گره گشایی با ایران همدل | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 20744
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴ | 700 بازدید |
گزارشی از پویش فراگیر و مردمی این روزهای ایران اسلامی در مقابله با کرونا؛

گره گشایی با ایران همدل

این روزها که کرونا بیش از همیشه به دنبال جدایی و دوری افراد جامعه و به‌تبع آن کاهش مناسبات اجتماعی و رفتاری جوامع شده، استفاده از فرصت این آفت قرن جدید می‌تواند سرمشقی باشد برای دولت‌ها و کشورهایی که تنها از وجه منفی این ویروس به آن می‌نگرند و زوایای دیگر آن را نادیده می‌گیرند.خوشبختانه یکی از شاخص‌های اصیل و بسیار ارزشمند ملت ایران، استفاده از فرصت‌ها در ذیل تهدیدات ظاهری اتفاقات و وقایعی است که در طول 40 سال گذشته بر این مردم روا شده است
گره گشایی با ایران همدل
|گروه سیاسی|
این روزها که کرونا بیش از همیشه به دنبال جدایی و دوری افراد جامعه و به‌تبع آن کاهش مناسبات اجتماعی و رفتاری جوامع شده، استفاده از فرصت این آفت قرن جدید می‌تواند سرمشقی باشد برای دولت‌ها و کشورهایی که تنها از وجه منفی این ویروس به آن می‌نگرند و زوایای دیگر آن را نادیده می‌گیرند.خوشبختانه یکی از شاخص‌های اصیل و بسیار ارزشمند ملت ایران، استفاده از فرصت‌ها در ذیل تهدیدات ظاهری اتفاقات و وقایعی است که در طول ۴۰ سال گذشته بر این مردم روا شده است. این تهدیدها یا طبیعی نظیر سیل و زلزله و البته این روزها کرونا بوده و یا تهدیدات خارجی و داخلی معاندینی که به دنبال تفرقه‌افکنی و دشمنی با این مردم صبور بوده‌اند. اما کم تر ملتی در دنیا می‌توان یافت که رهبر کبیرش شهادت را باعث بیداری ملتش بداند و رهبر فرزانه‌اش از شیوع ویروسی منحوس فضای همدلی و مواسات در کشور ایجاد نماید.دیرزمانی نیست که از پیام مقام معظم رهبری در خصوص همراهی و همدلی مؤمنان و مردم فهیم ایران اسلامی در دستگیری از ضعفا و فقرا نمی‌گذرد و بیانات ایشان با این مضمون که «ماه رمضان، ماه انفاق است، ماه ایثار است، ماه کمک به مستمندان است؛ چه خوب است که یک رزمایش گسترده‌ای در کشور به وجود بیاید برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا که این اگر اتفاق بیفتد، خاطره‌ خوشی را از امسال، در ذهن‌ها خواهد گذاشت.» به‌مانند موجی فراگیر سراسر پهنه ایران اسلامی را درنوردیده و پیر و جوان و کوچک و بزرگ برای دست‌یابی از این فضای نورانی از یکدیگر سبقت می‌گیرند.این روزها به هر گوشه ایران که بنگری «ایران همدل» را در جای‌جای آن می‌بینی و تلاشی مؤمنانه در جهت کمک به مردمی که این روزها بیشترین آسیب را  از این تحفه قرن جدید دیده‌اند. پویش« ایران همدل» این روزها طرفداران زیادی دارد و افراد زیادی اعم از سیاسیون و هنرمندان و ورزشکاران و بسیاری دیگر از اقشار جامعه برای عملیاتی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری دست‌به‌کار شده‌اند تا در عمل«ایران همدل» را نمایش بگذارند.    
