یادداشت | روزنامه رسالت

بر مدار ولایت

سید حسن خمینی علی‌رغم اقبال مناسب و محبوبیتی که در بین برخی خواص و بدنه مردم دارد به‌صرف توصیه پدرانه مقام معظم رهبری، رخت خویش از ورطه انتخابات بیرون کشید. اتفاقی که محاسبات خیلی از افراد و جریان‌های سیاسی را به هم ریخت و حالا مجبورند برای وضع حاضر از نو طراحی ماکیاولیستی کنند!

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

تنوع در سبد اقتصادی و سرمایه‌گذاری

رسیدن به جایگاه اول اقتصادی در منطقه مطابق سند چشم‌انداز با گسترش تعاملات جهانی قابل تحقق است و تنوع صادرات و جدایی از اقتصاد تک‌محصولی مطابق  سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز در اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر در دسترس خواهد بود . 

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سهم هر قوه در تحقق شعار سال

مقام معظم رهبری شعار سال 1400 را در سه كلمه «تولید»، «پشتیبانی‌ها» و «مانع‌زدایی‌ها» متمركز فرمودند. كلمه «تولید» بیش از 10 سال است تكیه كلام رهبر معظم انقلاب اسلامی در نگاه عمیق معظم‌له به مشكلات اقتصادی و سفره مردم است. باید دید مجلس، قوه قضائیه و از همه مهم‌تر دولت در این باب چه وظایفی دارند.

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

آموزش احیای برجام به آمریکا؟!

مذاکرات سیاسی و کارشناسی  ایران و اعضا 1+4 در وین بر سر نحوه احیای توافق هسته‌ای موقتا پایان یافته است. قرار است این هفته، بار دیگر طرف‌های مذاکره‌کننده در پایتخت اتریش گرد هم‌آیند تا در خصوص آخرین پیشنهادات و احیانا توافقات اولیه صورت گرفته، تبادل‌نظر دوباره‌ای کنند.

۲۱ فروردین ۱۴۰۰

مثبت بیندیشیم و مثبت عمل کنیم

قطعا نمی‌توانیم منکر برخی مشکلات محسوس و نامحسوسی باشیم که جامعه ما به‌خصوص در سال‌های اخیر با آن دست به گریبان شده است و یا مدعی شویم که همه مشکلات حاصل توطئه‌های مستمر دشمنان است.

۲۱ فروردین ۱۴۰۰

تله فقر در دولت روحانی

اخیرا بانک مرکزی آمار تورم سالانه ۹۹ را منتشر کرد. بر اساس آمار منتشره، نرخ تورم سال ۹۹ در نقطه ۴۴ درصد ایستاده و این یعنی تورم ۹۹، دو برابر میزان پیش‌بینی خود بانک مرکزی است.

۲۰ فروردین ۱۴۰۰

رازگشایی از جیغ و داد ضدانقلاب

امضای سند همكاری راهبردی ایران و چین  موجی از مخالفت و معاندت از سوی ضدانقلاب را پدید آورد كه شگفت‌آور نیست. راز اصلی جیغ و دادمنافقین، سلطنت‌طلب‌ها و گونه‌های ریز و درشت ضدانقلاب این است كه این سند 25 ساله است.

۱۸ فروردین ۱۴۰۰

این مدینه فاضله نیست یک سراب است

اگرچه معمولادرج اخبار ناهنجاری‌ها و معضلات کشورهای غربی ضابطه‌مند و همراه با محدودیت‌‌های امنیتی و اجتماعی است، اما با کمی دقت و با جست وجو در اینترنت و سایر منابع داخلی و خارجی، به‌راحتی می‌توان به موارد متعددی از نابسامانی‌ها، معضلات و مشکلات این کشورها دست‌یافت.البته اشاره به معضلات و مشکلات دنیای غرب به معنای نادیده انگاشتن دستاوردها و پیشرفت‌های علمی و یا برخی زیرساخت‌های مدرن شهری در غرب و متقابلاانکار وجود مشکلات مشابه  در سایر کشورها ازجمله کشور ما نیست.

۱۸ فروردین ۱۴۰۰

مرغ از دیروز تا امروز!

« گشایش‌های اقتصادی را در پیش داریم چراکه دیپلماسی قوی داریم و دنیا می‌داند که با ملتی شریف روبه‌رو است؛ افتخار نیست در دوره مدیریت ما ملت در صف مرغ ایستادند.» این بخشی از سخنان چند روز پیش معاون اول رئیس‌جمهور است.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

چراغ سبز دولت بایدن به تروریست‌ها

«جان کری» نماینده ویژه جوبایدن  در امور آب و هوایی اخیرا  درباره احتمال کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا به نکات قابل‌تأملی اشاره کرده است :«به مشارکت شدید در اینجا ( منطقه غرب آسیا ) ادامه خواهیم داد زیرا مسائل حل‌نشده‌ای وجود دارد.

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

عدالت‌خواهی در گلوگاه فساد

«مبارزه‌ با فساد خیلی مسئله‌ مهمی است که بایستی کانال‌های فساد و مجاری فساد بسته بشود که این درواقع به معنای اصلاح کردن نظام بانکی و اصلاح کردن گمرک و امثال این‌ها است که بایستی راه فساد به کلی بسته بشود.»

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

بار سنگین مسئولیت ریاست‌جمهوری!

یكی از مهم‌ترین محورهای بیانات مقام معظم رهبری در آغاز سال 1400 یادآوری اهمیت انتخابات ریاست جمهوری و بار سنگین مسئولیت رئیس‌‌جمهور بود. انتخابات به تعبیر مقام معظم رهبری، یك نوسازی در دستگاه اجرایی است و مردم با رأی خود نفسی تازه به نظام اجرایی كشور می دمند.

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

حل و فصل معضل برجام به سبک فرانسوی!

اخیرا  وزیر امور خارجه فرانسه  با اشاره به عدم موافقت ایران با مذاکره مستقیم با آمریکا گفت که این کشور دنبال قالب‌های جایگزین موثری برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکاست.ژان ایو لودریان در این خصوص اظهار داشت :«تلاش تنگاتنگ با شرکای اروپایی به همراه مسکو و پکن بوده و مصمم هستیم تا راه حل دیپلماتیکی پیدا کنیم که به ایران اجازه دهد به پایبندی به تعهدات هسته‌ای بازگردد و همچنین بازگشت آمریکا به توافق در سریع ترین زمان ممکن را فراهم سازد و در حال انجام مذاکراتی با تهران و واشنگتن در این زمینه هستیم.»

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

درسی از امام جماعت

مأموم اگر دو رکن پیاپی از امام عقب یا جلو بیفتد، دیگر نباید آثار نماز جماعت را بر خود بار کند؛ این مقدار جلو زدن یا عقب ماندن از امام یعنی گویی فرد، فلسفه جماعت را متوجه نشده و شایستگی اقتدا را ندارد. یکی از اهداف جماعت، تمرین همراهی و تبعیت از امام است که گاهی نادیده گرفته می‌شود؛ حال آنکه در برخی موارد، موجب بطلان نماز می شود.

۱۳ فروردین ۱۴۰۰

اندر حکایت بند سد کمال خان

دولت افغانستان در 4 فروردین 1400 سد کمال خان که بر روی رود هیرمند ساخته شده است را افتتاح نمود. این سد توانایی ذخیره 52 میلیون مترمکعب آب برای تولید 9مگاوات برق و آبیاری 80هزار هکتار زمین را دارد.

۱۱ فروردین ۱۴۰۰