اقتدار در امتداد تحول - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46790
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۷:۰۳ | 394 بازدید |
«رسالت» از تازه‌ترین دستاوردهای حوزه دفاعی کشور گزارش می‌دهد

اقتدار در امتداد تحول

«نقطه عطف تاریخ سیاسی ایران آغازشده است»، این گزاره بامسمایی است که مسعود درخشان استاد نام‌آشنای حوزه اقتصاد پیرو شرایط به وجود آمده برای همسویی و همکاری قوا به‌کاربرده و آن را فرصتی بی‌نظیر برای تحول اقتصادی کشور دانسته است. بی‌شک بخش مهم این «نقطه عطف» اقدامات و تلاش‌های جهادی نیروهای مسلح کشورمان است که با فداکاری بی‌سروصدا بستر گذر ایران‌مان از پیچ تاریخی را رقم‌زده‌اند
اقتدار در امتداد تحول

معصومه پورصادقی-دبیر گروه سیاسی
«نقطه عطف تاریخ سیاسی ایران آغازشده است»، این گزاره بامسمایی است که مسعود درخشان استاد نام‌آشنای حوزه اقتصاد پیرو شرایط به وجود آمده برای همسویی و همکاری قوا به‌کاربرده و آن را فرصتی بی‌نظیر برای تحول اقتصادی کشور دانسته است. بی‌شک بخش مهم این «نقطه عطف» اقدامات و تلاش‌های جهادی نیروهای مسلح کشورمان است که با فداکاری بی‌سروصدا بستر گذر ایران‌مان از پیچ تاریخی را رقم‌زده‌اند. اساسا پیشران حرکت کشورهای پیشرو، حوزه نظامی آن‌ها بوده است که ضمن تضمین امنیت، سرریز فناوری حوزه دفاعی را هم فرصتی برای پیشرفت سایر حوزه‌ها کرده‌اند. بدیهی است جانمایه این پیشرو بودن هم، تلاش جان‌فرسا برای دستیابی به «علم روز» و «فناوری نوین» بوده و خواهد بود. به‌طور  مثال وقتی کشوری توان ساخت موشک بالستیک با خطای نهایت یک متری دارد، حتما آخرین فناوری‌های روز دنیا را در اختیار دارد.
شاید این شبهه ایجاد شود که پس چطور می‌شود کشوری که انواع موشک و پهپاد و ماهواره و … می‌سازد، ارابه مرگی به اسم پراید و معضلی به اسم پوشک دارد؛ پاسخ این بحث را که البته خارج از حوصله بحث ماست، باید در نوع تفکر حاکم بر حوزه اقتصادی کشور جست‌وجو کرد؛ تفکری که سودمحور بوده و متأسفانه توسط مسئولانی اداره می‌شود که «تعارض منافع» اجازه توسعه اقتصادی به آن‌ها نمی‌دهد؛ مثلا وقتی یک وزیر سوداگر متولی حوزه مسکن می‌شود نباید انتظاری غیر از فاجعه فعلی را در  حوزه مسکن داشت. البته اخیرا سرریز فناوری بخش دفاعی کشورمان در حال ورود به بخش صنعت است و روزنه‌های امید گشوده شده است.
ساختار سیاسی کشورمان در حالی این روزها درگیر پوست‌اندازی است و امیدها را به اصلاحات اساسی و نه شعاری زنده کرده است که، نیروهای دفاعی کشورمان بدون توجه به هیاهوهای حزبی در حال حرکت در مسیر اقتدار و ترجمه راهبرد «ما می‌توانیم» هستند. البته طبق همیشه اعلام کرده‌اند همچنان پشتیبان دولت برای کمک به ملت خواهند بود کما اینکه در بزنگاه‌های سال‌های اخیر همچون سیل و زلزله و کرونا پیش‌قدم بودند.
 الحاق مجموعه‌ای از تسلیحات و تجهیزات
 مدرن دفاعی به سازمان رزم نیروی زمینی سپاه
صبح روز چهارشنبه طی مراسمی، با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی از فرماندهان، مسئولان و کارشناسان ارشد نیروهای مسلح، مجموعه متنوعی از تسلیحات و تجهیزات راهبردی و مدرن دفاعی به سازمان رزم نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی الحاق شد. در این مراسم، با الحاق نسل جدیدی از موشک‌های 
نقطه زن و دقیق زن، بالگردهای هجومی، شناسایی و تک ور و پهپادهای برد بلند رزمی، شناسایی و انتحاری در فرآیند تکامل قدرت دفاعی نیروی زمینی سپاه گام مهم دیگری به جلو برداشته شد.
