ویژه | روزنامه رسالت
«رسالت» گزارش می‌دهد

شیوع ویروس روانشناسی زرد

شاید این پرسش شماهم باشد که سروکله روانشناسی زرد از کجا پیدا شد و چطور بسیاری از ما در این تله گرفتار شدیم؟ پاسخ به این سؤالات هم می‌تواند آسان باشد و هم کمی پیچیده اما درمجموع به مدد تبليغات اغواكننده محيطی و مجازی، عده‌ای روانشناس نما به دلیل سكوت نهادهای متولی و نظارتی به خود جسارت داده‌اند كه فارغ‌البال بدون اين‌كه هيچ مدرك و تحصيلات دانشگاهی مرتبط با علم روانشناسی داشته باشند، دکان‌های زيادی را در دنیای مجازی و سطح شهر به نام برگزاری کلاس‌ها، کارگاه‌ها و سمينارهای گوناگون باز كنند و حتی با استفاده از فن بيان به شهرت هم برسند و خيلی زود اسم‌ورسم پيدا كنند و مراجعان زیادی را نيز دوروبر خود جذب نمايند اما در پايان بعد از دريافت مبالغ زياد و سركيسه كردن خانواده‌ها آنان را دست‌خالی و سرخورده به همان خوان اول برمی‌گردانند.

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سفر وزیرامورخارجه روسیه به تهران بررسی شد

تحکیم مواضع سیاسی و اقتصادی تهران – مسکو

روز گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به تهران سفر کرد و در جریان سفر خود با رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر امور خارجه و رئیس‌جمهور کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

عقب‌نشینی شورای رقابت از موضع خود

نسخه گرانی خودرو پیچیده نشد

زمان زیادی از آرامش و ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو نمی‌گذرد که اظهارات رئیس شورای رقابت به ایجاد موج جدیدی در این بازار دامن زد. رضا شیوا در روزهای گذشته خبر از افزایش قیمت خودرو طی سه ماه نخست سال 1400 در خودروهای داخلی تولیدشده داده بود. وی اعلام کرده بود برای تصمیم‌گیری قیمت خودرو در سه ماه اول سال جاری منتظر نرخ تورم بخشی هستیم تا بانک مرکزی آن را مشخص کند و درنهایت بر اساس این تورم بخشی، قیمت خودرو نیز تغییر خواهد کرد. 

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

انتقادات سعید نمکی از رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا بررسی شد

تکرار پاییز سیاه

کار از فرض و گمان و بدبینی گذشته و ما با واقعیتی تلخ رخ‌به‌رخ ایستاده‌ایم،باید احتیاط کرد. به‌روزهای سیاه کرونا، نفس به نفس نزدیک می‌شویم و بیمارستان‌ها به دلیل افزایش مراجعات قادر به پاسخگویی نیستند. وضعیت از هدایت و کنترل خارج‌شده، مردم حواسشان به معیشت پرت است و نمی‌خواهند یا نمی‌دانند شهری که در آن سکونت دارند به قرمز آتشین، تغییر وضعیت داده.

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

آیا کم‌بارشی امسال هشداری برای مواجهه کشور با خشکسالی است؟

داغ عطش بر پیشانی ایران

پربارشی سال‌های 98 و 99 را به فال نیک گرفتیم و این امید در دل خیلی‌هایمان زنده شد که اگر همین‌طور باران ببارد، سایه سیاه خشکسالی ازسرمان کم می‌شود اما کافی بود وزارت نیرو، آمار و اطلاعاتی  ارائه کند تا خوشی ما چندان دوام نیاورد، طبق این آمار، «میزان بارندگی‌ها در کشور از اول مهرماه سال گذشته (آغاز سال آبی) تا 15 فروردین امسال 124 میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 48 درصد و در مقایسه با میانگین درازمدت (52 ساله) 33 درصد کمتر شده است.»  

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

مجلس گزارش تخلفات روحانی را به دستگاه قضا ارسال کرد

استنکاف‌های آقای حقوقدان!

مردم ایران یادشان هست گزاره «من سرهنگ نیستم، حقوقدانم» یکی از روش‌های تبلیغاتی حسن روحانی در رزمگاه انتخابات ۱۳۹۴ بود که با استناد به آن درصدد تحقیر رقیب و اغوای رأی‌دهندگان برآمد و با پیروزی در انتخابات این پیام را به جامعه منتقل کرد که طبق قانون اقدام خواهد کرد، اما گذر زمان، آن‌هم نه یک سال و دو سال بلکه هشت سال، به‌خوبی نشان داد که این گزاره صرفا شعار بوده و بررسی عملکرد وی با مشی قانون‌دان‌های قانون‌شکن مطابقت دارد.

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

دلایل مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری 1400 واکاوی شد

انتخابات، ظرفیتی بزرگ برای پیشرفت کشور

کمتر از سه ماه تا برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ باقی‌مانده و در این میان میزان مشارکت مردم در انتخابات جزء نکات مهمی است که در پیشبرد اهداف کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

۲۲ فروردین ۱۴۰۰

چرایی گرانی لوازم توانبخشی افراد دارای معلولیت بررسی شد

چوب گرانی لای چرخ معلولان

سایه سنگین گرانی‌ها بر سر لوازم و تجهیزات توانبخشی و عدم نظارت بر قیمت‌ها، جامعه معلولان را با موانع فراوانی روبه‌رو کرده است. عصا، ویلچر، سمعک، بریس و غیره بخش جدانشدنی از افراد دارای معلولیت و درواقع یک ضرورت برای ادامه روند زندگی آن‌هاست اما افزایش قیمت در کنار نبود کیفیت مناسب، این قشر از جامعه را که به نسبت دیگر افراد در چنبره تنگناهای معیشتی گرفتارند، سرخورده و در مواردی منزوی کرده است. 

