زمان ناامیدی سودجویان فرارسیده است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26011
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲:۰۸ | 550 بازدید |
گزارش «رسالت» از سخنان رئیس قوه قضائیه؛

زمان ناامیدی سودجویان فرارسیده است

مدتی است صحبت‌های رئیس قوه قضائیه در صدر رسانه‌ها و واکنش قاطع او در مورد مسئله لواسانات و برخورد جدی با متخلفین نقل محافل است. پس از ریاست حجت‌الاسلام   رئیسی، برخورد او با متخلفانی که از منابع بیت‌المال سوءاستفاده می‌کنند قابل‌تقدیر و امیدوارکننده بوده است.
زمان ناامیدی سودجویان فرارسیده است

گروه سیاسی
مدتی است صحبت‌های رئیس قوه قضائیه در صدر رسانه‌ها و واکنش قاطع او در مورد مسئله لواسانات و برخورد جدی با متخلفین نقل محافل است. پس از ریاست حجت‌الاسلام   رئیسی، برخورد او با متخلفانی که از منابع بیت‌المال سوءاستفاده می‌کنند قابل‌تقدیر و امیدوارکننده بوده است.
   لواسان، آغاز کار ماست
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در نشست شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال گفته است: ورود به تخلفات مقطعی نیست، لواسان آغاز کار ماست. مسئله را رها نخواهیم کرد. لواسان را آقایان فکر کردند با دو حکمی که در دو منطقه صادر کردیم تبلیغات بوده، تازه قضیه را شروع کردیم. سخنان او نشان از عزم راسخ و پشتکاری جدی در برخورد با تبعیض به وجود آمده برخی است که با رانت و استفاده از اموال مردم به جایگاهی شاهانه رسیده‌اند اما پیگیری‌های اخیر این قوه نشان می‌دهد که زمان چپاول به پایان رسیده است.
  به سودجویان اجازه نمی‌دهیم ثروت ملی را به نفع خود مصادره کنند
  سید ابراهیم رئیسی همچنین در جلسه صبح روز دوشنبه ( ۶ مردادماه) شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به سفر روز گذشته خود و همکارانش به لواسانات و دیدار با مردم این منطقه و برگزاری جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال با حضور تعدادی از وزرا و مقامات دولتی اظهار داشت: در کشور مناطق خوش آب‌وهوا زیاد داریم که باید همه مردم از آن منتفع شوند، اما لواسان به یک نماد تبدیل‌شده است.
وی به تصرفات اراضی ملی و تخلف در ساخت‌وسازها در منطقه لواسان، تصریح کرد:
بخش عمده تخلفات در مقابل دیدگان مسئولان صورت می‌گیرد. مسئولان باید نسبت به جلوگیری از تخلف حساس باشند و اجازه ندهند یک اقدام خلاف از ابتدا شکل بگیرد که بعد ا مجبور به برخورد با آن شوند.
حجت‌الاسلام  رئیسی بر همین اساس به دادستان کل کشور و دبیر شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال و همچنین معاونت حقوقی قوه قضائیه، مأموریت داد مطالبات دستگاه‌های مختلف درزمینه اصلاح قوانین و شناسایی و رفع تناقضات و تعارضات و مشکلات مربوط به قوانین و تصمیمات قضائی را با جدیت پیگیری نمایند.
رئیس قوه قضائیه گفت: مقابله با زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی در سراسر کشور به‌صورت مستمر و قاطعانه پیگیری خواهد شد و مشمول مرور  زمان نخواهد شد و اجازه نمی‌دهیم افراد سودجو ثروت ملی و منابع طبیعی را که برای همه عصرها و نسل‌هاست، تصاحب کنند.
متأسفانه به دلیل عدم تقسیم عادلانه ثروت، منابع کشور و مناطق خوش آب‌وهوا در اختیار عده‌ای خاص با سبک زندگی متفاوت از مردم بومی مناطق مختلف ایران شده است و با نگاهی اجمالی خط فقر نه‌تنها روی کاغذ و درآمدها که در ظاهر شهرها نیز چشم را آزار می‌دهد.
 پرونده زمین‌خواری لواسان سال‌هاست مطرح و به‌نوعی جعبه سیاه قوه قضائیه به شمار می‌رفت که تا پیش از ورود رئیسی به این قوه تاکنون برخورد جدی با آن صورت نگرفته بود. با توجه این‌که امر دادرسی و رسیدگی به تخلفات در سطح کشور، روندی زمانبر است اما عملکرد قوه قضائیه پس از ریاست حجت‌الاسلام رئیسی نشان از به راه افتادن چرخ مقابله با رانت‌خواران خواهد بود.
قوه قضائیه، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قوای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با نظارت و برخورد جدی با متخلفان، راه‌های سوءاستفاده از این قوه را بسته و در مقابل، راهگشای زندگی مردم و جریان ساز عدالت باشد.
 همان‌طور که رئیس قوه قضائیه تأکید کرد «لواسان آغاز کار  برخورد با زمین‌خواری است و مقطعی نخواهد بود،» مقطعی نبودن آن می‌تواند به برخورد جدی‌تر با پرونده‌های زمین‌خواری و جنگل‌خواری در سطح کشور منجر شود. مثال‌های متعددی وجود دارد اما در حال حاضر خبر واگذاری ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های ساری با عنوان وقف به یک شخص منتشرشده و در این پرونده امیدها به دیوان عالی کشور است. به‌طور حتم یک نمونه موفق مانند لواسان می‌تواند شروع‌کننده جریان مثبت مقابله با متخلفان باشد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.