۵ راهکار مهم برای کاهش مرگ و میر کرونا در کشور - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33146
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳ |

۵ راهکار مهم برای کاهش مرگ و میر کرونا در کشور

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به پنج مرحله ضروری برای کنترل بیماری کرونا از جمله شناسایی سریع مبتلایان، جداسازی سریع، درمان سریع، پیگیری وضعیت بهبودیافتگان و ردیابی مبتلایان، گفت: تا وقتی این پنج اصل به درستی انجام نشود نمی‌توان انتظار پایین آمدن مرگ و میر را داشت.
۵ راهکار مهم برای کاهش مرگ و میر کرونا در کشور

علیرضا زالی رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در سیزدهمین همایش دانشجویی تازه‌های علوم بهداشتی کشور که با حضور انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و جمعی از متخصصان در دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار شد، با اشاره به نگاه مسأله محور و معطوف به مسائل بهداشتی این همایش اظهار کرد: طراوت و نشاط بن مایه تحرک نوین دانشجویی در عرصه های بهداشتی است که این مهم در این همایش به چشم می خورد.

وی ادامه داد: مسؤولیت پذیری اجتماعی را یکی از اساسی ترین فاکتورهای پیشرفت بهداشت در کشور دانست و تقویت و توجه بیشتر دانشجویان‌ به فرآیندهای اجتماعی را خواستار شد.

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد: دانشجویان با برگزاری این دست از همایش‌ها تمرین و ممارست می کنند تا در آینده کاری و حرفه‌ای خود در مورد مسائل جامعه بی تفاوت نباشند.

زالی با اشاره به نوپدید بودن و فراگیری بیماری کرونا در دنیا، تجربیات اندک جهانی در مقابله با این ویروس را یادآور شد.

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  آسیب شناسی شیوع گسترده کرونا در کشور را بی توجهی و ضعف زیرساخت‌های بهداشتی  به بیماری‌های عفونی در کشور دانست و تأکید کرد: کرونا ثابت کرد خصوصا در کشورهای در حال  توسعه بیماری های واگیر مورد غفلت تاریخی واقع شده اند، بنابراین تقویت حوزه بهداشت برای ریشه کنی بیماری امری بدیهی است.

وی مرگ و میر بالا بر اثر کرونا را  یکی از مشکلات کشورهای در حال توسعه ذکر کرد و توجه بیش از پیش به  تقویت مولفه‌های بهداشتی را مورد تاکید قرار داد.

زالی ادامه داد: متلاشی شدن سیستم‌های بهداشتی یکی از پیامدهای تلخ کروناست که در سایه تحریم‌های جهانی خصوصا در کشورهای در حال توسعه بیش از پیش خودنمایی می‌کند.

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: از سوی دیگر مصادره علم و مسائل بیولوژیک مربوط به مقابله با کووید ۱۹ از سوی بسیاری از کشورها در منظر افکار عمومی روشن شد.

وی با بیان اینکه زمانی که کرونا وارد کشور شد سیستم بهداشت مورد غفلتی تاریخی قرار داشت به سهم ناچیز منابع و سرمایه گذاری در حوزه بهداشت در مقایسه با حوزه درمان اشاره کرد.

بازسازی زیرساخت‌های بهداشتی یکی از مهم‌ترین مواردی بود که زالی برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار به آن اشاره کرد.

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ماندگاری فرآیندهای زیرساختی بهداشتی را یکی دیگر از  مشکلات حوزه بهداشتی کشور توصیف کرد و در ادامه تامین انسانی مورد نیاز در حوزه بهداشت را ضروری دانست.

وی با بیان اینکه پایین ترین سهم استخدامی در ۲۰ سال اخیر مربوط به حوزه بهداشت است، گفت: تراز منفی سهم استخدامی در حوزه بهداشت نگران کننده است و لازم است که جبران شود.

زالی، واگذاری برخی بخش‌های حاکمیتی حوزه بهداشت به بخش خصوصی را یکی دیگر از چالش‌های بهداشتی کشور دانست و خاطرنشان کرد: آمارها بیانگر این مهم است که کرونا در حوزه‌های که برون سپاری شکل گرفته گسترش بیشتری داشته است.

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران عدم هماهنگی زیرساخت‌های بهداشتی کشور با تغییرات ساختاری شهرها و کلان شهرها به آن اشاره کرد و تقویت این حوزه را ضروری ذکر کرد.

زالی با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی جدی در حوزه بهداشت، تأمین نیروی انسانی، بازسازی نظام بهداشتی، استفاده از فرآیندهای اجتماعی، تغییر نظام مراقبت اولیه، حمایت ویژه از فرآیندهای جذبی و بهره مندی از فرآیندهای ترکیبی در سامانه بهداشتی و درمانی را برای تقویت حوزه بهداشت و مقابله با کرونا ضروری ذکر کرد.

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  توجه به فرامین ۱۲ گانه  مقام معظم رهبری برای مقابله با شیوع کرونا را ضروری عنوان کرد.

وی به انجام مراقبت‌های فعال سیستماتیک بهداشتی، کاهش فرآیندهای بروکراسی در حوزه بهداشت، استفاده از پتانسیل‌های شرکت های دانش بنیان، تعامل بیشتر دستگاه‌های مختلف کشور، بهره مندی از ظرفیت‌های بسیج محلات از دیگر مواردی بود برای تقویت زیرساخت‌های حوزه بهداشتی و کنترل کرونا بر ضرورت توجه به آن تأکید کرد.

