ورق نورد گرم ( سیاه ) چیست؟ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 48628
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵ | 413 بازدید |

ورق نورد گرم ( سیاه ) چیست؟

فولاد ، که نوع آهن آلیاژی با کربن است ، اغلب عناصر دیگری را برای آماده سازی آن برای پردازش و استفاده صنعتی اضافه می کند. یکی از این موارد نورد سرد یا گرم است ، که یک فرآیند بسیار محبوب است و فولاد را برای استفاده آماده می کند.
ورق نورد گرم ( سیاه ) چیست؟

فولاد ، که نوع آهن آلیاژی با کربن است ، اغلب عناصر دیگری را برای آماده سازی آن برای پردازش و استفاده صنعتی اضافه می کند. یکی از این موارد نورد سرد یا گرم است ، که یک فرآیند بسیار محبوب است و فولاد را برای استفاده آماده می کند. به طور گسترده ای در صنعت لوله استفاده می شود.

نورد یک فرآیند تشکیل فلز صنعتی است که در آن یک ماده فلزی بین یک یا چند جفت غلطک وارد می شود تا ضخامت آن کاهش یافته و یکنواخت تر شود. این فرایندی شبیه عبور غلتک روی خمیر پیتزا است و هدف آن تحریک خواص مکانیکی (استحکام کششی ، حد الاستیک ، کشیدگی …) مواد است.

نورد با توجه به درجه حرارت مواد نورد طبقه بندی می شود. می تواند گرم یا سرد باشد.

ورق سیاه

آهن آلات در دو دسته کلی آهن آلات صنعتی و آهن آلات ساختمانی تقسیم می شوند. سپس این دو گروه اصلی خود به دسته های جزئی تری تقسیم می شوند. ورق ها به صورت رول فرم و شیت به بازار عرضه می شود. از انواع ورق ها می توان به ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی اشاره کرد. که دارای تکنولوژی ساخت متفاوتی است. استانداردهای مورد استفاده برای ساخت ورق سیاه معمولی  ST37 می باشد که بیشتر در ساختمان ها و سوله ها کاربرد دارد. ورق های صنعتی نیز در صنایعی مانند پتروشیمی، سد سازی و …. مورد استفاده قرار می گیرد.

نورد گرم چیست؟

فولاد نورد گرم یک فولاد نورد است که برای جلوگیری از تبلور مجدد آن در دمای بالای ۹۲۶ درجه فرایند تشکیل را طی کرده است. فولادی که بالاتر از دمای تبلور مجدد است می تواند بسیار راحتتر از فولاد سردتر شکل بگیرد و می تواند از شمش مواد با اندازه های بزرگتر ساخته شود. همچنین ارزان تر از فولاد نورد سرد ساخته می شود و اغلب بدون وقفه یا تاخیر در فرآیند ساخته می شود ، بنابراین نیازی به گرم کردن مجدد فولاد نیست. در طول فرآیند خنک کننده ، فولاد نورد گرم منقبض می شود و اندازه و شکل نهایی آن را نسبت به نورد سرد کمتر قابل پیش بینی می کند.

نورد گرم باعث می شود انواع زیادی از اشکال و قطعات و همچنین توانایی ساخت قطعات بزرگ بدون نگرانی در مورد یکپارچگی مواد امکان پذیر باشد. به همین دلیل است که فولاد نورد گرم اغلب در پروژه های سازه ای استفاده می شود.

نورد سرد چیست؟

فولاد نورد سرد در دمای اتاق فرآیند تشکیل را طی می کند و این امر باعث تبلور مجدد آن می شود. از آنجا که فولاد در دمای بسیار پایین تر ساخته می شود ، نیازی به نگرانی در مورد تغییر حجم و شکل مواد نیست ، همانطور که در مورد فولاد نورد گرم ، مناسب برای مواردی است که در آنها اشکال دقیق مورد نیاز نیست و تحمل تنگ وجود دارد. این دلیل اصلی گران شدن نورد سرد نسبت به نورد گرم است.

تفاوت نورد گرم و نورد سرد

ویژگی های مکانیکی

خواص مکانیکی فولاد اغلب به ترکیب شیمیایی آن بستگی دارد. به همین دلیل ، هرگز نمی توان فرضیاتی در مورد خواص مکانیکی نورد گرم در مقابل نورد سرد انجام داد مگر اینکه ترکیب شیمیایی آنها یکسان باشد.

اگر از ترکیب فولاد کربنی ۱۰۱۸ که یکی از رایج ترین آنها است شروع کنیم ، می بینیم که تفاوت های کلیدی بین نورد سرد و نورد گرم وجود دارد.

ظاهر

یک تکه فولاد نورد گرم دارای سطح ناهموار ، بدون احساس چربی و لبه های گرد است.

یک تکه فولاد نورد سرد دارای سطح صاف ، احساس چربی در لمس و لبه های تیز است.

فولادی که بوسیله روش نورد گرم تولید شده باشد دارای ظاهر زیبایی نیست و بیشتر برای مواردی که نمای کار اهمیت بالایی نداشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید

فولاد نورد گرم ، دارای تحمل بالاتری ، امکان شکل پذیری بیشتر را فراهم می کند ، در حالی که فولاد نورد سرد محدود به اشکال محدود خاصی مانند تخت ، مربع و گرد است.

منبع

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.