عزتمندی گوهر گمشده غرب | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28723
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۹ | 668 بازدید |
اثرات فرهنگ ظلم ستیزی ملت ایران در گفت‌وگو با حسین الله کرم بررسی شد؛

عزتمندی گوهر گمشده غرب

قیام 17شهریور سال 1357 را می‌توان به‌عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی دانست؛ چراکه این قیام خونین موجب شد تا ملت ایران با عزمی راسخ در راستای پیروزی انقلاب اسلامی گام بردارند و این واقعه عامل مؤثری در تحکیم عزم و اراده، اتحاد همه نیروهای مخالف رژیم پهلوی و تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود.
عزتمندی گوهر گمشده غرب

حسن شجاعی- دبیر گروه فرهنگی
قیام ۱۷شهریور سال ۱۳۵۷ را می‌توان به‌عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی دانست؛ چراکه این قیام خونین موجب شد تا ملت ایران با عزمی راسخ در راستای پیروزی انقلاب اسلامی گام بردارند و این واقعه عامل مؤثری در تحکیم عزم و اراده، اتحاد همه نیروهای مخالف رژیم پهلوی و تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود. به بهانه سالروز این واقعه عظیم، در این نوشتار به‌طور اختصار به بررسی زمینه‌های وقوع قیام خونین ۱۷ شهریور و پیامدهای این رویداد مهم پرداخته می‌شود.
به دنبال کشتار ۱۷شهریور اراده و عزم رژیم در رویارویی با ملت سخت به تردید و تزلزل افتاد. چراکه شیوه‌های موسوم اعم از سرکوب و سازش در عمل شکست‌خورده بود. در این دوران رژیم پهلوی مثل تمامی ادوار حکومتی خود دست به دامان بیگانگان شد و موجبات کشتار ۱۷ شهریور را فراهم آورد. بی‌تردید، قیام ۱۷شهریور را می‌توان به‌عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم پهلوی دانست. ابعاد عظیم کشتار و سرکوب مردم بی‌گناه در این روز باعث شد تا انقلابیون و رهبران آن‌ها درحرکت خود مصمم‌تر گردند و دراین‌بین رهبری مدبرانه حضرت امام خمینی(ره) نقشی بسزا داشت. حمایت‌های سران به‌اصطلاح دموکرات آمریکا از رژیم پهلوی در سرکوب مبارزان نیز باعث شد تا ادعاهای به‌اصطلاح حقوق بشری و دموکراتیک آن‌ها در بین مردم رنگ ببازد و ماهیت اصلی آنان برای مردم ایران هرچه بیشتر نمایان گردد. درمجموع باید گفت قیام خونین ۱۷ شهریور عاملی مؤثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود.
برکسی پوشیده نیست که پیروزی انقلاب اسلامی سال ۵۷ مرهون خون شهدای ۱۷ شهریور و قیام ۱۵ خرداد است و خارج شدن ملت ایران از زیر یوغ استکبار جهانی و استقلال و عزتمندی آنان بخشی از این پیروزی بزرگ به شمار می‌رود. رفتارهای تحقیرآمیز خارجی‌ها به‌ویژه مستشاران آمریکایی با مردم و کارشناسان ایران و نیز تدوین قوانین موحش نظیر حق کاپیتولاسیون ازجمله مواردی است که رژیم پهلوی برای ایرانیان به ارمغان آورد و سبب شد تا دنیا به مردم ما به چشم دیگری نگریسته و رفتار نماید. 
اما پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران هیمنه امپریالیسم در ایران شکسته شد و عزت و عظمت به میهن اسلامی‌مان بازگشت به‌نحوی‌که دیگر از آن خفت و خواری خبری نبود و مردم مسلمان ایران به لطف انقلاب در جهان عزتمند شدند و در برابر دشمنان جهانی سرخم نکردند. اما امروز در خبرها ملاقات رؤسای جمهور صربستان و کوزوو با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خبرساز شده و تصاویر منتشرشده از این ملاقات نشان داد که نهایت ذلت و زبونی یک کشور تا چه میزان می‌تواند باشد. نحوه نشستن بالاترین مقام‌های یک کشور مستقل در برابر دونالد ترامپ و امضای قراردادی که حتی قبل از امضا اجازه خواندش را نداشتند سبب شد تا یک‌بار دیگر خفت و ذلت برخی دولت‌های وابسته جهان به استکبار جهانی مشخص‌شده و این افتخار برای ملت ایران یک‌بار دیگر طنین‌انداز شود که پیرو مکتب حسینی است که شعارش هیهات من الذله است و سر تعظیم در برابر هیچ زورگویی فرود نخواهد آورد.
