اما و اگرهای افزایش حقوق بازنشستگان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 64763
  پرینتخانه » اجتماعی, اقتصادی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۶:۰۲ | 4627 بازدید |
«رسالت» افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ را بررسی ‌می‌کند

اما و اگرهای افزایش حقوق بازنشستگان

خوشبختانه افزایش ۵۷/۴ درصدی حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ بالاتر از تورم ایجادی سال گذشته تعیین و نوید تحقق تأمین سبد معیشت خانوار ما‌ده ۴۱ قانون کار شد. تصمیم شورای عالی کار و افزایش دستمزد امسال جامعه کارفرمایی موجب گمان مثبت کارشناسان مبنی برافزایش اشتغال‌زایی در سال جاری شد. با افزایش حقوق کارگران اما دستمزد مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی بلاتکلیف ماند و مصوبه‌ نهایی برای آن اعمال نشد. هرچند که افزایش بی مهابای حقوق کارگر نیز ممکن است تأثیرات مخربی بر اشتغال آنان و همچنین قیمت محصولات کارخانه ها داشته باشد. 
اما و اگرهای افزایش حقوق بازنشستگان

فاطمه فلاح‌زاده 
خوشبختانه افزایش ۵۷/۴ درصدی حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ بالاتر از تورم ایجادی سال گذشته تعیین و نوید تحقق تأمین سبد معیشت خانوار ما‌ده ۴۱ قانون کار شد. تصمیم شورای عالی کار و افزایش دستمزد امسال جامعه کارفرمایی موجب گمان مثبت کارشناسان مبنی برافزایش اشتغال‌زایی در سال جاری شد. با افزایش حقوق کارگران اما دستمزد مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی بلاتکلیف ماند و مصوبه‌ نهایی برای آن اعمال نشد. هرچند که افزایش بی مهابای حقوق کارگر نیز ممکن است تأثیرات مخربی بر اشتغال آنان و همچنین قیمت محصولات کارخانه ها داشته باشد. 
یک فعال کار‌ دراین‌باره اظهارداشت که هرچه از بابت حداقل دستمزد و سایر سطوح مزدی در شورای عالی کار مصوب شده است همان را نیز سازمان تأمین اجتماعی در خصوص بازنشستگان مصوب و اجرایی کرده است ولی متأسفانه در روزهای اخیر جلسه‌ای در سازمان تأمین اجتماعی برگزار و در آن جلسه اعلام شد که بر اساس تبصره ۱۲ 
لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش حقوق افراد تابع صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی بیش از ۱۰ درصد نیست و سازمان تأمین اجتماعی باید از آن تبعیت کند. 
«رسالت» طی دو هفته گذشته و در بررسی افزایش ۳۸ درصدی سایر سطوح مزدی برای بازنشستگان و بلاتکلیفی این حوزه با فرامرز توفیقی به گفت‌وگو پرداخت. وی در تشریح این موضوع عنوان کرده بود مطابق ماده ۴۷ قانون کار هرآنچه درباره حقوق کارگران مطرح و نهایی می‌گردد، می‌بایست در‌ زمینه حقوق بازنشستگان نیز خود را نشان دهد. بنابراین غیرمنطقی است که اکنون جلساتی در این زمینه برگزار و حقوق بازنشستگان را سوا از حقوق کارگران اندازه و جمع‌بندی کرد‌. علی‌رغم سال‌های گذشته هنوز دستمزد بازنشستگان تأمین اجتماعی مصوب نشده و این موضوع اتفاق نوظهوری است که تاکنون صورت نپذیرفته بود. قانون افزایش حقوق کارگران به‌صورت مستقیم بر حقوق بازنشستگان اجتماعی تأثیر می‌گذارد و دور از باور است که افزایش حقوق کارگران مطرح و نهایی شود اما هنوز تدبیری برای بازنشستگان دیده نشده باشد.توفیقی براین باور بود که فرار بیمه‌ای و ورودی بسیار کم سازمان تأمین اجتماعی را با مشکلات بسیاری روبه‌رو ساخته است. بنابراین پرداخت بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی و افزایش خروجی این سازمان می‌تواند وضعیت حقوق بازنشستگان را بهبود بخشد.
