۳۰ درصد آمار مرگ و میر مربوط به کرونا است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34256
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲ |
ایرج حریرچی:

۳۰ درصد آمار مرگ و میر مربوط به کرونا است

معاون‌ وزیر بهداشت گفت: 30 الی 35 درصد از آمار فوتی‌های اکثر استان‌ها را بیماری کرونا تشکیل می‌دهد و در حال حاضر این بیماری در کشور به‌عنوان نخستین عامل مرگ و میر است که این مسئله بسیار دردناک است؛ متأسفانه اکثر فوتی‌ها نیز افراد بالای 65 الی 70 سال هستند که زمان بازدهی علمی این عزیزان است.
۳۰ درصد آمار مرگ و میر مربوط به کرونا است

معاون‌ وزیر بهداشت در جلسهٔ ستاد مبارزه با کرونای استان قزوین که صبح امروز در سالن مدیریت بحران استانداری برگزار شد، ضمن تبریک روز بسیج گفت: روز بسیج با آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی جهت مبارزه با بیماری منحوس کرونا تقارن پیدا کرده است.

وی افزود: طبق تحقیقات می‌توان اظهار کرد سهمگین‌ترین مشکلی که جامعهٔ بشری در ۱۰۰ سال اخیر با آن مواجه بوده، بیماری کرونا است و به‌دلیل این‌که کشور ما در کنار مبارزه با کرونا، با تحریم‌ها نیز مبارزه می‌کند، اثرات این بیماری به‌صورت تشدید یافته در آن بروز پیدا می‌کند.

حریرچی ادامه داد: متأسفانه این تحریم‌های ظالمانه موجب شده حتی در واردات دارو و واکسن آنفلوآنزا که پول آن را نیز پرداخت کرده‌ایم، مانع ایجاد شود و ما ناچاریم برخی مراحل انتقال تسهیلات را به‌صورت چمدانی انجام دهیم تا بتوانیم خدمت‌رسانی مناسبی به مردم داشته باشیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در سطح کشور و در همهٔ استان‌ها، نیروهای بسیج، نیروهای هلال‌احمر، نیروهای جهادی و گروه‌های مردمی دست به دست هم داده‌اند تا در کنار کادر درمان و مدیریت بهداشت و درمان، بهترین خدمات را در شرایط فعلی به مردم ارائه دهند.

حریرچی تصریح کرد: در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، باید مانند حاج قاسم خدمت‌رسانی را مضاعف کرده و مانند این شهید والامقام بی‌نام و نشان، با تواضع، مؤثر و برنامه‌ریزی شده توأم با فداکاری فعالیت کنیم تا بتوانیم در مبارزه با کرونا موفق ظاهر شویم.

وی اظهار کرد: در استان قزوین نیز مانند اکثر استان‌های سردسیری، در ۱ الی ۲ ماه اخیر بیماری کرونا شدت گرفته است، اما خوش‌بختانه امکانات خوب بیمارستانی در استان موجود است که این امکانات تقویت شده و لازم است بیشتر تقویت شود.

مهم‌ترین راه مبارزه با کرونا، تغییر رفتار مردم است

معاون‌کل وزیر بهداشت در ادامه به اهمیت همکاری مردم اشاره کرده و بیان کرد: نکتهٔ کلیدی در بیماری کرونا این است که راه مبارزه با این ویروس از بیمارستان‌ها نمی‌گذرد، بلکه راه مقابله با این ویروس در سطح اجتماع و از طریق تغییر رفتار مردم است.

وی عنوان کرد: خوش‌بختانه مردم استان قزوین تاکنون همکاری خوبی با مسؤولین داشته‌اند و قوانین خوبی نیز در این استان اعمال شده است، تمام این موارد باید تداوم پیدا کند و در حوزه‌هایی که در حال حاضر تحت نظارت نیستند، مانند دورهمی‌های خانوادگی یا محافل دوستانه نیز مردم همکاری مناسبی در عدم برگزاری آن‌ها داشته باشند؛ در بسیاری از کشورهای اروپایی تمام این موارد تخلف محسوب می‌شود و پلیس به‌شدت با آن‌ها برخورد می‌کند.

حریرچی اضافه کرد: نکتهٔ کلیدی این است که مردم باید موارد بهداشتی را رعایت کنند و رفت و آمدها را به حداقل برسانند، زیرا زمانی‌که میزان تست‌ها افزایش پیدا کند، طبیعتاً تعداد موارد شناسایی نیز بالا خواهد رفت که البته این نگران‌کننده نیست، بلکه مسئلهٔ نگران‌کننده افزایش تعداد بستری‌ها و آمار مرگ و میر است.

وی تأکید کرد: همهٔ ما می‌دانیم که این تعطیلی‌ها نمی‌تواند بسیار طولانی مدت باشد، زیرا موجب می‌شود معیشت مردم با اختلال مواجه شود، بنابراین مردم باید همکاری کنند و میزان تردد به خارج از منزل را به حداقل برسانند.

این مسؤول یادآور شد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری به‌عنوان فرماندهٔ کل قوا، در مقولهٔ دو گانهٔ سلامت و امنیت، اولویت با سلامت است و جان مردم بسیار حائز اهمیت است.