زالی همچنین با بیان اینکه مرگ و میر نقطه پایانی یک فرآیند است، گفت: ما برای اینکه بتوانیم میزان مرگ و میر را تغییر دهیم باید ورودی‌های این فرایند از جمله شمار بیماران بستری، سرپایی و ایزولاسیون، بیمار یابی و … را تغییر دهیم.

وی با اشاره به پنج مرحله ضروری برای کنترل بیماری کرونا از جمله  شناسایی سریع مبتلایان، جداسازی سریع، درمان سریع، پیگیری وضعیت بهبودیافتگان و ردیابی مبتلایان، گفت: تا وقتی این پنج اصل به درستی انجام نشود، نمی‌توان انتظار پایین آمدن مرگ و میر را داشت. 

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به وجود نقاط ضعف و چالش در زیرساخت‌های درمانی کشور تاکید کرد: باید از تجربیات کشورهای دیگر در باره این بیماری استفاده کنیم.

زالی با بیان اینکه اگرچه امید به زندگی در کشور تا ۷۷ سال افزایش یافته است، بر کاهش کیفیت زندگی میانسالان با وجود بیماری‌های مختلفی مانند دیابت، فشارخون و … اشاره کرد و آن را عاملی برای افزایش میزان مرگ و میر ناشی از کرونا عنوان کرد. 

وی در خصوص دلایل دیگر آمار بالای مرگ و میر در ایران، گفت: بین بروز بیماری و مراجعه فرد به پزشک تاخیر وجود دارد و یکی از دلایل آن ترس مردم از مراکز درمانی است.

رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه تا انتهای اسفند افرادی مانند بیماران سرطانی و افراد مسن که در گروه خطر قرار داشتند، در جامعه حضور پیدا نکردند و خود را قرنطینه کردند، گفت: ولی بعد از آن به دلایل مختلف اقتصادی و … وارد جامعه شدند که همین مسأله یکی از دلایل بالا رفتن آمار مرگ و میر بیماران کرونایی است.

 انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران در بخش دیگری از این همایش با اشاره به جمعیت بالا و پیچیدگی های مدیریت بحران در استان تهران، گفت: در استان تهران ۴۹۶ هزار نفر کارمند دستگاه اجرایی و ۲۰۰ هزار نفر کارمند ملی وجود دارد، همچنین در حوزه امکانات بهداشتی و درمانی علی رغم اینکه در کشور به صورت میانگین در ازای هر ۱۱۰۰ نفر یک خانه بهداشت وجود دارد، در تهران در ازای هر ۳۳۰۰ نفر یک خانه بهداشت وجود دارد.

وی ادامه داد:همچنین در حالی که در کشور به صورت میانگین در ازای هر ۱۱ هزار نفر یک پایگاه سلامت وجود دارد، این رقم در تهران به ازای هر ۱۵ هزار نفر است.

استاندار تهران در ادامه با اشاره به اینکه در کشور در ازای هر ۲۲ هزار نفر یک مرکز بهداشت شهری وجود دارد، وجود یک مرکز بهداشت در تهران را در ازای هر ۵۰ هزار نفر عنوان کرد.

 محسنی بندپی با اشاره به تفاوت وضعیت بهداشتی تهران با میانگین کشوری، ضعف موجود در ساختار بهداشتی استان تهران را یکی از مهمترین عواملی دانست که مدیریت بیماری کرونا در این استان را با دشواری های بیشتری رو به رو می کند.

وی با اشاره به ضرورت همراه سازی، جلب مشارکت و اقناع مردم، بر لزوم ورود پررنگ تر متخصصان بهداشت به میدان مبارزه با کرونا تاکید کرد.

استاندار تهران با اشاره به اینکه حوزه بهداشت در سال‌های گذشته در کشور مورد غفلت واقع شده است، ورود مقام معظم رهبری به این میدان و انعقاد تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و بسیج جامعه پزشکی را که در راستای جلب مشارکت مردمی است، در تقویت زیرساخت های بهداشتی موثر دانست.

وی همچنین با بیان اینکه تمام دستگاه های کشور ملزم به تلاش برای گسترش ارایه خدمات الکترونیکی هستند، توفیق دراین هدف را در بین دستگاه‌های اجرایی استان حدود ۵۰ درصد عنوان کرد.

استاندار تهران شفافیت، افزایش سرعت و سهولت را از جمله مزایای ارایه خدمات به صورت الکترونیکی برشمرد و تقویت این حوزه را گامی مهم در راستای جلوگیری از شیوع کرونا عنوان کرد.

 حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا نیز در بخش دیگری از این همایش با بیان اینکه کرونا یک اپیدمی حاد پیشرونده است، خواستار حضور هرچه پررنگ تر دانشجویان علوم بهداشتی در نبرد با کرونا شد.

وی همچنین مطرح شدن مباحث غیر علمی در سطوح مدیریتی را عاملی برای  کاهش اعتماد عمومی دانست و بر ضرورت عملیاتی شدن تصمیمات علمی در سطوح کلان تاکید کرد.

سوری در ادامه بر لزوم تقویت ارتباط بین یافته های پژوهشی و حوزه اجرا تاکید کرد و خواستار اجرایی شدن بسیاری از پژوهش های مراکز تحقیقاتی به ویژه در حوزه بهداشت و سلامت شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.