موانع صدور مجوز کسب‌وکار ‌ها تسهیل می‌شود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 23694
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۵۵ | 410 بازدید |
سید احسان خاندوزی عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس:

موانع صدور مجوز کسب‌وکار ‌ها تسهیل می‌شود

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تشریح موانع موجود کسب‌وکار و کم درآمدی فعالان اقتصادی می‌گوید که این معضل دو سال اخیر در ماه‌های اخیر با پیامدهای شیوع کرونا مضاعف شده و مجلس و دولت باید هرچه زودتر با طرح‌های تخصصی این مسئله را رفع کنند.
موانع صدور مجوز کسب‌وکار ‌ها تسهیل می‌شود

| حانیه مسجودی| 
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تشریح موانع موجود کسب‌وکار و کم درآمدی فعالان اقتصادی می‌گوید که این معضل دو سال اخیر در ماه‌های اخیر با پیامدهای شیوع کرونا مضاعف شده و مجلس و دولت باید هرچه زودتر با طرح‌های تخصصی این مسئله را رفع کنند.سید احسان خاندوزی، در گفت‌وگو با «رسالت» بیان کرد: یکی از چالش‌های دوران رکود تورمی که از سال ۹۷ تاکنون گریبان اقتصاد ایران را گرفته است، مسئله بازار کار و به‌طور مشخص بیکاری و
 کم درآمدی بخش زیادی از مردم و فعالان اقتصادی است.این معضل دو سال اخیر در ماه‌های اخیر با پیامدهای شیوع کرونا مضاعف شده و به‌طور حتم یکی از چالش‌های پیش روی دولت و مجلس بیکاری و کم درآمدی در بازار کار ایران خواهد بود.
وی بیان می‌کند که یکی از راهبردهای پیشنهادشده از طرف کارشناسان که در بین نخبگان به اجماع خوبی نیز رسیده است صدور مجوزهای کسب‌وکار و کاهش هزینه مبادله در فعالیت‌های اقتصادی است به‌نحوی‌که پتانسیل‌های بالقوه‌ای که اکنون برای ایجاد اشتغال در بخش‌های مهم کشور وجود دارد را بتواند تبدیل به فعل عمل کرد.
خاندوزی تأکید کرد: با این کار نیازی به منابع بودجه‌ای دولت یا تسهیلات و اعتبار سیستم بانکی نیست و با این پیشنهاد می‌توانیم بدون تکیه بر بودجه و بانک بخشی از مسئله بیکاری و کم درآمدی را حل کنیم. به‌طور مشخص اصلاح مواد قانون اجرایی سیاست‌های اصل ۴۴ مدنظر برخی از نمایندگان است و این طرح به همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس و اندیشکده‌ها در حال پیش‌نویس لازم برای اصلاح قانون است و مفاد این طرح طوری تنظیم می‌شود که بتوانیم پتانسیل‌های جدی را در بخش‌هایی مانند فارغ‌التحصیلان حوزه حقوقی، سلامت و بسیاری دیگر از فعالان که در مراحل اخذ مجوز شروع کسب‌وکار ماه‌ها معطل هستند تسهیل شود و افرادی که سال‌ها در پیچ‌وخم‌های دستگاه اداری گرفتار و ناچار به پرداخت‌های بسیار زیادی برای شروع کسب‌وکارشان هستند، با این طرح مشکل آن‌ها خواهد شد.
*شاخص‌های شروع کسب‌وکار نسبت به سال‌های ابتدایی دولت بدتر شده است
این عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که شکایت‌های بسیاری نیز نسبت به موانع کسب‌وکار وجود دارد. البته در سال‌های گذشته وزارت امور اقتصادی و دارایی در قالبِ درگاه ملی مجوزها و هیئت عالی مقررات دارایی تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده است اما ثمره آن بسیار ناچیز بوده و تقریباً هیچ اثری بر شاخص شروع کسب و کار در ایران به نسبت سایر کشورها نگذاشته است. اگر بگوییم در سال‌های گذشته شاخص‌های شروع کسب‌وکار نسبت به سال‌های ابتدایی دولت بدتر شده گزافه نگفته‌ایم. هدف این طرح آن است که بتواند اثر مثبتی بر شاخص‌های اقتصاد ایران داشته باشد.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.