معیارهای انتخاب یک تابلو فرش دستباف خوب - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 57606
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰ | 354 بازدید |

معیارهای انتخاب یک تابلو فرش دستباف خوب

از قدیم الایام همیشه زیبایی خانه دغدغه های اصلی ایرانیان بوده است. یکی از موارد شکیل کننده دکوراسیون ، نصب تابلو فرش دستباف است.
معیارهای انتخاب یک تابلو فرش دستباف خوب

 

از قدیم الایام همیشه زیبایی خانه دغدغه های اصلی ایرانیان بوده است. یکی از موارد شکیل کننده دکوراسیون ، نصب تابلو فرش دستباف است. در میان انبوه گزینه‌ها، خرید تابلو فرش ها، به عنوان یکی از دیوارکوب‌های متفاوت می‌تواند جذابیت زیادی داشته باشد. تابلوهای نقاشی، عکاسی، کنده‌کاری و… از انواع مختلف دیگری هستند که می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند اما به نظر می‌رسد تابلوفرش دستباف می‌تواند یکی از بهترین آن‌ها باشد. از آنجایی‌که فرش دستباف محصول اصیل ایرانی است و رنگ و بوی فرهنگ، هنر و حتی ادبیات را در دل خود جای داده است، حال و هوایی خاص را برای منزل و محل کار به ارمغان می‌آورد.

تابلو فرش‌ها طیف گسترده‌ای از طرح و نقش تا جنس و بافت دارند. ممکن است تصویری از یک منظره طبیعی، حیوانات، گل و گیاه، پرتره مختلف انسان‌ها، تصویری آبستره و … را به نمایش بگذارند. لذا با تنوع پهناوری از طرح و نقش مواجه هستیم. نکته بعدی ابعاد این تابلوهاست که مجددا باعث تنوع انتخاب می‌شود.

اما چالش بزرگ، دانستن نکات مهم در هنگام خرید تابلو فرش دستباف است. در هنگام خرید تابلو فرش شاید به نظر برسد مسائل مالی عامل مهم‌تری است، اما عوامل تاثیرگذار دیگری نیز در این میان مطرح خواهد بود که به طور مستقیم در انتخاب شما باید لحاظ شوند. لذا در ادامه نگاهی می‌اندازیم به مهم‌ترین نکات در انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف.

معیارهای انتخاب یک تابلو فرش دستباف خوب

بافت فرش (ریز یا درشت‌ بافی)

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در انتخاب شما توجه به تعداد رج و ظرافت بافت تابلوفرش است. هرچه تعداد رج یک تابلو فرش بیشتر باشد، ظرافت آن نیز بیشتر است. به طور معمول تعداد گره بافته شده، از عوامل تعیین‌کننده در کیفیت بافت و قیمت نهایی فرش‌های دستباف هستند. طبیعتا برای بافت یک تابلو فرش ریزبافت زمان، انرژی و در نهایت هزینه بیشتری در نظر گرفته می‌شود.

عوامل موثر در ریز یا درشت‌بافتی

در این مورد دلایلی متعددی دخیل هستند. سلیقه، توانایی، زمان، امکانات و … از جمله مهمترین عوامل ریز یا درشت‌بافتی یک فرش هستند. به عنوان مثال اگر دارکشی فرش با نخ چله نازک و نزدیک به هم انجام شود و با خامه نازک فرش بافته شود، در نهایت فرش ریزبافت و در غیر این صورت فرش درشت‌بافت خواهیم شد. میزان ریزبافتی فرش، با شاخص‌های مختلفی سنجیده می‌شود که به لحاظ سنتی و تاریخی در هر بخشی از ایران می‌تواند متفاوت باشد.

دستمزد بافنده نیز معمولا بر اساس تعداد گره‌های بافته شده در فرش مشخص می‌گردد. از آنجایی که فرش‌های ریزبافت، تعداد گره بیشتری دارند و بافت آن‌ها نیز دشوار تر و زمان‌برتر است مزد بافت بیشتری دارند. در نتیجه این موضوع نیز می‌تواند در روند تولید فرش دستباف دخیل باشد. به همین دلیل قالی‌های ریزبافت‌تر قیمت بالاتری دارند. از دیگر عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت این فرش‌ها کیفیت بالا به واسطه گره بیشتر آن‌هاست.

ابعاد تابلو فرش فرش

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب تابلوفرش دستباف می‌تواند دقت نظر در ابعاد تابلو و دیوار مدنظر است. لذا یکی از اولین قدم‌های شما در انتخاب یک تابلو فرش می‌تواند انتخاب محل نصب تابلو باشد. برای دیوارهای عریض‌تر از تابلوهای افقی و برای دیوارهای کم عرض‌تر از تابلوهای عمودی استفده نمایید.

