کدخدایی: در حال بررسی اعضای هیات‌های نظارت استانی انتخابات هستیم | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10025
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱ | 332 بازدید |

کدخدایی: در حال بررسی اعضای هیات‌های نظارت استانی انتخابات هستیم

سخنگوی شورای نگهبان از تشکیل جلسات شورای نگهبان در مورد انتخابات گفت: اعضای هیات‌های نظارت استانی تعیین شده و در حال بررسی اعضای هیات‌های شهرستانی هستیم.
کدخدایی: در حال بررسی اعضای هیات‌های نظارت استانی انتخابات هستیم

عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌ها که امروز (شنبه) برگزار شد، ضمن تسلیت ماه‌های محرم و صفر و گرامیداشت یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس، اظهار کرد: ما مرتب یکشنبه‌ها جلسه داریم و هیات نظارت بر انتخابات تشکیل شده و اعضای هیات‌های استانی ما تعیین شده و در حال بررسی اعضای هیات‌های نظارت شهرستانی هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با شفاف سازی حقوق نمایندگان گفت: ملاک و میزان برای شورای نگهبان قانون انتخابات است و در قانون انتخابات هم دو محور اصلی وجود دارد که بحث مفاسد اقتصادی و اخلاقی ملاک ما خواهد بود.

کدخدایی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال دیگری در مورد نقش پول‌های کثیف در انتخابات و خط قرمز شورای نگهبان در این رابطه اظهار کرد: ملاک و میزان برای ما قانون انتخابات است و در این قانون در خصوص نقش پول کثیف در انتخابات همه مسئولین و مردم نگران هستند و نیازمند قوانین بهتری هستیم. شورای نگهبان تلاش خواهد کرد هر جا که لازم می‌داند که پول نقش موثری در انتخابات داشته و انحرافی در انتخابات ایجاد کند با اختیارات قانونی با آن برخورد کند.

وی در خصوص بحث شفافیت آرای نمایندگان گفت: تشخیص کارشناسانه مصوبات بر عهده نمایندگان و مجلس شورای اسلامی است و هر مصوبه‌ای که در مجلس تصویب شود شورای نگهبان مطابق با قانون اساسی و شرع بررسی می‌کند. کار شفافیت کار خوب و پسندیده‌ای است و ما هم استقبال می‌کنیم ولی منوط به نظر نمایندگان است.

سخنگوی شورای نگهبان در پایخ به سوال دیگری در رابطه با اصلاح قانون انتخابات و تاثیر آن بر اجرای انتخابات اظهار کرد: بارها گفته‌ام قانون انتخابات ما قانون ناقص و حداقلی است و بخش‌های مختلف در حوزه تبلیغات و هزینه‌های انتخاباتی به نوعی ساکت است و حداقل از مقررات را دارد و نیازمند اقدامات جامع است که متاسفانه هرچند ما تلاش کردیم اما هنوز دستمان خالی است و انتظار داریم از مجلس که هرچه زودتر نسبت به قانون انتخابات عمل کند.

وی در رابطه با سخنان آیت الله جنتی مبنی بر انتقاد از مجلس دهم و دولت و امکان شائبه اصل بی طرفی و صحبت وی این شائبه را دارد که شورای نگهبان باید اصل بی‌طرفی را باید رعایت کند، گفت: ایشان در جایگاه ریاست مجلس خبرگان صحبت کردند. البته هیچکس با جوانگرایی مخالف نیست و مقام معظم رهبری هم تاکید کردند. نگاه آیت الله جنتی به فرد یا گروه خاصی نبوده نظرشان را نسبت به همه اعلام می‌کنند، نگاه ایشان نسبت به تمامی مدیران است و اشکالاتی که در سطوح مختلف وجود دارد و همه ما کم و بیش با آن آشنا هستیم. نگاه ایشان رو به آینده است و نگاه جامعی برای جوانگرایی و استفاده‌ از استعدادهای جدید است که همه هم آن را تایید خواهند کرد.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد نحوه رصد شورای نگهبان در خصوص نامزدهای انتخاباتی در فضای مجازی اظهار کرد:‌ نحوه آن را نمی‌دانم و من هم مثل شما هستم ولی طبیعتا هر آنچه که آشکار است دیده خواهد شد. اگر گزارشی برای ما ارسال شود فعالیت مثل اینکه رسانه‌ها فعالیتی دارند در فضای مجازی هم به همین صورت است و کزارشات در جلسات کارشناسی بررسی می‌شود و اگر مغایرتی باشد قطعا مغایرت‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه در حاشیه بحث شفافیت و اینکه نمایندگان اعلام کردند شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت هم رای‌شان را شفاف اعلام کنند و نظر شورای نگهبان در این رابطه چیست؟ اظهار کرد: نظر خوبی است و ماه م در این زمینه پیشگام بودیم. علیرغم اینکه تکلیف قانونی نداشتیم ولی مشروح مذاکرات شورای نگهبان در حوزه قوانین در حال انتشار و بر روی سایت ما است. البته چون خیلی مفصل بوده زمان می‌برد که همه آنها را بتوانیم بر روی سایت هم منتشر کنیم. تیم‌های زیادی هم مشغول این کار هستند. بخشی که استخراج شده منتشر شده و بخش‌های دیگر هم به تصویب اعلام خواهد شد.

