ویژه | روزنامه رسالت
«رسالت» از پروژه‌های شستا در مناطق کم برخوردار کشور گزارش می‌دهد

شستا بر محور محرومیت‌زدایی

شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی متعلق به بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی و همچنین سهامداران خرد بازار سرمایه است که رسالت ذاتی آن صیانت از حقوق سهامداران و حفظ سرمایه‌های بین نسلی است که به شهادت آمار و ارقام و صورت‌های مالی سه سال گذشته حسابرسی شده توسط سازمان حسابرسی با نتیجه قابل‌قبول بوده و مهم‌ترین انتظار سهامداران را محقق کرده است.

۱۰ مرداد ۱۴۰۰

«رسالت» مطالبه عمومی برای مبارزه با رانت و فساد را بررسی کرد

اتاق شیشه‌ای پاستور

اقتصاد پیشرفته و روبه تعالی نیازمند مؤلفه‌هایی برای ایجاد بستر لازم جهت حضور کنشگران اقتصادی و اعتمادسازی عمومی است که ازجمله می‌توان به شفافیت در امور اقتصادی، معاملاتی، مالیاتی، تجاری و گردش آزاد اطلاعات اشاره کرد. 

۱۰ مرداد ۱۴۰۰

خشکسالی، احتمال وقوع حریق در جنگل‌ها و مراتع را افزایش داده، درحالی‌که نبود امکانات نگران‌کننده است

حریق بی‌تدبیری بر خرمن جنگل‌ها

کاهش بارش‌ها و شیوع خشکسالی پیامدهای نامطلوبی دارد و یکی از مهم‌ترین موضوعات بحران‌ساز در حوزه محیط‌زیست کشور، بالارفتن میزان آتش‌سوزی‌ها در مناطق جنگلی است که ازجمله پارامترهای مؤثر در مرگ عرصه‌های طبیعی، همین مقوله خشکسالی و کاهش رطوبت هوا بوده که در دو سال اخیر با بروز تغییرات اقلیمی و کم‌بارشی، افزایش دما و کاهش رطوبت احتمال وقوع حریق را بیشتر کرده است.

۰۹ مرداد ۱۴۰۰

نگاهی انتقادی به یادداشت «ایران، گروگان سیاست خارجی جهان‌ستیز خود» مهدی نصیری

چندین چراغ دارد و بیراهه می‌رود

در صفحه مجازی مهدی نصیری یادداشتی در نقد سیاست خارجی جمهوری اسلامی منتشر شد با عنوان «ایران، گروگان سیاست خارجی جهان‌ستیز خود» که در این نوشتار، سعی بر این است تا از طریق تحلیل معنای عبارات آن، به ارزیابی و بررسی صدق و کذب گزاره‌ها و کشف دلالت‌های پنهان و ضمنی آن پرداخته شود.

۰۹ مرداد ۱۴۰۰

شاخص بورس تا پایان تیرماه رشد ۲/ ۱۲درصدی داشت

تداوم فاز خوش‌بینی به بورس در میانه تابستان

شاخص بورس از خردادماه و قبل از انتخابات ریاست جمهوری تاکنون روند آرام، بطئی و رو به رشدی را طی کرده است و طی یک ماه اخیر شاخص بورس از کانال یک‌میلیون و ١٠٠ هزار واحد تا یک‌میلیون و ٣٠٠ هزار واحدی رشد کرد. کارشناسان و تحلیلگران چشم‌انداز خود از روند شاخص را تا پایان مردادماه صعودی می‌دانند تا به کانال یک‌میلیون و ۴٠٠ هزار واحدی ورود پیدا کند.

۰۹ مرداد ۱۴۰۰

همزمان با وعده آغاز واکسیناسیون معلمان از عید غدیر، آن‌ها از نگرانی خود برای عدم تحقق کامل این وعده و امکان ابتلای دانش آموزان می گویند

حضور در مدرسه به شرط واکسن

کرونا 18 ماه برای بقا جنگیده است و در تمام ماه‌های گذشته، تیم برتر میدان بوده و به این راحتی‌ها صحنه نبرد را ترک نمی‌کند. تصمیم‌گیران ما هم  که دست‌هایشان را به نشانه تسلیم بالا برده‌اند، ظاهرا عنادی با کرونا ندارند و به پیک‌ها و شکست‌های پیاپی تن داده اند، ولی هرگز  نمی‌خواهند به تعطیلی مدارس تن دهند!

۰۶ مرداد ۱۴۰۰

«رسالت» به بررسی اهمیت نگرش‌های اقتصادی در ساختار وزارت خارجه پرداخته است

دیپلماسی اقتصادی حلقه مفقوده سیاست خارجی

دیپلماسی اقتصادی در جهان امروز یکی از ابزارهای کارآمد دولت‌ها برای تعامل در فضای بین‌المللی و دستیابی به اقتصاد جهانی محسوب می‌شود، بنابراین اولویت دادن به ارتباط اقتصادی سازنده و اثربخش با جهان در قالب دیپلماسی اقتصادی که از ظرفیت منافع اقتصاد جهانی برخوردار باشد، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای کشور درنظر گرفته می‌شود.

