ویژه | روزنامه رسالت
واکاوی «رسالت» از دلایل و تبعات استیضاح رئیس‌جمهور؛

استیضاح روحانی؛ مُضِرترین راه‌حل مشکلات امروز

تقریبا همگان با اصطلاح «سیاست» و «عرصه سیاست» آشنا هستند و غالبا هم درباره آن ولو نادرست صحبت می‌کنند، ولی شاید کمتر مطلع شده باشند که «سیاست» یعنی پیداکردن راه‌حل در شرایط سختی که یافتن آن به ظاهر غیرممکن به نظر برسد.

۳۰ مهر ۱۳۹۹

بازهم ماجرای تلخ و تکراری کمبود دارو و نقش تحریم‌ها و مشکلات انتقال ارز؛

پشت‌پرده نایاب شدن انسولین

بیش از پنج‌میلیون مبتلابه دیابت در کشورمان فریاد وااسفا برآورده‌اند که انسولین نیست و مسئولان در پاسخ به این فریادها، نایاب شدن را به مشکلات ناشی از تأمین ارز و انتقال آن به شرکت‌‌های خارجی طرف قرارداد به دلیل تحریم‌‌ها پیوند داده‌اند. برخی دیگر رد پای قاچاق و بازار سیاه را پشت پرده انسولین وارداتی می‌بینند و از سوی دیگر خبر می‌رسد، 5/1 برابر نیاز مردم، این دارو واردشده، بنابراین پرسیدنی است علت کمبود چیست؟

۳۰ مهر ۱۳۹۹

رسالت از تبعات یک تصمیم در نظام بانکی خبر می‌دهد؛

اقتصاد، بهره‌ای از افزایش نرخ سود بانکی نمی‌برد

زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی شنیده می‌شود و همین مسئله باعث شده افرادی که از سرمایه‌گذاری‌های پرریسک مانند بورس دل‌خوشی ندارند و با تورم بالا در بازارهای موازی مانند خودرو و مسکن روبه  رو شدند و مانند گذشته امکان سرمایه‌گذاری را ندارند، به سپرده‌گذاری در بانک‌ها اقبال نشان دهند و به دریافت حداقل سود، اما بدون ریسک و ضرر قانع شوند. 

۲۹ مهر ۱۳۹۹

«رسالت» گزارش می‌دهد؛

دستان خالی کادر درمان در مقابله با هجمه کرونا

پاییز سیاه کرونایی بر کشور سایه افکنده است و هر روز جان صدها نفر از شهروندان‌مان را به کام مرگ می‌کشاند. همین دیروز 337 نفر جانشان را از دست دادند و پیش بینی ها حکایت از آن دارد که شمار جانباختگان روزانه به 900 نفر هم برسد. این موضوع بارها از سوی کادر پزشکی هشدار داده شده اما گوش شنوایی برای آن وجود ندارد و اکنون مشخص نیست که این دومینوی تلخ در چه هنگامی قرار است به پایان خودش نزدیک شود.

۲۹ مهر ۱۳۹۹

نگاهی به وضعیت صادرات خشکبار از کشور؛

سبقت کیفیت خشکبار ایرانی از رقبای خارجی

توسعه صادرات یکی از مهم ترین اهداف اقتصادی کشورها در دنیا محسوب می‌شود و این موضوع در کشورهای درحال‌توسعه مانند ایران که بیشتر به صادرات نفت شناخته می‌شود و در تلاش است خود را از وابستگی به نفت رها کند، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. خشکبار ایرانی مانند زعفران، خرما، انجیر، کشمش، گردو، زرشک، بادام و به خصوص پسته ایرانی ازجمله محصولات صادراتی هستند که در زمره اصلی‌ترین صادرات غیرنفتی کشور محسوب می‌گردند.

۲۸ مهر ۱۳۹۹

بررسی عملکرد دولت تدبیر و امید در هفت سال گذشته؛

فرهنگ در دولت تدبیروامید؛ مظلوم‌تر از گذشته

یکی از ویژگی‌های فرهنگ، تأثیرگذاری و تأثیرپذیری آن است. از گذشته تا به امروز، ملت‌ها درصدد معرفی فرهنگ ملی خود و مغلوب کردن فرهنگ رقیب هستند؛ بنابراین در جهان امروز، کشورها تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا از طریق سیاست‌گذاری‌های مناسب و نیز ابزارهای نوین، ابتدا از فرهنگ و باورهای ملی خود صیانت کنند و سپس در رقابت‌های فرهنگی مغلوب شوند، البته هرچند دولت‌ها نمی‌توانند به‌صورت صددرصدی مانع تأثیرگذاری فرهنگ‌های رقیب بر روی فرهنگ ملی شوند، اما کشوری موفق است که در رقابت‌های فرهنگی از تأثیرگذاری ابعاد منفی فرهنگ رقیب جلوگیری کند و تنها از جنبه‌های مثبت آن الگوبرداری کند و نیز درعین‌حال در تعاملات فرهنگی، تأثیرگذار هم باشد.

