شرط بازگشت به برجام برداشته شدن تحریم‌هاست | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39198
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۳۱ | 392 بازدید |
شهریار حیدری، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

شرط بازگشت به برجام برداشته شدن تحریم‌هاست

شهریار حیدری ،نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به این‌که 3 اسفند موعد اجرای خروج ایران از پروتکل الحاقی است،  اظهار داشت: کشورهای 1+5 نظرشان بر این بود که ایران در برنامه هسته‌ای شفاف‌سازی کند و آن‌ها تحریم‌ها را بردارند.
شرط بازگشت به برجام برداشته شدن تحریم‌هاست
شهریار حیدری ،نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به این‌که ۳ اسفند موعد اجرای خروج ایران از پروتکل الحاقی است،  اظهار داشت: کشورهای ۱+۵ نظرشان بر این بود که ایران در برنامه هسته‌ای شفاف‌سازی کند و آن‌ها تحریم‌ها را بردارند.
وی بابیان این‌که طی چند سال اخیر ایران در فعالیت‌های هسته‌ای خود شفاف‌سازی کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز همواره این شفاف‌سازی را تأیید و تأکید کرده است، تصریح کرد: بارها آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر این‌که ایران هیچ‌گونه انحرافی در فعالیت‌های هسته‌ای خود نداشته است، تأکید کرده است.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برنامه هسته‌ای ایران هموار تحت بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چه به صورت آشکار و چه پنهان بوده است، اما در هر صورت مواضع ایران شفاف بود.
نماینده مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی گفت:  متأسفانه زمانی که انتظار این را داشتیم که تحریم‌ها برداشته شود آمریکا با تأثیر از لابی صهیونیستی از برجام خارج شد که این امر یک نقد جدی‌ای را بر برجام وارد کرد.
وی ادامه داد: بعد از مدتی۳ کشور اروپایی نیز با تأثیرپذیری از لابی صهیونیسم، به دنبال ارجاع برنامه هسته‌ای ایران به سازمان امنیت بودند که این امر هم چیزی جز نقض برجام توسط طرف‌های مقابل نبود.
حیدری با اشاره به تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس شورای اسلامی، گفت: طرح اقدام راهبردی مجلس تأکید بر اجرای برجام دارد و در این طرح تأکید شده که اگر طرفین به برجام برنگردند ایران به غنی‌سازی قبل از برجام بازخواهد گشت.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بر اساس ماده ۵  قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملی ایران که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید،  سوم اسفندماه نظارت‌های آژانس در قالب پروتکل الحاقی و برجام قطع خواهد شد و نظارت‌های پادمانی و در چارچوبNPT  باقی می‌ماند.
وی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد، اظهار داشت: فرمایشات مقام معظم رهبری درباره برجام هم مبتنی بر عقل و مصلحت و هم مبتنی بر تجربه است. تجربه به ما ثابت کرده است که هر جا نسیه کارکردیم، باختیم.
حیدری تصریح کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری، سیاست قطعی و حرف آخر نظام جمهوری اسلامی است و هرگز هیچ‌کدام از مسئولان نظام از این حرف کوتاه نخواهند آمد.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  در پایان خاطرنشان کرد: اگر طرف‌های برجامی تمایلی به بازگشت به برجام رادارند باید تحریم‌ها را به‌طور کامل بردارند و هیچ‌گونه شرطی را نمی‌توانند برای ما بگذارند.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.