تقویت ارتباط ایران و ترکمنستان برای هر دو کشور ضروری است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54630
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۰۷ | 325 بازدید |
محمود عباس زاده سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

تقویت ارتباط ایران و ترکمنستان برای هر دو کشور ضروری است

محمود عباس زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به سفر آتی رئیس‌جمهور کشورمان به ترکمنستان بیان کرد: تقویت ارتباط با ترکمنستان از چند جهت برای ما مهم است. نخست اینکه ما با این کشور بیشترین مشترکات فرهنگی، تاریخی و اقتصادی داریم و برای تأمین نیازهای یکدیگر بسیار مؤثر است و ترکمنستان و ایران برای یکدیگر ظرفیت‌های بسیار زیادی دارند.وی افزود: ما پیوسته با این کشور ارتباط حسنه‌ای داشته‌ایم.
تقویت ارتباط ایران و ترکمنستان برای هر دو کشور ضروری است

گروه سیاسی
محمود عباس زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به سفر آتی رئیس‌جمهور کشورمان به ترکمنستان بیان کرد: تقویت ارتباط با ترکمنستان از چند جهت برای ما مهم است. نخست اینکه ما با این کشور بیشترین مشترکات فرهنگی، تاریخی و اقتصادی داریم و برای تأمین نیازهای یکدیگر بسیار مؤثر است و ترکمنستان و ایران برای یکدیگر ظرفیت‌های بسیار زیادی دارند.وی افزود: ما پیوسته با این کشور ارتباط حسنه‌ای داشته‌ایم. اما درشرایط فعلی که قدرت در دنیا درحال چرخش و تغییر است، لازم است که ارتباطات ما با همسایگانمان افزایش یابد. قطعا این کشور بازارهای بسیار خوب و فعالی برای ایران دارد و ایران نیز در مقابل می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد.عباس زاده تأکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در برهه زمانی فعلی تقویت ارتباط با همسایگان و کشورهای آسیایی است. لذا ازاین‌جهت نیز این سفر بسیار مهم است. سفر رؤسای جمهور معمولا در تقویت ارتباطات بسیار مؤثر است و زمانی که این ارتباط استراتژیک نیز باشد طبیعتا این ارتباط در سطح سران محقق می‌شود و امید است در آینده نیز شاهد سفر بلندپایه‌ترین مقام ترکمنستان به جمهوری اسلامی ایران باشیم.سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: ارتباط ایران با این کشور ازنظر انرژی نیز بسیار مهم است در سال‌های اخیر تبادل انرژی با این کشور داشته‌ایم و سرمایه‌گذاران زیادی در این کشور از ایران حضور یافته‌اند و باید شرایط لازم در این کشور مهیا شود تا سرمایه‌گذاران ترکمنستانی نیز بتوانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند.
   دولت سیزدهم در حال احیای ارتباط مغفول مانده با کشورهای همسایه است
او یادآور شد: طی سال‌های اخیر ارتباط با همسایگان مغفول مانده بود اما دولت سیزدهم در تلاش است تا این حلقه مفقوده را مجددا به یکدیگر متصل کند. اتصال و احیای ارتباط ایران با همسایگان می‌تواند کف ترازوی ارتباطات خارجی کشورمان را متعادل کند و این‌طور نباشد که صرفا به کشورهای غربی امیدوار باشیم و بدعهدی آن‌ها در هرزمینه ای باعث فروپاشی ما شود.عباس زاده اظهار کرد: هرچند ما هیچ‌گاه به تقویت روابط کشورمان با سایر کشورهای شرقی و آسیایی به‌عنوان ابزار فشار به آمریکا یا اروپا در مذاکرات نگاه نمی‌کنیم، اما نبود همین ارتباط طی سال‌های اخیر باعث شده بود که غربی‌ها نقاط ضعف ما را شناسایی کنند و درراستای فشار به ما قدم بردارند.سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتها عنوان می‌کند: درنتیجه به نظر می‌رسد آنچه حجت‌الاسلام رئیسی پیش از انتخابات مبنی بر احیا و تقویت روابط با همسایگان وعده  داده بود، در حال تحقق است و اجرایی شدن این رویکرد نیز درنهایت منجر به تقویت اقتصاد کشورمان و باز شدن درهای جدید به روی ما خواهد شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.