ویژه | روزنامه رسالت
آرشیو : سیاسی, ویژه

شکایت مجلس از رئیس جمهور به خاطر استنکاف از ابلاغ قوانین مجلس + متن کامل

متن شکایت از رئیس جمهور به خاطر استنکاف از ابلاغ قوانین مجلس در قالب ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس منتشر شد.

۳۰ دی ۱۳۹۹

«رسالت» از آخرین رایزنی های سیاسی و ارزی بین ایران و کره جنوبی گزارش می‌دهد؛

عقب‌نشینی چشم بادامی‌ها

پیام‌ها در دنیای بین‌الملل اگر با خطای محاسباتی صادر شوند، نتایج نامطلوبی را برای کشورها رقم خواهند زد. سیاست‌های اعمالی و اعلامی ممکن است تفاوت‌هایی در ظاهر داشته باشند، ولی در ذهنیت سیاست‌گذاران می‌بایست بر اساس یک ماهیت یعنی منافع ملی برای سیاست‌ها تعریف شود. 

۳۰ دی ۱۳۹۹

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگوی اختصاصی با «رسالت»:

شورای نگهبان اشخاص را ضمانت نمی‌کند

آرام آرام به انتخابات ریاست جمهوری 1400 و شورای اسلامی شهر و روستاها نزدیک می‌شویم و با توجه به نزدیک شدن به اتمام دوره دولت دوازدهم، انتظارات مردم از شورای نگهبان به‌واسطه تایید صلاحیت‌ها بیشتر می‌شود.این بار عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان طرف پرسش و پاسخ ماست تا در مورد مسائل روز سیاسی کشور به‌ویژه انتخابات ریاست جمهوری آتی گفت‌وگو کنیم.

۳۰ دی ۱۳۹۹

اهالی خوزستان خواهان لغو مصوبه تخصیص اعتبار طرح انتقال آب به بهشت‌آباد؛

نفس کارون به شماره افتاد

خوزستان در لبه پرتگاه خشکیدگی ایستاده و دولت تصمیم دارد به‌جای فرونشاندن عطش این سرزمین، بودجه‌ای به‌قصد انتقال آب سرچشمه‌های کارون به فلات مرکزی اختصاص دهد تا ناظر بر گفته‌های دوستداران محیط‌زیست، خروش این رودخانه به خاموشی ابد‌‌‌‌‌ی گره بخورد.

۲۹ دی ۱۳۹۹

«رسالت» فراز و فرودهای برجام در توسعه صنعت هسته‌ای کشور را واکاوی می کند؛

تحقیق و توسعه قلب تپنده صنعت هسته‌ای

برجام سرنوشت پیچیده‌ای پیدا کرده است که حتی می‌تواند ختم به یک فرجام غم باری شود. در 6 سال عمر برجام، کمتر روزی بوده است که در محافل و اخبار ایران صحبت از برجام نباشد، البته چندان امر خوشایندی نیست که جامعه بین‌المللی ایران را صرفا از منظر برجام و تحولات و فعل و انفعالات مرتبط با آن ببینند و ارزیابی‌ها و تحلیل‌هایی که حول و حوش موضوع ایران انجام می‌شود، صرفا بر مبنا و بر اساس برجام باشد، اما از این زاویه که برجام، ترجمان رویکرد جمهوری اسلامی ایران در تعامل بر جهان و همه کشورها، از طریق دیپلماسی و گفت‌وگو بوده است، این توافق را می‌توان امری مهم و پدیده‌ای قابل توجه برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست. 

