وقتي فرانسوي‌ها از جنگ کثيف يمن سخن مي‌گويند! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3643
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۵۸ | 615 بازدید |
تحليل رسالت از گزارش رويترز؛

وقتي فرانسوي‌ها از جنگ کثيف يمن سخن مي‌گويند!

بدون شک، دولت‌هاي فعلي و پيشين فرانسه، هر دو از اصلي ترين حاميان کشتار ملت يمن محسوب مي شوند. فرانسوا اولاند و امانوئل ماكرون هر دو بايد به سبب فروش تسليحات نظامي به دوکشور متجاوز عربستان و امارات پاسخگو باشند.
وقتي فرانسوي‌ها از جنگ کثيف يمن سخن مي‌گويند!

بدون شک، دولت‌هاي فعلي و پيشين فرانسه، هر دو از اصلي ترين حاميان کشتار ملت يمن محسوب مي شوند. فرانسوا اولاند و امانوئل ماكرون هر دو بايد به سبب فروش تسليحات نظامي به دوکشور متجاوز عربستان و امارات پاسخگو باشند. با اين حال به نظر مي ر سد اخيرا فرانسوي ها سعي دارند با لحن ديگري در خصوص جنگ يمن سخن به ميان آورند. خبرگزاري رويترز اخير ا به نقل سخناني از وزير امور خارجه فرانسه يعني ژان ايو لودريان پرداخته است :
“جنگ يمن جنگ کثيفي است و بايد متوقف شود. بله، عربستان و امارات بايد جنگ را متوقف کنند. ما بايد به شدت در مورد فروش سلاح به چنين کشورهايي هوشيار باشيم که البته هستيم. به شدت مراقب هستيم که از چارچوب قراردادهاي تجارت سلاح تخطي نکنيم.”
اين خبر، شوک سختي را به ر ياض و ابوظبي وارد ساخته است. به عبارت بهتر، مقامات کاخ اليزه در مواضعي بي سابقه از دو کشور عربستان و امارات عربي متحده خواسته‌اند تا به “جنگ کثيف” خود در يمن پايان دهند. اين اظهارات در حالي صورت مي گيرد که پاريس از فروردين ماه سال ۱۳۹۴، از اصلي ترين حاميان تسليحاتي و سياسي درباره سعودي در نبرد عليه ملت مظلوم يمن بوده است. فراتر از آن، فرانسوي ها طي چهار سال اخير، بارها در کنار ايالات متحده آمريکا و انگليس، مانع از صدور قطعنامه هاي ضد سعودي در شوراي امنيت سازمان ملل متحد ( به دليل جنايت جنگي در يمن ) شده اند. سوال اصلي اينجاست که آيا مواضع وزير امور خارجه فرانسه عليه رياض و ابوظبي ناشي از چه تغيير تاکتيکي يا استراتژيک در سياست خارجي و منطقه اي اين کشور اروپايي است ؟
بدون شک پاسخ اين سوال مثبت نيست!اساسا در استراتژي و ثوابت سياست خارجي و رويکرد منطقه اي فرانسوي ها تغييري صورت نگرفته است.فرانسوي ها همچنان از استراتژي کلان “ايجاد بحران مزمن امنيتي” در منطقه غرب آسيا حمايت مي کنند. اتفاقا رويکرد استراتژيک فرانسوي ها در اين خصوص نسبتا با کاخ سفيد يکسان است. با اين حال مقامات کاخ اليزه در ماوراي اظهارات اخير لودريان، سعي دارند پيام آشکاري را به ايالات متحده مخابره نمايند! واقعيت امر اين است که فرسايشي شدن جنگ يمن از يک سو و نارضايتي افکار عمومي فرانسه از مبادلات تسليحاتي پاريس و رياض ، هزينه هاي
سياسي حمايت کاخ اليزه از جنگ يمن را افزايش داده است. در چنين شرايطي انتشار اخبار مربوط به تصميم جديد ترامپ مبني بر فروش هشت ميليارد دلار تسليحات به سعودي‌ها و اماراتي ها ، خشم شديد مقامات فرانسوي از دولت ترامپ را برانگيخته است. در چنين شرايطي فرانسوي ها عملا با ابزار مانور تسليحاتي و مالي ايالات متحده در جنگ يمن تبديل شده اند، بدون آنکه بتوانند به منافع کثيف خود در اين کارزار دست پيدا کنند.
با بررسي مجموع داده ها و اطلاعات موجود به راحتي مي توان دريافت که مخاطب اصلي سخنان اخير ژان ايو لودريان، رياض و ابوظبي نبوده اند! مقامات کاخ اليزه در قالب اين سخنان هدف‌مند، ترامپ را مخاطب اصلي خود قرار داده و شکايت خود را از مناسبات حاکم در ميان بازيگران غربي در جريان جنگ يمن اعلام کرده اند. نکته جالب توجه اينکه مقامات فرانسوي بار ديگر به مانند دهه هاي گذشته اثبات کرده اند که حاضر هستند به راحتي در هر زمان مهره ها و عوامل منطقه اي خود را قرباني معامله يا مجادله با ديگر بازيگران ( از جمله آمريکا) سازند.گويا اين بار قرعه به نام بن سلمان و بن زائد افتاده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.