همچنین اندازه آن دیوار ارتباط مستقیمی با اندازه تابلو دارد. در نتیجه هرگز از تابلوئی بسیار کوچک بر روی دیواری بسیار بزرگ و همچنین تابلوئی بزرگ برای دیواری کوچک استفاده ننمایید. فراموش نکنیم که تعادل و تناسب یکی از جنبه‌های کلاسیک زیبایی‌شناسی است که همواره مقبول بوده است. البته ذکر این نکته نیز الزامی‌ست که معمولا تابلو فرش‌ها در اتاق های پذیرایی و حال منازل و محل کار استفاده می شوند و برخلاف تابلوهای نقاشی شاید گزینه خوبی برای اتاق‌های خواب نباشند و یا کمتر استفاده شوند.

رنگ و رنگ‌ بندی فرش

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب تابلو فرش توجه به نوع و کیفیت و ترکیب رنگ‌های به کار رفته در آن است. این مسئله نه فقط در هارمونی و رنگ‌بندی خود تابلو، بلکه در ترکیب‌بندی عناصر دیگر دکوراسیون منزل نیز باید در نظر گرفته شود.

در این راستا به صورت موازی و همزمان باید توجه خود را به هر دو موضوع بدهید. به رنگ دیوار، پرده، مبلمان، فرش و … توجه کنید. ترکیب رنگ‌های مکمل و هم‌خوان، ریتم و هماهنگی متفاوتی در دکوراسیون ایجاد خواهد کرد. همچنین همین نکته را در ترکیب‌بندی رنگ‌های خود تابلو فرش نیز لحاظ نمایید. از خودتان بپرسید آیا این تابلو هارمونی لازم را میان رنگ‌هایش دارد؟ و آیا این تابلو فرش هماهنگی لازم را با پیرامون محل نصب مورد نظر دارد یا خیر؟

قاب تابلوفرش

قاب تابلو نیز در انتخاب شما می‌تواند تاثیرگذار باشد. شکل و رنگ آن از یک سو، و جنس آن نیز از سویی دیگر گزینه‌های شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد. در مورد شکل و رنگ قاب، توجه به این نکته که آیا هم‌خوانی لازم میان طرح تابلو و قاب وجود دارد یا خیر ضروری است. به عنوان مثال هرگز از یک قاب پر زرق و برق برای یک منظره ساده روستایی نباید استفاده نمود. یا از یک قاب بسیار ساده برای یک تصویر تاریخی.

حس و حال و هوای ساطع از تابلوی شما با رنگ و یا رنگ‌های به کار رفته در قاب آن می‌تواند تغییر کند. عامل دیگر تاثیرگذار در این مورد، جنس خود قاب است. در حال حاضر اجناس مختلفی همچون چوب، پی‌وی‌سی، ام‌دی‌اف و … برای تهیه قاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدون شک جنس قاب نه فقط در قیمت، بلکه در وزن، و مهمتر از آن‌ها در کیفیت اثر تاثیر مستقیمی دارد.

امضای بافنده تابلو فرش

یکی دیگر از عوامل بسیار تاثیرگذار در قیمت تابلو فرش برند آن‌هاست که معمولا در گوشه‌ای از تابلو نقش بسته است. بسیاری از بافندگان چیره‌دست و تولیدکنندگان تابلوفرش‌ها بنا به دلایل گوناگونی، همچون قدمت، اصالت طرح و نقش، کیفیت بافت و … در بازار شناخته شده‌تر هستند. آن‌ها پس از سال‌ها تلاش و ممارست توانسته‌اند همچون جایگاهی را برای خود فراهم نمایند.

لذا توجه به برند می‌تواند عاملی برای یافتن اثری اصیل‌تر و باکیفیت‌تر باشد. البته نداشتن برند دلیل بر بی‌کیفیت بودن محصول نیست. اما شاید در هنگامی که می‌خواهید تابلو فرشی را به عنوان هدیه به فردی اهدا کنید عامل تاثیرگذاری باشد.

پشت فرش

نکته مهم دیگر در زمان انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف توجه به پشت تابلو است. این کار اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار خواهد داد. به جز مسئله مربوط به تعداد گره و رجشماری، می‌توانید ایرادات احتمالی در بافت، مثل کج‌بافی، لکه‌گیری و … را نیز مشاهده نمایید.

