در سبد مواد غذايي مردم مصاحبه‌اي را انجام داده ايم. حسين زندي رئيس اتحاديه حمل ونقل کالاي شهري در گفت وگو با «رسالت» با بيان اينکه در اين چند روز جلساتي را با وزارت کشور، استانداري، بسيج کشور و بسيج تهران داشتيم، گفت: در ماشين هاي گازوئيلي افزايش قيمتي نداشتيم و در ماشين هاي نيسان و وانت، باري که از شهرستان به داخل تهران مي آورند و افزايش قيمتي که باعث تنش در بازار باشد را نداشته اند، اتحاديه نيز افزايش قيمتي را نداده است و در سطح جامعه نيز افزايش چنداني نداشته ايم.در جلسه اي با رانندگان وانت بارها و نيسان، براي نيسان ۶۰۰ ليتر، دوگانه سوز ۵۰۰ ليتر، موتورسيکلت هاي پيک موتوري ۱۵۰ ليتر، اين توافق ضمني است که شده و هنوز نيز اعلام نکرده اند.
*حواشي و شايعات، کالا را گران مي‌کند
زندي ادامه داد: نکته محسوس، حواشي موضوع است که دامن مي زند به اصل مطلب، چيزي که بازار را ملتهب کرده حواشي ايجاد شده و شايعاتي در اين باره است که زبان به زبان مي چرخد، با محاسبه کارشناسي ما افزايش قيمت بنزين در صورت حداکثري ۷ درصد در افزايش قيمت جابه جايي تأثيردارد. به عنوان نمونه براي خودروي نيسان که ۶۰۰ ليتر در نظر گرفته اند، در ماه چهار تا پنج روز تعطيل بوده يعني روزانه نزديک ۳۰ ليتر بنزين دارند و در شهر اين بنزين کفايت مي کند.رئيس اتحاديه حمل و نقل کالاي شهري گفت: مسئولان قول داده اند باز هم سهميه ها را مورد بررسي قرار داده و اگر در بررسي ها متوجه شوند اين بنزين کفاف نمي دهد
باز هم بازنگري در اين موضوع را اعلام مي کنند، فعلا در اين موضوع توافق شده است. حسين زندي در پاسخ به «رسالت» که چند درصد جابه جايي مواد غذايي مورد نياز مردم با خودروهاي بنزيني صورت مي گيرد گفت: ۲۰ تا ۲۵ درصد از جابه جايي کالاها به عهده خودروهاي بنزيني است و غير از چند شهر شمالي مانند آمل و بابل که نيسان جابه جايي مواد غذايي را بر عهده دارد در موارد ديگر ۸۰ درصد خودروها گازوئيلي هستند. در برخي از شهرهاي دور مانند اهواز ۱۰۰ درصد از جابه جايي ها بر عهده خودروهاي بين شهري است.
*قيمت تمام شده کالا تغييري نمي کند
محمد طاهر رئيس اتحاديه بنکداران نيز در گفت‌وگو با «رسالت» با بيان اينکه افزايش قيمت بنزين در قيمت تمام شده کالا اثري ندارد، گفت: کارخانجات با بنزين کار نمي کنند و ماشين هاي جابه جايي کلان نيز گازوئيلي است و اتفاقي که شايد بيفتد اگر تخفيفات نقدي براي مغازه دار ارائه مي کنند حذف خواهد شد اما قيمت مصرف کننده گران نخواهد شد. اگر دولت به جز بنزين کالاهاي ديگري که قيمت آن در اختيار خودش هست را افزايش بدهد، موج گراني راه خواهد افتاد، گفت: اگر همين بنزين گران شود و در سهميه ها بيشتر و بهتر کار شود آرامش بازار حفظ خواهد شد.
*هواي رانندگان وانت بارها را بيشتر داشته باشيم
طاهر در ادامه گفت: حمل کالا در مبادي شهري با حجم بالايي از خودروهاي بنزيني نظير نيسان و وانت بار صورت مي گيرد، در مبادي شهري ۵۰ تا ۶۰ درصد حمل و نقل با خودروهاي بنزين سوز صورت مي گيرد، بايد روي سهميه کار بيشتري انجام شود و ترتيبي اتخاذ شود که به راننده نيسان به اندازه اي که کار مي کند بنزين دهند، جابه جايي کالا نيز نوعي خدمت به دولت و مردم است و خدمت تنها پشت ميز نشستن نيست و اين راننده ها به صورت شبانه روزي در حالت خدمت به کشور هستند و بايد بيشتر از اين هواي آنها را داشت، نمي توان چشم ها را بر روي واقعيت بست و تنها زماني مي توانيم به آنان بگوييم اضافه قيمتي را محاسبه نکنند که همه سهميه آنان را پرداخت کنيم.
*خشکبار؛ نهايت گراني ۶ درصد
قاسمي عضو اتحاديه خواربارفروشان نيز در گفت‌وگو با «رسالت» گفت: گراني بنزين در گراني خشکبار تأثيري نداشته و اگر هم تأثيري در آينده بگذارد بيشتر از ۶ درصد نخواهد بود.
*مرغ و گوشت در آينده بيش از ۱۰ درصد نبايد گران شود
يوسفخاني رئيس اتحاديه مرغ وماهي نيز در گفت‌وگو با «رسالت» گفت: هيچ افزايش قيمتي در گوشت و مرغ نداشته بلکه کاهش نيز داشته ايم، زيرا قيمت اين دو محصول بيشتر از اينکه ارتباطي به قيمت بنزين داشته باشد( نه اينکه ارتباطي نداشته باشد بلکه در دراز مدت آن را نشان خواهد داد) تابع عرضه و تقاضا است. الان عرضه زياد و تقاضا نيز پايين بوده و در نتيجه کاهش قيمت داشته ايم. يوسفخاني تصريح کرد: قيمت مرغ همان کيلويي ۱۲۹۰۰ تومان بوده و هيچ تغييري در آن رخ نداده است، ۷۰ درصد حمل و نقل محصولات مرغ و گوشت گازوئيلي بوده که تغييري نداشته و تنها ۳۰درصد از جابه جايي ها به عهده وانت نيسان يا پيکان و يا وانت هاي ديگر است، گراني بنزين در اين ۳۰ درصد جابه جايي، شايد در آينده باعث گراني ۱۰ درصدي محصولات مرغ و گوشت شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.