نماینده سابق کارگران نیز در‌ پی این موضوع اظهار داشت: هرچه از بابت حداقل دستمزد و سایر سطوح مزدی در شورای عالی کار مصوب شده است همان را نیز سازمان تأمین اجتماعی در خصوص بازنشستگان مصوب و اجرایی کرده است ولی متأسفانه در روزهای اخیر جلسه‌ای در سازمان تأمین اجتماعی برگزار و در آن جلسه اعلام شد که بر اساس تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش حقوق افراد تابع صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی بیش از ۱۰ درصد نیست و سازمان تأمین اجتماعی باید از آن تبعیت کند.
 حقوق بازنشستگان بیشتر می‌شود؟
در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ محدودیت ۱۰ درصدی برای افزایش مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی تعیین‌شده بود که با تصحیح مجلس، متن قانون تغییر و محدودیت‌ها برداشته شد. مجلس افزایش مستمری بازنشستگی تأمین اجتماعی را از محدودیت‌های قانون بودجه ۱۴۰۱ مستثنی کرد. پیش‌ازاین میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی زمان تقریبی افزایش مستمری‌ بازنشستگی سال ۱۴۰۱ را اردیبهشت‌ماه اعلام کرده‌بود.  مطابق تبصره ۴ از بند ۱۲ قانون بودجه؛ کف افزایش مستمری و حقوق شاغلان و بازنشستگان ۵ میلیون تومان است و سقف افزایش‌ها نباید بیش از ۱۰ درصد حقوق سال قبل باشد.
 افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان
مجلس شورای اسلامی با تصحیح قانون بودجه حال ملاک افزایش حقوق مستمری‌بگیران را ماده ۹۶ قانون قرار داده است. براین اساس سازمان تأمین اجتماعی می‌داند متن پیشین افزایش مستمری بازنشستگی اعتباری ندارد. اگرچه در شرایط کنونی خیال بازنشستگان از حقوقشان راحت شد اما این خبر خوش تنها برای مستمری‌بگیران خوب تلقی شد. 
احتمال بازبینی مصوبه دستمزدهای شورای عالی کار و کاهش حقوق کارگران، خبری نگران‌کننده برای کارگران بود. بر مبنای این خبر احتمال کاهش حقوق کارگران و تأثیر آن برافزایش مستمری‌ها وجود و به‌صورت مشخص زمزمه کاهش افزایش ۳۸ درصدی دستمزد سایر سطوح مطرح است. دراین راستا گفته می‌شد دلیل تبعیت عرفی افزایش حقوق بازنشستگی سایر سطوح از افزایش مزد سایر سطوح، بازبینی دستمزدهای سال ۱۴۰۱ می‌تواند بر حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی تأثیر بگذارد. 