معاون‌کل وزیر بهداشت در ادامه گفت: ۳۰ الی ۳۵ درصد از آمار فوتی‌های اکثر استان‌ها را بیماری کرونا تشکیل می‌دهد و در حال حاضر این بیماری در کشور به‌عنوان نخستین عامل مرگ و میر است که این مسئله بسیار دردناک است؛ متأسفانه اکثر فوتی‌ها نیز افراد بالای ۶۵ الی ۷۰ سال هستند که زمان بازدهی علمی این عزیزان است.

حریرچی خاطرنشان کرد: در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی باید تلاش کنیم ۴۰ درصد مرگ و میر و ۵۰ درصد موارد بستری را کاهش دهیم و امیدواریم با استمراری که مردم در تغییر رفتار خود می‌دهند این امر حاصل شود.

در کاهش هزینه‌های درمانی ناشی از کرونا اقدامات خوبی انجام شده است

معاون کل وزیر بهداشت در ادامه به موضوع هزینه‌های ناشی از کرونا اشاره کرده و بیان کرد: بیماری کرونا به‌غیر از درد، بحث مهم هزینه‌ها را نیز شامل می‌شود، به همین دلیل مهم‌ترین اقدامی که ما از بسیج انتظار داریم فعالیت در امور حمایتی علی‌الخصوص برای بیماران کرونایی است.

این مسؤول اظهار کرد: ما در بیمارستان‌های دولتی ۹۰ درصد بیمهٔ بیماران بستری را پوشش می‌دهیم، بیماران را روی تخت بیمارستان‌ها بیمه می‌کنیم، در مراکز سرپایی کلیهٔ هزینه‌ها اعم از تست و دارو به‌صورت رایگان ارائه می‌شود، اما برای انجام سی‌تن‌اسکن و مراجعه به بخش خصوصی سرپایی مبتلایان باید هزینه کنند که لازم است در این موارد نیز به بیماران کمک شود.

معاون‌کل وزیر بهداشت عنوان کرد: لازم است به اقشار ضعیفی که تست مثبت شده و سپس قرنظینه می‌شوند، کمک معیشتی شود، زیرا ما بسیار محزون می‌شویم زمانی که می‌شنویم برخی از این اقشار می‌گویند ما حاضریم کرونا بگیریم و بمیریم، اما نان خانواده را تأمین کنیم، چون نمی‌توانیم گرسنگی آنان را تحمل کنیم؛ بسیج، گروه‌های جهادی، گروه‌های مردمی و هلال‌احمر حتماً باید این عزیزان را تحت پوشش قرار دهند.

حریرچی بیان کرد: نظارت نیز یکی از حوزه‌های بسیار مهم است که ما از بسیج تقاضا می‌کنیم مانند سابق به کمک دانشگاه بیاید و فعالیت‌های خوبی را ارائه دهد؛ زمانی که ما صحبت از قطع زنجیرهٔ انتقال می‌کنیم با همهٔ مردم عزیز هستیم، زیرا آن تعداد افرادی که در جامعه تردد دارند دائماً زنجیرهٔ انتقال را گسترش می‌دهند، ما به‌خاطر سلامتی مردم ناچاریم با این قبیل قانون‌شکنان و خاطیان برخورد کنیم، البته این اعمال نظارت‌ها، باید با ارشاد و امر به معروف همراه باشد.

وی در ادامه ضمن تشکر از صداوسیما، رسانه‌ها و فضای مجازی جهت آگاه‌سازی مردم، گفت: از زمان شیوع کرونا در کشور، صداوسیما و رسانه‌ها همکاری خوبی با ما داشته‌اند و به‌صورت مداوم در جهت آگاه‌سازی مردم به رعایت نکات بهداشتی گام برداشته‌اند، بنابراین آگاه‌سازی‌ها انجام شده و اکنون لازم است با متخلفین برخورد شود.

این مسؤول اضافه کرد: زمانی که صحبت از تعطیلی دو هفته‌ای در کشور و محدودیت‌های سراسری به میان می‌آید و ۹۹ درصد مغازه‌ها و مراکز تجاری بسته است و فقط تعدادی از آن‌ها به‌صورت غیرقانونی اقدام به باز کردن مغازه‌های خود نموده‌اند، این‌ها مانند لکه‌ای بر روی لباس سفید هستند که برای صیانت از اصناف باید با خاطیان برخورد شود.

حریرچی تأکید کرد: قطعاً منابع مالی لازم برای اجرای مؤثر این طرح تأمین و حمایت‌های موردنیاز انجام خواهد شد، اما باید وضعیت اقتصادی کشور را نیز در نظر بگیریم و تا اطلاع ثانوی تلاش کنیم با کم هزینه‌ترین روش‌ها این طرح را به سرانجام برسانیم.

وی در پایان گفت: ما در بازدیدهایی که انجام خواهیم داد نواقصی که در مراکز سرپایی و بیمارستان‌ها وجود دارد را رفع کرده و کمبودها را جبران خواهیم کرد، اما در این طرح تمرکز ما بر بهداشت و پیشگیری است که از روز شنبه تست‌ها از شیراز آغاز خواهد شد و اقدامات فراوان دیگری انجام خواهد شد که امیدواریم با نظارت کادر اجرایی و حمایت مجلس بتوانیم به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.