دولت در مسیر تحقق وعده ها | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 59519
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۶:۳۵ | 316 بازدید |

دولت در مسیر تحقق وعده ها

«برای وعده روزشمار معین کنید»؛ این بخشی از توصیه رهبر حکیم انقلاب به دولت سید ابراهیم رئیسی در نخستین دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت سیزدهم با ایشان بود که ششم شهریور سال جاری یعنی سه روز بعد از رأی اعتماد مجلس به کابینه مطرح کردند و سپس فرمودند «تخمین بزنید یک کاری که می‌گویید این کار را خواهم کرد چه مدتی طول خواهد کشید و روزشمار معین کنید و دانه‌دانه تعقیب کنید. بنده بارها در مجموعه‌های دولتی این را گفته‌ام که ما قاعده و قانون و مانند این چیزها کم نداریم؛ ما قانون و بنا و قاعده و هر چه طرح و برنامه‌ها و این حرف‌ها بخواهید زیاد [داریم]؛ آنچه کمبود ما است عبارت است از همین‌که یک پیگیری جدی‌ای انجام بگیرد.»
دولت در مسیر تحقق وعده ها
گروه سیاسی
«برای وعده روزشمار معین کنید»؛ این بخشی از توصیه رهبر حکیم انقلاب به دولت سید ابراهیم رئیسی در نخستین دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت سیزدهم با ایشان بود که ششم شهریور سال جاری یعنی سه روز بعد از رأی اعتماد مجلس به کابینه مطرح کردند و سپس فرمودند «تخمین بزنید یک کاری که می‌گویید این کار را خواهم کرد چه مدتی طول خواهد کشید و روزشمار معین کنید و دانه‌دانه تعقیب کنید. بنده بارها در مجموعه‌های دولتی این را گفته‌ام که ما قاعده و قانون و مانند این چیزها کم نداریم؛ ما قانون و بنا و قاعده و هر چه طرح و برنامه‌ها و این حرف‌ها بخواهید زیاد [داریم]؛ آنچه کمبود ما است عبارت است از همین‌که یک پیگیری جدی‌ای انجام بگیرد.»
تأکید بر «پیگیری جدی» دقیقا همان نقطه و نکته‌ای است که اگر عملیاتی شود بخش عمده‌ای از مشکلات قطعا رفع می‌شود چه آنکه رئیس‌جمهور فعلی در بیانیه انتخاباتی حضور در کارزار انتخابات ۱۴۰۰ صراحتا اعلام کرد «روشن است که مردم به وضع موجود اداری و اقتصادی کشور که نه با ارزش‌های انقلاب و نه با انتظارات جمهور و نه با امکانات و توانایی‌های موجود سازگار نیست، معترض و گله‌مندند. دولت آینده، برای علاج این درد مشترک، باید عمیقا معتقد به تحول و تغییر اساسی ریل اداره امور اجرایی کشور به نفع مردم باشد تا در آینده‌ای نزدیک، تلخ‌کامی‌های ناشی از بی‌عدالتی، خمودگی و حاشیه‌سازی را به طعم شیرین و خواستنیِ احساس اجزای اصلی عدالت مبدل گرداند.»
تحول و تغییر اساسی ریل اداره امور اجرایی کشور پربسامدترین گزاره‌ای بود که بارها از سید ابراهیم رئیسی شنيده‌ایم و یک ملت منتظر  لمس عینی نتیجه آن هستند. البته رهبر انقلاب نیز در همان دیدار ششم شهریور توصیه فرمودند «همت‌تان را متمرکز کنید بر اینکه یک بازسازی انقلابی و البته عقلانی و فکورانه در همه‌ عرصه‌های مدیریتی ان‌شاءالله به وجود بیاید؛ یعنی حرکت بر روی ریل انقلاب، در بخش‌های مختلف مدیریتی‌ای که در کشور هست. در همه‌ بخش‌ها؛ بخش‌های اقتصادی، بخش‌های سازندگی، بخش‌های مربوط به سیاست خارجی و دیپلماسی، بخش‌های خدمت‌رسانی به مردم، بخش‌های علمی و فرهنگی و غیره؛ در همه‌ این بخش‌ها یک تحرک انقلابی باید به وجود بیاید. عرض کردیم که انقلابی بودن حتماً بایستی همراه باشد با عقلانیت که شیوه صحیح جمهوری اسلامی از اول کار تا امروز این بوده که حرکت انقلابی با حرکت اندیشه‌ورزانه و عقلانی همراه باشد.»
طبعا یکی از شئون ایجاد تحول در حکمرانی، تغییر ریل پاسخگویی به مردم است چه آنکه در دولت‌های پیشین خبری از پاسخگویی مطلوب به مردم نبود و نتایج وعده‌های داده شده مشخص نمی‌شد تا آنکه مثلاً جیب مردم مشخص کند نه‌تنها چرخ سانتریفیوژها که بلکه چرخ اقتصاد نیز نچرخیده است. البته اگر به هر دلیلی وعده‌ای محقق نشد، به جای بهانه‌تراشی و مقصر جلوه‌دادن دیگران باید درباره آن به مردم‌ توضیح داده شود. در همین زمینه نیز رهبر انقلاب به دولت توصیه کردند «حرف زدن با مردم و مشکلات را و راه‌حل‌ها را با مردم در میان گذاشتن هم یکی از جلوه‌های مردمی بودن است. مسائلتان را با مردم مطرح کنید. یک‌وقت مشکلی وجود دارد، راه‌حلّی [هم] وجود دارد. البتّه سعی کنید حرف زدن شما موجب یأس مردم نشود که بعضی بی‌توجهی می‌کنند به این نکته و حرف نامناسب و خلاف واقع می‌زنند که موجب ناامیدی مردم می‌شود؛ نه، هر مشکلی راه‌حلی هم دارد. با مردم در میان بگذارید، با مردم حرف بزنید، از مردم کمک بخواهید در موارد مختلف، هم کمک فکری، هم کمک عملی. در یک جاهایی یک خطایی اتفاق می‌افتد -خب همه‌ ماها اشتباه می‌کنیم دیگر؛ خطا در کار ماها کم نیست- از مردم عذرخواهی کنید؛ صریحا [بگویید] این اشتباه شده، از مردم عذرخواهی کنید. مردمی بودن این جهات مختلف را دارد. گزارش خدمات خودتان را هم به مردم بدهید؛ گزارش صادقانه، بدون مبالغه، بدون بزرگ‌نمایی؛ صادقانه [بگویید] این کارها را انجام داده‌اید.مردمی ‌بودن این‌ها ست؛ این‌ها جهات مختلف مردمی ‌بودن است.»