لطف‌الله فروزنده سخنگوی جمعیت ایثارگران در گفت‌وگو با «رسالت» با بیان این نکته که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ملت متدین ایران، حرکت‌های جهادی و ایثارگرانه است گفت: در شرایط فعلی که ویروس کرونا در همه ابعاد انسانی، اقتصادی و اجتماعی جهان تأثیرگذار بوده و بسیاری از دولت‌های غربی در اداره و مدیریت آن عاجز هستند، ملت بزرگوار ایران پشت سر رهبری فرزانه انقلاب حرکت تازه‌ای را در جهتکمک مؤمنانه و دلسوزان هم‌وطنان خود آغاز کرده‌اند که الگویی بسیار ارزشمند در مدیریت بحران و کمک‌های انسان دوستانه است.وی با اشاره به اینکه این حرکت روح وحدت و تعاون و همدلی در بین مردم ایران را به نمایش می‌گذارد تأکید کرد: این‌گونه اتفاقات در جامعه دینی مردم‌سالار نظیر ایران اسلامی شکل می‌گیرد و تجلی می‌یابد و این پیام را به دنیا مخابره می‌کند که ظرفیت‌های دینی و اعتقادی فرصت ارزشمندی است تا تهدیدها به فرصت تبدیل شوند و مشکلات به حداقل کاهش یابد.
فروزنده سپس به تأثیرات این پیام به نسل جوان اشاره کرد و یادآور شد: نسل جوان ما وقتی این‌گونه حرکت‌های جهادی و ارزشمند را می‌بیند به آینده امیدوار شده و درمی‌یابد که می‌توان از بحران‌ها گذشت به شرطی که همراه و همدل بود  و تبعیت از فرامین و منویات رهبری را آمیزه گوش قرار داد می‌تواند مشکل‌گشای بسیاری از چالش‌های نه‌تنها داخلی بلکه ملی و جهانی باشد. سخنگوی جمعیت ایثارگران دولت را نیز مخاطب قرارداد و گفت: دولت در این وفاق ملی باید دریافته باشد که اگر هر کاری را به مردم بسپارد نتیجه خواهد گرفت و در حوزه‌های اقتصادی که همواره دغدغه رهبری معظم انقلاب و مردم بوده این حضور، ظهور و درخشان‌تری خواهد داشت. اعتقاد من بر این است که اگر در شرایط فعلی که دشمنان انقلاب از هرگونه تحریم ناجوانمردانه علیه ملت ایران دریغ ندارند از این ظرفیت‌های ملی که در پویش ایران همدل می‌بینیم استفاده کرده  تا چالش‌های اقتصادی به فرصت تبدیل‌شده و جهش تولید مدنظر مقام معظم رهبری محقق شود.سردار اسماعیل کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله نیز با تأکید براینکه همان‌طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند رمضان، ماه انفاق و ایثار و کمک به مستمندان است، گفت: رزمایش همدلی که برگرفته از سخنان رهبر فرزانه انقلاب بود، اقدام ارزشمندی است و سپاه و بسیج براین اساس کار را دنبال کردند تا قبل از ماه رمضان بتوانند کمک‌های مردمی را به دست نیازمندان برسانند و در این موقعیت که مسائل معیشتی بسیاری از خانوارها را در تنگنا قرار داده، چنین حرکتی بسیار زیبا و انسانی است.  او با اشاره به کسانی که اموال خود را درراه خدا انفاق می‌کنند، می‌گوید: لطف خدا گسترده، و او به همه‌چیزداناست، لذا کمک و یاری‌رسانی به فقرا و محرومین از ضرورت‌های رفتاری هر فرد به‌حساب می‌آید، به‌ویژه در شرایط فعلی که جامعه با التهابات کرونایی و اقتصادی مواجه است، ضرورت توجه به نیازمندان بیش‌ازپیش جلوه می‌نماید. چراکه از یک منظر دینی اگر بپذیریم خداوند در هر دوره افراد جامعه را با مال و جانشان مورد آزمون قرار می‌دهد، هرچند براثر اهمال‌کاری متولیان و یا عداوت دشمنان باشد، انفاق به نیازمندان به مقدار وسع و توان یکی از درس‌های این آزمون عملی است.جانشین قرارگاه ثارالله ادامه داد: دستگیری از مستمندان و انفاق به نیازمندان از زیباترین خصلت‌های مؤمنان است و به همین دلیل، در متون دینی موردتوجه فراوان واقع‌شده است؛ به گونه‌ای که می‌توان آن را در کنار نماز، برجسته‌ترین عبادت مورد تأکید قرآن دانست. وی در پایان گفت: مهم‌ترین آثار فردی انفاق که شامل برکت و افزونی مال، دوری از بلا، تزکیه و طهارت نفس، آمرزش گناهان و.. .. است و  برجسته‌ترین آثار اجتماعی آن‌هم رفع فقر از چهره جامعه‌ اسلامی و استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی، پیشرفت و پویایی نظام اقتصادی، صیانت جامعه از تباهی و گسترش فسادبه شما رمی رود که این ویژگی ها را  می توان در این پویش دید و امیدوارم موجبات برکت و روزی را برای مردم شریف ما به همراه داشته باشد. 