 کارگران نگران مصوبه تغییر دستمزد نباشند
با انتشار خبر احتمال بازبینی مصوبه دستمزدهای شورای عالی کار و کاهش حقوق کارگران، نگرانی‌های بسیاری پدید آمده بود. تا اینکه هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار شایعه تغییر مصوبه افزایش دستمزد ۱۴۰۱ را رد کرد و گفت: کارگران نگران نباشند مصوبه دستمزد به قوت خود باقی است و تغییر نمی‌کند. وی از کارفرمایانی که حقوق این برج کارگران خود را علی‌الحساب پرداخت کرده بودند، خواست تا مابقی حقوق نیروها را بپردازند و گفت: جلسه‌ای در خصوص اصلاح یا تغییر مصوبه دستمزد برگزار نمی‌شود و ما به خود اجازه نمی‌دهیم وارد گفت‌وگو دراین‌باره شویم.وی تشکیل هرگونه جلسه دوباره به‌منظور بررسی و تغییر مصوبه دستمزد را رد کرد و گفت: مصوبه شورای عالی به‌عنوان نمایندگان کارگری در خصوص افزایش ۵۷ درصدی دستمزد ۱۴۰۱ به قوت خود باقی است و کارگران آسوده‌خاطر باشند که تغییری در این مصوبه ایجاد نشده است.افزایش رسمی حقوق بازنشستگان هنوز عنوان نشده و دراین‌باره رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران نیز می‌گوید که انتظار داریم وضعیت مستمری بازنشستگان و میزان افزایش آن، تا ۱۰ اردیبهشت مشخص شود.  با اصلاح قانون بودجه از سوی مجلس نیز حالا تعیین تکلیف نهایی افزایش حقوق مستمری‌بگیران در انتظار سازمان تأمین اجتماعی است. دبیرکل خانه کارگر دراین‌باره اظهارداشت که مطابق ماده ۹۶ بایستی میزان افزایش مستمری بازنشستگان در ابتدا در هیئت‌امنای سازمان تأمین اجتماعی مطرح و با مصوب شدن رقم آن به دولت ارسال شود و ما منتظر ابلاغ آن هستیم و امیدواریم مطابق میل بازنشستگان باشد.«رسالت» در بررسی ابلاغ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به گفت‌وگو با پرویز جاوید، عضو انجمن اقتصاددانان کشور پرداخت. 
 پرویز جاوید عضو انجمن اقتصاددانان کشور: افزایش حقوق بازنشستگان مطابق‌ سال‌های گذشته‌ و در نیمه اردیبهشت خواهد بود
پرویز جاوید، عضو انجمن اقتصاددانان کشور اظهارکرد: علی‌رغم آنکه تصور برابری حقوق‌ کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی طی سال‌های گذشته نیز وجود داشت اما هرسال میزان حقوق مصوب برای بازنشستگان تأمین اجتماعی کمتر از‌ مصوبه نهایی افزایش حقوق کارگران بود. 
وی افزود: به‌طورحتم سال جاری مطابق سال‌های گذشته و از قاعده کمتر بودن حقوق بازنشستگان نسبت به مصوبه نهایی حقوق کارگران مستثنی نیست. در راستای تقاضای برابری و افزایش حقوق‌ها می‌بایست منابع کشور‌ را نیز در نظر گرفت. نباید فراموش کنیم که در سال جاری منابع مالی کشور کم است. 
جاوید تصریح کرد: در راستای تعیین تکلیف نهایی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی پیگیری‌های بسیاری به‌ویژه از وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی صورت گرفت که متأسفانه تاکنون پاسخی داده نشده است. 
عضو انجمن اقتصاددانان کشور همچنین خاطرنشان کرد: احتمال می‌رود میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی مطابق سال‌های گذشته و در نیمه اردیبهشت‌ماه روشن گردد. روند افزایشی برای دستمزد مستمری‌‌بگیران با‌ توجه به تورم فزاینده دور از باور است اما نباید فراموش کنیم حداقل دستمزدشان می‌‌بایست به نحوی باشد تا اموراتشان بگذرد و دچار مشکل نشوند. 
جاوید ادامه داد: فضای کسب‌وکار، روند صادرات و کاهش ورودی‌های‌ مالی کشور در سال‌ جاری قابل‌تغییر نخواهد بود. چنانچه تصمیمی اتخاذ گردد نیز نتایج آن به‌زودی روشن نخواهد شد. بر‌مبنای همین عوامل پیش‌بینی می‌گرد‌د حقوق بازنشستگان با افزایش چشمگیری مواجه نباشد. 
او درپایان این گفت‌وگو گفت: اگرچه شرایط برای تحقق افزایش چشمگیر دستمزدها‌ محقق نیست اما نباید فراموش کنیم قیمت کالاهای اساسی افزایش‌یافته و این روند شرایط را برای کارگران و بازنشستگان بیش از سایر اقشار سخت خواهد کرد. افزایش قیمت کالاها را نباید از چشم تولیدکننده دید چراکه آن‌ها نیز با افزایش قیمت مواد اولیه روبه‌رو هستند. 

نویسنده : فاطمه فلاح زاده |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.