عرضه سهام خودروسازها ریشه سرخ‌پوشی بورس - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 66751
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۱۹ | 1059 بازدید |
خروج نقدینگی از بازار سرمایه بررسی شد

عرضه سهام خودروسازها ریشه سرخ‌پوشی بورس

بورس در هفته‌ای که گذشت کمتر از یک درصد افت کرد و نقدینگی سنگینی از بازار خارج شد. کارشناسان اما عقیده دارند هفته جاری بورس مثبت‌تر خواهد بود. 
عرضه سهام خودروسازها ریشه سرخ‌پوشی بورس

گروه اقتصادی
بورس در هفته‌ای که گذشت کمتر از یک درصد افت کرد و نقدینگی سنگینی از بازار خارج شد. کارشناسان اما عقیده دارند هفته جاری بورس مثبت‌تر خواهد بود. 
شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت از سطح یک میلیون و ۵۷۹ هزار واحدی به محدوده یک میلیون و ۵۶۴ هزار واحد رسید و افت ۰٫۹ درصدی را تجربه کرد. شاخص کل هم‌وزن این هفته ۱/۳۱ درصد داشت و به سطح ۴۳۶هزار و ۷۹۴ واحد قرار گرفت. شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۰/۷۲ درصدی همراه بود. بیشترین میزان خروج پول حقیقی از بورس در سه ماه اخیر در روز دوشنبه به میزان یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اتفاق افتاد.
در هفته گذشته صنعت حمل و نقل با رشد ۷/۴۷ درصدی پیشتاز صنایع بورس بود. بعد از آن سایر معاون با رشد ۲/۲۲ درصد، اطلاعات و ارتباطات با ۱/۶۴ درصد و فنی مهندسی با رشد ۱/۰۷ درصد در رده‌های بعدی قرار گرفتند. در مقابل محصولات چوبی، منسوجات و محصولات چرمی بیشترین بازده منفی را داشتند.
هفته گذشته دو هزار و ۲۳۷ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار با میانگین روزانه هزار و ۸۷۹ میلیارد تومان خارج شد. ارزش معاملات خرد بازار نیز به ۲۸ هزار و ۸۱۳ میلیارد تومان رسیده که به طور متوسط روزانه ۵ هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان بوده است.
روز چهارشنبه مورخ ۴ خردادماه شاهد ورود پول اشخاص حقیقی بودیم. در این راستا کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که بازار طی هفته گذشته یک ر‌وند اصلاحی را پیش گرفت   و به مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی واکنش نشان داد.
  بورس از لحاظ تکنیکالی به ناحیه مقاومتی خوبی رسیده است
یک کارشناس بازار بورس در تشریح بازار هفته جاری می‌گوید: بازار هفته جاری روند متعادلی را دنبال می‌کند. از لحاظ بنیادی، بازار کف مشخصی دارد و با روند ریزشی از این کف عبور نمی‌کند. بازار از کف خود روندی رو به بالا را آغاز کرده است. اما برخی فکر می‌کنند بازار صعودی شده و به فکر جابه‌جایی و ذخیره سود در پرتفو ی خود هستند. این موضوع رشد بازار را با وقفه مواجه کرده است. بورس، از لحاظ تکنیکالی به ناحیه مقاومتی خوبی رسیده است. اما به علت خاطرات بد ۲۰ ماه اخیر و نزول شاخص کل، از لحاظ روانی نمی‌تواند رشد کند. از سوی دیگر برخی از سهام رشد خوبی داشتند و سهامداران به دنبال ذخیره سود و نقد کردن سهام خود هستند.
فعالان بازار بورس براین باورند که اگر شاخص کل بورس بتواند در دو روز کاری اول هفته به سمت بالا حرکت کند شرایط برای حرکت‌های بعدی آسان‌تر خواهد بود و اگر بتواند مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را به سمت بالا بشکند تا تراز یک میلیون ۷۰۰ هزار واحد راه سختی نخواهد داشت. اما بازار برای رسیدن به پله  يك میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نیازمند به یک انگیزه جدید است.
 بورس هفته جاری کم تقاضا و در مواردی پرعرضه ظاهر خواهد شد
در هفته گذشته شاخص قدرت خریداران حقیقی روندی معکوس را در پیش گرفت و قدرت فروشندگان حقیقی از قدرت خریداران حقیقی بیشتر شد. طی دو ماه ابتدای امسال خریداران وضعیت بهتری نسبت به فروشندگان داشتند و قدرت خریداران حتی گاهی تا ۱/۵ برابر قدرت فروشندگان هم می رسید، اما این هفته با منفی شدن شاخص ها، خریداران احتیاط بیشتری در معاملات خود دارند و فروشندگان با جسارت بیشتری دکمه فروش را فشار می دهند.کارشناسان بازار می‌گویند که روند نوسانی بازار طبیعی و و شاخص کل بورس اصلاح چندانی نخواهد داشت. پیش‌بینی می‌گردد که خریداران قدرت بیشتری پیدا کنند و شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد مطلوب‌تری دست پیدا کند. به نظر می‌رسد بورس هفته جاری کم تقاضا و در مواردی پرعرضه ظاهر شود. تحلیلگران بازار می‌گویند که موضوع عرضه سهام دو خودروساز بزرگ کشور ناهماهنگی این حوزه را به طور کامل به تصویر کشید و در پی آن کلیت بازار نسبت به این واگذاری بدبین شدند. همه عوامل باعث شد تا معاملات بورس در هفته گذشته پرفروش و سرخ پوش ظاهر شود. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.