ویژه | روزنامه رسالت
تولیدکنندگان نگران واردات بی رویه کالای قاچاق هستند

تولید پوشاک در تنگنای‌ گرانی مواد اولیه

سال‌هاست معضل قاچاق پوشاک به داخل کشور مطرح است و سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف مشغول مبارزه با آن هستند تا مصرف کنندگان به جای خرید کالای قاچاق، از محصولات داخلی استفاده کنند.

۰۳ آبان ۱۴۰۰

از اقناع و تعامل تا اجباری بودن واکسیناسیون

واکسیناسیون اجباری یا اقناعی؟

شایعات درباره تاثیرات و عوارض منفی واکسن‌های ضد کرونا همچنان دهان به دهان می چرخد و عده ای از تن دادن به تزریق واکسن اجتناب کرده و یا از این مقوله علمی گریزانند اما از آنجایی که واکسیناسیون تنها راهکار بازگشت به زندگی عادی است، باید این ترس و گریز را به نحوی مهار و کنترل کرد.

۰۳ آبان ۱۴۰۰

ضرورت شفاف‌سازی اقدامات زیرساختی مسئولان برای جلوگیری از مازوت سوزی

بازهم پای مازوت به نیروگاه‌ها باز می‌شود؟

سال گذشته هوا بسیار آلوده بود و در برخی شهرها، شاخص آلودگی به عدد ۱۹۰ هم رسید و رئیس اسبق سازمان حفاظت محیط‌زیست، منشأآلاینده‌ها را سوخت مازوت عنوان کرد که به گفته او پالایشگاه‌های مدرن، پنج‌درصد و پالایشگاه‌های ما چهار برابر بیشتر مازوت تولید می‌کنند و پس‌ازاین اظهارات مطرح شد که علت استفاده از این سوخت، نه پر بودن مخازن مازوت بلکه کمبود گاز و جلوگیری از خاموشی است.

۲۹ مهر ۱۴۰۰

رئیس جمهور در دومین گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم نسبت به آینده ابراز امیدواری کرد

صدای پای گشایش می آید

شامگاه روز دوشنبه بود که رئیس‌جمهور کشورمان در نشست تلویزیونی با مردم به گفت‌وگو پرداخت. بخش‌های مهم سخنان او به مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای و معیشت مردم مربوط بود.

۲۹ مهر ۱۴۰۰

امروز نه‌تنها شیعه و اسلام که مقوله دین محتاج وحدت شیعه و سنی است

پیامبر وحدت

اسلام یک هویت، خلق‌وخو و ذات جمعی دارد به‌طوری‌که می‌توان ادعا کرد ظاهرا بهای بیشتری به اجتماع می‌دهد اما حقیقت آن است که امنیت فردی و سلوک موفق فرد را درگرو امنیت اجتماعی می‌داند.

۲۸ مهر ۱۴۰۰

بازمانده‌های تاریخی از آسیب فرونشست زمین بی‌نصیب نمانده‌اند

فرونشست زخمی بر پیکره آثار تاریخی

خطر فرونشست زمین و عوارض آن، دامن بناهای تاریخی را هم گرفته است و استان‌هایی که به هویت تاریخی خود شناخته می‌شوند از خطر فرونشست در امان نمانده‌اند.

۲۸ مهر ۱۴۰۰

ضمن بیان انتقادات، باید از بسته شدن دست نظام حکمرانی کشور در موضوع اینترنت جلوگیری کرد

برزخی میان صیانت و حمایت

روز یک‌شنبه دومین جلسه کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت برگزار شد. این جلسه که با حضور رئیس مجلس همراه بود، از صفحه اینستاگرام «خانه ملت» و پلتفرم تلوبیون به‌صورت زنده پخش شد.

۲۷ مهر ۱۴۰۰

قیمت طلای سیاه به بالاترین میزان از سه سال قبل رسید

اوج گیری قیمت نفت با کاهش محدودیت های کرونایی

قیمت نفت خام برنت دیروز با رسیدن به قیمت ۸۵ دلار و ۷۳ سنت به بالاترین حد خود از اکتبر ۲۰۱۸ و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۱۴ رسید.

