سخنگوی دولت: روحانی نامه‌‌ای با موضوع صلح در منطقه برای پادشاه عربستان ارسال کرده است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 11881
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴ | 276 بازدید |

سخنگوی دولت: روحانی نامه‌‌ای با موضوع صلح در منطقه برای پادشاه عربستان ارسال کرده است

سخنگوی دولت گفت که رییس‌جمهور نامه‌‌ای برای پادشاه عربستان ارسال کرده است که اساس نامه‌ها موضوع صلح و ثبات منطقه بوده است.
سخنگوی دولت: روحانی نامه‌‌ای با موضوع صلح در منطقه برای پادشاه عربستان ارسال کرده است

علی ربیعی سخنگوی دولت، ظهر امروز در نشست خبری با حضور خبرنگاران ضمن گرامیداشت ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی گفت: ما ۱۳ آبان های متعدد داریم، از ۱۳ آبان ۴۳ تا ۱۳ آبان ۵۷ و۵۸ تا ۱۳ آبان ۹۶ که آمریکا تحریم های خود را علیه ما آغاز کرد. 

وی ادامه داد: این تحریم کاپیتولاسیون جدید برای ما محسوب می شود.

ربیعی تاکید کرد: ۱۳ آبان از چند جهت برای ما و برای امروز و نسل آینده اهمیتی تاریخی دارد.

وی بیان داشت مناسبت های تاریخی در طول زمان معنای عمیق‌تری را به نمایش می گذارند. این یک رخدادی است که عقبه معین در تاریخ ما دارد. ۱۳ آبان تاریخی ما از سخنرانی استکبار ستیزانه امام خمینی علیه کاپیتولاسیون و برای استقلال و غرور ایرانی آغاز می شود و در دوران مدرن به دور جدید فشارهای آمریکا بر ملت ایران باز می گردد که  این بار هم در ۱۳ آبان ۹۶ ما را تحریم کرد و این تحریم ها کاپیتولاسیون جدید و مدرن است. حجت ما برای روز ۱۳ آبان، که روز مبارزه با استکبار است، کودتای ۲۸ مرداد است، جنبش دانش آموزی و جنبش دانشجویی است، سالها کمک های نظامی به صدام در هشت سال جنگ تحمیلی است، در ساقط کردن هواپیمای مسافربری ما و کشتار مردم بیگناه است، در کارشکنی و اعمال فشار های غیرانسانی و غیربشری به ملت ایران است.

وی اظهار داشت: ۱۳ آبان نمادی از دهها سال ظلم و جنایت یک دولت زورگو بر ملتی حق طلب و با عزت است. عزتی که آمریکایی ها می خواستند با کاپیتولاسیون آن را له کنند و همین سبب شد تا اولین فریادهای استکبار ستیزی از سوی امام خمینی علیه واشنگتن و رژیم وابسته به آن در ایران بلند شود. تصور آمریکایی ها  در آن روز این بود که یک ملت استثنایی هستند و این حق را دارند که در هر جایی از دنیا دستم به ظلم و ستم بزنند و هیچ سیستم قضایی جز کشور خودشان هم حق محاکمه آنها را نداشته باشد. مشکل اصلی آمریکا هنوز هم همین حس استثناپنداری، خودبرتربینی مستکبرانه و خودستایانه امریکایی است که تا امروز هم ادامه داشته است. امروز شکل دیگری از همان کاپیتولاسیون را شاهد هستیم.

ربیعی گفت: عمده اقدامات اخیر واشنگتن در خروج از توافقات بین المللی از جمله برجام و زیرپا گذشتن حقوق ملت ها و دولت های جهان ناشی از همین احساس است که تا به امروز ادامه داشته و به طرز حیرت انگیزی دولت آمریکا به خود اجازه می دهد قوانین بین الملل را زیر پا بگذارد و بدترین جنایت ها را علیه ملت ها بدون بیم از پیگرد بین المللی مرتکب شود.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: جنبش دانشجویی ایرانی زخم خورده و رنجور از همین خوی استکباری آمریکا بود که احساسات انقلابی خود را بروز دارد و آنچه در آن روزها گذشته هنوز مورد استناد آنها است، اما هرگز به جامعه و افکار عمومی خود توضیح نمی دهد که علل و ریشه های این اقدام در رفتارهای خود آمریکا بوده است.

ربیعی اظهار داشت: آمریکا همزمان در آستانه ۱۳ آبان مدعی شده است: “چهلمین سالگرد ۱۳ آبان یادآور رفتار بدخواهانه رژیم ایران است” به واقع چه کسی رفتار بدخواهانه دارد؟ آن که تحریم غذایی و دارویی و محدود سازی حق زندگی و حق معطوف به سلامت شهروندان ایرانی را به یک ابزار جنگی و تروریستی به منظور شوراندن ملت و کشاندن تحریم زدگان به براندازی تبدیل کرده یا آن ملت که به دفاع از حق زندگی و حق صلح مقاومت ملی خود را به پیش می برد؟

وی با تاکید بر اینکه ۱۳ آبان ۵۷ مرحله نوینی در اعتلای انقلاب اسلامی ما بود، بیان داشت: در چنین روزی رژیم دیکتاتوری شاه با گشودن آتش به روی تظاهرکنندگان که عمدتا دارای ترکیب جوان و دانش آموزی بودند یک بار ماهیت خود را آشکار کرد. در آن ایام، جنبش انقلابی و اسلامی مردم ایران در مرحله پیشرفت خود بخشی از اقشار جامعه را وارد گردونه خود کرد. دانش آموزی شدن ۵۷ به طور نمادین حکایت از فراگیر شدن انقلاب از یکسو، و آینده داری انقلاب از سوی دیگر داشت. 