برای بررسی نحوه رفتار برخی کشورها در برابر آمریکا و در برابر فرهنگ ظلم‌ستیزی ملت ایران، گفت‌وگویی با دکتر حسین الله کرم کارشناس مسائل سیاسی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید؛
وی در ابتدا بابیان این‌که صربستان و کوزوو دو کشور مستقل اما درعین‌حال منفک شده از یوگسلاوی سابق هستند که در حال حاضر با رأی مردم دولت‌های مستقل محسوب می‌شوند، گفت: این کشورها پس از تجزیه یوگسلاوی به دلیل نفوذ آمریکا در منطقه بالکان به‌عنوان کشورهای پیرو دولت حامی محسوب شدند و در تمامی برنامه‌ها و استراتژی‌های آمریکا نقش‌آفرینی کرده‌اند و در این سال‌ها همواره دنباله‌رو آمریکا بوده‌اند. به همین خاطر این نوع رفتارها برای آن‌ها جاافتاده و این ذلت و خواری بخشی از دیپلماسی آن‌ها محسوب می‌شود.الله کرم با اشاره به این‌که آمریکایی‌ها به دلیل تضاد منافعی که با روس‌ها در این منطقه دارند و نیز دسترسی به دریای سیاه همواره با کشورهای کوچک این منطقه رابطه ارباب‌ورعیتی داشته‌اند یادآور شد: دولت آمریکا به نگاه امپریالیستی که برجهان دارد سیاست تک‌قطبی خود را در جهان تسری داده و در منطقه بالکان که کشورهای ضعیف ازنظر اقتصادی و سیاسی حضور دارند این سیاست باقدرت دنبال می‌شود. این کشورها نیز به دلیل نقاط ضعف اقتصادی و سیاسی و نیز واهمه‌ای که از بلوک شرق دارند از آمریکایی‌ها به‌عنوان حامی در سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی خود پیروی می‌کنند و هر آنچه دولت‌های آمریکا در طول این سال‌ها برای آن‌ها دیکته کرده‌اند را در جهان پیاده می‌کنند. به همین خاطر شاهد هستیم که درنهایت ذلت، در برابر ترامپ نشسته و مفاد قراردادی را امضا می‌کنند که از آن بی‌اطلاع هستند.
وی نحوه موضع‌گیری دولت‌های صربستان و کوزوو در قبول راه‌اندازی سفارت آمریکا در کشورهایشان را نشانه دیگری از این زبونی خواند و گفت: این رفتار در ادامه سیاست دولت‌هایی مانند امارات متحده عربی شکل‌گرفته که به دنبال جریان‌سازی مثبت برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی ترامپ هستند تا با مشروعیت بخشیدن به رژیم غاصب صهیونیستی چراغ‌سبزی هرچند ناامیدانه به جمهوری‌خواهان آمریکایی نشان دهند.
این کارشناس مسائل سیاسی سپس به مقایسه حکومت اسلامی در کشورمان و مقایسه آن با این دست از کشورها پرداخت و گفت: پیش از انقلاب نیز ما همین نقش را داشتیم و به‌عنوان دولت پیرو بی‌چون‌وچرا از آمریکایی‌ها حمایت می‌کردیم اما به لطف خدا و با زعامت رهبر کبیر انقلاب، این سد شکسته شد و امروز شاهد هستیم که عزت و عظمت ملت ایران در جهان زبانزد است و سر تعظیم در برابر زورگویان فرود نمی‌آورد. این اتفاق مرهون خون شهدای قیام ۱۷ شهریور ۵۷ و قیام خونین ۱۵ خرداد است که نشان داد پیام هیهات من الذله امام حسین علیه‌السلام در پوست و گوشت مردم ایران ریشه دوانده و حاضر نیستند به هر ترتیبی در مقابل ظلم سرخم کنند.
الله کرم ادامه داد: قیام مردم ایران برگرفته از قیام حسینی است و استراتژی این قیام نشئت‌گرفته از مبارزه با ظلم و کوتاه نیامدن در مقابل استبداد و استکبار است به همین دلیل شاهدیم که امروز کشورمان در برابر زیاده‌خواهی آمریکا و دول غربی ایستادگی کرده و عزتمندانه از آرمان‌های خود دفاع می‌کند و تحقیر و زبونی را برای رسیدن به امیال دنیاطلبان نمی‌پذیرد. ملت ایران با پیروی از سیره ائمه معصومین به‌ویژه حسین بن علی علیه‌السلام و تبعیت از قرآن کریم درس آزادگی و عاشورایی بودن به ملت‌های آزاده جهان داده و هیچ‌گاه حاضر نیست از این مسیر روشن و درخشان پاپس بکشد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.