هشدار! مراقب بازی جديد اروپا باشيم | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 12687
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۸:۴۰ | 396 بازدید |

هشدار! مراقب بازی جديد اروپا باشيم

به نظر مي رسد اعضاي دولت ترامپ اعم از شخص رئيس جمهور آمريکا تا مايک پمپئو و برايان هوک ديگر اميدي نسبت به احياي آشوبها در ايران ( حداقل در آينده اي نزديک ) ندارند.
هشدار! مراقب بازی جديد اروپا باشيم
|حنيف غفاري| 
به نظر مي رسد اعضاي دولت ترامپ اعم از شخص رئيس جمهور آمريکا تا مايک پمپئو و برايان هوک ديگر اميدي نسبت به احياي آشوبها در ايران ( حداقل در آينده اي نزديک ) ندارند.اين افراد طي روزهاي اخير نهايت تلاش خود را براي دميدن دوباره در آشوبها ادامه دادند اما تنفس مصنوعي سردمداران کاخ سفيد به طغيانگراني که اين روزها اموال عمومي و امنيت مردم را هدف قرار داده بودند، نتيجه اي جز شکست و ناکامي نداشته است. با همه اين اوصاف، وقوع آشوبهاي اخير مي تواند مبنا و دستمايه اي براي تکميل پروسه «فشار حداکثري غرب» عليه کشورمان باشد. به عبارت بهتر، قطعا در آينده اي نزديک تروئيکاي اروپايي با استناد به اغتشاشات در ايران قصد دارند «آدرسهاي نادرستي» را به دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان مخابره کنند. مخابره اين آدرسها و نشانه هاي نادرست به نيابت از ايالات متحده و دولت ترامپ صورت خواهد گرفت و برگرفته از رويکرد مستقل اتحاديه اروپا در قبال ايران نخواهد بود. 
يکي از اين آدرسهاي نادرست، القاي نياز ايران به توافق جديد با ايالات متحده و تروئيکاي اروپايي است. کمترين شک و شبهه اي وجود ندارد که واشنگتن و تروئيکاي اروپايي در صددندآشوبهاي اخير ايران را به عنوان قطعه اي هر چند کوچک  از پازل مهار ايران قدرتمند در هرگونه رويکرد آتي خود در قبال کشورمان تعريف و جاسازي کنند. امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه و ژان ايو لودريان وزير امور خارجه اين کشور که به نيابت از دولت ترامپ، مشغول اعمال فشار بر کشورمان با هدف رسيدن به يک توافق جديد هستند، قطعا با استناد به آشوبهاي اخير ، سعي مي کنند گزاره نياز ايران به توافقي فراتر از برجام را ابتدا در قالب ديپلماسي پنهان و خطاب به مسئولين حوزه سياست خارجي ما و سپس در قالب ديپلماسي عمومي و از طريق رسانه ها را زنده و پررنگ سازند. 
بديهي است که  مسئولين دولت و خصوصا وزارت امور خارجه کشورمان اساسا  نبايد اجازه اين آدرس دهي خطرناک و غلط را به مقامات اروپايي بدهند و در مرحله دوم، خود مراقب باشند تا آدرس نادرستي را در اين خصوص ( که مقوم پيش فرض غربي ها مبني بر نياز ايران به توافق جديد باشد) را به طرف مقابل مخابره نکنند. به عبارتي گوياتر، در اين برهه زماني حساس بايد بيش از هر زمان ديگري  نسبت به آدرسي که  از غرب دريافت مي کنيم و آدرسي که  به غرب ارسال مي کنيم توجه و حساسيت داشته باشيم. نبايد فراموش کرد که پروژه سوء استفاده اغتشاشگران از اعتراضات در راستاي تبديل آنها به آشوب مزمن داخلي در عرض کمتر از ۷۲ ساعت شکست خورده است.بنابراين، اينمولفه قدرت ايران نبايد تحت تاثير بازي تبليغاتي و سياسي تروئيکاي اروپايي به مثابه نقطه ضعف ايران مورد بهره برداري طرف مقابل قرار گيرد. در هدايت اين مسير، گفتار و رفتار مسئولين حوزه اجرايي کشور و خصوصا مسئولين وزارت خارجه و دستگاه سياست خارجي، نقش به سزايي ايفا خواهد کرد. پيام اقتدار ايران در برهه فعلي ، بيش از هر زمان ديگري بايد در مذاکرات رسمي و حتي غير رسمي ما با مقامات اروپايي مخابره شود. در اين صورت مي توانيم خود را در برابر آدرسها و پيامهاي نادرستي که از سوي طرف غربي به ما ارسال و القا مي شود مصون نگاه داشته و هزينه اين بازي را مستقيما و متقابلا متوجه طرف مقابل کنيم. 
نویسنده : حنيف غفاري |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.