۲۹ دی ۱۳۹۹

تخریب 80 خانه و اسکان اضطراری 30 خانوار؛

خشم زمین در هرمزگان

ساعت یک و یک دقیقه بامداد شنبه ۲۷ دی‌ماه زلزله‌ای به بزرگی ۵/۵  ريشتر مناطقی از استان هرمزگان را لرزاند. مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را ۲۸ كيلومتری بندر كنگ و ۳۵ کیلومتری بندرلنگه در عمق ۱۹ کیلومتری عمق آب‌های خلیج‌فارس اعلام کرد،اما طی بیست‌وچهار ساعت گذشته 6 زلزله دیگر در هرمزگان رخ‌داده است. آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه صبح یک‌شنبه رخ داد که مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی آن را 5/4ريشتر و مرکز آن را ۳۵ کیلومتری‌بندر کنگ در عمق ۷ کیلومتری اعلام کرد.

۲۹ دی ۱۳۹۹

نگاهی به اختلاف‌نظر مجلس و دولت درباره لایحه بودجه؛

شاکله معیشت

وکلای ملت در طول بیش از هفت ماه عمر مجلس یازدهم بارها نشان داده‌اند، بهبود وضع معیشتی مردم برای آن‌ها، مهم است به‌طوری‌که الیاس نادران روز پنج شنبه هفته گذشته در اولین نشست خبری خود در قامت رئیس کمیسیون «تلفیق بودجه ۱۴۰۰» در جمع خبرنگاران اعلام کرد.

۲۵ دی ۱۳۹۹

مشکلات بیماران «SMA» باعث شده خانواده ها دست به دامان مشارکت‌های مردمی‌شوند؛

فریاد بی‌صدای بیماران اس.ام.ای

حق زندگی عادی از کودکان «SMA» سلب شده، آن‌ها گرفتار  نقصی مادرزادی‌اند، «عارضه‌ای شایع در میان بیماری‌های عصبی- عضلانی که با تخریب سلول‌های عصبی، بیمار، قدرت و توانایی حرکت و کنترل عضلات خود را از دست می‌دهد و به‌تدریج همه عضلاتش تحلیل می‌رود و فلج می‌شود.»

۲۵ دی ۱۳۹۹

«رسالت» اظهارات اخیر معاون اول رئیس‌جمهور درباره ارز دولتی را واکاوی می‌کند ؛

دلار جهانگیری متهم جدید پیدا کرد!

اسحاق جهانگیری در آخرین اظهارنظر خود درباره ارز 4200 تومانی در بیست و چهارمین مراسم روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی ایران، این سیاست را تصمیم سران قوا اعلام کرد تا شاید بتواند از طریق این فرافکنی، بروز و ظهور تبعات اشتباه و غلط سیاست ارز ترجیحی را در نظام اقتصادی و سفره مردم به گردن دیگری بیندازد.

۲۴ دی ۱۳۹۹

جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی و نشست سران قوا بررسی شد؛

صد بارک الله برای بودجه غیر نفتی

بالاخره پس از سه هفته تأخیر، جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی که به‌صورت مرتب روز‌های شنبه هر هفته برگزار می‌شد، عصر روز دوشنبه ۲۲ آبان در پاستور برگزار شد. این شورا تابستان ۹۷ آن‌طور که سخنگوی وقت دولت اعلام کرد به‌منظور تشریک‌مساعی میان قوای سه‌گانه برای مقابله با شرارت‌های اقتصادی رژیم آمریکا تشکیل شد، اما رفته‌رفته به‌جایی رسید که به‌زعم ‌برخی نمایندگان وقت باعث مسلوب‌الاختیار شدن مجلس شورای اسلامی شد چراکه تصمیمات مهم در این شورا گرفته می‌شد و عملا مجلس نقشی در تصمیم‌گیری‌های مهم نداشت.

۲۴ دی ۱۳۹۹

سفر مقامات کره جنوبی به ایران بررسی شد؛

حق‌طلبی در سایه اقتدار دیپلماسی

اکنون مدتی است که خطوط استراتژی به‌واسطه اقدامات مقاومتی تقویت شده است. نمونه آن را می‌توان در برخورد با مقامات کره جنوبی درراستای آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران در این کشور دانست.

