دولت در مذاکرات نباید از همان سوراخ قبلی گزیده شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42047
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۷:۴۵ | 391 بازدید |
میرتاج الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس:

دولت در مذاکرات نباید از همان سوراخ قبلی گزیده شود

سید محمدرضا میر تاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره شرایط مذاکره با آمریکا و ضرورت اعمال راستی آزمایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به وعده‌های غربی‌ها، اظهار کرد: چند نکته وجود دارد که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و کسی نباید از آن سرپیچی کند و اگر احیانا تخطی از آن صورت بگیرد، مجلس برخورد قاطع خواهد داشت و از احقاق حقوق ملت کوتاه نخواهد آمد.
دولت در مذاکرات نباید از همان سوراخ قبلی گزیده شود

گروه سیاسی
سید محمدرضا میر تاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» درباره شرایط مذاکره با آمریکا و ضرورت اعمال راستی آزمایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به وعده‌های غربی‌ها، اظهار کرد: چند نکته وجود دارد که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و کسی نباید از آن سرپیچی کند و اگر احیانا تخطی از آن صورت بگیرد، مجلس برخورد قاطع خواهد داشت و از احقاق حقوق ملت کوتاه نخواهد آمد. اولین خط قرمز، توصیه‌های رهبر انقلاب است که بر اساس آن باید تمامی تحریم‌های هسته‌ای و نیز تحریم‌های دوره ترامپ لغو شود، البته آن‌هم نه بر روی کاغذ بلکه در عمل نیز باید شاهد لغو تحریم‌ها باشیم. پس‌ازآن ضروری است، راستی آزمایی کامل و واقعی توسط کشورمان صورت بگیرد.
نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: بدین ترتیب وقتی‌که تمامی تحریم‌ها لغو شد و ما عملا به صحت عملیاتی شدن آن پی بردیم، بعدازآن مرحله است که ما تازه می‌توانیم به تعهدات برجامی خودمان برگردیم و در طول این روند نیز هیچ‌گاه نباید با آمریکایی‌ها مذاکره مستقیم و درباره دیگر موضوعات و توانمندی‌های کشور داشت. مذاکره با آمریکا در چارچوب همان مذاکرات هسته‌ای و با حضور کشورهای اروپایی طرف برجام خواهد بود.
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: درواقع، این‌که دولت آمریکا اعلام کند من به برجام برگشته‌ام و ایران نیز تنها به فاصله اندکی از آن به تعهدات برجامی بازگردد، اقدامی اشتباه است و اجرای دوباره تعهدات بدون راستی آزمایی ادعاهای آمریکا قابل‌قبول نیست. علاوه بر آن، آنچه‌كه در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها آمده است، باید موردتوجه قرار بگیرد.
وی همچنین افزود: اگر دولت بخواهد بدون راستی آزمایی لازم تمامی تعهدات برجامی  را  که کاهش داده، برگرداند یا به عبارتی وعده‌های آمریکا تنها بر روی کاغذ باقی بماند و اجرایی نشود، این مصداق همان گزیده شدن دوباره از سوراخی است که دولت قبلا  از همان ناحیه آسیب‌دیده است. درواقع این وضعیت، عملا کلاه گشادی خواهد بود که آمریکا به‌صورت نسیه ‌بر سر دولت ما می‌گذارد، بنابراین ما مجددا به این امر رضایت نخواهیم داد و مانع آن خواهیم شد.
سید محمدرضا میرتاج الدینی معتقد است: در حال حاضر فهرست تمام تحریم‌هایی که دولت ترامپ علیه ایران اعمال کرده و تحریم‌هایی که بنا بود بر اساس برجام برداشته شود،  این‌ها استخراج شده که بالای ۵۰۰ تحریم است. باید تمامی این تحریم‌ها لغو و راستی آزمایی شود، آن موقع می‌توان به ادامه مذاکرات پرداخت. همچنین ما هیچ‌گاه درباره برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد و این‌ها خط قرمز است زیرا هیچ کشوری درباره اقتدار دفاعی و موشکی خودش با کسی مذاکره نمی‌کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.