توصیه «گزارش خدمات خودتان را هم به مردم بدهید؛ گزارش صادقانه، بدون مبالغه، بدون بزرگ‌‌نمایی»،  ضمن آنکه به بازسازی اعتماد عمومی زخمی مردم کمک می‌کند، راهی برای تشخیص وضعیت وعده‌های دولت به مردم است. سخنگوی دولت در نشست خبری روز سه‌شنبه اعلام کرد «اولین وعده دولت و اولویت کشور حفظ سلامت مردم در برابر ویروس کرونا بود که محقق شد. اخیرا هم یکی دیگر از وعده‌های دولت برای تسهیل دریافت وام‌های خرد محقق شد و شرایط ضمانت تغییر کرد، افراد می‌توانند وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومانی را بدون ضامن و با اعتبارسنجی دریافت کنند.» 
هرچند گزارش این‌چنینی تحقق وعده‌های دولت لازم است اما کافی نیست چه آنکه مردم‌ منتظر دریافت آخرین وضعیت تحقق وعده‌های دولت هستند.
رئیس‌جمهور ۱۲ مرداد امسال در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری، دلیل  مشکلات را هم دشمنی دشمنان و هم کاستی‌های درونی دانست و  گفت: وضعیت مشکلات اقتصادی و فرهنگی، مسئله بیکاری و مسکن و دیگر مسائلی که امروز مردم نسبت به آن گله‌مند هستند، باید تغییر کند. رئیسی با اشاره به اینکه آنچه از همه بیشتر مشکل ایجاد کرده، علاوه بر آسیب دیدن سفره و کسب‌وکار مردم، آسیب به اعتماد مردم است، افزود: مردم دولتی خواستند که این آسیب را جبران و اعتماد را به مردم بازگرداند و فاصله بین ملت و دولت را کاهش دهد. رابطه بین ملت و دولت همواره می‌تواند بسیار گره‌گشا باشد. البته رئیسی به این نکته نیز تأکید کرد که «آنچه مردم از دولت جدید خواستند یک تحول است، این تحول برای کشور اجتناب‌ناپذیر است. باید این تحول اتفاق بیفتد. برنامه دولت، برنامه تحول است. این تحول متکی به سند بسیار ارزشمند و ماندگار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است که مستند اقدامات دولت خواهد بود.»
شاید به نظر برسد عمر ۵ ماه و ۲۵ روزه دولت مردمی فعلا مستحق مطالبه‌گری تحقق وعده‌ها نباشد اما هرچند کوتاه بودن این مدت‌زمان را برای قضاوت درباره عملکرد دولت مردمی کافی نمی‌دانیم اما ازآنجایی‌که گفتمان دولت رئیسی ایجاد تحول اساسی است و شخص رئیس‌جمهور نیز معتقد به «اصحاب می‌توانیم» بودن کابینه خود است، پس طبیعی است که باید به‌اندازه همین حدود ۶ ماه پاسخگوی آخرین وضعیت تحقق وعده‌های داده‌شده به مردم ازجمله وعده‌های استانی باشند.
جان کلام آنکه طبق گفته رهبر حکیم انقلاب «مسئله‌ احیای اعتماد مردم و امید مردم هم بسیار چیز مهمی است؛ چون اعتماد مردم بزرگ‌ترین سرمایه‌ دولت است. مردم وقتی به شما اعتماد کردند و امید به شما داشتند، با شما راه می‌آیند و کمک‌تان می‌کنند؛ این بزرگ‌ترین سرمایه است برای دولت که بتواند اعتماد مردم را جلب کند که البته این متأسفانه یک مقداری آسیب‌دیده و بایستی ترمیم کنید این را و راهکارش هم این است که حرف و عمل مسئولین یکی باشد؛ وعده‌ای اگر به مردم دادید، طبق آن وعده اگر عمل کردید، مردم به شما اعتماد پیدا می‌کنند؛ اگر شما وعده کردید و عمل نشد یا گفتید فلان کار شده، مردم در واقعیّت دیدند نشده، اعتماد مردم سلب می‌شود؛ واقعاً باید خیلی بِجِد‌ مراعات کنید این معنا را.»
البته هیئت دولت روز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰  با استناد به اصل ۱۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به‌منظور بررسی و پیگیری موضوعات و توافقات مهم استان‌ها در سفرهای استانی، با تشکیل کارگروه ویژه سفرهای استانی رئیس‌جمهور موافقت کرد اما آنچه مهم است باید میزان تحقق وعده‌های داده‌شده، اعلام شود تا مردم در جریان آن قرار بگیرند و این اقدام مستلزم تیم اطلاع‌رسانی تخصصی و چابک است.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.