۲۳ دی ۱۳۹۹

لزوم به‌کارگیری مربیان زبده و متخصص و آموزش محتوای صحیح؛

چراغ سیاست‌گذاری برای مهدکودک‌ها روشن شد

توسعه، رشد و تکامل هر چه بیشتر و بهتر یک جامعه، بستگی به تدوین و ارائه آموزش‌وپرورش مناسب و متعالی دارد که بر پایه فرهنگ، عقاید، اهداف و سیاست‌های تربیتی آن جامعه است و ازآنجاکه تعلیم و تربیت کودکان ۳ تا ۷ سال بسیار حائز اهمیت است، سرمایه‌گذاری در آموزش کودکان پیش‌دبستانی یک سرمایه‌گذاری بلندمدت به شمار می‌رود

۲۳ دی ۱۳۹۹

بررسی دلایل خاموشی‌های اخیر در تهران و برخی شهرهای کشور؛

ردپای زراعت غیرمجاز بیت کوین در مصرف برق

همین روزهای قبل از اسراف نوشتیم و از اینکه در مصرف انرژی هم رکورد زده ایم و حالا کار به خاموشی برق کشیده. در آن مطلب، میان سهم مردم و مسئولان تفکیک قائل شدیم و البته از این هم سخن گفتیم که امسال مدارس و دانشگاه ها تعطیل بوده اند و ادارات نیز با نیمی از ظرفیت خود فعالیت کرده اند و  در معمای قطعی برق نمی توان مردم را در جایگاه متهم نشاند، با این حال  برخی منابع خبری مدعی شده اند «یکی از کلیدهای کمبود ناگهانی گاز حتی برای تولید برق مورد نیاز معابر عمومی پایتخت را می‌توان در افزایش ناگهانی ارزش بیت کوین یافت.» این ادعا را نمی توان پذیرفت اما کارشناسان معتقدند، کارگاه هایی به شکل غیرمجاز نسبت به زراعت بیت کوین اقدام کرده اند که برق بسیاری مصرف می کنند و اخیرا وزارت نیرو اعلام کرده، 300 مگاوات از این کارگاه های غیر قانونی کشف شده اند.  

۲۲ دی ۱۳۹۹

«رسالت» دلایل افت اخیر شاخص بورس را واکاوی می‌کند؛

چراغ سبز بورس روشن می‌شود؟

در شرایطی که انتظار سهامداران بورس با آغاز روند رو به رشد شاخص و بازپس‌گیری کانال‌های 1.6 و 1.7  میلیون واحدی در حال برآورده شدن بود، اما به‌یک‌باره از هفته پایانی آذرماه بازار در منحنی افت قرار گرفت و حتی در کانال یک میلیون و 200 هزار واحد نیز قرار گرفت. بااین‌حال شاخص بورس در پایان معاملات دیروز، 20 هزار و 822 واحد رشد کرد و مقاومت یک‌میلیون و 306 هزار واحد را پس گرفت.

۲۲ دی ۱۳۹۹

به بهانه سالروز شهادت میرزا تقی‌خان امیرکبیر بررسی شد؛

مقایسه اصلاحات امیرکبیر و مدعیان اصلاحات

۱۶۹ سال قبل ، خورشید زندگی افتخارآمیز میرزا تقی‌خان امیرکبیر در حمام تودرتوی فین کاشان غروب کرد. نام اصلی او محمدتقی بود ولی به‌مرور به میرزاتقی خان معروف شد. پدرش کربلایی محمدقربان و مادرش فاطمه یا فاطمه‌سلطان نام داشت. امیرکبیر ارادت خاصی به مادرش داشت و در همه صحنه‌های زندگی مراقب او بود و تا آخرین لحظه زندگی، او را تنها نگذاشت. حتی وقتی از مقام صدارت عزل شد، مادرش را نیز با خود به کاشان برد.

۲۱ دی ۱۳۹۹