نقض حقوق مسلمانان در فرانسه | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 59109
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۷:۰۶ | 214 بازدید |
ترجمه و تحلیل؛

نقض حقوق مسلمانان در فرانسه

تقابل تمام‌عیار دولت، سنا و نهادهای قضائی و امنیتی فرانسه با مسلمانان ادامه دارد. هراندازه به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2022 نزدیک‌تر می‌شویم، این فشارها به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هدف از اعمال این فشارها علیه مسلمانان، جذب آرای نژادپرستان و ملی‌گرایان افراطی از سوی نامزدهای انتخاباتی و احزاب متبوع آن‌ها می‌باشد. 
نقض حقوق مسلمانان در فرانسه

گروه بین‌الملل  
تقابل تمام‌عیار دولت، سنا و نهادهای قضائی و امنیتی فرانسه با مسلمانان ادامه دارد. هراندازه به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۲۲ نزدیک‌تر می‌شویم، این فشارها به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هدف از اعمال این فشارها علیه مسلمانان، جذب آرای نژادپرستان و ملی‌گرایان افراطی از سوی نامزدهای انتخاباتی و احزاب متبوع آن‌ها می‌باشد. 
این نگاه وقیحانه و غیرانسانی سبب شده است تا مسلمانان در بدترین و سخت‌ترین شرایط ممکن در فرانسه قرار داشته باشند . در مقابل ، نژادپرستان به‌راحتی در فضای اجتماعی و سیاسی فرانسه تنفس می‌کنند و به مسلمانان آسیب می‌رسانند. اخیرا، سنای فرانسه در اقدامی به اصلاح قانون پیشنهادی منع استفاده از «نماد‌های مذهبی برجسته» برای شرکت در رویداد‌ها و مسابقات سازماندهی شده از سوی فدراسیون‌های ورزشی رأی داد و داشتن حجاب را خطری برای ایمنی ورزشکاران عنوان کرد.مجلس فرانسه با ۱۶۰ رأی موافق، اصلاحیه‌ای را تصویب کرد که در آن «پوشیدن حجاب در مسابقات ورزشی» ممنوع است.این اصلاحیه از سوی حزب راست‌گرای فرانسه پیشنهاد شد و با اکثریت آرا به تصویب رسید.
در این اصلاحیه آمده است: «امروز در خصوص استفاده از نماد‌های مذهبی بلاتکلیفی حقوقی وجود دارد و لازم است دولت، قوانین را به‌وضوح مشخص کند. همه شهروندان در انجام فرایض دینی خود آزادند و اگر حجاب ممنوع نباشد، می‌توانیم شاهد ظهور باشگاه‌های ورزشی اجتماعی باشیم که برخی از علائم مذهبی را تبلیغ می‌کنند».
تصویب این قانون، به معنای ممنوعیت حجاب اسلامی در برگزاری مسابقات ورزشی می‌باشد. در این میان، نهادهای ظاهرا مستقل حقوق بشری در اروپا و کشور فرانسه، کمترین واکنشی نسبت به محدودسازی آزادی‌های دینی ، حداقلی و اجتماعی مسلمانان صورت نداده‌اند.این موضوع، نشان‌دهنده حقیقتی تلخ به نام ابزاری بودن مفهوم حقوق بشر در غرب می‌باشد. این موضوع بارها در پرونده‌های گوناگون بین‌المللی به اثبات رسیده است. 
 جنایات تمام‌عیار علیه مسلمانان 
همان‌گونه که مشخص است، جنایات دولت و سنای فرانسه علیه مسلمانان ادامه دارد. بسیاری از پناهجویانی که اکنون در فرانسه به سر می‌برند را مسلمانان تشکیل می‌دهند. دولت ماکرون در یک توافق نانوشته اما آشکار با گروه‌های نژادپرست و افراطی، به آن‌ها اجازه داده است به مکان‌های استقرار پناهجویان حمله کنند و حتی آن‌ها را مورد آزار، تجاوز و ضرب‌وجرح قرار دهند. سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از هزار مورد تجاوز به کمپ پناهجویان از سوی گروه‌های نژادپرست ثبت و ضبط شده است اما دستگاه‌های امنیتی فرانسه کمترین اقدامی در مواجهه با نژادپرستان صورت نداده و به این وسیله، راه را برای تکرار این جنایات هموار کرده‌اند.
حتی آیین‌نامه‌های شهرداری فرانسه، پخش آب و غذا میان پناهجویان در مراکز شهرها را از سوی سازمان‌های مردمی ممنوع کرده است تا آن‌ها در بدترین شرایط انسانی ممکن به سر برده و تماشای زجر و مصیبت آن‌ها، به تفریحی برای گروه‌های متوحش و نژادپرست تبدیل شود! همه این‌ها برای یک‌مشت رأی کثیف است. بدون شک، فارغ از اینکه ماکرون در کاخ الیزه باقی بماند یا خیر، این اقدامات غیرانسانی و مجرمانه، در کارنامه این سیاستمدار ضداسلام و ضدانسانیت ثبت خواهد شد؛ جنایاتی که رئیس‌جمهور فعلی فرانسه در طول عمر ننگین خود باید بابت آن‌ها پاسخگو باشد.
دویچه وله

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.