۲۲ فروردین ۱۴۰۰

«رسالت» آخرین اقدامات برای کنترل کووید 19 را مورد نقد و بررسی قرار می دهد

تعطیلی در تصمیم‌ها تعطیلی به‌بارآورد

مهار افسار ویروس بدلگام از دست در رفته و قرمز آتشین، رنگ غالب‌نقشه کرونای کشور است، اکنون که این متن بر کاغذ جاری می‌شود، شمار قربانیان از 64 هزار تن عبور کرده، بستری ها در پایتخت رکورد زده و در جای جای ایران ما، هر روز رکورد ابتلا و مرگ روز قبل شکسته می شود

۲۱ فروردین ۱۴۰۰

درج اطلاعات ملکی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور آغاز شد

محتکران مسکن در تور شناسایی قانون مالیاتی

ثبت‌نام در سامانه جامع املاک و اسکان از روز 19 فروردین‌ماه آغاز شد و در همین راستا همه خانوارهای مالک و مستأجر باید مشخصات ملک خود را در این سامانه ثبت کنند. بر اساس تکلیف مقرر در اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب دی‌ماه 1399، کلیه سرپرستان خانوارها و مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند اطلاعات محل سکونت و املاک تحت مالکیت خود را ظرف مدت 2 ماه از تاریخ 19 فروردین 1400 در سامانه املاک و اسکان کشور درج نمایند.

۲۱ فروردین ۱۴۰۰

دلایل فرار اصلاح‌طلبان از دولت واکاوی شد

تکراری‌ها جا زدند!

دولت تدبیر و امید این روزها در شرایطی ماه‌های پایانی عمر خود را سپری می‌کند که در کنار مشکلاتی چون تحریم‌های اقتصادی، شیوع کرونا، بی‌برنامه‌گی و... با چالش بزرگی به نام کاهش مقبولیت عمومی و ریزش طرفداران خود نیز روبه رو است. البته این افت پایگاه اجتماعی و بی‌اعتمادی تنها شامل دولت و رئیس‌جمهور نیست و حامیان و کسانی که آقای روحانی را بر سر کار آوردند را هم دربر می‌گیرد. اما جریان اصلاحات که در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و ۹۶ با حمایت همه‌جانبه از حسن روحانی، زمینه‌ساز پیروزی او شده بود، این روزها در پی آن است که نه‌تنها از مسئولیت حمایت از روحانی شانه خانه کند بلکه خود را نیز منتقد سرسخت دولت نشان دهد. این فرار از رفتار حزبی و سیاسی در شرایطی است که تمامی چهره‌های اصلاح‌طلب حمایت تمام‌عیار خود از روحانی را بارها اعلام کرده بودند.

۱۹ فروردین ۱۴۰۰

موفق‌ترین سریال رسانه ملی در نوروز 1400 بررسی شد

«نون. خ» ساده اما رنگی

نوروز امسال شاید یکی از موفق‌ترین تولیدات رسانه ملی را بتوان سریال« نون. خ» سعید آقاخانی دانست که با استفاده از ظرفیت مخاطب و اقبال او به قسمت‌های گذشته، این سریال موفق شد یک‌بار دیگر جاپای خود را در قاب سیما محکم کند و مردم را پای تلویزیون بکشاند. سریالی که با استفاده از سادگی و زیبایی و یکدستی داستان خود، مردم را یک ساعت پای رسانه نگه داشت تا کارنامه تولیدکنندگان آن در فصل سوم نیز موفق باشد.

۱۹ فروردین ۱۴۰۰

جنگ روانی با راهبرد کلان نظام جمهوری اسلامی به سرانجام نمی‌رسد

مانور دشمن از تهران تا پکن

 کافی بود تا توافقنامه راهبردی پکن و تهران از سوی وزرای خارجه دو کشور امضا شود تا مخالفت‌ها از جوانب مختلف علیه آن آغاز شود. اما این رفتارهای مخالفان و دشمنان محدود به این زمان خاص نیست و از سال 97 به این‌سو بدبین سازی و شرق هراسی در دستور کار رسانه‌های خارجی قرارگرفته است.

۱۸ فروردین ۱۴۰۰

حل مشکلات بیماران اوتیسم در گرو توجه مسئولان است

درخودمانده از درمان اوتیسم

کودک مبتلا به اوتیسم با آغوش مادرش قهر است. با محیط اطراف قهر است. با بازی‌های کودکانه قهر است و فرصت زیادی برای آشتی‌ با این همه ندارد و باید تا هفت سالگی با محیط اطراف و آغوش مادرش و جامعه‌ای که می‌خواهد در آن بزرگ شود، آشتی کند.

۱۸ فروردین ۱۴۰۰

عبدالناصر همتی به چاپ پول در دو سال گذشته اعتراف کرد

تورم؛ ارمغان بانک مرکزی به اقتصاد

چاپ پول برای جبران کسری بودجه کشور و تأمین منابع مالی، همواره بدترین روشی است که به‌عنوان گزینه اول توسط دولت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی به‌تازگی در مصاحبه‌ای به‌صراحت اعلام کرد که برای جبران کسری بودجه دولت چاپ پول صورت گرفته است.

۱۸ فروردین ۱۴۰۰