۰۶ مرداد ۱۴۰۰

چه چیز غدیر را افضل اعیاد قرار داده است؟

نوروز اسلام

مسئله مکتب تشیع، آنچه‌که شیعه را از دیگر مسلک‌ها جدا می‌کند در درجه اول و اهم هرگز یک شخص نیست.

۰۶ مرداد ۱۴۰۰

پاسخ به سؤالات و ابهامات در تزریق واکسن کرونا

کدام واکسن بهتر است؟

همزمان با آغاز بزرگ‌ترین برنامه‌ واکسیناسیون تاریخ و در میانه عظیم‌ترین همه‌گیری جهانی، سؤال‌های متعددی ذهن افکار عمومی را به خود مشغول داشته؛ خیلی‌ها می‌پرسند وقتی نوبتمان شد چه نوع واکسنی تزریق کنیم؟

۰۵ مرداد ۱۴۰۰

مواضع تهاجمی دولت علیه مصوبه مجلس واکاوی شد

مجلس یک‌ساله مقصر شکست هشت‌ساله؟

این روزها رئیس‌جمهور تصمیم گرفته کلیدی را که سال‌ها به نفع مردم نچرخانده، در واپسین روزهای عمر دولتش آن را علیه مجلس و جریان انقلابی بچرخاند. اظهارنظرهای رئیس دولت تدبیروامید رنگ‌وبوی تازه‌ای به خود گرفته و علیه وکلای ملت مطالبی را به زبان می‌آورد که اپوزیسیون و رسانه‌های غربی آن را مطرح می‌کنند.

۰۵ مرداد ۱۴۰۰

امام هادی در زیارت «غدیریه» برخی آیات قرآن را در فضیلت امیر مؤمنان تفسیر می کند

علی در پیشگاه علی

امامت به عنوان یکی از اصول دین معرفتی از مهم‌ترین معارف به‌حساب می‌آید که طبعا در بیان و فرهنگ اهل‌بیت نمود بارزی دارد. تمام ائمه معصومین و فاطمه زهرا و شخص رسول خدا جابه‌جا و گاه به گاه در باب مسئله امامت و ولایت سخن گفته و آن را تبیین کرده‌اند.

۰۴ مرداد ۱۴۰۰

«رسالت» از لزوم رسیدگی دادستانی به گرانی‌های اخیر گزارش می‌دهد

سفره‌هایی که آب رفت

مدت‌ها است کشور از تغییر لحظه‌ای قیمت‌ها رنج می‌برد. رنجی که اکنون پس از 8 سال به اوج خود رسیده و سوء مدیریت و نبود تدبیر از دلایل اصلی آن است. اما سوء مدیریت به چه معناست و چطور کشور را در ابعاد مختلف درگیر خودش کرده است؟

۰۴ مرداد ۱۴۰۰

میزان بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت بیش از ۴۰ درصد کمتر شده است

ایران در عطش آب

پس از هر بارش به تصور عادی شدن اوضاع نفسی آسوده می‌کشیم و دغدغه‌ها را لااقل تا ظهور دوباره بحران فراموش می‌کنیم، حتی دغدغه‌ای به بزرگی خشکسالی را. باران برای ما مثل یک قرص آرامش‌بخش است که دردمان را دوا نمی‌کند، اما ما را در خلسه‌ای دوست‌داشتنی فرومی‌برد تا فراموش کنیم در کشوری خشک و نیمه‌خشک زندگی می‌کنیم که مراقبت از آب در آن وظیفه‌ای دائمی است.

۰۳ مرداد ۱۴۰۰

نقش مدیران اجرایی در تشدید مشکلات خوزستان واکاوی شد

ترک فعل مدیران و تَرَک لب‌های خوزستان

هرچه در مورد خوزستان و مشکلات مردم این استان بنویسیم، کم است. مردم خوزستان آن‌قدر رشادت و دلیری از خود نشان داده‌اند که بهترین‌ها لیاقت آن‌هاست، نه اینکه در تابستان گرم امسال مسائل کوچک و پیش‌پاافتاده‌ای مانند قطعی برق یا کمبود آب موجب آزردگی خاطر و رنجش مردم این خطه از کشور عزیزمان شود.

۰۳ مرداد ۱۴۰۰

آخرین وعده‌های روحانی بررسی شد

توجیه تا روز آخر

روزهای پایانی دولت حسن روحانی در حال طی شدن هستند و اواسط مردادماه خانه‌تکانی بزرگی برای جابه‌جایی در رأس قوه مجریه در راه است. هشت سال دولت تدبیر و امید همراه با نقاط ضعف و قوت بود و میراث روحانی به طرز قابل‌توجهی بر آینده کشور و جامعه تأثیرگذار بوده است. 

۰۲ مرداد ۱۴۰۰