وی تاکید کرد: حضور پرتعداد عنصر دانش اموز یعنی اینکه اینده از ان نهضت اسلامی است. متاسفانه ما امروز در انتقال حافظه تاریخی به نسل های جدید دچار چالش های فراوانی هستیم.

ربیعی تصریح کرد: زیرا مسئله ضرورت مقاومت در مقابل زورگویی ها و قلدری ها امریکا به طور صحیح و مستدل به نسل های جدید منتقل نشده است. شما ملاحظه فرمودید که رهبر معظم انقلاب دیروز با چه دقتی سعی داشتند مستدل بودن موضع مقاومت بر ضد زورگویی های امریکا را برای نسل جدید توضیح دهند. آری، قضیه ۱۳ آبان از ۱۳ آبان ۵۷ یا ۵۸ شروع نشده  از ۲۸ مرداد سال ۱۳۲۱ و از زمان سرنگونی مرحوم محمد مصدق به مثابه تنها دولت منتخب و دموکراتیک در دوران پس از مشروطه شروع شده است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: امروز اسناد تازه منتشر شده آن کودتای ننگین ابعاد جدیدی از آن جنایت تاریخی بر ضد آرمان های مشروطه خواهی ملت ایران را به اثبات می رساند. 

وی گفت: کارنامه عملکرد آمریکا در منطقه ما نشان می دهد که آمریکا برای هیچ کشوری دموکراسی نیاورده است. مردم ما دموکراسی در پای صندوق های رای و در جریان یک مبارزه پیگیر علیه یک نظام دیکتاتوری به کف آورده اند. از ۱۳ آبان برای ما چه چیزی مانده است؟ ما باید در هر دوران به این پرسش پاسخ جدید بدهیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما نباید ۱۳ آبان را تبدیل به یک مناسک کنیم. ما نباید برچسب «آمریکایی» را برای طرد و حذف دیگری به کار ببریم که اگر چنین کنیم در حق نسل های جدید جفا کرده ایم و یک خیانت بزرگ برای انتقال تجربه و حافظه تاریخی به نسل جدید کرده ایم. 

ربیعی اظهار داشت: آن‌ها که شور انقلابی آن سالهای حماسی را به خاطر می آورند، می توانند گواهی بدهند که این مقاومت بزرگ ملی یک مبارزه فراگیر بود و همه اقشار با همه سلایق و با همه گرایش ها و مکتب های فکری را شامل می شد. 

وی گفت: امروز برای مقابله با دور جدید تحریم های امریکا علیه ملت در ۱۳ آبان ۹۶ که آن را به تسلیم شدن ایران تعبیر می کنند و همان کاپیتولاسیون مدرن است، همه اقشار جامعه پای کار مبارزه با تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران بیایند و پایمردی کنند. امروز مقاومت در مقابل زورگویی آمریکا یعنی تلاش «همه با هم و عموم ملی برای شکستن تحریم و به گوشه رینگ بردن آمریکا،  یعنی دفاع از زندگی مردم یعنی افزایش سطح تاب آوری جامعه در مقابل تحریم.

دستیار رییس جمهور در امور اجتماعی خاطر نشان کرد: امروز هم به آن ظرفیت عظیم نیاز داریم و باید در این مسیر ایجاد هم افزایی و همگرایی کنیم نه واگرایی. روز ۱۳ آبان باید به مثابه روز وحدت ملی درمقابله با زورگویی ها و یکجانبه گرایی ها و روز وحدت کلمه همه آحاد جامعه در «نه» گفتن به خواسته های نامشروع آمریکا از ملت ایران باشد و در این مسیر همه ملت ایران و مسئولین با یکدیگر هم قول و هم نظر هستند.

سخنگوی دولت اظهار داشت: کارنامه امریکا در منطقه ما نشان می‌دهد که آمریکا برای هیچ کشوری دموکراسی نیاورده است. آمریکا برای هیچ کشوری توسعه و امنیت به ارمغان نیاورده است.

وی بیان داشت: امروز با دور جدید تحریم‌ها همه اقشار جامعه باید پای کار مبارزه با دشمن باشند. امروز نیازمند همدلی هستیم؛ روز ۱۳ آبان باید روز وحدت و همدلی جامعه باشد روز مقاومت در برابر تحریم‌های امریکا باشد.

ربیعی در مورد نامه روحانی به پادشاه عربستان گفت: بله، رییس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کرده‌اند؛ اساس نامه‌ها صلح و ثبات منطقه بوده است؛ ما معتقدیم دو جانبه‌های متعددی می تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری همسایگان شود.

ربیعی در مورد واردات گندم گفت: امسال ۱۴ و نیم میلیون تن تولید گندم داشتیم.  مصرف گندم ما با احتساب همه مصارف مجموعه اش به ۱۳ و نیم میلیون تن می رسد و یک میلیون تن اضافه تولید داشتیم. یکی از سیاست های اصلی دولت خودکفایی گندم بود که ایجاد شد.

وی درباره اقدامات دولت در زمینه حل مشکل مسکن خاطرنشان کرد: ۵ وزارت خانه و سازمان برای ساخت مسکن کارکنان تفاهم‌نامه امضا کردند. ۱۵ آبان روز رونمایی و آغاز ثبت نام مسکن کارکنان خواهد بود

سخنگوی دولت اظهار داشت: ۱۰ استان برای طرح ملی مسکن انتخاب شدند. مسکن دهک های یک و دو توسط سازمان‌های حمایتی دنبال می‌شود. نرخ تسهیلات اقشار در گروه های هدف، ارزان قیمت است و پروانه ساختمان هم رایگان است. این طرح با مشارکت همه دستگاه ها دنبال می شود که متناسب با هر پروژه حمایت های لازم صورت می گیرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.