وی افزود: در حوزه انتخابات هم منع قانونی داریم که اعلام شده است محرمانه باید این کار صورت گیرد و محرمانه باید نتایج اعلام شود. اگر قانون تکلیفی برای ما داشت طبیعتا ما هم استقبال می‌کنیم و هم مجری قانون خواهیم بود.

کدخدایی در مورد سخنان آیت الله جنتی مبنی بر اینکه مردم نسبت به انتخابات بی تفاوت نباشند و نقش سهم شورای نگهبان به عنوان نهادی که تایید صلاحیت می‌کنید را توضیح دهد، گفت: سهم تعیین کردن خیلی مبنای دقیقی ندارد. یکی دو بار سهم تعیین کردیم و برخی اعتراض کردند. ولی سهم گروه‌هایی سیاسی و کسانی که نیروها و کاندیداها را معرفی می‌کنند بیشتر از من است و از طرف دیگر اطلاع رسانی صحیح به مردم می‌تواند نقش موثری در انتخاب گزینه‌های بهتر داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه بحث مصونیت نمایندگان اظهار کرد: آنچه که در اصل ۸۶ است و تفسیری که شورای نگهبان دارد که نمایندگان نسبت به اظهارات و آرایی که به سبب نمایندگی مجلس در مجلس ارایه می‌کنند مسئول هستند. این نکته‌ای است که هم قانون اساسی تشخیص داده و در همه جا به آن استناد می‌شود. طبیعتا اگر نمایندگان چرایمی خدای ناکرده مرتکب شوند مثل جرایم مشهود، دیگر مشمول حکم اصل ۸۶ نخواهند بود.

سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با تشکیل وزارت بازرگانی و اینکه آیا مورد تایید شورای نگهبان بوده است، گفت: هنوز طرح مطرح نشده است و اجازه دهید که تصویب شود و بعد اعلام نظر کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با سازوکار مقابله شورای نگهبان با پول‌های کثیف در انتخابات گفت: اختیارات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها است و طبیعتا گزارش‌هایی که از سوی نهادهای مختلف مسئول مثل نیروی انتظامی، نهادهای چهارگانه ما برای ما ارسال کنند و صحت آنها مورد تایید قرار گیرد که خدای ناکرده پول‌های کثیف در انتخابات نقش داشته است قطعا در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت.

وی در مورد همایش ۴۰ سالگی قانون اساسی و اقدامات شورای نگهبان در این رابطه اظهار کرد: دوستان پژوهشکده در این رابطه اطلاع رسانی خواهند کرد که دوستان در پژوهشکده در نظر داشتند همایش ملی برگزار کنند که خوشبختانه کارهای علمی و اجرایی آن بر اساس آنچه که پیش بینی شده پیش می‌رود و احتمالا دست‌اندرکاران آن نشست خبری در این زمینه خواهند داشت. امیدواریم بتوانیم این نشست ملی را در خصوص قانون اساسی داشته باشیم که قانون اساسی و ساختارهای آن را بیشتر به مردم معرفی کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.