۲۸ مهر ۱۳۹۹

گزارشی از شکست دیگر آمریکا در برابر ایران؛

تحریم تسلیحاتی به آخر خط رسید

قطعنامه 2231 با تصمیمات منع‌کننده تسلیحاتی، شورا را به تجویز تسلیحاتی تحت شرایطی خاص تبدیل کرد. بر اساس برجام (ضمیمه۵) و قطعنامه ۲۲۳۱، از سال پنجم پس از تاریخ قبول توافق برجام، برابر با امروز یک‌شنبه ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹، برخی محدودیت‌های باقیمانده خاتمه یافت

۲۷ مهر ۱۳۹۹

گزارش« رسالت »از چرایی فراموشی هفت ساله طرح جمعیت و تعالی خانواده؛

درد پیری شوخی‌بردار نیست

حالا که طلسم 7 ساله طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده شکسته شده و دیگر سرنوشت این طرح در هاله‌ای از ابهام قرار ندارد، می‌توان با اجرای آن، مانع سقوط  آزاد جمعیت در سیاه‌چاله انقراض نسل شد هرچند مباحث مالی ممکن است بازهم دولت را نسبت به اجرا دچار تعلل کند اما به‌هرروی  طی ۷ سال گذشته صاحب‌نظران بارها نسبت به عدم تصویب این طرح حیاتی و راه‌گشا از سوی مجلس شورای اسلامی اظهار گلایه مندی کرده اند و این بار به نظر می‌رسد، تلاش‌های کارشناسان و هشدارهای مقام معظم رهبری، به ثمر نشسته است. 

۲۷ مهر ۱۳۹۹

واپسین روزهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بررسی شد؛

ترامپ یا بایدن؟

در واپسین‌ روزهای انتخابات 2020 آمریکا و درحالی‌که  کمتر از 20 روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی است. رقابت میان دونالد ترامپ و جو بایدن به‌شدت افزایش یافته است. طبق نتایج نظرسنجی روزنامه گاردین 57 درصد از رأی‌دهندگان احتمالی در آمریکا درصدد رأی به  بایدن هستند و تنها 40درصد قصد رأی‌دادن به رئیس‌جمهوری کنونی کشورشان را دارند.

۲۳ مهر ۱۳۹۹

به بهانه 15 اکتبر روز جهانی «عصای سفید»؛

نابینایان دیده نمی‌شوند

تاریکی، صداها، لمس آدم‌ها و اشیا و قدم‌های محتاطی که باید به مدد عصای سفید مراقب باشند تا راه را گم نکنند و زمین نخورند؛ این‌ها دنیای نابینایان را تشکیل می‌دهند. دنیایی که اگرچه تاریک اما روشن است، پر از شوق دانستن و یادگیری، اما در اغلب موارد ابتدایی‌ترین حقوق آن‌ها رعایت نمی‌شود.

۲۳ مهر ۱۳۹۹

تحلیلی درباره تازه‌‌ترین بیانات رهبر معظم انقلاب؛

نگاهی‌نو به مؤلفه‌های قدرت

شاید آن روز که «آنتونیو گرامشی» اصطلاح «هژمونی» را حلاجی و روانه عرصه قدرت کرد هرگز فکر نمی‌کرد در پهنه جهان هستی کشوری قدرت خواهد گرفت که نه با قدرت سیاسی، بلکه با «نفوذ معنوی» به توسعه «عمق استراتژیک» خود دست خواهد یافت.

۲۳ مهر ۱۳۹۹

«رسالت» از سفر رئیس‌مجلس و هیئت همراه به سیستان و بلوچستان گزارش می‌دهد؛

پارلمان در دل سرزمین گنج‌های پنهان

سفر به سیستان و بلوچستان، دومین سفر نظارتی رئیس‌مجلس است که از روز دوشنبه و به مدت سه روز آغاز شد و قرار است محمدباقر قالیباف در این سفر به‌عنوان سکاندار قوه مقننه از نزدیک مسائل را رصد و موردبررسی قرار دهد.

۲۳ مهر ۱۳۹۹

ایران در لیست صادرکنندگان بنزین قرار گرفته است؛

بنزین، نوشداروی صادراتی ایران

خودکفایی در تولید بنزین یکی از اهداف وزارت نفت طی چند سال اخیر بوده که بر اساس آن میزان تولید بنزین در کشور به‌مرور افزایش یافت تا جایی‌که اکنون این فرآورده نفتی در لیست اقلام صادراتی کشور قرار گرفته است.  خودکفایی در تولید این فرآورده استراتژیک دو مزیت عمده به همراه دارد؛ ارزآوری به کشور و صرفه‌جویی ارزی حاصل از جلوگیری واردات.

۲۲ مهر ۱۳۹۹

بازخوانی یادداشت رهبر انقلاب بعد از دیدار با کارگردانان تلویزیون؛

هنر، میدان‌دار دفاع از عظمت ایران باشد

اگرچه پس از دیدار و گفت‌وگوی کارگردانان و هنرمندان سیما با رهبر انقلاب یک گردهمایی مفصلی هم در صداوسیما برگزار شد اما روند ساخت سریال‌ها و برنامه‌ها نشان می‌دهد که بخشی از دیدگاه‌ها و منویات رهبری محقق نشده است.

۲۲ مهر ۱۳۹۹

برخی کارفرمایان، کارگران را بین سرکوب مزدی و امنیت شغلی نگه داشته‌اند؛

کابوس قرارداد موقت

پای قانون در مورد قراردادهای موقت حسابی می‌لنگد، گرچه در ظاهر دارای ضابطه و قواعدی مشخص است اما در بطن آن مصداق بی‌عدالتی مشهود است و حالا پس از گذشت قریب به 8 ماه از شیوع پاندمی کرونا کارگرانی که بیش از دیگر اقشار جامعه از فشار و تنگنای اقتصادی به ستوه آمده‌اند، قربانی ردیف اول چنین قراردادهایی هستند و  در این رهگذر، یا بیکار شده‌اند و دستشان به‌جایی بند نیست، یا بیم آن دارند که کاروبارشان را از دست بدهند.

۲۱ مهر ۱۳۹۹