ویروس کرونا می‌تواند فرصتی برای حذف کنکور باشد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26509
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰:۰۴ | 501 بازدید |
احمد نادری، عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری:

ویروس کرونا می‌تواند فرصتی برای حذف کنکور باشد

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در تشریح جلسه یک شنبه، 12 مردادماه مجلس در مورد تعویق کنکور سراسری بیان کرد: در این جلسه با وزرای بهداشت، علوم ، ورزش و جوانان در مورد تعویق یا برگزاری کنکور به نتیجه نهایی نرسیدیم اما به دلیل شیوع روزافزون ویروس کرونا ما معتقد بودیم و هستیم که کنکور باید به تعویق بیفتد. 
ویروس کرونا می‌تواند فرصتی برای حذف کنکور باشد

حانیه مسجودی
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در تشریح جلسه یک شنبه، ۱۲ مردادماه مجلس در مورد تعویق کنکور سراسری بیان کرد: در این جلسه با وزرای بهداشت، علوم ، ورزش و جوانان در مورد تعویق یا برگزاری کنکور به نتیجه نهایی نرسیدیم اما به دلیل شیوع روزافزون ویروس کرونا ما معتقد بودیم و هستیم که کنکور باید به تعویق بیفتد. 
احمد نادری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با «رسالت»  بیان کرد: بحث تعویق کنکور در روزهای اخیر با شیوع کرونا ادامه‌دار شده است. پیش‌ازاین قرار بود کنکور دکتری در اسفندماه برگزار شود و به دلیل ویروس کرونا به تعویق افتاد و به تیرماه موکول شد و در تیرماه نیز مانند امروز در پیک دوم شیوع این ویروس قرار گرفتیم و دوباره عقب افتاد.
وی افزود: در هفته‌های اخیر با پیگیری‌هایی که بنده و وزیر بهداشت داشته‌ایم ۲ هفته کنکور ارشد و دکتری را به تعویق انداختیم. معتقد بودیم که آزمون دکتری که هفته قبل برگزار شد، نباید برگزار می‌شد. اما وزارت علوم معتقد بود که باید به‌صورت جدی برگزار شود و اراده خود را با برگزاری کنکور دکتری اعمال کرد.
نادری ادامه داد که اکنون بحث کنکور ارشد و سراسری مطرح است و استدلالی که بنده و همکاران موافق تعویق داریم، این است که کشته‌های ناشی از ویروس کرونا در آمار ۲۰۰ نفر تثبیت‌شده است و اگر با این شرایط کنکور را برگزار کنیم به معنای آن است که جوانان خود را به قتلگاه می‌فرستیم. این اقدام بسیار غیرعقلانی و ازنظر شرعی و اخلاقی درست نیست.
این عضو کمیسیون آموزش بیان کرد که به دلیل شیوع روزافزون ویروس کرونا ما معتقد بودیم و هستیم که کنکور باید به تعویق بیفتد و ایده اصلی بنده این است که کنکور، به‌ویژه کنکور سراسر باید لغو شود. 
*ویروس کرونا می‌تواند فرصتی برای حذف کنکور باشد
نماینده مردم تهران بابیان این‌که ویروس کرونا فرصتی برای لغو کنکور سراسری ایجاد کرده است، گفت: اگرچه ویروس کرونا یک تهدید است اما فرصتی را ایجاد کرده است که بتوانیم کنکور سراسری را حذف و به سمت نظام آموزشی آلترناتیو با نظام جذب دانشجوی آلترناتیو و جایگزین حرکت کنیم.
وی در تشریح طرح حذف کنکور ادامه داد که برای این کار می‌توانیم یک آیین‌نامه جدید را برای دانشجو گزینی خود تدوین و مؤلفه‌های مختلف اعم از معدل، سهمیه منطقه ضرایب و موارد دیگر که در حال بررسی آن‌ها هستیم را برای ورود به دانشگاه تعیین کنیم که خروجی آن حذف کنکور باشد و تحقق آن نیز امکان‌پذیر و میسر است. 
نادری گفت: مخالفان این استدلال می‌گویند امکان آن وجود ندارد که بتوانیم گسست تحصیلی را طوری مدیریت کنیم که  به مهرماه نرسد. ما می‌گوییم که اگر دانشجویان به ترم مهر نیز نرسند و به ترم بهمن برسد، اشکالی ندارد و این کار در مقابل دستاورد عظیم حذف کنکور مسئله خاصی نیست.
 وزارت علوم و سازمان سنجش مخالف تعویق کنکور هستند
وی در تشریح جلسه مجلس با وزرای بهداشت، علوم و ورزش و جوانان افزود: ۱۲ مرداد با وزیر بهداشت، وزیرعلوم‌و وزیر وزرش و جوانان به‌علاوه معاونان و مسئولان مربوطه جلسه داشتیم. آن‌ها را به مجلس دعوت کرده بودیم و مفصل در مورد کنکور بحث شد، اما متأسفانه به جمع‌بندی نرسیدیم. نادری در انتها تأکید کرد که وزیر علوم و سازمان سنجش معتقد هستند که آزمون باید در تاریخ مقرر برگزار شود و به‌هیچ‌وجه موافق تعویق نیستند اما وزیر بهداشت به دلیل جایگاه تخصصی و آمار فوتی‌ها متفاوت‌تر فکر می‌کند. بنابراین در جلسه‌روزیک شنبه به جمع‌بندی نرسیدیم و قرار بر این شد در دفتر وزیر بهداشت جلسه‌ای داشته باشیم و به نتیجه نهایی برسیم. 

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.