شکستی دیگر برای صدراعظم آهنین! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 59318
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۶:۰۵ | 265 بازدید |
ترجمه و تحلیل؛

شکستی دیگر برای صدراعظم آهنین!

فردریش مرتس، سیاستمدار کارکشته محافظه‌کاران اتحاد دموکرات مسیحی آلمان به ریاست این حزب رسید. محافظه‌کاران در جریان انتخابات سپتامبر ۲۰۲۱ پس از ۱۶ سال از قدرت کنار زده شدند. به گزارش یورونیوز، آقای مرتس ۶۶ ساله، وکیل دادگستری است و در سال‌های گذشته رقیب اصلی آنگلا مرکل برای تصاحب جایگاه ریاست حزب دموکرات مسیحی بود.
شکستی دیگر برای صدراعظم آهنین!
گروه بین‌الملل 
فردریش مرتس، سیاستمدار کارکشته محافظه‌کاران اتحاد دموکرات مسیحی آلمان به ریاست این حزب رسید. محافظه‌کاران در جریان انتخابات سپتامبر ۲۰۲۱ پس از ۱۶ سال از قدرت کنار زده شدند. به گزارش یورونیوز، آقای مرتس ۶۶ ساله، وکیل دادگستری است و در سال‌های گذشته رقیب اصلی آنگلا مرکل برای تصاحب جایگاه ریاست حزب دموکرات مسیحی بود. نمایندگان محلی این حزب روز شنبه و در جریان یک کنگره ویدئویی با ۹۵ درصد آرای موافق فردریش مرتس را به این سمت برگزیدند. وی تنها کاندیدای این انتخابات داخلی بود و مراسم امروز برای تعیین ریاست جدید حزب، عملا جنبه تشریفاتی داشت. اختلاف سیاسی میان صدراعظم پیشین و آقای مرتس به دو دهه پیش بازمی‌گردد. در آن زمان آنگلا مرکل وی را از سمت ریاست پارلمانی حزب برکنار کرده بود.فردریش مرتس در ماه‌های گذشته و به‌ویژه پس از شکست سنگین حزب و شخص آرمین لاشت، سر لیست ائتلاف محافظه‌کاران برای صدراعظمی بر بازگشت به یک سیاست محافظه‌کارانه‌تر تأکید کرده است. او مخالف رویکردهای «میانه‌روی» جناح مرکل در حزب است.این موضوع می‌تواند در تغییر سیاست‌های کلان حزب دموکرات مسیحی در آینده مؤثر باشد.  سال گذشته و زمانی که آلمان برای انتخابات سراسر آماده می‌شد، بسیاری از رسانه‌های داخلی و بین‌المللی با بررسی کارنامه ۱۶ ساله حکومت صدراعظم پیشین، حزب دموکرات مسیحی را نه یک جریان سنتی محافظه‌کار که یک حزب میانه‌رو، میان چپ و راست معرفی می‌کردند: سیاست‌های مهاجرتی، حمایت از حقوق دگرباشان، سیاست‌های زیست‌محیطی و اصلاح نظام پرداخت درآمد، ازجمله ویژگی‌های متمایز کابینه‌های آنگلا مرکل با خط پیشین محافظه‌کاران هم‌حزبی‌اش بود. آقای مرتس در نخستین سخنرانی در مقام ریاست حزب دموکرات مسیحی از هم‌قطارانش خواست تا برای تبدیل‌شدن به یک اپوزیسیون قدرتمند و پیروزی در انتخابات محلی پرشمار امسال، تلاش کنند.
 شکستی دیگر برای مرکل
آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان اکنون دیگر در رأس معادلات قدرت در برلین حضور ندارد. او در انتخابات سراسری اخیر در آلمان، از حزب متبوع خود ( حزب دموکرات مسیحی ) حمایت کرد اما توصیه وی به شهروندان نتیجه‌ای معکوس داد! انتخابات سراسری آلمان، در سایه تلاش‌ها و دغدغه‌ها برای انتخاب جایگزین آنگلا مرکل صدراعظم این کشور برگزار شد. نکته قابل‌توجه این بود که مرکل، پس از کناره‌گیری خودخواسته از قدرت، درصدد بود تا جایگزین خود در رأس معادلات قدرت در سرزمین ژرمن‌ها را تعیین کند اما در این مسیر ناکام ماند. اکنون شاهد شکل‌گیری دولت جدید آلمان با اتحاد به حزب سوسیال‌دموکرات، حزب سبز و دموکرات‌های آزاد هستیم.هر سه حزب اصلی آلمان در برهه زمانی فعلی، مخالف مرکل بوده و هستند. از سوی دیگر، انتخاب یکی از اصلی‌ترین مخالفان درون‌حزبی مرکل به‌عنوان رهبر حزب دموکرات مسیحی نشان می‌دهد که مرکلیسم در آلمان و اروپا در عمل پایان‌یافته است. در آینده‌ای نزدیک، حتی اگر دموکرات مسیحی‌ها به قدرت برسند، قطعا رویکردی متفاوت با آنچه مرکل در مسند قدرت صورت می‌داد در پیش خواهند گرفت. این بدترین خبر ممکن برای مرکل است، کسی که برخی رسانه‌های آلمانی اصرار دارند از وی به‌عنوان قدرتمندترین سیاستمدار اروپا طی دو دهه اخیر نام‌برده و حتی لقب صدراعظم آهنین ( لقبی که به بیسمارک صدراعظم کهنه‌کار آلمان می‌دادند ) را به وی بدهند! 
یورونیوز
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.