سامانه‌های موشک‌انداز ضد زره و ضدتانک و راکت‌های دقیق زن و نقطه زن با پیوست و ترکیبی از دیگر تسلیحات و مهمات هوشمند الحاقی، سرعت و توان تحرک و قدرت عملیاتی یگان‌های نیروهای مخصوص، تکاور، رزمی، زرهی و توپخانه نیروی زمینی سپاه را بیش‌ازپیش ارتقا خواهند بخشید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این مرحله از الحاق، آغاز بهره‌برداری و به‌کارگیری از مهمات، تجهیزات و تسلیحاتی است که مراحل ساخت و تولید آن‌ها بر فرآیند و راهبرد هوشمند سازی منطبق بوده و از سوی دیگر محصول ارزشمند تلاش و اهتمام متخصصان و کارشناسان داخلی و ازجمله سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه است که اکنون به مرحله بهره‌برداری نهایی رسیده است.
نسل نوین و ارتقا یافته‌ای از موشک‌های ضد زره، بمب‌ها و راکت‌های دقیق زن و نقطه زن نیز در میان ادوات و تجهیزاتی دیده می‌شد که در این مراسم به ظرفیت و توانمندی‌های دفاعی و امنیتی نیروی سرافراز زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد. ارتقای بیش‌ازپیش دقت، کنترل، تقویت آتش، هوشمند سازی و همچنین افزوده شدن برد مؤثر و حجم و قدرت آتش در مواجهه با تهدیدات، از دیگر ویژگی‌هایی است که می‌توان برای بخش قابل‌توجهی از تجهیزات و تسلیحات الحاقی برشمرد. همچنین در بخش پشتیبانی رزم، مجموعه‌ای از خودروهای چندمنظوره، توپ کش و تاکتیکی نیز طی این مراسم به توان و سازمان رزم نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست. یکی دیگر از ابعاد اهمیت این مجموعه از ادوات، تسلیحات و تجهیزات که می‌توان باافتخار به آن اشاره کرد، بهره‌گیری از آخرین دانش و تکنولوژی روز صنایع نظامی در تولید آن‌هاست که این مهم توسط متخصصان دفاعی داخلی، آن‌هم در شرایط سخت تحریمی حاصل‌شده است و امروز، به سازمان رزم نیروی زمینی سپاه ملحق و کاملا آماده بهره‌برداری در اجرای دقیق‌تر و مؤثرتر مأموریت‌های دفاعی و امنیتی است.
 فرمانده سپاه: از نقطه شروع، دشمنان را مورد هدف قرار می‌دهیم
طبق اعلام سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم اظهار داشت: امروز برای همه دوستداران و حامیان اقتدار، استقلال و عزت کشور سربلند و ملت سرافراز ایران اسلامی روزی فراموش‌نشدنی است و باید همواره شکر خداوند را به‌جای آوریم که ما را درراه جهاد فی‌سبیل‌الله قرار داد. وی بابیان اینکه نیروی زمینی چشمه‌سار جوشان تمام ارکان قدرت سپاه، محل تولد همه فرماندهان و شهیدان والامقام و ستون پیکره قدرت دفاعی کشورمان است، افزود: خود را مدیون فداکاری‌های این فرزندان پرافتخار ملت می‌دانیم.
فرمانده کل سپاه در ادامه گفت: دهه‌هاست که در معرض سیاست‌های قدرت‌های شیطانی و اشرار بزرگ و کوچک هستیم. در این مدت که به استقلال سیاسی و عزت و افتخار رسیدیم، طراحان راهبردی ناامنی از آمریکای مهاجم و تجاوزطلب تا متحدان اروپایی و شرکای منطقه‌ای و تروریست‌های محلی، همگی به شکل پیوسته در حال طراحی توطئه هستند و هرگاه توانستند در حال اجرای توطئه علیه ملت ایران بودند. سرلشکر سلامی عنوان کرد:
در جنگ‌های بزرگی در دامنه‌های جهانی با قدرت‌های به‌ظاهر بزرگ وارد شدیم و از بعضی از آن‌ها هم خارج شدیم و حتی اشکال برخی جنگ‌ها را نیز تغییر دادیم؛ در میان این آتش‌باران‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اطلاعاتی دشمنان که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با آن‌ها در طیف بسیاری از منازعات مرزی و فراتر از مرزها تا امروز مواجه هستیم، به‌واسطه قوت قلب و ایمان درونی و شجاعت، فداکاری و ثبات قدم مردان بزرگمان، دشمنان را ناکام گذاشتیم.
