اندکي «سعي» سحر نزديک است! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 589
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۸:۳۹ | 1123 بازدید |

اندکي «سعي» سحر نزديک است!

انقلاب اسلامي همچون رودي خروشان مسير پر پيچ و خم خود را طي مي‌کند و با صلابت و اقتدار موانع پيش رو را يکي پس از ديگري در مي نوردد. اين انقلاب چشم انداز خود را ايجاد تمدّن عظيم اسلامي و رساندن پرچم به صاحب حقيقي آن، قرار داده است. و اين رود مواج تا […]

اندکي «سعي» سحر نزديک است!

انقلاب اسلامي همچون رودي خروشان مسير پر پيچ و خم خود را طي مي‌کند و با صلابت و اقتدار موانع پيش رو را يکي پس از ديگري در مي نوردد. اين انقلاب چشم انداز خود را ايجاد تمدّن عظيم اسلامي و رساندن پرچم به صاحب حقيقي آن، قرار داده است. و اين رود مواج تا به درياي غايت خود نرسد، آرام نمي گيرد.
اما بر اساس سنت الهي ، رشد يافتگي و توانمندي براي رسيدن و رساندن به قله آرمانها، جز با عبور از معبر فراز و فرودهاي زمان(۱)، و مقاومت در برابردشمنان و اندوخته سازي تجربه هاي کلان، حاصل نخواهد شد.اگر چه انقلاب اسلامي در بستر حوادث و رويدادهاي پيش روي خود ازجمله سال‌هاي دفاع مقدس توانست از بعضي تهديدها فرصت سازي کند و مديران کارآمد مورد نياز خود را پرورش دهد اما در گام دوم وبراي ادامه راه انقلاب، بيش از گذشته نيازمند کادر سازي هدفمند وتربيت انسانهاي پرهيزگار، دانشمند، ماهر و مصمم است تا بتواند اين کشتي را از ميان امواج سهمگين عبور داده وبه ساحل نجات برساند.
کادرسازي درتراز انقلاب اسلامي تصادفي اتفاق نمي‌افتد و يک فرايند هدفمند وزمان بر است و در آموزش وپرورش و آموزش عالي عقيم وتحول نيافته موجود اتفاق نمي افتد. اگر ملتي بتواند به کمک مديران پرورش يافته و لايق وپاکدست، از آزمونها و چالش‌هايي که با آن مواجه مي شود، موفق و سربلند عبور کند، از عهده راهبري اين انقلاب و پيشراني آن در ادامه مسير تا رسيدن به تمدن نوين اسلامي در گستره جهان، برخواهد آمد.
اما آنچه که در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي علي‌رغم بعضي غفلت‌ها وکاستي‌ها و چالش‌ها شگفتي ساز شد، حضور امنيت آفرين و اعتماد ساز ملت ايران در راهپيمايي۲۲‌بهمن سال ۹۷ بود که جلوه اي از هدايت دلها به دست هدايتگر جهان و نمادي از سُرايش سرود ايمان، همبستگي و مقاومت در برابر پيشوايان کفر و شرک و شياطين خيانت و نفاق شد يکبار ديگر همچون بهمني برسر دشمنان فرو ريخت و پرچم اقتدار، بالندگي و سرافرازي انقلاب اسلامي را بر فرق آمريکا و رژيم صهيونيستي و بدخواهان ملت ايران فرود آورد.
صدور بيانيه چهلمين سالگرد انقلاب، )بلافاصله پس از راهپيمايي شگفت آور۲۲بهمن( اذان طلوع دوم خورشيد انقلابي است که هم هدايت شده است و هم هدايتگر. انقلابي پيشرو که حتي اجتماع قدرتهاي جهان در چهل سال گذشته نتوانست متوقفش کند. انقلابي که منشاء قدرت آن هنوز براي جبهه کفر و شرک ناشناخته است.
ساختار بي بديل و الهام گرفته ازهدايت الهي اين نظام(۲)، که شالوده‌اياز اسلاميت و جمهوريت را تحت اشراف رهبري تجربه اندوخته، دانا، از “خود” گذشته، پرهيزگار، صادق، دلسوز، دورانديش و مدير و مدبر(۳) قرار داده است.
فقيهي که با امامت خود، توانمندي فقه اسلامي را در تشکيل حکومت و اداره زندگي انسان‌ها و مقاومت دربرابر سلطه جويي زورگويان و ستمگران غارتگر (ثروتهاي مادي و معنوي) ملتها به عرصه اجرا آورده است.(۴) امامت و ولايتي که اگر بعضي از ملت‌هاي انقلاب از دست داده مثل مردم مسلمان مصر از آن برخوردار بودند، نتيجه آن همه مجاهدت و مبارزه وشهادت را به راحتي از دست نمي‌دادند! اکنون درپي يک چله از حضور ومجاهدت در ميقات ابتلائات وامتحانات الهي و هوشياري و پايداري در برابر فتنه انگيزي و گمراه‌سازي قارون‌ها و سامري‌هاي زمان «منشور فراخوان» مجاهدت بيشتر در جهت ورود به «دومين مرحله انقلاب»، و بمثابه الواح هدايتگر (۵) ادامه راه و هموارساز مسير براي فراهم شدن زمينه انقلاب جهاني موعود قرآن کريم، پيش رويما است.
