یادداشت | روزنامه رسالت

اعتراف رئیس‌جمهور

رئیس محترم جمهور و برخی از دولتمردان، چندین مرتبه در روزهای اخیر، علیه اصلاحات بودجه 1400 در مجلس موضع‌گیری کرده‌اند که البته در اغلب موارد، با واکنش‌های علمی و تحلیلی نمایندگان مجلس و فعالان حوزه اقتصاد و بودجه مواجه شده‌اند.

۰۵ بهمن ۱۳۹۹

عکس یادگاری با جنازه ترامپ!

طی روزهای اخیر، صاحبان  و مدیران شبکه های اجتماعی با آب و تاب تمام، از «بستن حسابهای ترامپ در فضای مجازی» به عنوان نماد «استقلال شبکه های مجازی» در برابر «شورش و اغتشاش» یاد می کنند. حتی پس از حضور بایدن در کاخ سفید، شبکه  یوتیوب حساب ویدئویی مرتبط به ترامپ را به مدت یک هفته دیگر تعلیق کرده  و حتی بازگشایی نهایی آن را نیز مشروط خواهد کرد!

۰۴ بهمن ۱۳۹۹

يك سؤال ساده از رئيس‌جمهور

رئیس جمهور چهارشنبه گذشته در جلسه هیئت دولت مطالب جالبی را در مورد تجربه خود در مورد بودجه‌نویسی طی 27 سال گذشته مطرح فرمودند و اظهار داشتند: « من 27 سال در بودجه هستم . 20 سال نماینده مجلس بودم و لایحه بودجه را بررسی كردیم. 7 سال گذشته هم به مجالس گذشته در دولت 11 و 12 لایحه بودجه دادیم. بودجه 1400، بیست و هشتمین تجربه ماست.»

۰۳ بهمن ۱۳۹۹

مشارکت مردم را قربانی نکنید

روز گذشته، رئیس محترم جمهور طی سخنانی، گفته‌اند: «من از سیاسیون و احزاب می‌خواهم که اولین هدف ما این باشد که مردم حضور حداکثری پای صندوق آرا پیدا کنند و هر که رأی آورد قدمش مبارک است.» اگرچه سخنان دیروز ایشان و اغلب مواضع دولتمردان در این روزها، از جهات مختلف قابل نقد است، اما نشان روشنی از سرگشتگی و تناقض دولتمردان در حوزه مشارکت است. چرا؟

۰۱ بهمن ۱۳۹۹

قرن جدید، دولت جدید

ایرانیان در قرن جدید با یک دولت جدید پا به سپهر سیاست جهان خواهند گذاشت. دولتی انقلابی، جوان و حزب‌اللهی که بتواند از دستاوردهای الهی و نورانی انقلاب اسلامی پاسداری کند.

۳۰ دی ۱۳۹۹

کپی‌برداری از توافق ژنو!

گویا برخی نزدیکان جو بایدن ، علاوه بر سه گزینه «بازگشت واقعی به برجام» و « عدم بازگشت به برجام»و « بازگشت بدون خاصیت به برجام»، گزینه دیگری را نیز به رئیس‌جمهور جدید آمریکا پیشنهاد داده‌اند! این گزینه، «انعقاد یک توافق موقت با ایران» به سبک و سیاق «توافق ژنو» است!

۳۰ دی ۱۳۹۹

از قلب عین الاسد تا اقیانوس هند

یک. برخی تحلیلگران، آن زمان که موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در واکنش به ترور سردار سلیمانی انجام شد، این عملیات را کوچک انگاشتند، اما رهبر معظم انقلاب روز موشک‌باران را یوم‌الله خواندند. هرچند بارها اعلام شد که انتقام اصلی بزرگ‌تر و فراتر از چنین اقداماتی است، اما خود این موشک‌باران نیز اقدامی بزرگ بود.

۲۸ دی ۱۳۹۹

انهدام نهادگرایی آمریکایی

مقامات آمریکایی همواره از  ساختار قدرت  در کشورشان به‌مثابه یک  متغیر مستقل یادکرده‌اند! ساختاری که  رفتار بازیگران  و  روسای جمهور  و   سناتورها  و حتی  نیروهای امنیتی  را تعیین می‌کند و حکم یک  خط قرمز  را دارد.  متعاقبا هیچ‌کس در جامعه آمریکایی، حق به چالش کشیدن  نهادهای قدرت  را ندارد.

۲۵ دی ۱۳۹۹

شرایط جنگی پاسخ ناکارآمدی نیست

انفعال و ناکارآمدی مدیریتی در عرصه اجرایی چنان مستمر، فزاینده و درهم‌تنیده شده است که این روزها با معضلات و مشکلات جدیدی روبه رو می‌شویم؛ در این ایام، پیشبرد اموری تبدیل به گره مدیریتی شده و ضروریاتی به مشکل مبدل شده که سال‌ها پیش، روند و مسیرش ریل‌گذاری شده است درحالی‌که امروز باید در مرحله ثمر دهی می‌بود نه اینکه خود مشکل‌ساز شود و بر دوش مردم سنگینی کند.

۲۴ دی ۱۳۹۹

اصل احتیاط، راهنمای حقوقی عدم خرید واکسن آمریکایی

بیش از یک سال است که دنیا با بیماری کرونا مبارزه می‌کند.اگرچه هنوز داروی قطعی برای درمان این بیماری یافت نشده است و فاصله‌گذاری اجتماعی هنوز هم بهترین راه پیشگیری از شیوع بیشتر آن است، اما برخی از کشورها واکسن این بیماری را ساخته‌اند که ممکن است  برای دوره محدودی برای فرد در مقابل این بیماری مصونیت ایجاد کند.

۲۴ دی ۱۳۹۹

معمای اقتصاد ایران

اقتصاددانان در مورد مشكلات اقتصادی كشور غالبا از یكی، دو بیماری یاد می‌كنند كه تن اقتصاد مملكت را رنجور كرده است. بیماری وابستگی به نفت و درآمدهای ناپایدار كه یكی از ده‌ها  علل كسری بودجه دولت است. بیماری هلندی كه ناشی از افت و خیزهای درآمدهای نفتی است و....

۲۳ دی ۱۳۹۹

«مردی و کاری» شاید وقتی دیگر!

سیاست‌نامه یا سیرالملوک، کتابی است که خواجه نظام‌الملک در آئین فرمانروایی، کشورداری، اخلاق و سیاستِ پادشاهان پیشین، نوشته است. این کتاب از آثار مهم نثر فارسی در قرن پنجم هجری است.

۲۳ دی ۱۳۹۹

یادداشت؛

قانون بقا در عصر گرگ‌ها

در بسیاری از کتب و مقالات علمی مربوط به روابط بین‌الملل یک مرکزیت درباره وجود آنارشی در جهان وجود دارد. ادبیاتی که توسط خود غربی‌ها تولیدشده و خود به وجود دنیای آنارشیک اذعان دارند. 

۲۲ دی ۱۳۹۹

تحصیلی که به ویروس کرونا آلوده شده است!

کرونا ویروسی است که نه‌تنها سلامت انسان‌ها را در معرض خطر قرار داده ، بلکه به جان علم و دانش هم افتاده و در سایه کم‌توجهی مسئولین ذیربط، آینده فرزندان این مرز و بوم را نیز تهدید می‌کند.

۲۲ دی ۱۳۹۹