حتی اگر قصد خرید به صورت اینترنتی را دارید با مشاهده عکس‌های باکیفیت محصول، اطمینان خاطر را در مورد کیفیت بافت به دست بیاورید. ایرادات دیگر محتمل در خصوص بافت فرش نیز بدین‌سان و به راحتی در دسترس خواهند بود. این موارد مهمترین نکاتی بود که در تصمیم‌گیری برای انتخاب و خرید تابلوفرش تاثیرگذار هستند. تابلوفرش‌ها با تنوع گسترده‌ای از طرح، اندازه و قیمت، دغدغه‌های زیادی را برای انتخاب ایجاد خواهند نمود اما امیدواریم با دقت در نکات بالا بتوانید راحت‌تر انتخاب خود را انجام دهید.

تابلو فرش دستباف

در آخر توجه به طرح تابلو

تابلو فرش‌ها طرح‌های مختلفی دارند. ممکن است شامل تابلو فرش منظره طبیعی یا شامل حیوانات، گل و گیاه و … باشند. ممکن است پرتره‌های گوناگونی از چهره‌ها، تصویری آبستره و نقاشی‌گونه، طرحی برگرفته از دین و مذهب، یا تصویر یک مکان تاریخی و… را در خود نقش داده باشند. در نتیجه با طیف گسترده‌ای از طرح و نقش مواجه هستیم. در یک نگاه کلی می‌توان طرح تابلوها را ساده و شلوغ در نظر گرفت.

برای منازل کوچک‌تر توصیه می‌شود که تابلوهای ساده‌تری را انتخاب نمایید. نکته بعدی در انتخاب طرح و نقش تابلو، به نگاه و دیدگاه شخصی شما مرتبط است. به عنوان مثال اگر قصد دارید حال و هوایی چشم‌نواز همراه با روحی از طبیعت در محیط پیرامون خود ایجاد نمایید از طرح‌های مناظر طبیعت و به خصوص طرح‌های گلدار استفاده نمایید. با انتخاب یک منظره روستایی، یک منظره تاریخی، یک طرح مذهبی حال و هوایی متفاوت‌تر هم ایجاد خواهد شد.

دربررسی این موارد مشتریانی هم هستند که سفارش بافت عکس شخصی خود را می دهند که واقعا بهترین انتخاب برای دادن هدیه است.

سفارش بافت عکس شخصی

رج تابلو فرش معیاری برای تراکم

رج فرش یکی از مقیاس‌های اصلی اندازه‌گیری تراکم فرش دستباف است. این مقیاس اندازه‌گیری قدمتی دیرینه در تاریخ بافت فرش ایران دارد. مفهوم آن با مقیاس اندازه‌گیری به نام ذرع درهم آمیخته است. در تبریز هر ذرع معادل ۱۱۲ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. برای اندازه‌گیری تعداد گره‌های فرش از یک شانزدهم ذرع استفاده می‌شود.

در نتیجه ۱۱۲ سانتی‌متر بر ۱۶ تقسیم می‌شود که حاصل آن ۷ سانتی‌متر خواهد شد. یعنی یک مقیاس برای رجشماری این است که تعداد گره را در هر ۷ سانتی‌متر شمارش می‌کنند. بنابراین در فرش‌بافی، به صورت معمول هر رجشمار، معادل ۷ سانتی‌متراست. هر اندازه که تعداد گره در این هفت سانتی‌متر بیشتر باشد به همان میزان تراکم فرش بالاتری را متصور خواهیم بود. و در نتیجه آن، می‌توان گفت که یک فرش نسبت به فرشی دیگر نفیس‌تر و ارزشمندتر خواهد بود.

نحوه شمارش رج فرش

حال با توجه به نکاتی که گفته شد می‌بینیم که محاسبه تعداد گره‌های فرش کار چندان سختی نیست. برای این منظور کافی است تا از یک خط‌کش استفاده نمایید. خط‌کش را جایی در پشت قالی قرار دهید و با دقت تعداد گره‌ها را در ۷ سانتی‌متر شمارش کنید. این معمول‌ترین روش شمارش رج فرش می‌باشد.

فرش با زبان خودش به شما خواهد گفت که تا چه اندازه نفیس است. از آنجا که فرش به صورت عرضی بافته می‌شود بهتر آن است که شمارش رجشمار هم در عرض فرش انجام شود. ذکر این نکته الزامی‌ست که هرچه تعداد رجشمار در بخش‌های مختلف فرش برابر باشد، کیفیت و یک‌دستی فرش بیشتر است.

اصل فرش تبریز فروشگاه اینترنتی فرش و تابلو فرش دستباف در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

 

 

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.