شیشه‌ای شدن مجلس می‌تواند امید مردم به‌نظام و انقلاب را تقویت کند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54704
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰:۴۴ | 357 بازدید |
سید جواد حسینی کیا، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

شیشه‌ای شدن مجلس می‌تواند امید مردم به‌نظام و انقلاب را تقویت کند

سید جواد حسینی کیا، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» در خصوص طرح شفافیت آراء نمایندگان اظهار کرد: شفافیت در موضوعات کلان نظام بسیار خوب است. نظیر موضوعاتی مثل پالرمو، AFTF ، برجام و... . وی تأکید کرد: اما در موضوعات کارشناسی و جزئی مناسب نیست. دلیل آن‌هم این است که شما در یک موضوعی نظر کارشناسی دارید اما فردای آن روز یک جامعه علیه شما می‌شود یا برعکس آن. مثلاً اگر شما بودجه لازم را نداشته باشید تا حقوق یک صنفی را اضافه کنید، فردا آن صنف با نماینده دشمنی پیدا می‌کند.
شیشه‌ای شدن مجلس می‌تواند امید مردم به‌نظام و انقلاب را تقویت کند
گروه سیاسی
سید جواد حسینی کیا، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» در خصوص طرح شفافیت آراء نمایندگان اظهار کرد: شفافیت در موضوعات کلان نظام بسیار خوب است. نظیر موضوعاتی مثل پالرمو، AFTF ، برجام و… . وی تأکید کرد: اما در موضوعات کارشناسی و جزئی مناسب نیست. دلیل آن‌هم این است که شما در یک موضوعی نظر کارشناسی دارید اما فردای آن روز یک جامعه علیه شما می‌شود یا برعکس آن. مثلاً اگر شما بودجه لازم را نداشته باشید تا حقوق یک صنفی را اضافه کنید، فردا آن صنف با نماینده دشمنی پیدا می‌کند.
حسینی کیا گفت: اما در مسائل اساسی و کلیدی نظام حتماً لازم است که شفافیت رعایت شود تا مردم بدانند کدام نمایندگان پای ارزش‌ها و انقلاب مانده است. بنابراین تصویب آن می‌تواند دریچه‌ای برای شفافیت در تمام نهادها باشد.
 طرح شفافیت نباید نمایندگان را تحت‌فشار اصناف خاصی قرار دهد
او ادامه داد: به نظر این طرح در مجلس رأی لازم را می‌آورد و تصویب می‌شود. منتهی باید دقت داشته باشیم که در مسائل جزئی و کارشناسی دست نماینده بسته نشود که هر خواسته‌ای که فضای مجازی داشت، نماینده تابع آن‌ها شود. بلکه نماینده بتواند به‌عنوان یک کارشناس اظهارنظر داشته باشد.
نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: در برخی موضوعات مثل حقوق، موضوعات کلان کشور قطعاً ما وکیل مردم هستیم و مردم حق‌دارند که بدانند حضور و رفت‌وآمد ما به چه ترتیب است، سفرهای ما چگونه است و اظهارنظرهای کلان ما چه سمت و سویی دارد. 
حسینی کیا اظهار کرد: حاصل این شفافیت به‌طورکلی برای نظام نتیجه خوبی دارد و مردم مجلس را در یک اتاق شیشه‌ای می‌بینند و این اتاق شیشه‌ای می‌تواند بسیاری از مسائل را حل کند و نگاه مردم به‌نظام و انقلاب را تغییر دهد.
وی افزود: مجلس می‌تواند الگوی مناسبی باشد برای سایر نهادهای کشور که آن‌ها هم به سمت شفافیت حرکت کنند. اکنون جامعه ما مطالبه شفافیت دارد و باید به آن پاسخ داد. دغدغه مجلس یازدهم نیز همواره پاسخ به مطالبات مردم بوده است اما این پاسخ باید دقیق و کامل بدون ذره‌ای ایراد باشد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.