۲۷ مهر ۱۴۰۰

اولین گام مدیریت جدید جلب اعتماد سرمایه‌داران باشد

چراغ سبز بورس در سایه مدیریت جدید

بورس تهران روز شنبه بعد از یک ماه درروند صعودی قرار گرفت و واکنش مثبتی به تغییر رئیس سازمان بورس و اعضای هیئت‌مدیره نشان داد و شاخص ارتفاع ۱/۴ میلیون واحد را پس گرفت. بازار سرمایه بعدازآنکه در اولین روز از هفته جاری سبزپوش شد، در روز یک شنبه علیرغم جهش اولیه با افت هزار و 398واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 436هزار واحدی قرار گرفت که بعضا دلیل آن را اختلال در سایت TSETMC عنوان کرده‌اند.

۲۶ مهر ۱۴۰۰

انتشار نامه‌ای از سوی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت درباره کارایی سه واکسن کرونا، حاشیه‌ساز شد

پاسخی به شبهات درباره میزان اثربخشی سینوفارم

سینوفارم با بیش از 87 میلیون دز، بیشترین سهم را در سبد واکسیناسیون عمومی کشور به خود اختصاص داده است و مطالعات انجام‌شده از ایمن و بی‌خطر بودن این واکسن و عوارض ناچیز آن حکایت دارد اما حاشیه‌سازی و ایجاد تردیدها سبب شده تا از اعتماد عمومی کاسته شود.

۲۶ مهر ۱۴۰۰

صیانت از فضای مجازی آری؛ «طرح صیانت» نه

ترس صیانت!

انتقادات در مورد متن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که از یک‌شنبه این هفته دوباره زیر تیغ نمایندگان مجلس می‌رود، فراوان است و به فراوانی نیز بیان شده است

۲۵ مهر ۱۴۰۰

جنجال رسانه‌ای اخیر بر سر مصوبه محرمانه شدن اموال مسئولان بررسی شد

کدام محرمانگی؟

این روزها مجدد شاهد تحمیل موج تخریبی سنگین علیه بهارستان هستیم که به‌زعم برخی خبرگان، این اقدام پیرو انحصارشکنی اخیر وکلای ملت در حوزه مجوزهاست و تخریب‌گران درصدد نشان دادن ضرب شصت به مجلس هستند تا بلکه آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی از ورودشان به حیاط‌خلوت برخی زالوصفتان کنند.

۲۵ مهر ۱۴۰۰

ضرورت هم افزایی و انسجام کابینه دولت برای خدمت به اقتصاد

ترکیب بندی تیم اقتصادی رئیسی

دولت سیزدهم از زمان آغاز به کار خود تا هفته گذشته تیم اقتصادی کابینه را تکمیل نکرده بود اما با انتخاب مجید عشقی رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تهران آخرین نفرات اقتصادی دولت رئیسی مشخص شدند.

۲۴ مهر ۱۴۰۰

رد خون از قندوز به قندهار رسید

نماز جمعه قندهار به امامت شهادت

هرچند پاییز است و هوا میل گرفتگی دارد؛ هرچند پاییز است و سرنوشت برگ‌های سرخ، روی زمین غلتیدن؛ هرچند بر گردن شیعه که مترادف حق است گردنبند مظلومیت آویخته‌اند، هرچند خون شیعه در آسمان خریدار دارد انگار، هرچند محراب‌های به خون نشسته برای ما شیعیان خاطره است چراکه پدرمان، مرادمان و مولایمان علی علیه‌السلام را نیز سر نماز کشتند، هرچند سایه شوم استعماری درازمدت هنوز روز و روزگار افغانستان را سیاه نگاه داشته و آمریکایی که بودنش شر است، رفتنش راهم تبدیل به شر می‌گرداند.

۲۴ مهر ۱۴۰۰

تعرفه پلکانی؛ راهکار اجتناب‌ناپذیر پیش روی دولت سیزدهم

پرمصرف‌های برق نقره‌داغ می‌شوند

مدیریت تولید و مصرف حامل‌های انرژی مسئله بسیار مهمی است و کشورهای مختلف دنیا نیز در اتخاذ سیاست‌های خود بر ضرورت اهمیت آن تأکید دارند. عدم مدیریت مصرف و کاهش تولید برق در کشور طی روزهای گرم تابستان امسال که با خاموشی‌های گاه‌وبی گاه همراه شد، خود را نمایان کرد.

۲۲ مهر ۱۴۰۰