واکسن یا ابزار جنایت؟! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 41795
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۳:۳۳ | 712 بازدید |
انگلیس به‌اندازه 92 کشور جهان واکسن کووید19 انبار کرده است

واکسن یا ابزار جنایت؟!

گروه بین‌الملل  جنایت‌های آمریکا، انگلیس و کشورهای اروپایی در پروسه تولید و توزیع واکسن کرونا هرروز آشکارتر می‌شود. این جنایات،کمترین واکنشی را از سوی سازمان‌های به‌اصطلاح حقوق بشری ازجمله سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی به دنبال نداشته است. حدود ۶۰ کشور از فقیرترین کشورهای جهان ممکن است تا اواخر ژوئن سال جاری میلادی […]

واکسن یا ابزار جنایت؟!

گروه بین‌الملل 
جنایت‌های آمریکا، انگلیس و کشورهای اروپایی در پروسه تولید و توزیع واکسن کرونا هرروز آشکارتر می‌شود. این جنایات،کمترین واکنشی را از سوی سازمان‌های به‌اصطلاح حقوق بشری ازجمله سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی به دنبال نداشته است. حدود ۶۰ کشور از فقیرترین کشورهای جهان ممکن است تا اواخر ژوئن سال جاری میلادی همچنان به واکسن کرونا دسترسی نداشته باشند زیرا تقریبا تمام برنامه‌های جهانی برای ارسال واکسن به آن‌ها تا پیش از آن تاریخ متوقف شده است.
چه فاجعه‌ای رخ داده است؟
به گزارش یورونیوز، شرکت‌کنندگان در طرح کوواکس، ابتکار جهانی برای تهیه واکسن برای کشورهایی که خودشان قدرت و امکانات تهیه آن را ندارند، در هفته گذشته در هرروز تنها دو نوبت ۲۵ هزار دُز را به کشورهای کم‌درآمد ارسال کرده‌اند. اما این کار از روز دوشنبه متوقف شده است.بر پایه اطلاعات روزانه‌ای که یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل جمع‌آوری کرده، در دو هفته گذشته درمجموع تنها کمتر از
 ۲ میلیون دُز کوواکس برای حمل به ۹۲ کشور جهان درحال‌توسعه بارگیری شده است. این مقدار تقریبا برابر با مقداری است که تنها در بریتانیا تزریق شده است.
تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۹ آوریل از وجود «ناهمترازی تکان‌دهنده» در واکسیناسیون کووید ۱۹ در جهان انتقاد کرد و گفت درحالی‌که از هر چهار نفر در کشورهای ثروتمند یک نفر واکسن کرونا دریافت کرده، در کشورهای فقیر از هر ۵۰۰ نفر تنها یک نفر آن‌هم فقط یک دُز واکسن زده است.کمبود واکسن بیشتر ناشی از تصمیم هند برای متوقف کردن صادرات واکسن از کارخانه «انستیتو سرم» است که اکثریت قریب به‌اتفاق دُزهای آسترازنکا را تولید می‌کند. کوواکس برای تأمین واکسن حدود یک‌سوم جمعیت جهان روی آسترازنکای تولید این کارخانه حساب کرده بود.
 ذخیره واکسن در جهان کاهش یافته است 
درحالی‌که کشورهای جهان هم‌اکنون موج سهمگینی از شیوع ویروس کرونا را تجربه می‌کنند و به‌طور فزاینده و بی‌صبرانه در انتظار دریافت واکسن هستند، کوواکس تنها واکسن‌هایی را به کشورها می‌دهد که سازمان جهانی بهداشت آن را تأیید کرده باشد. در برخی از اولین کشورهایی که محموله‌های کوواکس را دریافت کرده‌اند، ذخیره واکسن در حال کاهش است و معلوم نیست دزهای دوم که برای ۱۲ هفته بعد وعده داده‌شده، به‌موقع به آن‌ها برسد.اتحادیه واکسن موسوم به  (GAVI) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که ۶۰ کشور مشمول این تأخیر خواهند شد.
آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی از وضعیت واکسن در کنیا از زبان یک مرد کارمند که دُز اول واکسن را دریافت کرده و منتظر دُز دوم است، می‌نویسد که این مرد سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارد و اگر دُز دوم به او نرسد، ممکن است بمیرد.آسوشیتدپرس به برخی اسناد داخلی سازمان جهانی بهداشت دست یافته که نشان می‌دهد عدم اطمینان از دریافت به‌موقع واکسن سبب شده کشورها اطمینان خود به برنامه کوواکس را از دست بدهند. 
اسناد سازمان جهانی بهداشت همچنین نشان می‌دهد که این نهاد علاوه بر از دست دادن اطمینان تأمین دُز دوم نزد کسانی که دُز اول را زده‌اند، از طرف مشارکت‌کنندگان در طرح کوواکس نیز با پرسش‌ها و تردیدهایی در مورد تقسیم عادلانه واکسن روبه رو شده است.
سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در این زمینه با هیچ‌گونه شکایتی مواجه نبوده است! این سازمان همچنین گفته است نگرانی در مورد ارتباط بین واکسن آسترازنکا و موارد نادر لختگی خون نزد دریافت‌کنندگان آن نیز باعث ایجاد واکنش‌هایی در پیوند با این واکسن و کارآیی آن به وجود آورده است.آسوشیتدپرس می‌نویسد که ازجمله راه‌حل‌های پیشنهادی این نهاد سازمان ملل فشار آوردن برای «تسریع در بررسی واکسن‌های تولید چین و روسیه» است.
 تعهداتی که عملیاتی نشد 
سازمان جهانی بهداشت برای رسیدن به هدف سازمان ملل مبنی بر شروع واکسیناسیون کووید در تمام کشورها طی صد روز اول سال، در اوایل ماه جاری میلادی از کشورهای ثروتمند خواست که هر چه زودتر برای تأمین ۱۰ میلیون دُز واکسن کمک کنند. این کشورها تاکنون تعهد داده‌اند که صدها میلیون دلار برای برنامه کوواکس بپردازند، موضوع این است که هیچ دُزی برای خرید وجود ندارد و هیچ کشوری هم قبول نکرده است که واکسن‌های خودش را بلافاصله به اشتراک بگذارد.
براساس داده‌های کمیته نجات بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت، موارد و مرگ ناشی از کرونا در ماه گذشته در بسیاری از کشورهای بحران‌زده افزایش یافته است به‌طوری‌که این افزایش در کنیا ۳۲۲ درصد در یمن ۳۷۹ درصد و در شمال شرقی سوریه ۵۲۹ درصد گزارش شده است.
 واکسن‌های کووید۱۹ در اروپا احتکار شده است 
سازمان جهانی بهداشت در یک بیانیه از کندی روند واکسیناسیون کووید۱۹ در قاره اروپا انتقاد کرد.شعبه اروپایی این سازمان با انتشار یک بیانیه ، تأخیر درروند واکسیناسیون در اروپا را «غیرقابل‌قبول» خواند و اعلام کرد نگرانی‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. به گفته سازمان جهانی بهداشت به دلیل عدم تسریع درروند واکسیناسیون شاهد گسترش افراد مبتلابه کووید ۱۹ در پنج هفته اخیر هستیم. آمار مبتلایان در هفته از مرز یک‌میلیون و ششصدهزار نفر در جهان عبور کرده است.
در این بیانیه از قول رئیس این سازمان در اروپا، هانس کلوگه، می‌خوانیم: « واکسیناسیون بهترین راه برای توقف کامل همه‌گیری است. واکسن‌ها نه‌تنها عملکرد خوبی دارند بلکه قابلیت برای مقابله با گسترش شیوع ابتلا در جامعه دارند.» آقای کلوگه می‌گوید این سازمان به همراه تمام رهبران اروپایی باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا شرکت‌های تولیدکننده واکسن بازدهی خود را به حداکثر برسانند.
در همین حال کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که دو واکسن چینی «سینوفارم» و «سینواک» را برای پیشگیری از ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» ایمن و مؤثر می‌دانند اما همچنان به داده‌های بیشتری برای بررسی آن‌ها نیاز دارند.بر اساس گزارش یورونیوز،تنها انگلیس است که به‌دلیل در اختیار داشتن گسترده واکسن کرونا، در میان کشورهای اروپایی آمار قابل قبولی در واکسیناسیون دارد و به همین دلیل محدودیت‌های سخت قرنطینه گام‌به‌گام برداشته می‌شوند.به‌جز این کشور میانگین نرخ افرادی که در اتحادیه اروپا واکسن دریافت کرده‌اند ۱۰ درصد کل جمعیت است.فرانسه یکی از کشورهای مهم این اتحادیه به درصد کمی  از شهروندان دز اول واکسن کووید را تزریق کرده است.از آغاز این‌همه گیری صدها هزار نفر  تنها در اتحادیه اروپا جانشان را به‌دلیل بیماری کووید۱۹ ازدست‌داده‌اند.یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های  سازمان بهداشت جهانی تحولات ویروس کروناست. مقامات این سازمان می‌گویند در صورت عدم توقف همه‌گیری تا چند ماه دیگر امکان دارد شاهد تحولات اساسی ویروس کرونا به‌اندازه‌ای باشیم که واکسن‌های کنونی نتوانند با آن‌ها مقابله کنند.در هفته‌های جاری موج سوم شیوع ویروس کرونا در برخی از کشورهای اروپایی، ازجمله فرانسه و بلژیک و ایتالیا آغاز شده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.