وی خاطرنشان کرد: از آوردگاه دفاع مقدس که با طیف به‌هم‌پیوسته دشمنان مواجه بودیم تا میدان مقابله با اشرار در مناطق مرزی کشور، همه‌جا جوانان رشید این سرزمین پیروز بودند، دشمنان را به عقب راندند، تمرکز آن‌ها را به هم ریختند، در فراتر از مرزها فراری‌شان دادند، پیشانی جبهه را گسترش دادند، قدرت تمرکز را از آن‌ها گرفتند و آیین‌های عملیاتی آن‌ها را به شکست کشاندند.  فرمانده کل سپاه افزود: سلاح‌های آتشبار دشمن در اطراف مرزهای کشورمان آرایش گرفته‌اند؛ این اقدام دشمن در عرصه‌های مختلفی صورت گرفته که بزرگ‌ترین آن جنگ روانی است؛ اما بااین‌حال، امنیت در کشور حاکم است و جوانان ما راه را بر دشمنان این ملت بستند، منافذ را مسدود کردند و با چشمانی تیزبین که به اقصی نقاط مواضع دشمن نظر می‌افکنند، دست‌های مستحکم خود را روی ماشه قراردادند و آن‌ها را تعقیب می‌کنند و اجازه ورود را به آن‌ها نمی‌دهند.
سردار سلامی ادامه داد: این بیان و شعار نیست، بلکه واقعیتی تاریخی و در حال وقوع است که قابلیت قضاوت دارد؛ نسل جدید سپاه ادامه همان نسل شهدای دفاع مقدس با همان ایمان و درخشش و روح و معرفت هستند؛ البته این نیرو به سلاح‌های مدرن مجهز شده و با صنعت نوین پیش رفته است. وی اضافه کرد: نیروی زمینی سپاه نیرویی است که وقتی در هر نقطه‌ای عمل می‌کند، موفق است؛ این هم به‌واسطه تجهیزات نوین داخلی است که استفاده می‌کنند؛ ایرانی‌ها برای عزتشان ارزش قائل هستند؛ به‌نحوی‌که باعزت، اقتدار، پیروزی و سربلندی شناخته می‌شوند.
فرمانده کل سپاه گفت: اینکه کشور در قلب آتش دشمنان، ایمن است به‌واسطه وجود رزمندگانی است که در قلب سنگرها در سرما و گرما می‌ایستند؛ حال با چنین رزمندگانی آیا ممکن است دشمن بر ما سیطره یابد؛ البته استفاده از سلاح گرم برای رزمندگان ما
در مرحله آخر است؛ زیرا اولویت‌شان خدمت به مردم و سازندگی است و این را از فعالیت‌های سازندگی نیروی زمینی سپاه در اقصی نقاط کشور در مناطق محروم می‌توان دید. سرلشکر سلامی تأکید کرد: افق نگاه نیروی زمینی سپاه شکست دادن دشمنان است؛ ما از نقطه شروع، دشمنان را مورد هدف قرار می‌دهیم و این به ما عمق می‌دهد؛ لذا سلاح‌هایمان را بر اساس این تفکر به‌کار می‌گیریم.
وی افزود: فروپاشی ذهن دشمن در ابتدای حرکت، به ما ابتکار عمل و آزادی عمل می‌دهد؛ آن‌ها باید بدانند که میدان جنگ و اعماق و کیفیت نبرد را ما انتخاب می‌کنیم؛ البته استراتژی ما دفاعی است؛ یعنی جنگ‌طلب نیستیم، سیاست ما دفاعی است، اما استراتژی‌های ما همگی عملیاتی است و این‌یک واقعیت است. فرمانده کل سپاه عنوان کرد: ابتدای به ساکن، جنگی را شروع نخواهیم کرد، ولی بعد از اولین تهاجم، حرکت ما تهاجمی است؛ زیرا می‌خواهیم تمامیت ارضی خود را حفظ کنیم.
سرلشکر سلامی خاطرنشان کرد: ستاد کل سپاه وظیفه دارد که از نزسا حمایت کنید تا قدرت‌شان تمام‌کننده باشد؛ البته قدرت دفاعی تمام‌ناشدنی است و نباید هم متوقف شود.
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین در حاشیه آیین الحاق تجهیزات جدید به نیروی زمینی سپاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس فرمایشات فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی)، نیروی زمینی سپاه ستون فقرات قدرت دفاعی سپاه است و به تعبیری استوانه محکم دفاعی ما محسوب می‌شود؛ به همین دلیل استقلال سرزمین ما به میزان بسیار زیادی به وجود نیروی زمینی مقتدر بستگی دارد؛ لذا به‌واسطه وجود این نیروی زمینی مقتدر، امنیت مرزهای کشور در برابر انواع تهدیدات، به‌صورت مطلوبی تأمین‌شده است.
وی ادامه داد: این موضوع باعث شده تا کشور در برابر هر نوع مخاطره‌ای اعم از مخاطره قدرت‌های بزرگ یا سازمان‌های تروریستی به امنیتی قابل‌قبول و پایدار دست یابد. فرمانده کل سپاه افزود: این نیروی زمینی علاوه بر اینکه در توسعه رزمی خود هرروز گام‌های جدیدی برمی‌دارد و هرروز تجهیزات جدیدی به سازمان رزم این نیرو اضافه می‌شود، ارتباط صمیمانه و گرمی را هم با مردم مناطق مختلف کشور به‌ویژه مردم مناطق مرزنشین دارد و پیام‌آور آرامش خاطر و خدمت خالصانه به آن‌ها در عرصه‌های مختلف مانند ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و محرومیت‌زدایی است.
