دولت پاسخگوی عدم اجرای مصوبات مجلس باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8146
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۴۴ | 679 بازدید |
حمیدرضا حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با «رسالت»:

دولت پاسخگوی عدم اجرای مصوبات مجلس باشد

چندي است خبري مبني بر اجراي مصوبات مجلس از سوي دولت به گوش نمي‌رسد؛ به ويژه مصوباتي که براي مردم مهم بوده و به آنها چشم اميد بسته بودند.
دولت پاسخگوی عدم اجرای مصوبات مجلس باشد

چندي است خبري مبني بر اجراي مصوبات مجلس از سوي دولت به گوش نمي‌رسد؛ به ويژه مصوباتي که براي مردم مهم بوده و به آنها چشم اميد بسته بودند. از اين مصوبات مي‌توان به «يکسان‌سازي حقوق بازنشستگان، حذف يارانه ثروتمندان، ثبت حقوق و مزاياي مسئولان و واريز ۱۵ درصد از استخراج معادن به خزانه در سامانه» اشاره کرد.
اين موضوع باعث گلايه‌ بهارستاني‌ها شده که چرا دولت وظيفه‌اش درباره اجراي مصوبات مجلس را به خوبي انجام نمي‌دهد و هربار به دنبال دور زدن يا فرار از اجراي قوانين است.
عليرضا سليمي نماينده مردم محلات در مجلس در گفت‌وگويي با انتقاد از اجرا نشدن قوانين مصوب مجلس توسط دولت عنوان کرده بود:
« نبايد اجازه داد که اين گونه شأن مجلس پايمال شود.» همچنين سيد تقي کبيري نماينده ديگري از مجلس با ابراز تأسف از عدم اجراي کامل برخي مصوبات گفته بود: «علت آن است که بسياري از مديران در دور زدن قانون استاد هستند. اطلاعاتي به دست ما رسيده که نشان مي‌دهد برخي از بازنشستگان هنوز مشغول به کار هستند و مديرانشان براي آنکه اسامي اين بازنشستگان در سيستم وجود نداشته باشد، براي آنان حکم صادر نمي‌کنند.»
* دولت علاوه بر عدم اجراي قانون، مغاير با آن گام برمي‌دارد
حميدرضا حاجي‌بابايي نيز در اين زمينه معتقد است که «مجلس بايد دولت را ملزم به اجراي مصوبات کند و سکوت نمايندگان در مقابل دولت بايد سياسي، از روي ضعف و يا رضايت باشد.»
رئيس فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس در ادامه به «رسالت» گفت: «ارائه مصوبات مجلس به دولت نوعي تجديد قانون است. دولت بايد با اجراي مصوبات کاملا در اختيار مجلس باشد، اما گاهي اوقات قوانيني در مجلس تصويب مي‌شود که دولت شرايط اجرايي آنها را نداشته يا به عبارتي نمي‌تواند اجرا کند.»
* دولت پاسخگوي عدم اجراي مصوبات مجلس باشد
نماينده مردم همدان در مجلس تصريح کرد: «دولت بايد مصوباتي را که اجرا نمي‌کند به مجلس گزارش دهد تا تبديل به لايحه‌اي براي اصلاحيه شود.»
عضو کميسيون برنامه مجلس همچنين با اشاره به اين‌که دولت برخي از مصوبات مجلس را اجرا نمي‌کند، ادامه داد: «قوه مجريه علاوه بر عدم اجراي قانون، مغاير با آن گام برمي‌دارد و مجلس نيز آن را ملزم به اجراي مصوبات نمي‌کند؛ مانند بحث افزايش حقوق‌ها. حال اينکه چرا دولت اين مصوبات را اجرا نمي‌کند بايد خود پاسخگو باشد.»
* سکوت مجلس درمقابل عملکرد غيرقانوني دولت
حاجي‌بابايي با تأکيد بر اين‌که مجلس بايد با استفاده از اقتدار خود دولت را ملزم به اجراي برخي از مصوبات کند، افزود: «اما شاهد هستيم مجلس نيز بر غيرقانوني عمل کردن دولت سکوت مي کند. اين سکوت نشان‌دهنده رضايت، سياست يا ضعف مجلس است.»
رئيس فراکسيون نمايندگان ولايي ادامه داد: «به‌طور مثال حدود ۱۰۰ نماينده مجلس در بحث «قير» يک‌دفعه مقابل هيئت رئيسه در صحن علني ايستادند و با شدت و حدت با نماينده دولت در اين زمينه صحبت کردند که در نتيجه مشکل حل شد. با انجام اين حرکت از سوي نمايندگان درباره «حقوق‌ها»، آيا اصلاح نمي‌شود؟ طبيعتا اصلاح مي‌شود. اما چرايي سکوت برخي نمايندگان در مقابل دولت جاي سؤال دارد.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.