یادداشت | روزنامه رسالت

مختصات جنگ نرم جدید

دشمن اکنون در حال تدارک مختصات جنگ نرم جدید است. کانون اصلی این جنگ، کم‌انگاری یا هیچ‌انگاری «خدمات انقلاب» است.

۲۱ تیر ۱۳۹۹

عملیات های اسیرگیری مقاومت اسلامی لبنان و شکست اسطوره قدرت صهیونیسم

ارتش رژیم اشغالگر قدس از ابتدای تأسیس ننگین خود در بهار 1948 تا امروز، ضمن اشغال سرزمین‌های مسلمان، اسرای بسیاری نیز از ملت‌های مسلمان و دیگر گروه‌های معارض ضد صهیونیست در سراسر جهان گرفته است. این موضوع پس از آغاز اشغال نوار مرزی جنوب لبنان در 1978 و به شکل گسترده‌تر در 1982خود را بار دیگر آشکار کرد.

۲۱ تیر ۱۳۹۹

کارنامه ای که صادر نمی‌شود

جناب رئیس‌جمهور، در آخرین جلسه هیئت دولت اعتراف کرده‌اند که در بحث مسکن عقب‌ماندگی داریم. ایشان البته این عقب‌ماندگی را به دولت یازدهم یعنی ۴ سال ابتدایی ریاست خود بر دولت مقید کرده‌اند. هرچند مسکن، مسئله کوچکی نیست، اما نمی‌توان به عقب‌ماندگی‌ها و کم‌کاری‌های دولت پرداخت اما فقط به موضوع مسکن محدود شد.

۲۱ تیر ۱۳۹۹

درس‌های رد اعتبارنامه تاجگردون

بالاخره روز گذشته پرونده جناب آقای تاجگردون در مجلس یازدهم بسته شد و پس از گذشت 40 روز از آغاز به کار مجلس یازدهم و فرازوفرودهای بسیار، نمایندگان مجلس ایشان را شایسته حضور در مجلس ندانستند.

۱۸ تیر ۱۳۹۹

احضار روحانی؟

گزاره «مجلس در رأس امور است» یک تعارف سیاسی یا عبارت بی‌مسما نیست چه آنکه روزگار نه‌چندان دور، همین مجلس توان آن را داشت با استناد به ادله‌ متقن و به‌دوراز احساسات هیجانی و جناح‌بندی سیاسی، رئیس‌جمهور خاطی را از اریکه قدرت به زیر بکشد و کشید آن‌هم کسی که بارأی اکثریت قاطع پیروز میدان انتخابات شده بود نه بارأی ضعیف نصف به‌علاوه یک.

۱۸ تیر ۱۳۹۹

از خون سردار نمی‌گذریم …

«آگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارشی، جنایت آمریکا در ترور سردار شهید حاج قاسم  سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را غیرقانونی دانسته و آن را به مثابه  نقض منشور ملل متحد توصیف کرده است.

۱۸ تیر ۱۳۹۹

مدیریت بحران از شجاعت تا پرداخت هزینه

آمار درگذشتگان کرونا ظرف یک روز، 25 درصد افزایش‌یافته و به عدد 200 رسیده است. هرچند در چند ماه گذشته، کشورمان توانسته بود از جمع 10 کشور با بیشترین تعداد مبتلایان خارج شود، روز گذشته با پرش یک‌باره آمار، به جمع 5 کشور با بالاترین تلفات جانی در شبانه‌روز پیوست و از این منظر، بالاتر از کشورهای آمریکا اسپانیا و ایتالیا قرار گرفت. اما مشکل چیست و چه باید کرد؟

۱۷ تیر ۱۳۹۹

اصلاح ساختار كدام بودجه؟

سال‌هاست كه مسئولین شعار اصلاح ساختار بودجه را می‌دهند، شعاری كه تاكنون عملیاتی نشده و به فرض آن كه بشود، بدون توجه به اصلاح و تغییر رویكرد دستگاه مسئول گزارش‌دهنده تفریغ بودجه به نتیجه نخواهد رسید.

۱۷ تیر ۱۳۹۹

پایان باز امید

به نظر می‌رسد بی‌تفاوتی یا نمایش بی‌تفاوتی از سوی دولتمردان، بیش از آنکه در راستای قواعد بازی‌های جناحی و سیاسی قابل تحلیل باشد، هزینه بالایش را به نظام تحمیل کرده و خواهد کرد.

۱۷ تیر ۱۳۹۹

شهادت تاریخ!

ظریف وزیر محترم خارجه در مجلس گفته است؛ «تاریخ نشان خواهد داد برجام افتخار ایران است» چیزی كه امروز در تاریخ با صد دلیل نشان می‌دهد «خسارت محض» است، چگونه تاریخ شهادت خواهد داد افتخار است.

۱۶ تیر ۱۳۹۹

این روزها را می‌دیدیم !

سخنان اخیر آقای ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در مجلس شورای اسلامی، از ابعاد مختلفی قابل‌تأمل است.این سخنان و واکنش‌های صورت گرفته نسبت به آن ، قطعا می‌تواند آغازگر دیالوگی مؤثر در راستای جلوگیری از تکرار برخی محاسبات ایده‌آل گرایانه و نادرست در عرصه اقتصاد  و سیاست خارجی کشورمان تلقی شود.

۱۶ تیر ۱۳۹۹

تاریخ نشان خواهد داد!

صحبت‌های محمدجواد ظریف، وزیر محترم امور خارجه کشور در مجلس شورای اسلامی نکات فراوانی داشت. دراین‌باره گفتنی‌هایی هست

۱۵ تیر ۱۳۹۹

دیوان محاسبات را در یابید!

راقم این سطور طی بیش از 45 فقره از مجموع بیش از 1000 مقاله منتشره در روزنامه «رسالت» عملكرد دیوان محاسبات كشور به عنوان عالی‌ترین محكمه مالی و محاسباتی كشور را نقد كرده‌ام كه حتی در یك مورد پاسخی از آن دریافت نكردم.

۱۵ تیر ۱۳۹۹