سرلشکر سلامی اضافه کرد: درواقع نیروی زمینی در برابر دشمن، مستحکم ایستاده است، اما در برابر مردم کشورمان مهربان و خدوم است و این نشان می‌دهد که سپاه متعلق به همین مردم است؛ لذا تلاش می‌کنیم هر آنچه را که در اختیار سپاه است، برای افزایش امنیت و بهبود معیشت مردم به‌کار بگیریم.
نیروی زمینی سپاه در حال تبدیل‌شدن به نیروی قدرتمند راهبردی
سردار سرتیپ پاسدار علی‌اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در آیین الحاق تجهیزات جدید به یگان صابرین اظهار داشت: امروز در تاریخ نیروی زمینی سپاه روزی فراموش‌ناشدنی است؛ زیرا شاهد الحاق انواع تجهیزات رزم زمینی، موشکی، مهندسی، انفجارات، زرهی، بالگردی، موشک‌های دقیق‌زن، دوش‌پرتاب، تجهیزات واکنش سریع و سیستم‌های اپتیکی به مجموعه سپاه هستیم. وی ادامه داد: نیروی زمینی سپاه در حال تبدیل‌شدن به نیروی قدرتمند راهبردی در حوزه رزم زمینی، دفاعی و امنیتی است.
معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه افزود: امروز این نیرو می‌تواند مستقلا عملیات‌های خود را در سطوح تاکتیکی و راهبردی، هوایی و دریایی (در آینده نزدیک)، سایبر و الکترونیک انجام دهد و این امتیازی است که درروند تلاش‌های رزمندگان این نیرو به‌دست‌آمده است. سردار پورجمشیدیان عنوان کرد: امیدواریم نیروی زمینی سپاه در کنار سایر نیروها به اوج عزت و افتخار دست یابد و بر این اساس در آینده نیز شاهد چنین مراسم‌هایی خواهیم بود.
 وضعیت امنیتی مرزها خوب است
نشست فرماندهان و مسئولان ارشد نیروی سپاه، با حضور سردار سرلشکر پاسدار محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح روز سه‌شنبه در ستاد فرماندهی نیروی زمینی سپاه برگزار شد وسردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه و نیز فرماندهان قرارگاه‌های تابعه این نیرو، در گزارش‌هایی جداگانه، وضعیت آمادگی‌های دفاعی و نظامی در جغرافیای مأموریتی را تشریح کردند. ارزیابی و بررسی تحرکات و رویدادهای امنیتی، تبادل‌نظر پیرامون موضوعات مختلف امنیتی، دفاعی و نظامی در تأمین امنیت پایدار و تعمیق اشراف اطلاعاتی بر تحرکات در مناطق پیرامون کشور از دیگر بخش‌های این نشست با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بود.
سرلشکر باقری در این نشست با قدردانی از اهتمام و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر نیروی زمینی سپاه در تأمین امنیت پایدار در مناطق مأموریتی مرزی به‌ویژه در شمال غرب و جنوب شرق کشور گفت: به‌رغم توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان در توسعه تهدید در مناطق مرزی و پیرامونی کشور عزیزمان که برای جبران شکست‌های زنجیره‌ای خود در منطقه دنبال می‌شود، به فضل الهی وضعیت امنیتی مرزها در همه شاخص‌ها از رشد مثبت و اطمینان بخشی برخوردار است و این نشانگر تلاش مؤثر، کارآمد و نتیجه‌بخش نیروی زمینی سپاه و سایر نیروهای عهده‌دار مأموریت امنیت مرزی است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تحسین اقدام و همت بالای سرلشکر حسین سلامی در دوره جدید فرماندهی سپاه برای ارتقای توان و آمادگی‌های یگان‌های مردم پایه نیروی زمینی سپاه و تأکید بر دستاوردهای راهبرد امنیت مردم محور، به تأثیرگذاری مشارکت و نقش‌آفرینی مردم بومی در امنیت مناطق مرزی اشاره و یادآور شد: اقدامات مردم یاری و حمایت از اقشار محروم و کم برخوردار و بهره‌گیری از ظرفیت‌های گوناگون عمرانی و خدماتی نیروهای مسلح در کمک به دولت و محرومیت‌زدایی، راهبردی است که تجلی و تأثیر آن در جغرافیای مأموریتی نیروی زمینی سپاه به‌خوبی نمایان و آشکار است.

نویسنده : معصومه پورصادقی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.