فرشته روح افزا، پژوهشگر فرهنگی و معاون تدوین و سیاستگذاری و رصد شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز دراین باره به «رسالت» می گوید: «اکنون در این شرایط و نوضعیت اقتصادی، برخی خانواده ها که مستضعف تر هستند و در مناطق ضعیف تری زندگی می کنند نیاز به کمک دارند و اکنون نیز کار تعطیل شده است و همه ما نیز شرایط اقتصادی را می دانیم. بنابراین لازمه این شرایط یک اقدام خاص بود که مقام معظم رهبری در نیمه شعبان سفارش کردند که حواستان به این خانواده ها باشد و فقرا را دریابید.»وی افزود: در این وضعیت باید هرچه داریم را با یدیکدیگر شریک شویم. ماه رمضان خاصیتش همین است و ماه میهمانی خداست و هرچه داریم از خداست. بنابراین جای دوری نمی رود. این همدلی منجر به  آرامش خاطر می شود. اما آداب انفاق این است که از بهترین چیزهایی که داریم انفاق کنیم و برای دیگران همانی را بپسندیم که برای خود می پسندیم.
معاون تدوین و سیاستگذاری و رصد شورای فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد:پویشی که طبق بیانات رهبر فرزانه انقلاب راه افتاده بسیار عالی بوده و گروه های بسیار ساده مردمی نیز در آن شرکت دارند و با ۵۰ هزارتومان مبالغ زیادی جمع شده و این کمک مؤمنانه گسترش یافته است.
روح افزا می گوید: «اما اگر این کار را نکنیم و بگوییم اکنون شرایط برای همه سخت است و ما نیز همینطور هستیم، بهتر است توجه کنیم که همه ما بر سر سفره رحمت الهی نشسته ایم و نباید این رحمت را از دیگران دریغ کنیم. در شرایط امروز افراد نیازمندی هستند که گاهی به چشم نمی آیند اما به سختی و با آبروداری زندگی خود را می گذرانند. بنابراین باید این مسئله را بسیار جدی گرفت.»
او ادامه داد: «زمانی که رهبر انقلاب می فرمایند کمک مؤمنانه، یعنی این که نیازمندانی هستند که باید به آن ها توجه کرد تا پایه های اجتماعی کشورمان سست نشود. باید برکات ماه مبارک رمضان را دریابیم و از خودخواهی دوری کنیم و انی فرهنگ غنی و مومنانه را که امروز در شرایط بحرانی کرونا در کشورهای اروپایی دیده نمی شود، بین کودکان و فرزندان و خانواده خود رواج دهیم.
روح افزا تأکید کرد: «اگر این روزها گشایش در کار می خواهیم و خودمان نیز دستمان باز نیست، روزی خود را با دیگران تقسیم کنیم. ثواب و روزی ما بیشتر می شود. این همایش به قدری زیبا و باشکوه برگزار می شود که هیچ جای انتقاد ندارد.
این فعال فرهنگی در پایان با اشاره به منش امیرالمؤمنین (ع) در کمک به فقرا، یادآور شد: اما نکته قابل توجه آن است بزرگان و مهربانانی که به کمک دیگران می روند و با دوربین و ثبت عکس، کمک ها را به منازل می برند، به آبروی این افراد در آن محله نیز توجه کنند. ممکن است آن فرد از این تغذیه، سیر شود اما روح و روان و آبروی او به چالش کشیده می شود. آبروی مردم باید حفظ شود و مهم است که مانند امام علی(ع) کمک کنند. ایشان در شب تاریک کمک های مؤمنانه خود را به فقرا و یتیمان می رساند، اما در  رعایت  آبروی افراد به قدری محتاط بودند که هیچ‌کدام از یاران نزدیک ایشان باخبر نمی شدند.»
نویسنده : گروه سیاسی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.