نه انسان‌هايي که بامصلحت انديشي‌هاي زميني دربرابر هدايت‌هاي آسماني مانع تراشي مي‌کنند مي‌توانند اراده خداي متعال را براي جهاني شدن فرهنگ وتمدن اسلامي متوقف سازند و نه ليبرال‌هايي که از غرب و غرب‌زدگي بُتي همچون گوساله سامري براي گمراه‌سازي “انسان‌هاي فريب پذير” ساخته اند. قرآن کريم مي فرمايد:
يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ – هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَي وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ .(۶)
مي‌خواهند نور خدا را با دهان‌هايشان خاموش كنند ولي خدا كامل‌ كننده نور خويش است، اگر چه كافران را خوش نيايد. اوست آن خدايي كه پيامبر خود را با هدايت و دين راستين فرستاد تا او را بر همه اديان پيروز گرداند، هر چند مشركان را خوش نيايد.
اکنون آنچه از اين نهالِ قامت برافراشته و استوار، ناظران جهاني را به شگفتي وا داشته، (۷) راز پايداري وحرکت بدون توقفِ انقلاب اسلامي، علي‌رغم تشديد وگسترش همه توطئه‌هاي خارجي وفتنه‌هاي داخلي است!
بيانيه گام دوم، ضمن توصيف راه سپري شده و اعلام عزم جدي براي ادامه مسير تارسيدن به اهداف جهاني انقلاب اسلامي ، نوعي رجز دربرابر مدعيان ازنفس افتاده و پاي درگل مانده تمدن غرب است. تمدني که درپي ظهور انقلاب اسلامي بتدريج نقاب تزوير از چهره‌اش افتاد و امروز همه شاهدند که چگونه ليبرال دمکراسي رنگ باخته غرب عليه ارزش‌هاي خود مثل “آزادي بيان” و “حق انتخاب”، در فرانسه، ونزوئلا، مصر، بحرين و سوريه شمشير کشيده است!
تمدني که وعده آرامش و آسايش انسان‌ها را داده بود، امروز به تروريست پروري و کودک کشي و آواره سازي ميليون‌ها انسان از خانه و کاشانه خود روي آورده است! تمدني که برايش فروش سلاح وسود‌آوري به هرقيمتي در اولويت بوده و حاضر است به‌خاطر حفظ منافع خود حتي نسبت به جنايت‌هاي وحشيانه عصر حجري مثل قتل خاشقچي هم چشم پوشي کند. – بيانيه گام دوم سند کارآمدي جمهوري اسلامي و امنيت آفريني واعتماد‌سازي نظام امامت و وامت است و بي‌جهت نيست که ملت‌هاي تجربه اندوخته از مسائل سال‌هاي اخير جهان و منطقه چشم به تمدن اسلامي دوخته و ضمن مخالفت با رژيم‌هاي دست‌نشانده آمريکا، براي جبهه مقاومت آغوش گشوده‌اند!
بيانيه گام دوم ترجمان ديگري از نهضت حضرت موسي عليه السلام و ياد آور سرنوشت پيروزمندانه مقاومت و پايداري دربرابر فرعون‌ها و صبر بر همگامي با پيامبران و راهبران الهي است:
قالَ موسي لِقَومِهِ استَعينوا بِاللَّهِ وَاصبِروا إِنَّ الأَرضَ لِلَّهِ يورِثُها مَن يَشاءُ مِن عِبادِهِ وَالعاقِبَةُ لِلمُتَّقينَ
موسي به قوم خود گفت: «از خدا ياري جوييد، و استقامت پيشه کنيد که زمين از آن خداست، و آن را به هرکس از بندگانش که بخواهد، واگذار مي‌کند و سرانجام (نيک) براي پرهيزکاران است!(۸)
پي نوشت ها:
۱-سوره بقره آيه ۲۱۴
۲- مقام معظم رهبري: ترکيب جمهوريت و اسلاميت و ابزارهاي تشکيل و پيشرفت آن، جز با هدايت الهي و قلب نوراني و انديشه‌ بزرگ امام خميني، به دست نيامد و اين نخستين درخشش انقلاب بود.(بيانيه گام دوم)
۳- امام خميني :يک مجتهد بايد زيرکي و هوش و فراست هدايت يک جامعه بزرگ اسلامي و حتي غيراسلامي را داشته باشد و علاوه بر خلوص و تقوا و زهدي که در خور شأن مجتهد است واقعاً مدير و مدبر باشد. حکومت در نظر مجتهد واقعي فلسفه عملي تمامي فقه در تمامي زواياي زندگي بشريت است، حکومت نشان‌دهنده جنبه عملي فقه در برخورد با تمامي معضلات اجتماعي و سياسي و نظامي و فرهنگي است، فقه ، تئوري واقعي و کامل اداره انسان از گهواره تاگور است(صحيفه نور جلد ۲۱- منشور روحانيت)
۴- امام خميني: همه ترس استکبار از همين مسئله است که فقه و اجتهاد جنبه عيني و عملي پيدا کند و قدرت برخورد در مسلمانان به وجود آورد.( صحيفه نور جلد ۲۱- منشور روحانيت)
۵- قرآن کريم: براي او در آن الواح هر گونه اندرز و تفصيل هر چيز را نوشتيم. پس گفتيم: آن را به نيرومندي بگير، و قومت را بفرماي تا به بهترين آن عمل كنند، به زودي جايگاه نافرمانان را به شما نشان دهم. (۱۴۵سوره اعراف)
۶- سوره صف آيه ۸و۹
۷- سوره فتح آيه ۲۹
۸-سوره اعراف آيه ۱۲۸

نویسنده : سيد باقر پيشنمازي |
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.